Přejít na obsah

Krása PRIMek


Doporučené příspěvky

PRIM, myslím ten vyráběný v Eltonu, rozděluje fanoušky hodinek. Snad všichni ho uznávají jako tradičního českou značku s inhouse strojky. A skutečně šlo o významného výrobce, který pozvedl celý region. Nedávno jsem dostal jako omluvu za opožděnou renovaci mých starých leteckých automatů útlou menší knížku, kterou jsem přečetl jedním dechem. Tam jsem se mj. dočetl, že Elton kdysi vyráběl cca 400 tisíc hodinek ročně, pracovalo v něm 1300 zaměstnanců a počet obyvatel NM se díky výrobě hodinek ztrojnásobil. Hodinky z Eltonu si mohl koupit každý, koneckonců i já mám stále na poličce Primky, které jsem dostal v roce 1967, když jsem šel poprvé do školy. Kniha obsahuje ještě víc působivých údajů, na které si teď nevzpomínám. Novodobý Elton produkuje proti tomu jen zlomek hodinek, které jsou pro spoustu lidí nedosažitelné, je kritizována údajná nekvalita (nevím co je tím přesně myšleno) a zdůrazňován fakt, že za stejnou cenu lze koupit hezčí a kvalitnější hodinky. Primky z Eltonu jsou tedy pro relativně úzkou skupinu fanoušků - patriotů. Je to špatně nebo ne? Nevím ale je fakt, že jsem na Elton hrdý víc než kdysi, byť anabáze s renovací mých pilotek nebyla úplně snadná a trochu jsem se podivoval přístupu jednoho ze zaměstnanců. Ale všechno dobře dopadlo. Mám patery staré Primky a stále si říkám, že chci i nějaké nové. Byl jsem v podnikové prodejně v poslední době 2x, vzal si i něco na ruku ale upřímně, na fotkách pěkné, naživo a na ruce už jsem měl pochybnosti. Tak stále nevím. Naproti tomu přítelkyně má jasno. Prim má ráda, líbily se jí staré Sporty a především Diplomaty. Před nějakou dobou se v Eltonu jen tak zastavila a přivezla hodinky. Sport s červeným ciferníkem, bílou lunetou, červeným řemenem, vše v opravdu krásné a luxusní krabičce určené asi původně pro model Masaryk (nad tím by se mohl Elton také zamyslet, do jakých krabiček co dává). Jsou nádherné. Stále ale chtěla Diplomaty, nejlépe zlaté, nicméně cena byla opravdu vysoká. Vloni v Eltonu navrhli bicolorní verzi s bílým ciferníkema poslali přítelkyni návrh. Ten nebyl úplně ono, ale další verze s černým ciferníkem už byla slibnější. Elton se rozhodl hodinky nezávazně vyrobit a pokud vím, vyrobil 2 kusy. Jeden se prodal a přítelkyně dostala informaci, že druhý se dokončuje a může se pak na něj přijet podívat. Jel jsem tam s ní, abych se kouknul na Orlíky a další modely, které se mi na fotkách líbily. Ale musel jsem uznat, že dvoubarevné Diplomaty byly snad nejkrásnější Primky, které jsem kdy viděl. Precizní zpracování, podle mne krásná barevná kombinace, krásný je i průhled na automatický strojek, černý ciferník je hluboce matný, nad ním zlaté ručky, celé zakryto klenutým safírem s vnitřním antireflexem, který jsem zatím u Primek neviděl (což nic neznamená, neviděl jsem toho hodně..) a orámované žlutou lunetou. Ze stejného materiálu je i korunka a kupodivu to k nerezovému pouzdru o průměru tuším 40 mm sedí. Černý řemínek má nerezovou sponu, teoreticky mohl být i trn žlutý a spona bicolorní, ale to jsou jen úvahy. Byl jsem z nich tak trochu u vytržení a z několika hodinek, které jsem si ten den dal v Eltonu na ruku, tyhle jednoznačně vedly. Pro mne je to další důkaz, že Prim krásné hodinky opravdu umí a i když se nehodí ke všemu a nejsou pro každého, kupce si najdou. No a já se tam budu muset občas zastavit a třeba to jednou zajiskří... Jak jste na tom s Eltonem vy a jaké jsou vaše TOP Primky?     

IMG_20201114_140759~01.jpg

IMG_20201114_140723~01.jpg

Screenshot_20210602_152752_com.google.android.gm (002).jpg

Screenshot_20210602_152801_com.google.android.gm.jpg

Screenshot_20210602_152815_com.google.android.gm.jpg

IMG_20210722_195638~01~01.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...