Přejít na obsah

Zbrojni prukaz


tmoris

Doporučené příspěvky

Čau, já si dělal ZP nedávno (po novele) a hodně mi pomohla aplikace na mobilu viz screen. Opakoval jsem si denně alespoň 2 hodiny cca 14 dní a u zkoušek jsem neměl problém. Praktickou a střelbu dáš bez problémů pokud nejsi dežo :D

8f2db342b14c860d83d93539394db29a.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 144
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Na testy se s aplikací nebo na netu naučí smad každej.

Manipulace mi přišla horší, protože lajk si to nemá moc kde nazkoušet a ťech pár rozborek v přípravce na to nemusí stačit.

Jinak u manipulace hledí hlavně na bezpečnost, za tu u nás pár kluků vyletělo a bylo to z nezkušenosti a stresu. Šlo o ohrožení okolí, když se jim hlaveň dostala i minimálně mimo bezpečnou zónu. To je hned a letí se taky hned.

Nadruhou stranu musím potvrdit, že bezpečnost nadevše. Když jsem dostal noty, tak hned šup na střelnici se zkušenějším kámošem. No a co se nestalo. Zažil jsem první zpožděný výstřel asi 15-20 s. což je v tu chvíli pekelně dlouhá doba. Dovedu si živě představit, že kdyby nebyl člověk naučenej z přípravky poslušně čekat, tak by s kvérem mohl začít nevhodně manipulovat a průšvih je hned na světě.

Původně jsem čekal, že to bude selhání, ale když vyšel výstřel, tak by se ve mě krve nedořezal.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 22. 6. 2021 v 9:53, M.K. napsal:

Pokud vím, tak dle zákona můžeš u sk. A i B vyfasovat buď krátkou, nebo dlouhou kulovou (malorážku), ale jestli to tak reálně bejvá nevím. Třeba se k tomu vyjádří @Harry..?

Je to tak, ale stává se to poměrně zřídka... Nicméně jsem takovou situaci zažil a protože se nikdo s malorážkou nepřipravoval, tak to ani skoro nikdo nenastřílel... Většinou je ale praxe taková, že pokud nemá uchazeč skupinu "C", tak se střílí pouze z pistole...

 

 

V 22. 6. 2021 v 19:46, sodowka napsal:

Bezpečná manipulace se zbraní je nejlépe  popsané v nařízení vlády č. 315/2011 Sb., určitě je dobrý si to před zkouškama párkrát projet, komisař se na nic jiného zeptat "nemůže" :) 

Ale může :default_wink:  Věř mi, že pro mne, jako pro komisaře, není problém (když bych hodně chtěl) dohnat dospělý chlapy k pláči (bez jakýchkoliv leváren a podrazů) a i když si budou stěžovat na MV, tak to bez problémů ustojím :whistle:

Tenhle přístup je přesně to, proč pak lidi vyletí a neúspěšně si stěžují... Mimochodem, dnes v krajích, kde se natáčí zkoušky, zcela vzácně dojde k tomu, že když si někdo stěžuje na MV, tak mu dají za pravdu. Jednak proto, že snad žádnej komisař před kamerou nedělá naschvály a naopak si dá velikej pozor, aby si to obhájil - když někoho vyhodí... A především proto, že lidi, když vyletí od zkoušky, tak obvykle vypráví jinou historku, než se skutečně stala. Je to stresem a jejich totálním zmatením (nebýt vystresovaní a zmatení, většinou to udělají) a také do značné míry tím, že většina těch "stěžovačů" nedokáže připustit vlastní chybu... Když zkouším opravy (lidi co poprvé při praktické části neuspěli a jdou na opravu), tak se vždycky ptám proč neuspěli napoprvé. Zhruba 3/4 z nich mi řekne jiný důvod, než je v protokolu...

 

 

V 27. 6. 2021 v 0:56, Jerryl napsal:

...

a) Jinak u manipulace hledí hlavně na bezpečnost, za tu u nás pár kluků vyletělo a bylo to z nezkušenosti a stresu. Šlo o ohrožení okolí, když se jim hlaveň dostala i minimálně mimo bezpečnou zónu. To je hned a letí se taky hned.

b) Nadruhou stranu musím potvrdit, že bezpečnost nadevše. Když jsem dostal noty, tak hned šup na střelnici se zkušenějším kámošem. No a co se nestalo. Zažil jsem první zpožděný výstřel asi 15-20 s. což je v tu chvíli pekelně dlouhá doba. Dovedu si živě představit, že kdyby nebyl člověk naučenej z přípravky poslušně čekat, tak by s kvérem mohl začít nevhodně manipulovat a průšvih je hned na světě.

Původně jsem čekal, že to bude selhání, ale když vyšel výstřel, tak by se ve mě krve nedořezal.

a) to také není úplně přesné. Vyhodit lze za opakované porušení bezpečnosti a nebo za jednorázové hrubé porušení bezpečnosti, které je přímo ohrožující... Mírné porušení směru mimo "bezpečný směr" (do bezpečné zóny se opravdu nemíří. Tam má být bezpečno...) musí být opakované. Nicméně komisař na to může, ale nemusí upozornit, může tedy říct: už jste to udělal potřetí - končíme... Já osobně na to lidi upozorňuju a říkám jim, že odteď už to musí být bez chyb. Hrubé porušení je, když míříš někam, kde bys způsobil škodu nebo újmu. Třeba na komisaře :default_wink: (nesmějte se, zažil jsem nejednou)...

b) opožděné výstřely se bohužel reálně dějí. Není to nijak moc časté, ale stávají se... Byl jsem i u zranění, způsobeným opožděným výstřelem. Bylo to na soutěži. Střelec nečekal, ihned přebil a ten "selhač" se aktivoval když letěl z komory ven... Rozsekalo mu to ruku a palec...

 

 

Obecně můžu říct, že lidi ty zkoušky dost podceňují. U mě je úspěšnost pod 50%... Většina těch, kdo si myslí, že na manipulaci jim stačí kouknout na pár Youtube videí, tak zjistí, že nestačí... Navíc je příprava na různých střelnicích v dost kolísavé kvalitě. Pokud někdo tvrdí, že připraví člověka na zkoušky za 2 hodiny, tak je zcela nezodpovědný a podle mne blázen 🤷‍♂️ Někde ta příprava je dostatečná, ale na některých střelnicích, nebo u některých "instruktorů" zdaleka není. Nechci hejtovat a jmenovat, ale hlavně se vyhněte tomu podvodníkovi "Střelecká Škola Fakt nesoudného blba". Už i policajti mu nejednou domlouvali, aby nabral trochu rozumu a šel alespoň sám někam, kde tomu opravdu rozumí - a sám se to naučil...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Americkej napsal:

Už jsem Ti chtěl psát SZ. Ale touhle reklamou jsi mne slušně demotivoval...

Jestli můžu k tomu ještě já něco napsat, tak pokud budeš chodit poctivě na kurzy, kde se bude drilovat manipulace a střelba, tak to dáš. Pak to je jen o nervech. Já osobně úplně souhlasím s tím, co napsal @Harry, protože dát ZP každýmu, tak by to mohlo znamenat katastrofu.

 

Já osobně jsem byl 6x na kurzu a dostával jsem dost céres. Ale jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti 😉

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No právě, že já jsem stresař. Tzv syndrom bílého pláště. Kdykoli mě někdo posuzuje, mám děsný nervy, chyboval bych určitě. Jedno je, kolik už mám nastříleno a jak moc bych driloval... V běžným životě jednám vcelku s chladnou hlavou a nadhledem. Přijdu ke zkouškám, nebo na pohovor, nebo k lékaři a jsem v řiti, hotovej uzlíček nervů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Americkej napsal:

No právě, že já jsem stresař. Tzv syndrom bílého pláště. Kdykoli mě někdo posuzuje, mám děsný nervy, chyboval bych určitě. Jedno je, kolik už mám nastříleno a jak moc bych driloval... V běžným životě jednám vcelku s chladnou hlavou a nadhledem. Přijdu ke zkouškám, nebo na pohovor, nebo k lékaři a jsem v řiti, hotovej uzlíček nervů.

Moc dobře ti rozumím :) I když jsem chodil od mládí občas na střelnici, k rozhodnutí pořídit si zbroják jsem dospěl poměrně nedávno, pár let zpátky, hlavně díky tehdejšímu trendu EU "všechny odzbrojíme" a většímu strachu o rodinu a dům. Bylo mi přes 40, naposledy jsem se stresoval u zkoušek na škole, jsem svým pánem, takže žádné stresové pondělí na poradě a fén od šéfa, prostě přes 20 let žádné zásadní nervové střetnutí. Teorii jsem se nadrtil, chodil jsem střílet, takže jsem byl sice nervózní, ale celkem v pohodě (pozor, rozhodně nemyslím lehkovážný a vysmátý - na to mám ze zbraní respekt pořád). Teorie OK, fajn, jde se na manipulaci a - ke svému velkému překvapení a zděšení jsem prakticky zamrzl. Komisař (mimochodem ten den měl 18% prošlých) mě - ač nerad, protože viděl, že zbraň nedržím prvně, jen jsem vystresovaný jak prase - jemně (a správně) "vyprovodil". Opravná manipulace pak už dopadla v pohodě, v hlavě jsem se na to připravil lépe a ještě jsem si s tím komisařem příjemně popovídal. Hlava, nervozita a stres jsou holt sfině ...

Hodně doporučuji trénink se zbraní - ideálně pod dohledme kvalitního instruktora - pro opravy i těch nejmenších chybiček. Když z přehlédnutí nebo stresu nenapíšeš v písemce, že clo na ČEZetu vyváženou do Zimbabwe se nevypočítává podle vzorce a=b2x4 (záměrně přeháním, ale rozumíme si), je to určitě menší zlo než když nebudeš znát zbraň, základní pravidla manipulace, řešení poruch, rozborku atd. A čím více budeš zbraň znát, tím více minimalizuješ případné chyby vzniklé z nervozity na místě ...

A trochu si věřit - je správné mít ze zbraně v ruce velký respekt, ale ne panický strach ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to tady čtu a říkám si, co udělá / neudělá člověk, který ze stresu napoprvé neprošel zkouškou manipulace, v situaci, kdy bude v řádově větším stresu ze situace, která smrdí krajní nouzí nebo nutnou obranou... žádný flame a asi na to není jednoduchá odpověď. Jen je dobré uvědomit si vlastní limity. Snad se to dá otupit častým drilem, nevím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 minutami, Duke650 napsal:

Tak to tady čtu a říkám si, co udělá / neudělá člověk, který ze stresu napoprvé neprošel zkouškou manipulace, v situaci, kdy bude v řádově větším stresu ze situace, která smrdí krajní nouzí nebo nutnou obranou... žádný flame a asi na to není jednoduchá odpověď. Jen je dobré uvědomit si vlastní limity. Snad se to dá otupit častým drilem, nevím.

Cítím se lehce uražen, poznámka evidentně mířila na mne :) Ale vážně, nechci nějak flejmovat, jen malá poslední poznámka z mé strany. Jak bude kdo reagovat ve skutečné (nikoliv umělé) krizi, nikdy nevíš - zažil jsem na vojně dvě velmi nepříjemné krizové situace, kdy skvělý připravený parťák zamrzl a naopak vysmívaný outsider neuvěřitelně  překvapil. Na nás je se jen snažit a doufat, že to nebudeme nikdo z nás muset zjišťovat - ale to už mluvíme o něčem jiném. Reagoval jsem výše na obecný  stres ze zkoušky, že by to člověk měl naopak zklidnit - manželka měla při zkouškách na VŠ takový stres, že se klepala a běhala na záchod týden dopředu, a nemyslím, že teď, po 30ti letech, by z ní bylo ve stresových situacích nějaké jelito. Naopak, většího držáka a oporu rodině i mojí osoby bych těžko pohledal. Nechci to rozhodně zlehčovat, ale nedělejme zase z někoho, kdo se stresne před X lety u zkoušky, člověka, kterého někdo strčí ve dveřích tramvaje a on mu ustřelí kedlubnu. Zbraň je vždy ta poslední možnost a troufnu si tvrdit, že čím déle člověk na střelnici chodí a se zbraní pracuje, tím více si uvědomí fatálnost jejího použití. Rozumný člověk si z toho pro sebe vyvodí nějaká svoje vlastní pravidla chování, hovadu pak nepomůže nic. Je pak spíše otázkou, zda podstatně větší důraz při zkoušce na ZP nedávat na podrobné psychotesty než na nadrcení infa, kdo a za jakých podmínek může dovážet zbraně z Ugandy do Norska. Raději bych zbraň viděl u člověka, co z nervozity napsal před 10ti lety blbou odpověď v testu, ale zná - jak píšeš - svoje limity, má nadrcené drily a udržuje si zdravý respekt, než u člověka, co je psychouš a má jen dobrou paměť, jestli mi rozumíš ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Duke650 napsal:

Tak to tady čtu a říkám si, co udělá / neudělá člověk, který ze stresu napoprvé neprošel zkouškou manipulace, v situaci, kdy bude v řádově větším stresu ze situace, která smrdí krajní nouzí nebo nutnou obranou... žádný flame a asi na to není jednoduchá odpověď. Jen je dobré uvědomit si vlastní limity. Snad se to dá otupit častým drilem, nevím.

Jestli to bylo na mne, pak je obrovský rozdíl mezi stresovými situacemi pod tlakem okolností (které jsem nucen zvládat běžně) a stresem z posuzování. Něco načti, pak se ptej.

Upraveno uživatelem Americkej
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych to asi nehrotil, pánové, a teď mne trošku mrzí, že jsem k tomu možná sám trošku přispěl. Prostě se asi shodneme, že nervozita z jakékoliv (!) plánované budoucí zkoušky ještě nedělá z člověka chaotika střílejícího po lidech, když ho v metru nepustí sednout, nebo v případě třeba jiné "zbraně" - auta - cvoka najíždějícího do davu na zastávce, když měl kdysi přehnané nervy u zkoušky na ŘP. A že by asi neškodilo systémově se více věnovat psychotestúm jako základnímu sítu u podobných zkoušek, a hlavně by si měl každý uvědomit, že se zbraní kromě jiného přichází i velká zodpovědnost. Tím z mé strany vše a omlouvám se za flame ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemám nic proti nikomu. Ani se necítím být někým, kdo by mohl poučovat. Jen jsem se pozastavil nad tím zamrznutím.

z jiného soudku - kdysi dávno jsem dělal celodenní psychotesty (obsluha  JE) a potom nám psychouš vysvětloval, že nejdůležitější je mít furt respekt z toho, co člověk ovládá, ale přesto se nenechat paralyzovat tou odpovědností. Nemachrovat, ale nemít svázané ruce. Se střelnou zbraní je to imho podobné, akorát následky chybného rozhodnutí bývají řádově nižší

Přeji každému z nás, aby se nedostal do situace s KN nebo NO

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 3. 7. 2021 v 20:39, Americkej napsal:

Už jsem Ti chtěl psát SZ. Ale touhle reklamou jsi mne slušně demotivoval...

Pravděpodobnost, že by to vyšlo tak, abych byl komisař zrovna na zkouškách, které budeš dělat, je dost malá... Takže se zase tak bát nemusíš 😉 
Z poslední trojice lidí, které jsem připravoval to udělali dva (jediní na té zkoušce) a jeden měl okno, zapomněl čekat při selhači a vypadnul...

 

Co se týče stresu a trémy lidí při zkouškách, tak je pravda, že je to přeci jen něco jiného, než například stres při nějaké reálné situaci, která by vyžadovala použití zbraně. Nedá se to úplně srovnávat... Ta zkouška je totiž dopředu plánovaná, víme o ní, připravujeme se na ní a ten stres se postupně kumuluje až to vyvrcholí v daný okamžik. Zatímco nějaká "obranná situace" je většinou dost narychlo a člověk prostě reaguje mnohem více intuitivně.

Takže já osobně bych to úplně nespojoval. Je to opravdu jiná situace... Mimochodem podobně jako u zkoušek je to s různým soutěžením. Jsou lidi, který na střeleckou soutěž prostě nedostanete ani párem volů. Jsou prostě strašně vystresovaní dopředu a úplně vyklepaní. Tomu samýmu člověku dám při "pohodovém tréninku" nečekaně stejnou stage jako na soutěži a vystřihne to úplně "na pána". Ale všichni víme, že dostat ho na tu soutěž, tak to "zvoslí na druhou"... 😄 

 

Tomuhle se samozřejmě dá bránit jen "otužováním psychiky"... Tedy drilovat a donutit ty lidi na ty soutěže chodit, aby byli častěji mimo svojí komfortní zónu. A časem se to pro ně stane rutina. U někoho to trvá mimořádně dlouho, někdo ty psychický bloky zbourá hned.

Když jsem jezdil závody dragsterů, měj jsem jednoho těžkýho soupeře, se kterým jsem se často potkával v semifinále nebo ve finále. Měl rychlejší motorku, zástupy mechaniků, kamarádů, holek v depu atd (a nebylo to kvůli penězům, jejich tým byl prostě velikej a dobrá parta). Ale před startem stačilo ho lehce vyhodit z psychické rovnováhy a on to prostě nedal... Leta s tím zápasil, oni ho motivovali, pomáhali mu, bránili mi v tom abych ho rozhodil (někdy i tak, že na startu naběhlo několik holek s deštníkama mezi nás a udělali z nich "bariéru", aby mne neviděl). Časem byl opravdu mnohem odolnější a já musel vymýšlet podlejší a podlejší způsoby, jak ho rozhodit, protože jsem měl prostě pomalejší motorku :whistle: Ten kluk byl ale jinak nesmírně pohotovej a v normálních situacích reagoval jako frajer...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dík za porozumění! Naprosto přesně popisuješ, co běžně zažívám. Teď už jsem na okruhu jen výjimečně, pro kondici, ale pár sezón jsem odjezdil aktivněji. A kdykoli jsem stál na roštu, byl jsem hodně mimo. Po startu už dobrý, první dva vingly a pak už jsem řešil jen techniku jízdy na svejch limitech... ale to napětí před, toho jsem se nikdy nedokázal zbavit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen takové doplnění pro zajímavost...

Tento týden jsem zkoušel v Praze. Jinak jsem asi po tisící použil "kozu" a nedojila... A zkoušky dopadly takto:

 

7 lidí přišlo na test

4 z nich nenapsali (což je více než obvykle...)

 

4 další lidi přišli na opravu Tedy na manipulaci šlo 7 lidí

- 1 neudělal manipulaci. Nedodržení bezpečného směru. Odložena natažená zbraň. Celkově manipulace naprosto nedostatečná...

 

6 lidí šlo na střelby

- 1 nenastřílel. Pistole na 15 metrů. Snažil jsem se ho zpomalit a zklidnit, ale marně...

- 1 jsem vyhodil za manipulaci:

Po nabití ještě jednou přetáhl závěr. Proč, to netuším, nějaký zmatek v hlavě asi. Jak ten náboj vyskočil z komory, tak se odrazil o stůl dozadu a proskočil mi mezi nohama až za mne. To by nebylo nic tak hrozného, pořád mu zbývaly 4 v pistoli a spousta času... Jenže jak ten náboj vyletěl a poskakoval, tak on na něj s úžasem zíral a otáčel hlavu, jak ho sledoval až za mne. No a co byste řekli? Kromě hlavy se otočil celej, i s tou nabitou pistolí v ruce :crying_anim02: Už jsem měl ruku připravenou, že po ní hmátnu, ale těsně předtím jsem zařval: "STOP!". Umím velet, když je potřeba, a také vydávat přesvědčivé rozkazy, které v naprosté většině lidi hned uposlechnou :whistle: Zastavil se těsně předtím, než mi namířil na břicho (stál jsem vpravo za ním v úhlu 45°). V tu chvíli mířil přímo do kamery, protože ta byla vpravo, kolmo k němu... Pak už to šlo snadno... "miřte na terč a vybít!". A on to udělal. V tom zmatku ještě navíc odložil pistoli nataženou... Policajti i správce v pozadí předváděli facepalm jako z učebnice... Pak už jsem ho v klidu vyhodil...

 

Z 11 lidí tedy uspěli 4. A to jsem byl opět měkkej jako žužu, mohl jsem vyhodit ještě další 2, kdybych trochu zatlačil...

 

A poslední dobou to takhle prostě probíhá... Lidi chodí dost nepřipravení...

 

giphy.gif

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...