Přejít na obsah

Inspirace v hodinkovém světě - bez flejmu pls


Ace84

Doporučené příspěvky

před 19 minutami, JR_2010 napsal:

Ve všech vláknech, kde dochází ke konfrontaci originálu s napodobeninou, respektive prémiovějších hodinek (dražších) s masovkama (levnějších), vždycky někdo shrne srovnání do pár slov, maximálně vět, kdy low cost je automaticky shit a všem se chce zvracet. Nikdy to ale nikdo pořádně nezargumentuje, třeba že drahý jsou obrobený diamantem, levný okrouhaný tupým nožem, drahý mají ručičky řezaný plazmou z vesmíru, levný jsou vystřižený z plechovky od coly, atp. A nerejpu, jen konstatuju a apeluju, ne všichni jsou v hodinkách tak orientovaní.

Nemyslím si, že "napodobeniny" musia byť vždy nekvalitné, prípadne úplný shit. No mne vadí, ak niekto je lenivý niečo vlastné vytvoriť a len vykráda prácu niekoho iného aby sa obohatil (aj keby kópia bola v kvalite originálu). Nepáčilo by sa mi to ani naopak - ak by nejaký hodinárksky majster bez fantázie sa rozhodol, že spraví "dokonalú verziu" napríklad nejakej úspešnej masovky, len by ju montoval ručne, bola by vyladená do posledného detailu, no ak by dizajn v drvivej väčšine opajcol, stále by to bolo vykrádanie práce niekoho iného.

Niekto tu spomínal Colu. Niekto bol prvý, čo vymyslel Colu, no jedna vec je urobiť iný colový nápoj (pre niekoho lepší, pre niekoho horší) a druhá vec je opajcnúť Pepsi, prípadne CocaColu včetne dizajnu flaše a labelu a maximálne zmeniť názov. 

Dnes som napríklad narazil na nejaké hodinky Reiser. Iste je pri nich viditeľná napr. inšpirácia AP RO (a kto vie koho ešte), no nie je to len ctrl+C ctrl+V. Nikto sa nemôže tváriť "my sme spravili 8-uhoľníkové hodinky a všetko ostatné je kopárka" - to by potom takmer všetky hodinky boli kopírkami guľatých hodiniek, nakoľko niekto bol prvý. No ak niekto zoberie nejaký detail a zvyšok dá svoj, to si myslím je OK.

https://forum.chronomag.cz/uploads/monthly_2021_05/1282646553_obrzok.png.846902177ddcd290814d0b050feb2d12.png

Niekomu to opajcnutie vadiť nemusí, niekto si môže povedať, že na origo nemám a páčia sa mi tie hodinky, tak si kúpim homáže, no ak by som mal ísť do extrému, tak mne to príde, ako keď niekomu sa páči Ferrari, nemá na neho, tak si kúpi repliku na podvozku Fiera s motorom s výkonom 120 koní (prípadne aj keby malo 1200koní, stále sa to len na niečo hrá).

Ja si radšej ako repliku niečoho na čo nemám kúpim ničo "originálne" v mojej cenovej kategórií. (Mám Fiat 500 - je to originálne skoroauto a aspoň sa nemusím tváriť, že si ním niečo kompenzujem 😄 )

Ale ako sa hovorí, 100 ľudí, 100 chutí a ak niekto rád homáže, neberiem mu to. Ak niekto vyrába fejky, tak si zaslúži cez držku 😄

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 268
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď
před 6 minutami, 5etter napsal:

Když jsme u toho, včera jsem pro zpestření vyfotil toto. Je to fejk? Zneužití ochranné známky asi ano, ale nikdo snad nemůže být uveden v omyl, že je to opravdu Ferrari. Takže homage/pocta? :)

Až budeš mít vlastní značku, tak asi nebudeš chtít, aby ti s tvým logem dělal někdo ostudu, i když bude na první pohled patrné, že je to není tvůj výrobek.
Nebo se pletu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 minutami, 5etter napsal:

Když jsme u toho, včera jsem pro zpestření vyfotil toto. Je to fejk? Zneužití ochranné známky asi ano, ale nikdo snad nemůže být uveden v omyl, že je to opravdu Ferrari. Takže homage/pocta? :)

f2a3401e21242b5dbbde397b945cd8e3.jpg

Priznaj sa, že je to tvoje a nechcel si platiť "predražený" originál, keď môžeš mať skoro originál za zlomok tej sumy 😄 😄 😄

Ale vážne, homáž/pocta to nie je, nakoľko s originálom v tomto prípade nemá nič spoločné, práve okrem tých znakov a teda sa jedná len o zneužitie ochrannej známky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je součástí dobrého jména každého luxusního zboží, že jejich víceméně zdařilé kopie se musí vyskytovat ve velkém množství na obskurních trzích. Je to natolik významné potvrzení úspěšnosti dané značky, že oznámení o případném poklesu výskytu kopií na trhu na valné hromadě takové společnosti musí vyvolat zřetelné nadzvednutí obočí největších akcionářů. Co se na trhu děje? Proč o nás přestává být zájem?

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak - nálepkový tuzing nemá s tuningem nic společného, nemluvě o tom že ta plastová jebka je bez platné RZ už za hranicí silničního zákona :yucky:

Osobně bych jako "poctu" dokázal zkousnout když si někdo vyrobí jeden kousek stylem "koukněte co taky dokážu" (viz např. zakázkoví nožíři, kusové prototypy/skládačky hodinek a pod.) - ale jak se ze záměrných napodobenin začne dělat byznys a nastoupí sériová výroba (notabene v číně, která průmyslové vzory neuznává), začíná to bez ohledu na logo smrdět fejkováním a u velkých firem se začínají aktivovat právníci. 

Mimochodem, zrovna slovutné Ferrari žaluje o statisíce € kde koho i za publikaci fotky jeho vlastního pekáče, s něčím co se talošům zrovna nehodí do krámu... :censored:

Philipp_Plein_a_Ferrari_2019_prvni_sada_

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, 5etter napsal:

Přesně. Být panem Ferrari a potkat to na ulici, cítil bych se poctěn a bral to jako důkaz, že mám dobrou a silnou značku, kterou ostatní napodobují. Majiteli bych dal kšiltovku a pozval ho na exkurzi do fabriky. (Takhle se ten krám neprodává, je to tuning)
 

Být panem Ferrari a potkat to na ulici, tak si řeknu, že majitel je asi úplný ko.ot :)
Edit:

Ale protože nejsem pan Ferrari, tak si to o majiteli nemyslím :)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Radek124 napsal:

Přesně tak - nálepkový tuzing nemá s tuningem nic společného, nemluvě o tom že ta plastová jebka je bez platné RZ už za hranicí silničního zákona :yucky:

Osobně bych jako "poctu" dokázal zkousnout když si někdo vyrobí jeden kousek stylem "koukněte co taky dokážu" (viz např. zakázkoví nožíři, kusové prototypy/skládačky hodinek a pod.) - ale jak se ze záměrných napodobenin začne dělat byznys a nastoupí sériová výroba (notabene v číně, která průmyslové vzory neuznává), začíná to bez ohledu na logo smrdět fejkováním a u velkých firem se začínají aktivovat právníci. 

Mimochodem, zrovna slovutné Ferrari žaluje o statisíce € kde koho i za publikaci fotky jeho vlastního pekáče, s něčím co se talošům zrovna nehodí do krámu... :censored:

Philipp_Plein_a_Ferrari_2019_prvni_sada_

Vo veľkej miere s Ferrari súhlasím, prečo má nejaký Plein sa priživovať na ich práci, keď jeho produkty s ich automobilkou nemajú nič spoločné. Pred pár dňami na mňa vyskočil nejaký článok o firme, ktorá robí (bude robiť?) "novodobú 250GT". Ich auto si zobralo z Ferrari 250GT (ktoré sa nevyrába niekoľko desiatok rokov) nejaké typické črty, použilo ich na modernom aute, na ktorom nepoužili ani zmienku o Ferrari, žiadnych koníkov v znaku ... to považujem za inšpirovanie sa, prípadne vzdanie pocty nejakému ikonickému produktu a nie priživovanie sa na práci iných.

To isté beriem aj pri hodinkách. Ak niekto použije z iných hodiniek nejaký prvok ako inšpiráciu, je to OK, ak ich obšlahne tak, že človek okrem iného loga na nich musí hľadať rozdiely pod mikroskopom, je to len príživníctvo zo strany výrobcu na práci iných.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, 5etter napsal:

Přesně. Být panem Ferrari a potkat to na ulici, cítil bych se poctěn a bral to jako důkaz, že mám dobrou a silnou značku, kterou ostatní napodobují. Majiteli bych dal kšiltovku a pozval ho na exkurzi do fabriky. (Takhle se ten krám neprodává, je to tuning)
 

Samozrejme, že tento "tuning" sa nedá považovať za zneužitie obchodnej značky. Toto je taký "hlúpy vtip" na úrovni toho, ako si niekto na 30€ hodinky dá nálepku Patek Philippe 🙂 ... teda, kým tie nálepky na tú krabicu od topánok nenalepí niekto vo fabrike.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, 5etter napsal:

Přesně. Být panem Ferrari a potkat to na ulici, cítil bych se poctěn a bral to jako důkaz, že mám dobrou a silnou značku, kterou ostatní napodobují. Majiteli bych dal kšiltovku a pozval ho na exkurzi do fabriky. (Takhle se ten krám neprodává, je to tuning)

Být panem Ferrari, tak možná uvažuješ jinak než člověk, který kupuje napodobeniny.
On totiž ví,vývoj čehokoliv nového a udržení renomé značky stojí daleko víc práce a úsilí než něco napodobit.

Také jsem měl na začátku Precisty PRS 20 a Marina Militare, ale po relativně krátkém čase jsem pochopil, že to není chronocesta pro mě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 minutami, Vit napsal:

Být panem Ferrari, tak možná uvažuješ jinak než člověk, který kupuje napodobeniny.
On totiž ví,vývoj čehokoliv nového a udržení renomé značky stojí daleko víc práce a úsilí než něco napodobit.

Inak je zaujímavé, že napríklad veľa ľudí nemá problém s hodinkami typu skopírovaný Submariner so zmeneným logom (a nazvú to homáž) no pri do posledného detailu skopírovanom aute napríklad S-klasse so zmeneným logom by boli pohoršení a určite by sa netvárili, že táto vykrádačka je pocta Mercedesu 🙂

Tým nechcem súdiť tých, čo by si také hodinky, prípadne aj auto kúpili. Kým sú takéto "inšpirácie" legálne, je na každom kupujúcom, či podporí daného výrobcu s nulovou fantáziou kúpou jeho opajcnutého výrobku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 51 minutami, Vit napsal:

Být panem Ferrari, tak možná uvažuješ jinak než člověk, který kupuje napodobeniny.
On totiž ví,vývoj čehokoliv nového a udržení renomé značky stojí daleko víc práce a úsilí než něco napodobit.

Také jsem měl na začátku Precisty PRS 20 a Marina Militare, ale po relativně krátkém čase jsem pochopil, že to není chronocesta pro mě.

Jen doufám, že jsi pak ty hnusné kopírky od Precisty nestřelil tady na fóru. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Než se zase na chvilku odmlčím, dokončil bych svůj předchozí příspěvek. Padla mi totiž zelená, tak jsem to odpinkl a jel :)
Myslíte si, že to autíčko nějakého fanouška aut vytáčí, uráží a znechucuje jako vás, ctihodné moralisty tady? Já jsem 100% přesvědčen, že i zarytým milovníkům aut z Maranella to spíš vykouzlí úsměv na rtech. Pro ty pomalejší to napíšu přímo: Neberte svůj koníček tak vážně. Ten klučina, co si tu škatuli polepil koníkama, zvládne prožít život s větším nadhledem než vy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, travex napsal:

Jen doufám, že jsi pak ty hnusné kopírky od Precisty nestřelil tady na fóru. 

Prodal, ale nepropaguju je, ani jsem na ně nenalepil logo Paměti.

před 15 minutami, 5etter napsal:

Než se zase na chvilku odmlčím, dokončil bych svůj předchozí příspěvek. Padla mi totiž zelená, tak jsem to odpinkl a jel :)
Myslíte si, že to autíčko nějakého fanouška aut vytáčí, uráží a znechucuje jako vás, ctihodné moralisty tady? Já jsem 100% přesvědčen, že i zarytým milovníkům aut z Maranella to spíš vykouzlí úsměv na rtech. Pro ty pomalejší to napíšu přímo: Neberte svůj koníček tak vážně. Ten klučina, co si tu škatuli polepil koníkama, zvládne prožít život s větším nadhledem než vy.

Nechci se v tom vrtat. Každý ať si názor udělá sám. 

Začalo to tu podobností a teď už se tu obhajuje i zneužívání cizí značky a lidi, kteří to dělají jsou označováni za ty s nadhledem ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak kradení věhlasu značky tím, že si na autě vyfotím boty, bych neodsuzoval. Automobilky také často zneužívaly mladé spoře oděné dámy opírající se o jejich výrobek, nebo ležící přímo na kapotě, jako by to byl bonus pro nového majitele přibalený ke každému autu. Přitom jediná značka, které by na to měla právo, je samozřejmě Renault ;o) - a to jen při velmi odvážné fotografii zcela neoděné dámy

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 17 hodinami, 5etter napsal:

Než se zase na chvilku odmlčím, dokončil bych svůj předchozí příspěvek. Padla mi totiž zelená, tak jsem to odpinkl a jel :)
Myslíte si, že to autíčko nějakého fanouška aut vytáčí, uráží a znechucuje jako vás, ctihodné moralisty tady? Já jsem 100% přesvědčen, že i zarytým milovníkům aut z Maranella to spíš vykouzlí úsměv na rtech. Pro ty pomalejší to napíšu přímo: Neberte svůj koníček tak vážně. Ten klučina, co si tu škatuli polepil koníkama, zvládne prožít život s větším nadhledem než vy.

Nemyslím si, že by niekoho trápilo, že si niekto olepil "autíčko" koníkmi (včetne ľudí z Maranella), problém by bol keby niekto tie "autíčka" s tými nálepkami vyrábal a predával bez povolenia držiteľa danej značky. Rovnako, ako keď si fixkou napášeš na tričko Gucci, Armani, Versace to nikoho trápiť nebude (možno slečnu, čo pôjde s tebou von 🙂 ), no ak bude niekto svojvoľne tlačiť tričká Gucci, Armani, Versace, tak už to výrobcov iste trápiť bude. A to isté platí aj pri hodinkách (dosť sme sa už vzdialili od témy). Ak si ty z recesie nalepíš na hodinky za 20ku nápis Rolex, určite to výrobcu nechá v klídku, no ak budeš predávať hodinky s nápisom Rolex (aj keď sa ani vzdialene nebudú podobať na niektorý z ich modelov), určite sa to výrobcovi páčiť nebude.

Inak v skorších príspevkoch som si všimol, že si písal, že problém napodobenín tu niekto rieši preto, že niečo, čo sa podobá na jeho "predražené" hodinky si niekto iný môže kúpiť za pár babiek a on stráca pocit nadradenosti ... vážne si myslíš, že si niekto kupuje hodinky pre nejaký pocit nadradenosti, prípadne že majiteľov napríklad PP, AP, prípadne AL&S trápi, že si kúpi niekto niečo nápadne sa podobajúce ich hodinkám za zlomok ceny? Zaujal ma tento pohľad, nakoľko ja som sa na to takto nikdy nepozeral. Možno som divný, no mne ani dané hodinky neprídu predražené, nakoľko vývoj, použité materiály, ľudská práca (myslím hodinárskych majstrov, nie detí v rozvojových krajinách) má svoju cenu, nakoľko to nezvládne robiť hocikto (tým nechcem povedať, že práca tých detí nemá cenu, len ich zamestnávatelia im ju iste neplatia). O výrobe hodiniek s najnáročnejšími komplikáciami sa ani nemusíme baviť, to už sú umelecké diela, a tomu zodpovedajú aj tie ceny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Archivováno

Toto téma je nyní archivováno, a proto není možné odpovídat na toto téma.


×
×
  • Vytvořit...