Přejít na obsah

Inspirace v hodinkovém světě - bez flejmu pls


Ace84

Doporučené příspěvky

Některým by možná neškodilo ujasnit si rozdíl mezi “designovými kategoriemi hodinek” (pilotky, potápky atd, včetně typických velikostí, provedení indexů s ohledem na specifické světelné podmínky, přítomnost a typ otočné lunety atd), které historicky vycházejí z určitých funkčních mustrů nebo vojenských předpisů a skutečně u nich nejde o zneužití invence jiných značek (viz Rolex - první hodinky byly de-facto OEM, neměli ani první kousky se kterýma se mohlo do vody, ani první jednosměrně otočnou lunetu, i ty “ikonické” puntíky na cifru a ručky jsou diskutabilní). Ať aspoň tady nepodporujeme zkratkovité asociace typu “cokoliv ocelového s otočnou lunetou a kontrastním cifrem je kopírka Subů” - viz Timex, Certina a Ocean 500 výše. Že má plešatící týpek ulízlou přehazovačku, fousy a flanelovou košili taky ještě neznamená že jde nutně o hipstera a že přijel na růžovým dánským kole :smoke:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 268
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď
Některým by možná neškodilo ujasnit si rozdíl mezi “designovými kategoriemi hodinek” (pilotky, potápky atd, včetně typických velikostí, provedení indexů s ohledem na specifické světelné podmínky, přítomnost a typ otočné lunety atd), které historicky vycházejí z určitých funkčních mustrů nebo vojenských předpisů a skutečně u nich nejde o zneužití invence jiných značek (viz Rolex - první hodinky byly de-facto OEM, neměli ani první kousky se kterýma se mohlo do vody, ani první jednosměrně otočnou lunetu, i ty “ikonické” puntíky na cifru a ručky jsou diskutabilní). Ať aspoň tady nepodporujeme zkratkovité asociace typu “cokoliv ocelového s otočnou lunetou a kontrastním cifrem je kopírka Subů” - viz Timex, Certina a Ocean 500 výše. Že má plešatící týpek ulízlou přehazovačku, fousy a flanelovou košili taky ještě neznamená že jde nutně o hipstera a že přijel na růžovým dánským kole :smoke:


Odesláno z mého Redmi Note 7 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Radek124 napsal:

... Že má plešatící týpek ulízlou přehazovačku, fousy a flanelovou košili taky ještě neznamená že jde nutně o hipstera a že přijel na růžovým dánským kole :smoke:

... a když přijede na českém kole, tak už není hipster?

:D

sorry, tomu překlepu nešlo odolat

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak jsem řekl, mě nejvíc štve že se neustále různé firmy snaží těžit z nějakého designového "mustru" ☹️ Někdo si ho upraví víc, někdo méně, ale dle mne je to škoda. Kdyby radši zkusili vymyslet něco zcela nového, než jen měnit různé části již profláklého designu. Vždyť provedením jsou leckteré ty hodinky fakt dobře udělané. No nebyla by to krása, kdyby se i trochu víc zamysleli nad vlastním designem, než se stále inspirovat? 

Jinak všem přeji hezkou bezflejmovou středu 😉👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono v dnesni dobe vymyslet vlastni svebytny design, ktery jeste k tomu oslovi pozadovany pocet ovecek, to uz chce trochu fistrona. Obzvlast se zadanim, bude to kruh a tri rucicky… To chce cloveka s rozhledem, napadem, znalosti hodinarske historie…a tech zas tak moc neni, navic se plati zlatem. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak psal @nickolas, vymyslet dnes něco úplně nového prakticky nejde. Takřka všechno už tady v nějaké podobě bylo nebo je a proto se jednotlivé tvary, prvky a barvy jen vzájemně kombinují, aby zbytečně nepřipomínaly něco jiného. A navíc je tu ta funkčnost. Ano, sem tam někdo přijde s nějakým detailem, který pak vydává za svůj designérský rukopis, ale v zásadě na každých hodinkách najdeš nějakou inspiraci toho, co už tady bylo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 minutami, nickolas napsal:

Ono v dnesni dobe vymyslet vlastni svebytny design, ktery jeste k tomu oslovi pozadovany pocet ovecek, to uz chce trochu fistrona. Obzvlast se zadanim, bude to kruh a tri rucicky… To chce cloveka s rozhledem, napadem, znalosti hodinarske historie…a tech zas tak moc neni, navic se plati zlatem. 

Tak v poslední době jako neotřelý design mne uchvátil na UNDONE Pepek námořník a jeden kousek od Wratislawia s designem vodoměru. A to si fakt nedělám legraci. Jinak co chceme nového vymyslet. Často to je "ať si je to blbé, hlavně že je to jinak". Třeba minutová ručka OK a hodiny jako číslice v okénku ;o) 

 

Asi jsem si naběhl....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 14. 5. 2021 v 14:08, tombas napsal:

Tady ovšem vyvstává otázka, zda a do jaké míry mají výrobci hodinek své designy chráněné např. průmyslovým vzorem apod. (nejsem právník).

Další věc, které úplně nerozumím, je, že se řeší pořád jen vzhled a vnější podoba, ale už méně nebo vůbec, co je uvnitř za strojek. Hodinky si přece kupuji jako něco komplexního s určitými vlastnostmi a parametry, mezi něž strojek určitě patří. Přece žádného skutečného chrononadšence nemůže uspokojit něco jako Omega s NH35, i když zrovna nemám na originál. Existuje řada levnějších autentických alternativ, byť je to do jisté míry kompromis, které bych si mohl dovolit.

Taky nechci zatracovat všechny čínské značky a celou řadu microbrandů, které se rovněž "inspirují" u jiných výrobců, pokud do produktu vnesou alespoň nějakou vlastní invenci.

Tohle je přesně i můj pocit. Hodinky jsou pro milovníky hodinek a nadšence dle mého názoru zejména o tom, co hodinky dělá hodinkama, a to není luneta, nejsou to ručky ani ciferník, je to (měl by to být) v prvé řadě strojek. 

Hodinky jsou příliš malá věcička na to, aby se na ní do nekonečna dal vymýšlet nový design, který se nedotkne už vymyšleného a vyráběného. To mohou dělat nezávislí hodináři HH. Ale výrobci masovek musí dělat hodinky atraktivní, aby je prodali. A tady už tolik prostoru ke kreativitě není. 

Abych se ale vrátil k prvnímu odstavci. V jiných vláknech už se na to narazilo a myslím, že to patří i sem. Design hodinek je jedna věc, ale pro mě zásadnější je, co bije uvnitř. A co mně pije krev je, že spousta slavných značek zkrátka už jen sází Ety, Sellity do pouzder a říká si o nehorázné ceny za něco, co ani nevyvinuly, ani nevyrobily. Prostě jsou tradiční, známé, prestižní, tak proč si za remake slavného modelu neříct o tisíce dolarů..., ale kde je ta invence a hodinářská (strojová) zručnost? Ještě jsem schopný pojmout vlastní modul vyrobený v Etě. Vlastní inženýři  vymysleli modul, ale nemáme výrobu, vyrobí to Eta, ok.

Dle mého jdou tedy design i strojek ruku v ruce a ta problematika je ještě složitější, než jen design pouzder.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 37 minutami, tombas napsal:

ETA je naprosto OK v hodinkách za 15-20 tis., v některých případech i trochu více, ale za 50-100 litrů už by člověk očekával něco trochu jiného a tím nemyslím "vlastní" kalibr s drobnými kosmetickými změnami postavený na 2824.

Tak Swatch Group je jasná. Jenže Eta je např. v Glycine, atd., atd., Sellita v Bulova Accuswiss, atd., atd., Miyota v Laco, atd., atd. A například Marathon je dle mého tradiční značka s krásnými vlastními designy, ale např. Marathon GP Mechanical jsou osazeny strojky NH35 a cena 9500! A teď babo raď, chci mít ve švýcarských hodinkách za desítku nejobyčejnější Seiko strojek, který používají stovky micro brandů? Design vlastní - super, ale cizí levný strojek uvnitř...

A zase bude záležet na každém jedinci, jak to vnímá, a zkrátka jedné univerzální pravdy se nikdy nikdo nedohrabe.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to vášeň a ta je o pocitech. Nic z toho o čem píšeme se nedá hodit do excelovské tabulky, prohnat filtrem a vybrat "the best".

Já koukám po něčem k narozeninám už dlouho. Kdybych to měl brát tak, že za 50+ musí být inhouse, tak jsem v pr..., protože v limitu do 80 nemůžu najít nic, co by se mi líbilo. Takže buď krásný s ETA, nebo pro mne nudné, až ošklivé, s inhousem 😕😟

V tomhle to osobně beru tak, že design má přednost - když se podívám na ruku, chci vidět něco, co mě fakt bere a ne přemýšlet nad tím, že se někdo konečně zmohl na vlastní strojek, který je často schovaný pod plným dýnkem. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 minutami, xbraj19 napsal:

@Chronopetr

Pokud se ti zdá strojek v Marathonech za 10k moc,  tak si můžeš ještě zvolit ten samý strojek v Seiko za 15k :)

 

😆 Jasný. Mně šlo v tomto případě hlavně o tu problematiku originality designu produkovaného tradiční značkou a vsazeného strojku úplně mimo "mísu". Seiko ať si své strojky vsazuje do jakého modelu chce a ocení taky jak chce. To už je jejich politika, která ale nenaráží na "etický" problém, který je tématem tohoto vlákna. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Chronopetr napsal:

... např. Marathon GP Mechanical jsou osazeny strojky NH35 a cena 9500! A teď babo raď, chci mít ve švýcarských hodinkách za desítku nejobyčejnější Seiko strojek, který používají stovky micro brandů?

Jen drobnost, marathony s nh35 nejsou značené swiss made, takže prakticky to švýcarské hodinky nejsou. Dalo by se říct, že právě toto je opravdová homage.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Archivováno

Toto téma je nyní archivováno, a proto není možné odpovídat na toto téma.


×
×
  • Vytvořit...