Přejít na obsah

TORNEK-RAYVILLE SERIES 3: TR-660


tmoris

Doporučené příspěvky

Uz se na ne moc tesim :)

656888404_Snimekobrazovky2021-07-19v13_58_03.thumb.png.a9fbccd7cef24d0ed14f256e1a8ccb68.png

727186981_Snimekobrazovky2021-07-19v14_05_39.thumb.png.161c17ff3f7148949fcf0e143ffdf7d3.png

Trocha infa z webu, ktery je zatim jeste uzavreny (brzy se ma otevrit pro public):

 

OUR HISTORY

THE BEGINNING...

Seven years after the first advisors arrived in Vietnam and 4 years before combat units landed the U.S. military put out the call for its first combat dive watch. The unknown Tornek-Rayville beat out all the major U.S. watch companies, including Bulova, which was headed by the well connected retired General Omar Bradley, to win the privilege of supplying the U.S. special forces units their first purpose built combat dive watch.

THE FIRST BUT NOT THE LAST...

The first TR-900s were delivered in 1963 and served with special forces units including, among others, Marine Force Recon, MACV-SOG and the Navy SEALs, during the Vietnam War. The TR-900 is our legacy. Tornek-Rayille didn't end with Vietnam, we have only just begun. Welcome to the future of Tornek-Rayville. 

CONCEPT: TR-660 AC

The new TR-660 is a Type B self-winding wrist watch (submersible). Replacing the TR-900 MIL-W-22176A (SHIPS). The TR-660 features improvements including the use of a proprietary non-radioactive Super LumiNova luminous paint for longer service life and broader operational environments than legacy luminous materials. The Japanese made NE15C movement delivers a longer power reserve and superior accuracy to the preceding mil-spec. Water resistance has been improved to 660 feet and the construction enables longer service intervals. Lastly the TR-660 has optional aluminum or acrylic timing dials and reinforced spring bars to meet the ISO standards for dive watches.
SPECIFICATIONS: TR-660 AC
 
Dimensions 
 
 
Case Width
40.00 mm (not including crown)
Case Thickness 14.70 mm
Case Length 48.50 mm end to end
Lug Width 20.00 mm
Weight 84 grams
Crystal Double domed sapphire crystal, with anti-reflective coating on interior surface only
Luminous Arclite Super LumiNova (green emission)
Movement Made in Japan SII NE15 (Rotor features Côtes de Genève), quickset date, hack setting, automatic with manual winding capability. Movement origin: Made in Japan
Water Resistance 20 ATMs (200 meters)
Case Finish Bead-blasted 316L stainless steel
Other • Country of Origin: Made in Japan
 
• Drilled through lugs
 
• Double gasket screw-down crown
 
• Timed in 3 positions
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsíci...

tak uz jsou tady, predpokladam momentalne v CZ/SK jedine. Libi se mi vic nez Kingston/KeyWest, tady cenim predevsim vlastni heritage, podle me skvelej tah od Billa, ze tu znacku koupil a cekal bych, ze na tom bude do budoucna stavet.

Na ruce sedi skvele, mam je ted na gumovem remeni, casem mozna zkusim i nato, vzal jsem vsechno co k tomu slo objednat :)

Puvodne me jako jedna z hlavnich veci zaujala lumi na lunete, to si budu uzivat jeste dlouho :) Celkove je dizajn pro me nadcasovy, proste styl Tornek / Blancpain z te doby se neokouka a hlavne tady nikdo nemuze mit reci, ze je to kopirka. Proste puvodni vlastni dizajn :) Papiry co k tomu jsou hezky dotvareji dojem, za me palec hore! 

 

IMG-9998.png
IMG-9999.png
IMG-0001.png
IMG-0002.png
IMG-0003.png
IMG-0004.png

Upraveno uživatelem tmoris
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 21. 12. 2021 v 17:10, VintageLover napsal:

Jsou skvělý, škoda, že jsem to nestihl. :( Za mě perfektní práce, že se Bill držel původního modelu. Skvělý potápky, hned bych jedny bral. :) 

 

neni to limitka, takze by mela byt moznost v budoucnu. ja je mam ted na ruce a ten klasickej TR/Blancpain dizajn me bavi :)

 

 

V 21. 12. 2021 v 18:16, villain83 napsal:

Dobrej počin a jedno z dalších "oživení" spící legendy, paráda. Já bych teda klidně voželel tu svítící lunetu, ale chápu, že je to v kurzu.

je moznost si to objednat s hlinikovou a sviticim lumi bodem na 12h. nevim jestli to je v kurzu, ale mne se to libi odjakziva co me chytly mechanicky hodinky pred 10 lety :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...
  • po měsících...
  • po měsících...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...