Přejít na obsah

Inspirace v hodinkovém světě - bez flejmu pls


Ace84

Doporučené příspěvky

před 37 minutami, Ondra napsal:

To uz se ale dostavas do filozoficke roviny pravo versus moralka a to je nekonecne siroke pole, co clovek to nazor.

No právě, proto se tady tak dohadujeme :).

Mě vždycky doma říkali, že nemám opisovat a že si mám vážit práce jiných lidí, kteří něco umí. Toť můj postoj k homage.

Jsem ochotný akceptovat, když značka ma své vlastní portfolio modelů, za kterým stojí spousta vlastní práce, občas se někde inspirue nebo použije některých z designových prvků odjinud, proč ne, ale všeho s mírou. Ale vadí mi, pokud někdo postaví svůj business na okopírování cizí práce (s drobnou modifikací, aby se neřeklo), aniž by něco vlastního hodnotného vytvořil. Já bych to přirovnal asi jako k psaní diplomky. Používat zdroje a citovat - ano,  ale když toho většinu obšlehneš (i kdybys to citoval sebelépe), tak tě za ni rozhodně vedoucí diplomové práce nepochválí.

A pak jsou tu značky jako Doxa/Synchron, kde je to složitější. Zde je můj názor, že pokud koupím zkrachovalou značku,  která daný model vyráběla, a oživím ji, tak proč ne, nikomu tím neškodím ani neuvádím v omyl (a Doxa odmítla daný model vyrábět). Kdybych značku nekoupil a hodinky nedělal, tak je nikdo jiný dělat nebude. 

Ještě poznámka k některým inspiracím, které jsou na začátku tohoto vlánka (např. Bretling, ML Aiko).  U některých značek se jedná o modely, které dané značky vyráběly mnohem dříve a teď se k ním vrátily. Např uváděný Breitling vyráběl velmi podobný model v padesátých letech a jak píše @Exiztence, v té době to byl v podstatě generický desing, který používali všichni. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 268
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď
před 2 hodinami, Ace84 napsal:

Jenomže Víte, není toto už tou pomyslnou čarou (nebo vlastně před ní) kdy to už může být v pořádku? Protože Seiko přece nikdy takové hodinky nevyrábělo. Myslím tím jak bronzovou úpravu, tak celokovovou lunetu nebo cifr.

Tím, že to nazvu stejně přiznávám, že to je kopírka (homage) a používáním názvu modelu parazituju na původní značce a uvádím v omyl lidí, kteří si nemusí být jistí, zda to není nejaká odnož Sieka a pídí se jen po další verzi modelové řady SUMO.
To, že se Mercedes G nedělá z titanovu kapotáží mě neopravňuje k tomu, abych ho začal vyrábět v tomto provedení a používal označení modelu G.
Chápu ale, že každý má ty hranice někde jinde.

Já to mám takto:
FAKE - ostuda pro každého
KOPÍRKA = ve většině případů neomluvitelný krok pro odborníka, který zná původní model a homage si vybral s vědomím, že hledá levnější variantu originálu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych do toho s dovolením ještě přidal pojem imitace. Spousta toho, co se tady pohybuje a je onzačováno milosrdně jako homage, jsou podle mě imitace. Ale ta hranice je fakt tenká.

Mrknetě na tento článek:https://www.podnikatel.cz/clanky/prodavate-padelky-problem-budete-mit-i-v-pripade-ze-se-k-tomu-priznate/

Pokud má výrobce na produkt (design, barvu, font čísel, atd.) ochrannou známku, je prodej takové imitace nelegální. Ty imitace vlnkových bondovek bez loga a podobný kousky ála BB58, co tady proběhly, jsou pro mě fakt hnus a plivanec do ksichtu všem, kteří mají rádi hodinky a mají nějakou úctu k hodnotě práce. A lidsky nechápu, jak může někomu dělat radost něco tak sprostě okopírovanýho.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, Karussell napsal:

Já bych do toho s dovolením ještě přidal pojem imitace. Spousta toho, co se tady pohybuje a je onzačováno milosrdně jako homage, jsou podle mě imitace. Ale ta hranice je fakt tenká.

Mrknetě na tento článek:https://www.podnikatel.cz/clanky/prodavate-padelky-problem-budete-mit-i-v-pripade-ze-se-k-tomu-priznate/

Pokud má výrobce na produkt (design, barvu, font čísel, atd.) ochrannou známku, je prodej takové imitace nelegální. Ty imitace vlnkových bondovek bez loga a podobný kousky ála BB58, co tady proběhly, jsou pro mě fakt hnus a plivanec do ksichtu všem, kteří mají rádi hodinky a mají nějakou úctu k hodnotě práce. A lidsky nechápu, jak může někomu dělat radost něco tak sprostě okopírovanýho.

 

Tady ovšem vyvstává otázka, zda a do jaké míry mají výrobci hodinek své designy chráněné např. průmyslovým vzorem apod. (nejsem právník).

Další věc, které úplně nerozumím, je, že se řeší pořád jen vzhled a vnější podoba, ale už méně nebo vůbec, co je uvnitř za strojek. Hodinky si přece kupuji jako něco komplexního s určitými vlastnostmi a parametry, mezi něž strojek určitě patří. Přece žádného skutečného chrononadšence nemůže uspokojit něco jako Omega s NH35, i když zrovna nemám na originál. Existuje řada levnějších autentických alternativ, byť je to do jisté míry kompromis, které bych si mohl dovolit.

Taky nechci zatracovat všechny čínské značky a celou řadu microbrandů, které se rovněž "inspirují" u jiných výrobců, pokud do produktu vnesou alespoň nějakou vlastní invenci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Maji vetsinou chranene uplne vsechno. Jsou firmy, ktere maji chranene i pouziti barev, pisma, symbolu, atd. A nerikam, ze to vzdy resi - velkym hodinarskym firmam muze byt u zadku, jestli si looseři kupuji napodobeniny za par korun. Ale tady na foru by to tak bejt nemelo a ty nejvetsi šroty by mely fakt zmizet. Alespon z prodejni sekce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě teď, Frantik napsal:

Maji vetsinou chranene uplne vsechno. Jsou firmy, ktere maji chranene i pouziti barev, pisma, symbolu, jemna a jejich varianty, atd. A nerikam, ze to vzdy resi - velkym hodinarskym firmam muze byt u zadku, jestli si looseři kupuji napodobeniny za par korun. Ale tady na foru by to tak bejt nemelo a ty nejvetsi šroty by mely fakt zmizet. Alespon z prodejni sekce.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 56 minutami, Frantik napsal:

Maji vetsinou chranene uplne vsechno. Jsou firmy, ktere maji chranene i pouziti barev, pisma, symbolu, atd. A nerikam, ze to vzdy resi - velkym hodinarskym firmam muze byt u zadku, jestli si looseři kupuji napodobeniny za par korun. Ale tady na foru by to tak bejt nemelo a ty nejvetsi šroty by mely fakt zmizet. Alespon z prodejni sekce.

Jako jo, souhlas, ale kdo bude ten soudce, co určí, že tohle ještě není ten největší šrot a tohle už ano? Samozřejmě u některých hodinek je to jasné hned, ale celé tohle vlákno je o hledání té pomyslné hranice a zatím jsem nezaznamenal žádnou shodu a nemyslím si, že k ní vůbec někdy dojde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...toto je už opravdu akademické filozofování...

Když to tady na fóru Bertovi nevadí, ...je to na něm. Co se týká Číňanů,...myslím, že je to každého věc. Já na jednu stranu čumím (a taky trochu - třeba u Nooskiho fotek San Martinů - závidím) u některých hodinek na jejich zpracování detailů, přesto ale dál kupuju pětka a Prospexy Seika, nebo Orienty, prostě kopie nechci (ani nechci jejich výrobce podporovat) ,...aspoň zatím 😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Borci, k Vašim zakrytým či zjevným dotazům říkám, že mi číňani na Chronomagu vadí. Ruku na srdce: čínské homážisty nechápu a nemám je rád. Na druhou stranu musím, ač nechtě přiznat, že prostě takový je trend, a absence těchto sraček by fórum ochudila. Vždyť v mnohém ta diskuze nakonec může být i přínosná. Takže závěrem: se skřípěním zubů ať tu jsou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra

Slovo majitele je klicove.

Ostatne vlakno "Jake cinske hodinky mate na ruce" je 19 stran adorace homage od Seika, pres IWC po Rolex. Kdyby to Bertovi vadilo, zatrhl by to davno.

A abychom byli spravedlivi, netyka se to zdaleka jen cinanu.

172E0183-2AB9-4AAC-A57B-34E6E1C614F9.jpeg

CB7EF8BE-036E-4918-A4DF-82EE85B2FF67.jpeg

02C5CBF8-E5D9-475D-B583-FA23B330FE0B.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 minutami, Ondra napsal:

Slovo majitele je klicove.

Ostatne vlakno "Jake cinske hodinky mate na ruce" je 19 stran adorace homage od Seika, pres IWC po Rolex. Kdyby to Bertovi vadilo, zatrhl by to davno.

A abychom byli spravedlivi, netyka se to zdaleka jen cinanu.

 

Ondro, to je konec konců taky obsahem toho prvního postu, co jsem psal.

Berte, klobouk dolů. Myslím, že si tímto všichni ušetříme dost nervózních výlevů a flejmů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra

Ostatne Bert ma vse jasne napsane v pravidlech fora 

 

"Debaty a odkazy na falzifikáty (fake) nejsou povoleny. Fake je to, co zneužívá ochranné známky a patenty. Ostatní "inspirované" hodinky jsou na osobním pohledu - někdo snese více, někdo méně, každý má hranici nastavenou jinak a čtením tohoto fóra ještě většinou podléhá vývoji."

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 44 minutami, Ondra napsal:

Slovo majitele je klicove.

Ostatne vlakno "Jake cinske hodinky mate na ruce" je 19 stran adorace homage od Seika, pres IWC po Rolex. Kdyby to Bertovi vadilo, zatrhl by to davno.

A abychom byli spravedlivi, netyka se to zdaleka jen cinanu.

 

 

 

Tohle klasicka salamova metoda, aneb jak relativizovat vse. Jako prvni sem das Tudory, ktere Rolex zacal jako vyrabet dostupnejsi znacku svych drazsich modelu. Pouzival originalni rolex pouzdra a dily, jen strojky byly ETA. Vse v ramci jedne fabriky v Zeneve, vse s prijmem jednomu majiteli. A hned jako druhe sem soupnes dle meho uz nepripustnou homaz od Orientu. Mezi temito kusy presne lezi pro me ta hranice pripustnosti a zacatek parazitovani.

Jinak mam pocit, ze se tu micha nekolik variant kopirovani a obratne se tak obhajuje moderni, ciste komercni vykradani designu zavedenych znacek.

1) Historicke koiprovani - ano drive to delali vsichni, bylo to standardem a nikomu to nevadilo. To je neopomenutelny fakt, ale dnes je situace odlisna a tak je na ni potreba nahlizet. Drive byl pripustny a pouzivany ordal a dnes by te jeho pouziti u soudu dost vyvedlo z miry.

2) Patentová ochrana - kdyz na to maji velke znacky patent, tak se brani soudne, pokud ne, je jim po tom putna. Tedy kde neni zalobce neni soudce. Ano tak to muze byt na pravni urovni, ale na urovni osobni je i neusvedceny zlodej, nebo obratny klickar mezi zakony minimalne opovrzenihodny. 

3) Financni stranka x zpracovani - velci vyrobci jsou predrazeni a jeste to delaji blbe. Tak je potreba jim to ukazat, jeste ze to ten homazista dela. Tady uz je to jasna snaha o obhajobu vlastni prazdne kapsy a touhu po luxusu na ktery nemam. Nekdo model vymysli, udela mu reklamu a proslavi ho. A on ten sycak za to chce moc? Tak si koupim napodobeninu, vzdyt je prece taky super a stoji desetinu, tretinu, pulku...

Posuzovani homaze bude vzdy velmi subjektivni. U lidi problematiky neznalych je mi to jedno (tam se pozastavim nad skutenym padelkem), ale tady na foru, kde vsichni vime jak se veci maji, mi to prijde spatne. Respektive at si kazdy nosi a vytahuje se cim chce. Nic bych nezakazoval, ale sam bych z noseni takovych hodinek radost nemel a lidi kteri je adoruji jsou na uplne jine hodinkove ceste nez ja. Budioz jim to prano, ale tleskat jim nebudu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 29 minutami, prischera napsal:

Tohle klasicka salamova metoda, aneb jak relativizovat vse. Jako prvni sem das Tudory, ktere Rolex zacal jako vyrabet dostupnejsi znacku svych drazsich modelu. Pouzival originalni rolex pouzdra a dily, jen strojky byly ETA. Vse v ramci jedne fabriky v Zeneve, vse s prijmem jednomu majiteli. A hned jako druhe sem soupnes dle meho uz nepripustnou homaz od Orientu. Mezi temito kusy presne lezi pro me ta hranice pripustnosti a zacatek parazitovani.

Jinak mam pocit, ze se tu micha nekolik variant kopirovani a obratne se tak obhajuje moderni, ciste komercni vykradani designu zavedenych znacek.

1) Historicke koiprovani - ano drive to delali vsichni, bylo to standardem a nikomu to nevadilo. To je neopomenutelny fakt, ale dnes je situace odlisna a tak je na ni potreba nahlizet. Drive byl pripustny a pouzivany ordal a dnes by te jeho pouziti u soudu dost vyvedlo z miry.

2) Patentová ochrana - kdyz na to maji velke znacky patent, tak se brani soudne, pokud ne, je jim po tom putna. Tedy kde neni zalobce neni soudce. Ano tak to muze byt na pravni urovni, ale na urovni osobni je i neusvedceny zlodej, nebo obratny klickar mezi zakony minimalne opovrzenihodny. 

3) Financni stranka x zpracovani - velci vyrobci jsou predrazeni a jeste to delaji blbe. Tak je potreba jim to ukazat, jeste ze to ten homazista dela. Tady uz je to jasna snaha o obhajobu vlastni prazdne kapsy a touhu po luxusu na ktery nemam. Nekdo model vymysli, udela mu reklamu a proslavi ho. A on ten sycak za to chce moc? Tak si koupim napodobeninu, vzdyt je prece taky super a stoji desetinu, tretinu, pulku...

Posuzovani homaze bude vzdy velmi subjektivni. U lidi problematiky neznalych je mi to jedno (tam se pozastavim nad skutenym padelkem), ale tady na foru, kde vsichni vime jak se veci maji, mi to prijde spatne. Respektive at si kazdy nosi a vytahuje se cim chce. Nic bych nezakazoval, ale sam bych z noseni takovych hodinek radost nemel a lidi kteri je adoruji jsou na uplne jine hodinkove ceste nez ja. Budioz jim to prano, ale tleskat jim nebudu.

Souhlasím +/- se vším. Jen mě zajímá následovné.

1) Dříve to dělali všichni. Kdy dříve? Zaznělo tady, že například u případu Patek-Breitling jde o generický design, který dříve používalo více výrobců. Není dnes teda třeba už Submariner pouzdro průmyslovým/designovým standardem? :)

2) Chápu, že značky neřeší soudní vymáhání podobnosti designu z každého Číňana. Ale proč teda zrovna Rolex akceptuje Swiss výrobce jako je Davosa, Squale (jedním modelem)  a jiné, kteří to sekají taky dost jako cvičky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ad 1) ještě doplním k tomu "kopírování" v minulosti, často dodával jeden výrobce díly (třeba pouzdra) pro více značek, takže třeba pouzdra měli stejné/hodně podobné.  

A co se týká Sub standardu, tak je to určitě zajímavá úvaha, ale viděl jsi někde v minulosti v katalozích ostatních hodinářských firem hodinky, které vypadají jako SUBy (kromě zmíněných Tudorů - což je jeden výrobce)? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 minutami, xbraj19 napsal:

ad 1) ještě doplním k tomu "kopírování" v minulosti, často dodával jeden výrobce díly (třeba pouzdra) pro více značek, takže třeba pouzdra měli stejné/hodně podobné.  

A co se týká Sub standardu, viděl jsi někde v minulosti v katalozích ostatních hodinářských firem hodinky, které vypadají jako SUBy (kromě zmíněných Tudorů - což je jeden výrobce)? To, že to někdo okopíruje, ještě neznamená, že se z toho stává průmyslový/designový standard.

Polovina všech potápek s lunetou vypadají jako suby a je jedno, jaká je to značka. Když chceš, tak na každých hodinkách najdeš něco, co už tady bylo, co dělá někdo jiný. Někdo to takticky nakombinuje tak, že je to různorodá směska, ti línější se o to ani nesnaží.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kromě používání stejných dílů, často i pouzder nebyly výjimkou ani velmi "inspirované" ciferníky. Napadá mě namátkou Zodiac - Eterna, nebo různé varianty spirálovek. Ale můj komentář směřoval hlavně k tomu, že obhajovat současné vykrádání designu tím, že se to dělo vždycky, je pomýlené. Prostě z hlediska dnešních standardů to v pořádku není a je takový ten relativizační argument typu, všichni kradou, co bych nekradl taky. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra

Připadá mi, že celá tahle „zásadní“ diskuse o homage hodinkách je bouří ve sklenici vody. Přitom jde o naprosto okrajovou, nepodstatnou věc. Repliky (faky) tu nikdo nepropaguje, neprodává. Co se týče homage, majitel fóra nastavil nějaká pravidla, kdy homage toleruje, a to by pro nás měl být zákon. Stejně tak homage neporušují ani zákony v pravém slova smyslu. Nejedná se o padělání ochranné známky, značky. To, že se to někomu nelíbí, rozumím. Dokonce si myslím, že pro většinu členů jde spíš o takovou srandu, rajc, zvědavost, co se dá za ty směšné peníze pořídit. Nemyslím, že by to pro někoho byly primární hodinky. Navíc, pro kohokoliv, kdo měl originál, nikdy nebude homage plnohodnotnou náhradou. Už druhej rok je korovanirus, lidi se nudí, tak prostě vymejšlí kraviny. Nedělal bych z toho vědu. Nechci moralizovat, ale neměli bychom se brát tak vážně. Jak už bylo řečeno, to že si někdo pořídí homage, neublíží ani výrobci, ani jakémukoliv majiteli originálu. Je to jako srovnávat kolu z Lidlu a Pepsi, vypadá to a chutná to podobně, ale není to stejné. Jestli to číňan vyrobí a prodá za 2-3 tisíce Kč, tak jakej z toho má asi vejvar, když tam dá japonskej strojek, safír, keramickou lunetu, je to v nerezu, slušně zpracovaný… pár stovek? Kolik lidí okolo vás nosí jako své jediné hodinky homage? Jak říkám, je to naprosto okrajová záležitost, která si nezaslouží zdaleka tolik pozornosti. Já jsem za 16 let, co jsem na chronomagu zkusil homage 3x – jednou před x lety „suby“ Alpha se zelenou lunetou (protože se mi vždycky líbila ta zelená), pak loni klasický černý „suby“, protože jsem uvažoval, že bych si koupil originál (a chtěl jsem si osahat zhruba ty proporce – i když samo vím, že originál je něco jiného), a teď Bondovky protože jsem byl zvědavej, co čínan umí vyrobit za ty prachy, když je v „čínském“ vlákně furt samá chvála, a taky z nudy. Ani jedny jmenované hodinky jsem nenosil. Ale věřím, že někomu službu udělají, jako hodinky, o které se nemusí bát, a líbí se mu. Tolik za mě asi vše.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Archivováno

Toto téma je nyní archivováno, a proto není možné odpovídat na toto téma.


×
×
  • Vytvořit...