Přejít na obsah

Jak najít ty správné (poslední) hodinky..


Doporučené příspěvky

Chronomagořím od roku 2007. První roky se nesly v horečnatém kolotoči nákupů a prodejů, měl jsem i pauzy a nakonec jsem si vytvořil podmínky, za kterých si hodinky mohu koupit. Tím pádem kupuji méně a vzájemný vztah má pevnější kořeny. Mám cca 35 hodinek včetně dvou palubních a jedněch prastarých špindlovek. Pravidelně nosím tak 5 hodinek, dalších 5 občas, zbytek je jakási "sbírka". Mám rád hlavně pilotky, mám rád značku Fortis (mám 4 ks), mám staré Lemanie MVS po tátovi, letecké automaty Prim, dalších několik Primek včetně těch, co jsem dostal v r.1967 když jsem šel poprvé do školy. Mám reedici legendárních pilotek Eterna Heritage Military 1939, mám remake legendárních pilotek Longines od firmy Precista. Mám dvoje moderní ruské hodinky (Aviator, Šturmanskie), dvoje Trasery atd. Mám i splněný sen z dětství, (TAG) Heuer Monaco.

V podstatě mám vystaráno a nic nepotřebuju. Ale znáte to. Pro formálnější příležitosti, nejen k obleku ale i na obchodní jednání si mohu vzít Eterny, Monaco, Šturmanskie či Hamilton Murph, nicméně není to vždy úplně ono. Nemám ani žádné hodinky se světlejším ciferníkem, červíček hlodá a rád bych nějaké ještě poslední hodinky, elegantní, trochu exkluzivní, kvalitní, právě pro formálnější příležitosti, ale se sportovním nádechem, které budou hovořit o mém dobrém vkusu ale také jako o aktivním jedinci. Stále myslím na kamaráda, co tvrdí o legendárních Breitling Navitimer s logaritmickým pravítkem, že jsou to hodinky k riflím i obleku, na koncert i do hospody. Má je příbuzný a mohu to potvrdit a asi jsou to jedny z adeptů, navíc jsem si během výběru jeho hodinek o Breitlingu ujasnil mé dosud pomýlené názory a ta značka mne dost oslovuje. Rád bych něco od značek jako Breitling, Omega, TAG Heuer, Rolex, IWC, Panerai atd.  Nejdřív jsem myslel, že když si ujasním všechny detaily, které se mi líbí a budu hledat hodinky, které je obsahují, musí to být ono. Omyl, výsledek by mohl dopadnout jako když pejsek s kočičkou pekli dort s tím, že když do něj dají jen samé dobrůtky, musí být výsledkem velikánská dobrota. Ale tak to není. Tak jak z toho ven? Není už požadavek "posledních" hodinek sám o sobě absurdní? Někdy takovým hodinkám říkáme "definitivní", už se vám někomu podařilo takové sehnat? Takové, co vás nikdy nepřestaly bavit?  

Tyhle Breitling a TH jsou hodinky ve stylu, který mne silně oslovuje a tím směrem zatím uvažuju. Ale mají šanci být těmi definitivními? Fakt nevím. Nějaký další tip či inspirace? Jak to máte vy? Díky..

ab2510201k1p1.jpg

ab01171a1g1p1.jpg

rb0930371g1p1.jpg

IMG_5111.jpg

xcbn2013_fc6483-watch_jpg_pagespeed_ic__1P4DOlX-C.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 30 minutami, koveras napsal:

Nenapisal si rozpocet, ale definiciu sportovo/elegantnych hodiniek spnuju AP Royal Oak.

Rozpočet v tuto chvíli neřeším, ale vím kolik stojí hodinky, jejichž fotky jsem sem dával, takže asi tak... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To jsou parádní "starosti" 🙂 Nepsal jsi, jestli musej být nový, nebo můžou být tady z prodeje, ale všechny požadavky splňují tyhle Portugaly. Světlý cifr, elegantní, legendární 7 days stroj s ukazatelem rezervy, historii a příběh taky mají a značka je v pořádku. Pokud dáš tu velikost(spíš výšku), neváhal bych.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nehledej, žádný správný natož poslední hodinky pro chronomagora neexistujou. Takhle měly bejt moje "poslední" OP Dark Rhodium - vydržely mi 10 měsíců. Pak to měly bejt oranž-černý POčka (protože ty přece řeší chybičky těch OPčet a to absence lunety a datumu) - opět poslední nebyly. Z těch co postuješ bych si vybral klasický Navitimery - aneb čím víc čísílek, čárek a indexů, tím lépe :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ivane, ty první, tuším Breitling Datora, jsou dokonalé, ty bych si dokázal představit. U těch ostatních mám vždy nějakou výtku, což by se časem prohlubovalo.

Přidávat další do výběru je ale cesta do pekel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Konkrétní model si netroufám říct, ale líbí se mi preference značky Breitling. V jedné době jsem měl Steelfishe a Submarinery. A ikdyž jsem ty Rolby fakt zbožňoval, tak vedle Brajtlí vypadaly jako chudý příbuzný. Navitimery mám, za oblekovky bych je tedy určitě neoznačil, ale je fakt, že s nimi můžeš téměř kamkoliv a budou perfektní. Na druhou stranu záleží jakou máš ruku, protože takový Datejust s fluted lunetou a světlým cifrem na jubilee bych asi spíš označil za definitivní. A splňují taky vše na jedničku. Dokonce k obleku budou mnohem vhodnější než zmíněné Navitimery. No budeš to mít těžký.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za prozatímní odpovědi. Prohlédl jsem i tipy, které jste dávali a zatím nic. Z mých fotek vedou jednoznačně první, líbí se mi ale i druhé, menší výhrada je k tlačítkům a nevím jestli by byly super pro uvedené příležitosti, určitě bych si je ale uměl představit jako "předposlední" hodinky. Bezva je klasický Navitimer a nevylučuji ani poslední Carrery. K těm prvním mám obecně jedinou výhradu, nemám moc rád neúplné číslice u subcifrů, ale u některých hodinek mi to paradoxně nevadí a tohle jsou jedny z nich, vůbec to nevnímám. Hodinky musí mít ukazatel data a protože nosím brýle na dálku, se kterými vidím hůř nablízko, datum preferuji dobře čitelný. Což u těch prvních tak úplně není, ale zase platí, že to u nich jako mínus nevnímám a je naopak možné, že číselníček s lichými dny a tečkami místo sudých by umožnil snadný odečet. Máte s tím někdo zkušenost? 

Co se týká klasického Navitimeru tak pokud bych o něm uvažoval, tak v menší velikosti než 46 mm, ale nemohu dohledat modrou verzi s bílými subcifry, vlastně ani nevím jestli existuje. 46 mm je dost i když mám i takové hodinky, ale ne pro formálnější příležitosti. Souhlasím, nejsou to oblekovky, ale protože máme jedny v rodině vím, že jdou i k saku. Pokud budu na pohřbu, vezmu si jiné, ale to je jednou za rok a ze všech uvedených hodinek mi přijdou Navitimery nejvíc univerzální, od saka k plavkám.

Takže v mezičase vedou první Breitlingy a šanci mají i klasické Navitimery, pokud bych našel modrobílé v menší velikosti než 46 mm.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Ivan Lelák posledné hodinky sú asi väčšinou tie, ktoré práve kupuješ a akonáhle ich kúpiš vieš, že sú predposledné 😄 Tvoj zapeklitý výber ti (ne)závidím, je to ťažké vyberať z toľkých nádherných hodiniek, ktoré sa dajú zohnať. Ja keď niekomu spomeniem mojich cca 6-7 bodov, ktoré vyžadujem od hodiniek, tak na mňa pozerajú ako na úplného magora, no pri vyberaní to pomáha. Tých 6-7 bodov môj výber zúži väčšinou na pár kúskov (niekedy mám problém nájsť hodinky, ktoré by ich spĺňali všetky 🙂 ) a aj tých pár kúskov niekedy spôsobí poriadnu dilemu. Mňa v poslednej dobe veľmi lákajú kúsky od IWC, napríklad Karussellom spomínaný Portugieser, kde je pomerne široký výber modelov. Mňa naživo očalil ich chronograf, ktorý na fotkách nevyzerá nič moc, no na živo je to paráda ...

IWC portugieser.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Pán času napsal:

@Ivan Lelák posledné hodinky sú asi väčšinou tie, ktoré práve kupuješ a akonáhle ich kúpiš vieš, že sú predposledné 😄 Tvoj zapeklitý výber ti (ne)závidím, je to ťažké vyberať z toľkých nádherných hodiniek, ktoré sa dajú zohnať. Ja keď niekomu spomeniem mojich cca 6-7 bodov, ktoré vyžadujem od hodiniek, tak na mňa pozerajú ako na úplného magora, no pri vyberaní to pomáha. Tých 6-7 bodov môj výber zúži väčšinou na pár kúskov (niekedy mám problém nájsť hodinky, ktoré by ich spĺňali všetky 🙂 ) a aj tých pár kúskov niekedy spôsobí poriadnu dilemu. Mňa v poslednej dobe veľmi lákajú kúsky od IWC, napríklad Karussellom spomínaný Portugieser, kde je pomerne široký výber modelov. Mňa naživo očalil ich chronograf, ktorý na fotkách nevyzerá nič moc, no na živo je to paráda ...

IWC portugieser.jpeg

Prosím Tě, můžeš zmínit těch Tvých 7 bodů:-)? Termín "poslední hodinky" může být samozřejmě chápán různě - hodinky, které jsem si kupoval naposledy, hodinky, které si budu kupovat příště nebo hodinky, které si koupím jako úplně poslední a už nikdy žádné jiné. Uvědomuji si tenký led pod nohama ale myslím právě tu poslední možnost. Proto jsem to myslel jako hypotetický, i když vážně myšlený dotaz, který ani není úplně aktuální, chci si na tenhle výběr nechat opravdu dost času a mezitím třeba koupím nějaké jiné. I já mám svá kritéria, za kterých si hodinky mohu koupit, to už jsem psal. Ale není mezi nimi pravidlo "kupuj hodinky jako by to měly být Tvé poslední". Všechny hodinky, které mám, jsem koupil s tím, že se mi líbí, něčím mne oslovují ale přijdou jistě další. Pak jsem si stanovil má kritéria, výběr se zúžil ale dále zbývala možnost, že přijdou i nějaké další. No a já bych se teď chtěl pokusit má kritéria o bod "zvažuj dobře, budou to Tvé definitivní, poslední hodinky". To, že to nakonec nedopadne a stejně třeba koupím nějaké další je jiná věc, ale poprvé bych chtěl vybírat s požadavkem "posledních" hodinek.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Ivan Lelák napsal:

Prosím Tě, můžeš zmínit těch Tvých 7 bodů:-)? ...

Ja fakt bazírujem na veciach, ktoré väčšinu ľudí nechávajú chladnými, no ja si hodinky kupujem "na vždy" - nekupujem si hodinky s tým, že ponosím, keď ma budú nudiť, tak predám - a teda snažím sa eliminovať aj maličkosti, ktoré by sa mi na nich nepáčili.

prvých 5 bodov je dizajnových, 2 body nedizajnové ...

1. hodinová a minutová ručička musia mať rovnaký tvar, rozdiel je iba vo veľkosti (takže žiadny Mercedes na Rolexoch, prípadne Renault na Tudoroch 🙂 )

2. dátumové okienko (ak hodinky majú dátum) musí byť vo farbe ciferníka - v prípade, že je na pozícií niektorého z indexov, môže byť vo farbe indexu, aby nenarúšalo vyváženosť ciferníka

3. kraje sklíčka musia byť zarovno s lunetou (nepáčia sa mi sklíčka, čo vyzerajú, ako dno zaváraninovej fľaše na spôsob Speedmasterov)

4. orientácia čísliel môže byť: buď všetky čísla zvislo (ako sú hodinové indexy na mnou spomínaných IWC Portugieser), alebo vrch všetkých čísiel smeruje od stredu (sub)ciferníka (ako sú minutové čísla, prípadne čísla na subciferníkoch spomínaných IWC) /vadí mi, ak na pozícií 3 resp 9 sa mení oriantácia čísiel ako majú napr. u tebou spomínané Breitlingy/ - úplne ma bolia oči pri týchto Hermeskach, keď sa pozriem na index 3 a hneď vedľa 4, ktorá je dole hlavou 😄

View: front, Slim d'Hermes watch, 39.5 mm

5. v prípade mesačných fáz má byť mesiac zobrazený reálne, prípadne len nejaký kruh - nie ksichtík s očami a ústami 😄

6. história firmy - rok založenia 17xx, prípadne 18xx

7. manufaktúrny kaliber s primeranou rezervou chodu (pri manuálnom náťahu neriešim, tam v rámci každodenného ranného rituálu ich naťahujem každé ráno pri káve 🙂 ) - nemám rád predraženú pekne zabalenú "ETU" 😄

.... ale zase ja nie som kompletný, ja som magor aj v porovnaní s bežnými chronomagormi, no tieto body vždy zúžia môj výber hodiniek 😄

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 23 hodinami, Pán času napsal:

Ja fakt bazírujem na veciach, ktoré väčšinu ľudí nechávajú chladnými, no ja si hodinky kupujem "na vždy" - nekupujem si hodinky s tým, že ponosím, keď ma budú nudiť, tak predám - a teda snažím sa eliminovať aj maličkosti, ktoré by sa mi na nich nepáčili.

prvých 5 bodov je dizajnových, 2 body nedizajnové ...

1. hodinová a minutová ručička musia mať rovnaký tvar, rozdiel je iba vo veľkosti (takže žiadny Mercedes na Rolexoch, prípadne Renault na Tudoroch 🙂 )

2. dátumové okienko (ak hodinky majú dátum) musí byť vo farbe ciferníka - v prípade, že je na pozícií niektorého z indexov, môže byť vo farbe indexu, aby nenarúšalo vyváženosť ciferníka

3. kraje sklíčka musia byť zarovno s lunetou (nepáčia sa mi sklíčka, čo vyzerajú, ako dno zaváraninovej fľaše na spôsob Speedmasterov)

4. orientácia čísliel môže byť: buď všetky čísla zvislo (ako sú hodinové indexy na mnou spomínaných IWC Portugieser), alebo vrch všetkých čísiel smeruje od stredu (sub)ciferníka (ako sú minutové čísla, prípadne čísla na subciferníkoch spomínaných IWC) /vadí mi, ak na pozícií 3 resp 9 sa mení oriantácia čísiel ako majú napr. u tebou spomínané Breitlingy/ - úplne ma bolia oči pri týchto Hermeskach, keď sa pozriem na index 3 a hneď vedľa 4, ktorá je dole hlavou 😄

View: front, Slim d'Hermes watch, 39.5 mm

5. v prípade mesačných fáz má byť mesiac zobrazený reálne, prípadne len nejaký kruh - nie ksichtík s očami a ústami 😄

6. história firmy - rok založenia 17xx, prípadne 18xx

7. manufaktúrny kaliber s primeranou rezervou chodu (pri manuálnom náťahu neriešim, tam v rámci každodenného ranného rituálu ich naťahujem každé ráno pri káve 🙂 ) - nemám rád predraženú pekne zabalenú "ETU" 😄

.... ale zase ja nie som kompletný, ja som magor aj v porovnaní s bežnými chronomagormi, no tieto body vždy zúžia môj výber hodiniek 😄

 

 

Zaujimave postrehy, este by som mozno dodal taka ta proporcionalita a celkova symetria, dlzka a vzdialenost noziek voci puzdru a tak..

 

Mne sa pacia tie prve, pravdou ale je, ze ta tvaricka mohla byt mesiacik😀

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 50 minutami, peter_s napsal:

Zaujimave postrehy, este by som mozno dodal taka ta proporcionalita a celkova symetria, dlzka a vzdialenost noziek voci puzdru a tak..

 

Mne sa pacia tie prve, pravdou ale je, ze ta tvaricka mohla byt mesiacik😀

Samozrejme, ako si spomínal celkovú symetriu a pod. - hodinky musia padnúť do oka ako celok. Ja si všímam aj kopu iných maličkostí, ako napríklad vo všeobecnosti mám rád, ak farba ciferníka korešponduje s farbou lunety a prípadne farba lunety s farbou remienka a pod ... no toto sú už veci, ktoré sú súčasťou nejakého prvého dojmu. Tie moje body sú niečo, čo vo väčšine prípadov beriem ako nutné podmienky, pri ktorých nerobím ústupky ... aj keď ako vždy, aj tu som raz spravil výnimku, nakoľko som dané hodinky považoval za dokonalé a porušenie jedného z bodov nebolo tak výrazné 😄

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi jsem divný, ale já to vnímám trochu jinak. Každé hodinky někdo navrhnul s určitým záměrem a představou, jak by měly vypadat, stejně jako umělec vytváří své dílo. A buď se mi to líbí jako celek a přijmu i ty drobné "chyby", nebo nelíbí a hledám jinde, ale neřeknu, že ta Mona Lisa má jeden prst delší, barva očních víček úplně neladí s bradou, vlasy nemají tu správnou délku a pozadí by mělo být tmavší. Kdyby to Leonardo maloval podle mých připomínek, taky by to mohlo dopadnout třeba takhle

A mr. Bean Mona lisa : funny

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...