Přejít na obsah

Zbrojni prukaz


tmoris

Doporučené příspěvky

Ale dyt to prece neni o tom nakolik trefujes, ale jak s tim zachazis. Jasne, strilet deset let denne a netrefit, to uz se musis snazit. Ja mluvim o tom, ze strelna zbran je pomerne nebezpecna vec. Minimalne v rukou cloveka, ktery nema navyky jak s ni bezpecne zachazet. A ty se nevytvori behem dvoudenniho kurzu. Ani tim, ze si neco prectes. Je to jen a jen o drilu. Musi ti prejit do krve co muzes a co proste nesmis i kdyby cert na koze jel. Jasne, neni realne aby se to lidi ucili roky, nez dostanou prukaz. Ale nevim, 20/30/40 hodin? S naslednym ne/doporucenim? 
 

Kdyz se vratim k tomu srovnani s autem, abys nekoho zabil pri ukazovani noveho auta, to uz musis byt slusny jelito. U strelne zbrane staci malinko. Ale treba jak starnu zacinam byt bojavy 🤷‍♀️

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 144
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 32 minutami, nickolas napsal:

Reknu to takhle, strilim cca 25 let a myslim ze to JE narocnejsi nez rizeni auta. 
Edit: ale to ted neber osobne ;)

 

před 21 minutami, Doga napsal:

Já chodím na střelnici 30 let, dlouhodobej průměr 80x za rok a řekl bych, že střílí tam kde kdo, ale těch co by trefovali zase tolik není. :)

Paráda. Všimněte si, jak oba borci nezačínají tím, jak dobře střílí, ale tím, jak dlouho střílí. To, že něco děláš dlouho, neznamená, že to děláš dobře. Vypadají jako můj strejda, který už deset let nic netrefil, a jeho jediná výmluva je: to prase mi šlo do skoku ....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, exell napsal:

Osobně si nic neberu, jen tomu nerozumím, co konkrétně je složitější? Trefovat se, jak píše Doga (to mi při mých návštěvách střelnice nedělalo problém) nebo práce se zbraní (tam mám mezery a doufám, že mě to v kurzu naučí)? 

To je presne co rikam. Prace se zbrani. A ani nemyslim rozborku. Manipulace. Proste mit blok otocit z ran mimo bezpecny prostor. Mit blok cokoliv udelat, aniz by ses presvedcil, ze je zbran bezpecna atd. 
 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 minutou, Bert napsal:

 

Paráda. Všimněte si, jak oba borci nezačínají tím, jak dobře střílí, ale tím, jak dlouho střílí. To, že něco děláš dlouho, neznamená, že to děláš dobře. Vypadají jako můj strejda, který už deset let nic netrefil, a jeho jediná výmluva je: to prase mi šlo do skoku ....

Ja myslim ze v tom co rikam najdes ten smysl, kdyz chces. O soustrelu se muzem bavit potom ;) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bezpečnost je hlavní. 

Kdyby mě to nenaučili, tak by už ze mě byl vrah nebo mrtvola.

To myslím smrtelně vážně. Hned při mé první nebo druhé samostatné návštěvě střelnice po získání ZP, jsem zažil selhač, o čemž jsem do té doby jenom slyšel a měl představu, že se to stává max jednou za 10 let.

Pak chodí po internetech ty videa, jak se jelito kouká do hlavně, proč to nevystřelilo.

Povím vám, že ono to k tomu vážně láká. Nebo to otočit na kolegu vedle a ukazovat mu, že to nevystřelilo.

Tak to vážně NE!!!

Děkoval jsem bohu, ač jsem ateista a hlavně cvičiteli, že nám vštípil kázeň  a že jsem vydržel po tom selhání stát jako sloup a mířit do bezpečného prostoru, protože ono to za půl minuty vážně vystřelilo.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

7 hours ago, nickolas said:


 

Kdyz se vratim k tomu srovnani s autem, abys nekoho zabil pri ukazovani noveho auta, to uz musis byt slusny jelito. U strelne zbrane staci malinko. Ale treba jak starnu zacinam byt bojavy 🤷‍♀️

Dovolím si nesouhlasit se srovnáním, při počtu zbraní v ČR a aut bych se skoro vsadil, že jelita v autech zabijou víc lidí než jelita s novým ZP.

 

7 hours ago, nickolas said:

To je presne co rikam. Prace se zbrani. A ani nemyslim rozborku. Manipulace. Proste mit blok otocit z ran mimo bezpecny prostor. Mit blok cokoliv udelat, aniz by ses presvedcil, ze je zbran bezpecna atd. 
 

Já myslel rozborku, práci s technikou. O manipulaci máš pravdu, v tom je asi opravdu důležité mít kvalitního školitele, já měl perfektrního instruktora jen při návštěvě jedné z pražškých střelnic a ten nám docela výmluvně vštěpoval do hlavy (když to zjednoduším), jak je důležité mít ke zbrani respekt, ale zároveň se jí nebát a přemýšlet u toho. Pokud toto někdo nedovede za pár hodin pochopit, nepochopí to ani za několik dnů a takový člověk nemá mít ZP, ergo je to práce pro psychologa.

 

Upraveno uživatelem exell
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rozhodně jsem nechtěl shazovat někoho kdo začíná, naopak když vidím, že mu to moc nejde tak se snažím poradit. Chtěl jsem jen říct, že to není jenom o mačkání spouště. Terče nerad někam dávám, jednak né pokaždý to tak nastřílím a za druhý už se nezlepšuju. Zkrátka jsem na svém maximu z kterým nejsem úplně spokojenej. 

Screenshot_20220301_082727_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20220301_082628_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20220301_082609_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20220301_082553_com.android.gallery3d.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@nickolas Po přečtení prvního příspěvku (přirovnání k autoškole) mi hned naskočilo "další teoretik..." Pak mě překvapilo, když jsi napsal, že střílíš. Dyť určitě víš, že je nás 300 tisíc. A žádný excesy se nedějou (nepočítám, že se nalitý nimrodi občas našijou navzájem, to tak nějak patří k věci 🙂 ), tak je to asi nastavený dobře, ne..?

A stejně jako @exell si myslím, že řízení (nemyslím jenom samotný ovládání stroje, ale silniční provoz jako takovej) je složitější a nebezpečnější...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čoveče nevim. Měl jsem včera ten pocit. Kdyby všichni co mají zbroják používali zbraň tak často, jako používají auto, asi by ty průsery přibyly. Je rozdíl donést si zbraň v kufříku na střelnici, nebo ji mít u sebe "24/7". Nakonec i člověk, který střílí roky, může udělat blbost...a stává se to. Ale to jen tak teoretizuju a dost možná se pletu :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono srovnání s autem trošku pokulhává. Když teď vyjdu z baráku na 2hodinovou procházku (Praha), potkám cca 10 jelit za volantem, ať už namachrované (s prominutím) kokoty nebo dámy v SUV s tunelovým výrazem v očích, takže jen přejít přes přechod je někdy síla (o nepezpečí pro děti nemluvě). Pravděpodobnost, že za ty 2 hodiny potkám také 10 lidí, kteří budou mávat nabitou zbraní v ruce, je mizivá. Ano, možná ji mají pod bundou, ale to není akutní ohrožení života. To je pak spíše srovnání s někým, kdo řídí úplně na h***o, ale má auto v garáži a nejezdí s ním ...

Ale nechci to zlehčovat, tak doufám, že mi rozumíte. Sám vlastním ZP a dvě pistole, na střelnici chodím méně než bych chtěl, ale něco nastřílím, a jsem vděčný za dril, který jsem dostával před miliardou let od instruktorů a kolegů - a to je bezpečnost, bezpečnost, bezpečnost. Pokud si do hlavy nenatlučeš "kontrola zbraně, vždy předpokládej nabití, bezpečný prostor" atd, tak je fuk, jestli jsi sportovní ostrostřelec nebo obtloustlý úřada s brejličkama - nebezpečný pro okolí jsi. Že ti jde ztuha rozborka/sborka? To se časem a opakováním naučíš, ale od začátku si do té kedlubny musíš natlouct "bezpečnost", dokud se to nestane automatickým chováním ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ma cenu si na dril bezpečného zachazeni se zbrani koupit nejakou maketu pistole, treba airsoftovou? Vim, ze hmotnost bude asi mensi, ale na osahani ok, ne? Jinak mam jeste starou vzduchovou pistoli, opravdu pistoli, ne pusku, ta je vahove docel ok, akorat je zase dlouha.

vzduchovka-vzduchova-pistole-tex-086-plne-funkcni-s-krabici-95448470.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, odjinud napsal:

Ma cenu si na dril bezpečného zachazeni se zbrani koupit nejakou maketu pistole, treba airsoftovou? Vim, ze hmotnost bude asi mensi, ale na osahani ok, ne? Jinak mam jeste starou vzduchovou pistoli, opravdu pistoli, ne pusku, ta je vahove docel ok, akorat je zase dlouha.

vzduchovka-vzduchova-pistole-tex-086-plne-funkcni-s-krabici-95448470.jpeg

Bych řekl, že místo tohodle se dá klidně použít banán se stejným výsledkem :)

Některý věrný airsoftky se spětným rázem jsou docela zábavný, ale jsou zase o to dražší. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, odjinud napsal:

Ma cenu si na dril bezpečného zachazeni se zbrani koupit nejakou maketu pistole, treba airsoftovou? Vim, ze hmotnost bude asi mensi, ale na osahani ok, ne? Jinak mam jeste starou vzduchovou pistoli, opravdu pistoli, ne pusku, ta je vahove docel ok, akorat je zase dlouha.

vzduchovka-vzduchova-pistole-tex-086-plne-funkcni-s-krabici-95448470.jpeg

NE

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak to tady pročítám - já mám řidičák i zbroják. A jestli od něčeho hrozí společnosti nějaká újma, je to ten řidičák, proto jsem se dobrovolně rozhodl, že řídit nebudu a jestli někdy své rozhodnutí změním (a to jen velmi nerad a jedině kdybych to potřeboval kvůli práci), zaplatím si kondiční jízdy. Přiznám se, že v rozhodnutí mě utvrdilo i mé předešlé zaměstnání - likvidátora zahraničních pojistných událostí motorových vozidel :D.

Stejně tak si myslím, že mne osobně hrozí větší nebezpeční od agresivního držitele řidčáku, než agresivního držitele zbrojáku (tolik ke společenským náladám na povinné psychotesty, které navíc považuji za ne úplně spolehlivé).

Zbroják jsem dělal v Praze "U Lovčího Huberta" a jako zkušebního komisaře jsem měl Pavla Černého :) (napsal Manuál obranné střelby) a připravoval jsem se pomocí on-line testů a počítači přes Zbraně Kvalitně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dneska nový držitelé zbrojáku mají bezpečný zacházení dobře nacvičený, vidím to na střelnici. Pamatuju začátek devadesátek kdy se zbroják nedělal. Nákupku jsi dostal když jsi měl vystřílenou alespoň druhou výkonostní třídu nebo živnosťák na cokoliv. Jó tenkrát to bylo na střelnici občas vo hubu. Takže posun tu je. 😃 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Patrik napsal:

Jak to tady pročítám - já mám řidičák i zbroják. A jestli od něčeho hrozí společnosti nějaká újma, je to ten řidičák, proto jsem se dobrovolně rozhodl, že řídit nebudu a jestli někdy své rozhodnutí změním (a to jen velmi nerad a jedině kdybych to potřeboval kvůli práci), zaplatím si kondiční jízdy. Přiznám se, že v rozhodnutí mě utvrdilo i mé předešlé zaměstnání - likvidátora zahraničních pojistných událostí motorových vozidel :D.

Stejně tak si myslím, že mne osobně hrozí větší nebezpeční od agresivního držitele řidčáku, než agresivního držitele zbrojáku (tolik ke společenským náladám na povinné psychotesty, které navíc považuji za ne úplně spolehlivé).

Zbroják jsem dělal v Praze "U Lovčího Huberta" a jako zkušebního komisaře jsem měl Pavla Černého :) (napsal Manuál obranné střelby) a připravoval jsem se pomocí on-line testů a počítači přes Zbraně Kvalitně.

Otázka je jak by to vypadalo kdyby měl zbroják každý tak jako řidičák :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ohledně toho, co píše Patrik

Bez auta si nedovedu život představit a beru to jako součást základního vzdělání, ale u zbraně také záleží na účelu. Sport, myslivost, sběratelství, ochrana. Kvůli tomu poslednímu jsem do toho šel já. No a pak jsem poučen zjistil, že se zbraní se cítím skoro míň bezpečně než bez ní a že nejlepší je utéct a nebo se rizikovým situacím vyhýbat.

Je to dáno i našemi zákony, kdy legální držitel je velmi svázaný, kdežto nelegální může pálit, co se do mě vejde :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...