Přejít na obsah

Inspirace v hodinkovém světě - bez flejmu pls


Ace84

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 268
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Jeden z prvních Beemanových pokusů a prototypů? Pokud vím, tak se v téhle podobě ty hodinky nikdy nedostaly (a ani nedostanou) do prodeje, vyrobil je "na koleně" někdy před rokem a od té doby udělal obrovský pokrok jak ve zpracování a výrobních postupech, tak v designu, který rozhodně nelze nazvat jako kopie něčeho jiného. O modularitě nemluvě.

1CC90F40-3BB7-4D37-8B68-88EDB0962C9F.jpeg

6889D3E4-1719-4D1C-942D-1325D8CDEA94.jpeg

17954FE6-32A0-4528-AB40-3374080FA864.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 minutami, tombas napsal:

Upřímně @5etter, ty taky zrovna nepřispíváš ke vzájemné toleranci a gentlemanství na tomto fóru (četl jsem tvůj příspěvek, než jsi ho zeditoval). Jedna věc je, když si někdo koupí jakékoliv hodinky, které nápadně připomínají jinou známou značku (NE FEJK vč. loga), utratí za to méně, než by stála původní předloha a nevadí mu, že je tam místo in-house strojku něco levného a masově vyráběného. Každého věc, nic proti tomu, ale poznámky o jakési ztrátě nadřazenosti a elity lidí, kteří si třeba několik let šetří na vysněný drahý a originální kousek, nebo jen prostě nechtějí levnou alternativu co jen vypadá jako výrobek jiné známé značky, jsou nemístné. A to nekomentuji tu smazanou poznámku, to už bylo hodně přes čáru.

Já taky chodím do čínského vlákna, nabídku alespoň těch "lepších" čínských značek mám docela dobře zmapovanou, některé kousky se mi, vzhledem k ceně a zpracování líbí, ale to neznamená, že budu hanit jakékoli jiné hodinky, protože jsou dražší nebo mají třeba nějaké drobné nedostatky, a už vůbec ne jejich majitele.

Sorry, chápu, že se cítíš napadán za svou obhajobu čínských výrobců, ale musel jsem reagovat, protože mě to celkem nadzvedlo.

Souhlas, lépe bych to nenapsal. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, 5etter napsal:

Myslíš Davosa Ternos a Buler Astromaster? Vidíš a zrovna tyhle dvě kopie/homage/fejky tady nikdy nikomu nevadily. Proč? Podle mě proto, že nejsou z Číny a nestojí dva tisíce. To je totiž podle mě to, co tady většinu ctihodných gentlemanů štve a překračuje jejich hranici. Že si jejich předražené hodinky dovolil okopírovat zrovna ten zlý Číňan a že za to chce pár šupů přestože ty jeho kopie nejsou podřadné kvality. Tím pádem oni jako nositelé ztrácí pocit nadřazenosti a elity, když si stejně vypadající hodinky může koupit každé jelito. Když nějakou ikonu okopíruje zavedený Švýcar a chce za to desítky tisíc, tak se tváříme, že je to OK. Takže podle mě je u většiny vážených členů fóra ta hranice v ceně a zemi původu té kopírky. Genta od Bulera=chvályhodná pocta, Genta od San Martina=zavrženíhodný fejk. Bronzové želvy od San Martin=polofejk, který vykrádá design Seika, Bronzové želvy od San Martin upravené Pražským hodinářstvím=chvályhodný fanouškovský počin...

Přesně jak mně říkala mamá (už sem to tady citoval): "Milísku, dávej si bacha na chudý lidi - chtěj všechno, co máme my a udělaj pro to cokoli." A je to tak - furt si budu dávat míň bacha na toho, kdo má kopírky za dvacku než na borce, kterej za dva litry a eště se s tím vytahuje. Ale pozor - platí to jen pro místní chrono osazenstvo. Lidi zvenku tyhle píčoviny neřešej a je to tak v pořádku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 minutami, tombas napsal:

Věřím, že vnímáš ten rozdíl mezi homage produkcí a výrobou vlastních neprodejných hodinek podle nějaké předlohy. Podle mě je to OK, můžeš si taky nějaké vyrobit, budu ti fandit.

V tomto případě (a usuzuji jen podle svého přizdisráčského a lúzerského vkusu ekonomického deprivanta)
je to neprodejná kopie homage neprodejného originálu ;o)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra
před 34 minutami, Zmizík napsal:

Přesně jak mně říkala mamá (už sem to tady citoval): "Milísku, dávej si bacha na chudý lidi - chtěj všechno, co máme my a udělaj pro to cokoli."

No jinymi slovy jste byli za komancu ve vate 😎

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Píšu to podruhé, protože se mi to při kontrole pravopisu (abych nemusel editovat) těsně před odesláním smazalo. Už to asi nebude tak niterné, některé myšlenky mi vypadnou, ale zkusím to znovu:

Už jsem se tady vyjádřil, kde si myslím, že je ta hranice pro ostatní členy fóra a proč si myslím, že se spustil ten humbuk kolem čínských homáží. Bylo by asi slušnost napsat, jak to mám já. Nota bene když jsem zakladatelem toho vlákna s čínami na ruce, ze kterého se tady mnohým zvedá žaludek. Mám rád hodinky, ale nenarodil jsem se se stříbrnou lžičkou v puse, ani jsem se k ní zatím nedopracoval. Proto si kupuju hodinky, na které mám, pro většinu z vás totální low end. Nicméně jsem se vždy snažil najít si i v této cenové kategorii takový model, který něčím vyčnívá nad konkurenci a nabízí něco, co ostatní nemají. Jistě si vzpomenete na moje Seiko 5 SNK543 se zeleným sunburst ciferníkem zdobeným logy v holografickém efektu. Mám Seiko Monster, jejichž lumi svítí víc než u jakýchkliv švýcarských potápek, Vostok Amphibia, které za patnáct stovek nabízí několik ojedinělých konstrukčních řešení, ruční výrobu v Evropě a inhouse strojek. Prostě vždy jsem měl rád hodinky, které jsou sice relativně levné, ale kvalitní a s něčím navíc. Dlouhou dobu toto splňovala značka Seiko, od které jsem vyzkoušel plno modelů. Pak se ale posunuli do vyšší cenové kategorie a kvalita začala být vrtkavá. Vyzkoušel jsem si tedy Orient, Citizen a byl spokojen. Jenže pořád se mi líbily klasické staré modely od Seika, ten jejich ikonický design. Např. Seiko 6105 "Cpt. Willard". Jsou ovšem obtížně sehnatelné, takřka nedostupné a stejně by to byly sbírkové hodinky do vitríny. Já ale potřebuju něco na denní nošení - aby to svítilo, neteklo do toho a dobře to šlapalo. Vintage obdobím jsem si už prošel a zjistil, že to není nic pro mě. Takže nepřichází v úvahu ani různé skládačky z eBay, kde je třeba původní omlácené pouzdro, strojek s kdoví jako historií a zbytek aftermarket (takže u ciferníku dle definice fejk). Jistě, můžete namítnout, že si můžu koupit reedici SPB151. No nemůžu, prostě na to nemám a ani se mi nelíbí, jak udělali tu ochranu korunky. V tom se na fóru objevily hodinky od Steeldive/Addiesdive a chvála na ně. Hodinky ve vysněném designu původních willardů, které se už pár desítek let nevyrábí. Jiné logo a jiný tvar než současná reedice, navíc safírové sklo s antireflexem a keramická luneta s lumi, kterou ani jeden z modelů od Seika nemá. Takže to podle mě není úplná kopírka. Přesto jsem s tím trochu bojoval. Měl jsem takové ty ideály, jak tu o nich píšete. Ukradený design, čínská kopie atd. I když nemám proti kopiím/homážům tak vyhraněný názor jako mnozí gentlemani a jejich nositele jsem nikdy neodsuzoval, nikdy jsem po takových hodinkách netoužil a nelákaly mě. Neuráželo mě to, ale ani jsem po tom netoužil. Kopii subů nebo seamasterů bych si nekoupil, připadal bych si s tím nepatřičně. Vždy jsem radši volil něco jiného. Jenže teď to do sebe pěkně zapadlo. Hodinky, které vypadají přesě tak, jak jsem si vysnil, mají oproti svému vzoru některé moderní prvky navíc (luneta, sklo, ocelový tah), dokonce originální strojek Seiko a příznivou cenu. Koupil jsem je a myslím, že jsem neprohloupil. Žádné výčitky z toho nemám a myslím, že jsem na nikoho nevyzrál, nikomu neplivl do ksichtu a nikoho nepřipravil o zisk. Mám hodinky přesně v tom stylu, co jsem popisoval na začátku - levné, kvalitní s něčím navíc, Kdyby je vyrobilo Seiko, samozřejmě bych si je raději koupil od něj, ale bohužel se vydali jinou cestou.

Pak už jsem neměl problém koupit si od stejné značky potápky, co vypadají jako plechovka od ryb. Jestli se nepletu, není to kopie žádného konkrétního modelu, ale taková kompilace inspirací napříč celou modelovou řadou potápek se shroudem. Originál bych si nikdy nekoupil, protože na to prostě nemám a jsou to hodinky s dost specifickým designem, na které člověk nemá chuť každý den. Dlouho jsem nevěděl, jestli se mi vlastně líbí nebo na. Každopádně mě vždy provokovaly. Takhle má člověk aspoň možnost to vyzkoušet a když jiskra nepřeskočí, nebo na ten vzhled zrovna nebudu mít náladu, nebude mě tolik mrzet, že budou ležet.

Vždyť samo Seiko, které za svou dlouhou historii vychrlilo mraky modelů, mnohokrát znásilnilo Rolex a další. Seiko 5 ve stylu datejustů, Seiko SKX023 a další ve stylu Submariner a další. Bylo toho plno a všechno to chtělo vydělat na zpřístupnění vzhledu svých vzorů širším vrstvám. Stejně jako dnes ten Číňan. Všichni dnes nosíme kalhoty z denimu, které vypadají úplně stejně a nikdo se nepozastavuje nad tím, že nemáme zrovna originál od Leviho Strausse.

Další kopie neplánuju. Ne kvůli té atmosféře, která tady vznikla, to je mi celkem šumák, ale prostě jsem si pořídil, co jsem chtěl a jde se dál. Aktuálně se třeba dívám na nějaké citizeny v titanu s Eco-drive. Prostě zase něco jiného, co jsem ještě neměl. Určitě se nadále budu vracet k potápkám od Seika, Citizenu, Orientu, které doma mám, určitě zase opráším některé ze svých amfibií a jistě si zase budu užívat patinu na bronzových Wardech, které jsem loni nosil čtvrt roku v kuse. Příležitostně nasadím digitálky G-Shock. Co se tím snažím říct? Že když si člověk koupí čínské homáže, tak to ještě nemusí znamenat, že je to zavržení hodný fejkař, plive do ksichtu tradičním výrobcům apod. Prostě má třeba jen širší záběr, nemá klapky na očích, falešné mravní zásady a dokáže se na ten náš hodinářský koníček podívat trochu s nadhledem a nestydí se vyzkoušet v rámci svých možností vše, co se nabízí. Jak tady zaznělo: Nosme si každý, co je nám libo, respektujme, co nosí ostatní a neserme se do nich. Vůbec mi nevadí, když je někdo bohatej a nosí drahý hodinky. Přeju mu to. Vadí mi ale, když mi vyčítá, že jsem si koupil podobný a udílí knížecí rady ve stylu, ať si raději koupím nějaká casia. Ať si každej kupuje a nosí, co chce. Jak psal Andy: Žij a nech žít.

Děkuji

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Datel napsal:

V tomto případě (a usuzuji jen podle svého přizdisráčského a lúzerského vkusu ekonomického deprivanta)
je to neprodejná kopie homage neprodejného originálu ;o)

Flame 1

Před hodinou, Ondra napsal:

No jinymi slovy jste byli za komancu ve vate 😎

Flame 2

PS: to by jste se divili, kolik lidí si koupí RJ a ještě víc, když by jste se na RJ zeptali pana Arpy, duchovního tvůrce úspěchu 😉

A zpět k tématu... 

Kdyby byl někdo opravdu rejpal a vzal to důkladně, věřím, že snad u každé značky by našel nějaký oblšlehlý design, či alespoň prvek, který mu "nepatří". Ale zkuste vymyslet něco originelniho... Ono to nebude tak lehké. Vezmete obyčejné nejnudnějsí páprdovksý design a všichni tam uvidí PP, spojte gilošovaný čiselnik s tenkými indexy jako u Aikonu a už v tom všichni vidí AP...

Úplně bych všechny neházel do jednoho pytle, pokud použijí a do vlastni výtvor "obohatí" za jeden takový prvek. Ale vzít to celé, od ruček, přes lunetu, po tvar pouzdra, to už je trochu moc (zde tolik zmiňovaný Steinhard), ale na druhou stranu, aspoň je tam logo Steinhard a ne RX. Ok, tady na fóru je z toho zase flame, ale lidé kteří povědomí hodinkách mají asi jako já o jaderné fyzice, tohle neřeší, jelikož je to ani nenápadně řešit. Rozdíl oproti tomu je, když to minimální povědomí tuší, že ROK jsou ty drahé hodinky a ten černoch mi je nabízí za 50EUR, OK, tady by se měl zastavit a zamyslet i neznaly ignorant, neb kupovat od černocha na pláži můžeme leda ručník... 😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 minutami, DarylVanHorne napsal:

Flame 1

Flame 2

PS: to by jste se divili, kolik lidí si koupí RJ a ještě víc, když by jste se na RJ zeptali pana Arpy, duchovního tvůrce úspěchu 😉

A zpět k tématu... 

Kdyby byl někdo opravdu rejpal a vzal to důkladně, věřím, že snad u každé značky by našel nějaký oblšlehlý design, či alespoň prvek, který mu "nepatří". Ale zkuste vymyslet něco originelniho... Ono to nebude tak lehké. Vezmete obyčejné nejnudnějsí páprdovksý design a všichni tam uvidí PP, spojte gilošovaný čiselnik s tenkými indexy jako u Aikonu a už v tom všichni vidí AP...

Úplně bych všechny neházel do jednoho pytle, pokud použijí a do vlastni výtvor "obohatí" za jeden takový prvek. Ale vzít to celé, od ruček, přes lunetu, po tvar pouzdra, to už je trochu moc (zde tolik zmiňovaný Steinhard), ale na druhou stranu, aspoň je tam logo Steinhard a ne RX. Ok, tady na fóru je z toho zase flame, ale lidé kteří povědomí hodinkách mají asi jako já o jaderné fyzice, tohle neřeší, jelikož je to ani nenápadně řešit. Rozdíl oproti tomu je, když to minimální povědomí tuší, že ROK jsou ty drahé hodinky a ten černoch mi je nabízí za 50EUR, OK, tady by se měl zastavit a zamyslet i neznaly ignorant, neb kupovat od černocha na pláži můžeme leda ručník... 😉

Flame by to bylo, kdybych to nedoprovodil spešl verzí obvyklejšího IMHO. Jistěže ty RJ jsou nádhený kousek náramkové strojařiny, jen pro mne to nemá ty atributy, které jsou podmínkou, abych něco mohl  pojmenovat výrazem "hodinky". 
Ani ta neprodejnost není míněna úplně vážně, všecko je prodejné a aktuálně tomu docela roste cena i nad 300€ za tunu ;o)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

37 minutes ago, 5etter said:

Jak tady zaznělo: Nosme si každý, co je nám libo, respektujme, co nosí ostatní a neserme se do nich.

🙏

Samotného mě překvapilo, odkud se bere tolik nenávisti k čínským klonům/homážům jakkoliv je nazveme, o kterých si sice každý může myslet svoje, ale to, že zde o nich píšete a popisujete jejich klady/zápory je z hodinářského pohledu rozhodně zajímavější, než např. toto vlákno. Čímž rozhodně neříkám, že by zde takové vlákno být nemělo, ale týpkovi se v něm dostává většího zastání než tady vám čínským nadšencům. A s hodinkama to má pramálo společného, jde o klasický rolexácký show-off materiál, který se mi jako obdivovateli značky nelíbí - ale neudělám s tím nic a ani nechci, ať si každý žije po svém

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já si tedy osobně myslím, že nikdo tady ani jinde nemusí nikomu ospravedlňovat svůj nákup, ani pohnutky, které ho k tomu vedly. To jsou osobní záležitosti, stejně jako finanční situace každého z nás.

Jelikož skutečné fejky jsou v pravidlech jasně zakázané, není ani důvod, aby někdo osočoval majitele hodinek inspirovaných známým designem, ale prodávaných pod vlastní značkou a s vlastními úpravami (materiál, velikost, barevné provedení, strojek...) ať jsou vyrobeny kdekoliv. A naopak, bych se zdržel veškerých poznámek o předražených ⌚ a elitářství apod., protože to tady nemá co dělat.

Při prodeji by ovšem takové hodinky měly být označeny pouze názvem výrobce a neměly by se odkazovat na zdroj inspirace.

A protože hodinky nám mají dělat především radost a určitě by neměly být zdrojem zášti, opovržení nebo dokonce urážek, navrhuji zakopat válečnou sekeru a vrátit se k tomu, proč tady jsme, tedy věcné, slušné a přínosné diskusi, hodné klubu gentlemanů. :cheers:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 minutami, exell napsal:

🙏

Samotného mě překvapilo, odkud se bere tolik nenávisti k čínským klonům/homážům jakkoliv je nazveme, o kterých si sice každý může myslet svoje, ale to, že zde o nich píšete a popisujete jejich klady/zápory je z hodinářského pohledu rozhodně zajímavější, než např. toto vlákno. Čímž rozhodně neříkám, že by zde takové vlákno být nemělo, ale týpkovi se v něm dostává většího zastání než tady vám čínským nadšencům. A s hodinkama to má pramálo společného, jde o klasický rolexácký show-off materiál, který se mi jako obdivovateli značky nelíbí - ale neudělám s tím nic a ani nechci, ať si každý žije po svém

 

před 4 minutami, tombas napsal:

Já si tedy osobně myslím, že nikdo tady ani jinde nemusí nikomu ospravedlňovat svůj nákup, ani pohnutky, které ho k tomu vedly. To jsou osobní záležitosti, stejně jako finanční situace každého z nás.

Jelikož skutečné fejky jsou v pravidlech jasně zakázané, není ani důvod, aby někdo osočoval majitele hodinek inspirovaných známým designem, ale prodávaných pod vlastní značkou a s vlastními úpravami (materiál, velikost, barevné provedení, strojek...) ať jsou vyrobeny kdekoliv. A naopak, bych se zdržel veškerých poznámek o předražených ⌚ a elitářství apod., protože to tady nemá co dělat.

Při prodeji by ovšem takové hodinky měly být označeny pouze názvem výrobce a neměly by se odkazovat na zdroj inspirace.

A protože hodinky nám mají dělat především radost a určitě by neměly být zdrojem zášti, opovržení nebo dokonce urážek, navrhuji zakopat válečnou sekeru a vrátit se k tomu, proč tady jsme, tedy věcné, slušné a přínosné diskusi, hodné klubu gentlemanů. :cheers:

👍👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdejší pokusy obhájit si sám před sebou a před světem fake/homage hodinky by už skoro vydaly na disertačku.

Tak přispěji k plodné diskusi. Je větší kunda člověk, který si vědomě a účelově koupí AAA fake subů... nebo je větší kunda "takymilovník" hodinek, který podporuje copy&paste firmy, které legalizovaly zisk z fake jen výměnou loga a ještě si lžou do kapsy jakousi "poctou"?  Podle mě je B správně, ale všichni tito homážisti získávají bod navíc, za usilovné sebepřesvědčení a sebeklam.

*kunda se říct může, Miloš Zeman

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trochu mne v tomto "klubu gentlemanů" (který je zde na fóru v různých vláknech zmiňován) zaráží ty rychlé (a poněkud povrchní) soudy založené na tom, co kdo nosí... To jako opravdu?

Opřete se do těch značek, výrobců... ať vám na nich nevoní cokoliv, klidně je ztrhejte. Ale některé výroky (a nejen v tomto vlákně) na adresu zdejších členů mi přijdou být přes čáru, nebo jsem jediný kdo to tak vnímá? 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ve svém sáhodlouhém příspěvku jsem nenapsal to hlavní. Odpověď na ústřední otázku tohoto vlákna: Kde je hranice přijatelnosti inspirace/kopie. Myslím, že je v každém z nás. Každý to máme jinak a mnohdy se to v čase vyvíjí. 

Pro mě osobně to končí u kopií Seika, pokud možno s něčím navíc oproti originálu, jako je třeba ta keramická lumi luneta nebo safírové sklo. Prošly mi rukama přibližně dvě desítky hodinek Seiko a další pravděpodobně ještě projdou. Prostě se před nimi nemusím cítit špatně, že bych jim nepřispěl na vývoj atd. Měl jsem tolik hodinek Seiko, že mi nemusí bejt blbý koupit si i dvoje "jako Seiko", když mi Číňan za dobrou cenu nabízí Seiko strojek s něčím navíc. 

Kopie Rolex, Panerai, Omega a dalších značek mi už košér nepřipadají. Ano, je za tím jen touha vydělat parazitováním na slávě profláklých modelů tradičních značek. Na druhou stranu, copak tyto značky svými nesmyslně vysokými cenami neparazitují na peněženkách boháčů? Neodsuzuju  uživatele těchto kopií, ale sám bych si to nekoupil. 

Co se týče inspirace a kopírování různých designových prvků napříč značkami, přijde mi to úplně normální. Vždyť to dělají všichni výrobci aut, hader a podobně. Nakonec všichni hipsteři s bradkou a flanelovou košilí vypadají úplně stejně. Občas to někdo přežene, jako třeba Seiko s pětkama datejust. I proto nemám výčitky z kopírování Seika, když i oni to dělají. Nevidím rozdíl mezi kopií Rolexek od Seika, Bulovy, Orientu a mezi San Martin, Tissell a spol. Kopie jako kopie. Zavedeným značkám se to toleruje, na Číňany se plive, protože je to trendy a snadné. 

A ještě jedna věc. Mnohokrát tady zaznělo, že někomu vadí, když se do inzerátu kopie napíše, čeho je to kopie a že by se tam měl psát jen skutečný název, který té kopii dal výrobce. Já si naopak myslím, že je dobře, když je to tam uvedeno. Aspoň je to hned jasné, že jsou to hodinky inspirované něčím jiným. Každý nezná všechno a někdo třeba kopii nechce a kdyby to nebylo uvedeno, nevědomky by ji koupil. Nevidím na tom nic špatného tam ten vzor uvést. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Archivováno

Toto téma je nyní archivováno, a proto není možné odpovídat na toto téma.


×
×
  • Vytvořit...