Přejít na obsah

JE OWG REALITOU, NEBO ZBOŽNÝM PŘÁNÍM?


Doporučené příspěvky

Milí kolegové,

 

k založení tohoto vlákna mě přiměl @Postal80Děkuju za podnět!
Inspirovala ho fotografie mé „svaté trojice“ GS, B a R. Přišel se spontánním nápadem otevření diskuze nad tématem OWG, respektive „svaté trojice“ (dosadit si můžeme libovolný počet hodinek). 


Existuje „to“, jak se k tomuto stavu dá dopracovat, má monogamie smysl, jsou jedny hodinky ok, nebo jsou lepší troje? Co na to říkáte vy, řešíte téma OWG


Následující řádky jsou mým vyznáním nad tímto tématem. Budu rád za vaše názory, podněty, postřehy, nebo jen pasivní zájem 🙂


Pojďme se rozepsat! Let's go!

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

Milí přátelé,

 

to, že do tohoto vlákna píšu svůj názor na definitivnost jednoho kusu (DJS-anglicky OWG), není způsobeno mou drzostí, nadhledem nad tímto tématem, nebo dokonce touhou po správcovství tohoto vlákna. Jsem poctěn Postalovou iniciativou vzniknuvší po vyfocení mé Trojice, a proto si dovolím napsat několik postřehů patřících do kategorie SCI-FI (česky-jedny hodinky na zbytek života). Budu moc rád, když se vlákno „rozjede“ a já tak budu moci vnímat názory zkušenějších a déle sloužících kolegů.

Na úvod bych rád podotknul, že žití s hodinkami je podstatnou součástí mého JÁ, že s manželkou žijeme skromně, nejezdíme na dovolené již pátým rokem, protože máme chromého pejska, nechodíme do hospod, nebereme drogy a nehraju golf, čili mi díky absenci dalších koníčků zbývá občasná koruna na hodinkové alotrie. K hodinkám přistupuji po třech letech jako k jistému druhu investice, která když se zprůměruje zábavou a vášní, kterou mi hodinky dávají, vychází mi zajímavý dlouhodobý investiční horizont.

Dále musím říct, že nejsem shromažďovací typ. Ze začátku jsem kupoval vše, v sekci Prodám jsem chodil i na úplně poslední stránku, protože „tam to určitě nikdo nekoupil“. Postupem času jsem zjistil, že potřebuji intenzivní vztah s každými hodinkami, musím o nich vědět vše, znát jejich stav vlásečnic, a hlavně mít stoprocentní jistotu nad jejich bezvadností. To bych, v případě veliké sbírky, neměl šanci uhlídat. A nedělalo by mi to radost.

Téma Hodinek, těch jedněch s velkým H, těch definitivních, v nás všech tak trochu rezonuje od počátku naší choroby, nebo alespoň od doby, kdy jsme si buď sami (ti uvědomělejší z nás), nebo za razantní pomoci našich křehčích půlek, uvědomili, že časomíra za víc než trojku CZK s DPH, je tak trochu blbost. Za sebe musím říct, že jsem věděl, že ty jedny Hodinky prostě neexistují, že je to zbytečný, nemožný, těžký, nezodpovědný a že je to tak trochu nefér vůči těm ostatním stovkám kusů, které si přeci taky zaslouží naši pozornost.

Vycházím tedy z toho, že pro DJS je zapotřebí nějaká zásadní životní událost, nějaký impulz, touha, potřeba, cokoliv velice špatně pochopitelného, nehmatatelného. Ale když už to přijde, je potřeba nastalou situaci řešit se stejnou razancí, s jakou řešíme nákup dalšího potřebného kusu.

Kdykoliv jsem dostal na ruku jedny z mých řekněme top hodinek, ať to byly Avengery, Grand Seiko, nebo Chronomaty, vždy to byla láska. U GS a Chronomatů dokonce dlouhotrvající. Ty hodinky nemůžu prodat. Mám je rád, často si je, za naprostého pohrdání a nepochopení všech mých nejmilejších, mikrovláknem v rukavicích ze stejného materiálu čistím. Miluji jejich fotogeničnost (hlavně B – ten AR je neskutečnej – jsou to fotogenický bestie). Mají obdivuhodný strojovny s nádhernou rezervou nátahu. Spring Drive ještě furt dost dobře nechápu, a i když jsem se občas potkal s názorem, !že je to quartz!, baterku to nemá, převod energie je geniální, bohorovný pohyb vteřinovky nemá konkurenci, je to unikum, a ten detail! Navíc miluji Japonsko a Japonce. Žít bych tam nemohl a nechtěl, ale jezdím tam dvacet let a návštěva tam je pro mě po globálně lehce negativní EU obrovskej Relax a odpočinek.

Ale musím říct, že všechny mnou zmíněné hodinky můžeme brát jako módní záležitost. Geniální, nádhernou, dokonalou, osobitou, špatně napodobitelnou (viděli jste někdy fake GS? Ano, vím, že je k tomu více důvodů, ale jedním z důvodů může být i obava z toho, proč si chceme Grand Seiko kupovat – dokonalost!), ale jsem si takřka jistý, že GS budou za 50 let vypadat jinak. O Breitling a jejich budoucnosti bohužel ani mluvit nechci, protože mi momentální produkce nedělá radost a dost se bojím toho, kam až vstřícnost ke klientele dokráčí.

Když jsem začínal chronobundit, Rolex pro mě bylo sprosté slovo. Drahý, nesmyslný, pozérství, nízká rezerva nátahu, kyklop, ocelová luneta, jsou malý a tak dále. Dosaďte si cokoliv. Všichni jsme si tímto stádiem prošli, nebo?

Fotky Rolex na fóru jsem procházel se zájmem, ale bez sebemenšího zaváhání nad nepotřebou této značky v portfoliu.

Potom přišla úvaha nad mými 40tinami. Je to takový první milník značící notnou dávku jistoty, zázemí, špetku moudrosti, plánování rodiny, možná změnu životního stylu. Tak to cítím a vnímám. Během příštího roku, kdy u mě toto jubileum nastane (snad, nevíme dne ani hodiny), bych rád stihnul vše zmíněné. Od 18ti let žiju hrozně rychle. Projel jsem 40 zemí světa, zahrál tisíce koncertů pro statisíce posluchačů, a tudíž mám pocit, že je čas na změnu. Hezkou, logickou a rodinně přívětivou. S tím samozřejmě souvisí i výběr dárku k narozeninám. Začal jsem číst o A. Lange & Söhne Odysseus. To jsou hodinky, který mě vždy bezpečně posadí. Neskutečný detail, příběh společnosti, dýnko, celkový vizuál. Umělecké dílo! Jenom ta cena. Říká se, že když se ptáte na cenu, nemáte na ně. Tady to podle mě platí. I kdybych si je koupil, nejsem si jistý, že bych byl schopný hodinky za milión+ vzít na ruku a nosit je tak, aby mi dělaly radost. To znamená, že na ně nemám, protože mi je těch peněz líto. Takhle jsem ale před třemi roky (před vstupem sem) uvažoval o hodinkách nad 3 tisíce, proto Lange nezavrhuji, ale nechci je teď, a ne ke 40tátinám. Každé hodinky mají žít v symbióze se svým majitelem. Na Odysseus je brzo!

Řešil jsem Tudor (vidíte to, už se přibližuji). Nádherný hodinky se skvělýma strojkama. Mají vše, co má jejich dražší sourozenec. Pepsiny jsou skvělý a po lehkém dramatu se strojovnou (myslím, že překlápění data?) a přechodem na pětiletou záruku se z nich stává potenciálně stejně zhodnotitelný kus, jako byly před několika lety Rolex. Byl jsem takřka rozhodnut. Potom jsem přišel za kamarádem, který mě do chrono-bundu zasvětil a říkám mu svůj zájem. On odvětil: „Mám pocit, že si je chceš koupit, protože chceš Rolexky, ale je ti líto dát tolik peněz. Nedělej to, stejně budeš celý život žít s tím, že jsi chtěl Rolex a Tudor je záplata“. To byla herda na solár plexus, kterou jsem tehdy přešel úšklebkem, ale jeho věta zůstala zapsána v paměti.

Před časem přišel pan Matouš z Království hodin s kurzem hodinařiny. Byl jsem z nápadu nadšený a objednal jsem se na první lekci. Z práce na hodinkových strojcích Prim jsem byl tak odvařený, že jsem se objednal na tutéž lekci ještě jednou. Do následných sezení nám hodil vidle Covid, čili se nekonaly, ale věřím, že se brzy dočkám. No a v jedné z přestávek, kdy jsem díky dvojímu absolvování prvního stupně kurzu měl hotovou rozborku dřív než kolegové, jsem se pana Matouše zeptal na to, jaké hodinky by si vzal na opuštěný ostrov (pitomá otázka, co?). Chvíli přemýšlel a potom tento znalec s encyklopedickými vědomostmi odvětil „Rolex Submariner no date s 3135“. Překvapení. Tento fachman si vezme na opuštěný ostrov Rolády? Vždyť to jsou „snobský časomíry“, říkám si. Ale stoprocentní jistotu jsem v ten moment nad svým úsudkem neměl. Vždyť pan Matouš je zřejmě jeden z největších znalců nejen náramkových hodinek u nás. Mohl zmínit úplně všechny značky, které mu prošly rukama. „A proč Rolex?“, ptám se. „Kvůli jejich univerzálnosti, stabilitě, výdrži, promakanosti strojku, jednoduchosti a logičnosti při případné opravě“, odvětil. Hm, to je jasný názor od člověka, který ví, o čem mluví. Opět zapsáno v mé chrono-databázi.

V neposlední řadě zmíním střípek dalšího pro mě neskutečnýho frajera Luďka Seryna. V podcastu U Kulatého stolu se ho páni redaktoři zeptali na názor na Rolex. Opět jsem očekával vodotrysk negativ, reálií a náznaků o předražené snobárně. Ani tentokrát se nic podobného nekonalo. Nutno podotknout, že Luděk Seryn by zřejmě výše uvedené neřekl, ani kdyby si to myslel, protože není buran, jako já. Ale tito introvertní géniové jsou zvyklí negativní věci naznačovat tak, že jsou k pochopení. On ty Rolády opět vynesl do nebes a opět s naprosto chladnou hlavou. Jako pan Matouš. Jeho vztah k R začínal tak, že je neměl rád, protože jsou staromilské, nedělají nic nového majíc stále stejný design. Až jednou je dostal na stůl k opravě (opravy teď již nedělá, nemá čas a jeho talent se musí rozvíjet jiným směrem, myslím). Pochopil. Řekl něco ve smyslu dotažení do dokonalosti toho, co bylo skvělé již v počátku a co vždy dobře fungovalo (já dodám, že i kvůli filozofii a preciznosti Hanse Wilsdorfa). Nesnaží a nemusejí se snažit o nové věci, protože díky vyprecizování toho, co funguje, díky technické vymazlenosti si „etalonství“ hodinářského světa zaslouží. Opět opodstatněná reakce frajera, který ví, co říká.

No, a na konci mé cesty k R přišel @Vit se svým překladem „Rolex Bible“ Collezionare Rolex Submariner od Mondani a Ravagnani. Proč si nepročíst krásnou knihu, která skýtá úplně vše od počátku tohoto kultovního modelu až do nedávné současnosti. Nezávazně, samozřejmě! Vít udělal krásnou, důležitou a neskutečnou práci. Obdržený soubor jsem nechal svázat a barevně vytisknout. Mám tedy v rukách takřka originál (který je nesehnatelný!). Submarinery mi učarovaly. Stovky jemných změn, ale jádro hodinek je pořád stejné, neměnné, bez potřeby změny. Fascinující. To je jako Porsche! Ony nepotřebují změnu. Vše, čemu věří a co funguje, ve Švýcarsku dotáhli do absolutní dokonalosti.

Podtrženo sečteno. Nejsem si jistý tím, že ty jediné hodinky jsou Suby no date 2021 ("větší", bez kyklopa, keramická luneta, fantastická rezerva nátahu), ale stalo se mi poprvé, že jsem po wristshotu řekl manželce, že chápu fascinaci Rolex a že bych si uměl představit život jenom s nimi (teda jako ne bez manželky, to bych tuto úvahu nemohl napsat). To se mi nikdy předtím nestalo. Ano, může to být „vším tím“ kolem Rolexek. Wilsdorf, Bond, neskutečně dlouhá tradice, stálost (to přece všichni hledáme, nebo?) design, likvidita, touha po jejich vlastnictví, geniální obchodní strategie společnosti, pocit, že patříte do rodiny Rolex (rád někam patřím).

Na závěr bych rád řekl, že je krásné, že si do mého příběhu každý z nás může zasadit úplně jiná jména, jiné informace, a proto mohou být na konci rovnice vždy úplně jiné hodinky. A to je krásný. Ať je váš život s hodinkami stejně smysluplný, jako můj. Jak jsem zde již několikrát napsal – věřím tomu, že hodinky kultivují člověka. Děkuji všem, kteří mi k informacím v tomto článku dopomohli a díky kterým je pro mě hodinářství každodenním chlebem.

Těším se na vaše příběhy!

 

 VCello

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 44
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

No to tu dlouho nebylo :D asi víme všichni jak bude diskuze probíhat ;)

Za mne 5 kousku je reálných… ale neřeším to. Owg je sci-fi. Ale taky existujou lidi, kteří mělo za celej život jen jednu lásku/holku ze střední, se kterou se oženili a zestarli :)

Btw pekne barevnej post :-P

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OWG je utopie. Sám jsem se pokoušel sehnat ty pravý, poslední, který budou pořád na ruce (a ostatní mi zbydou pro radost, příležitostně, apod.). Pravda, vydržely na ruce v kuse 10 měsíců (nebo by se to dalo nazvat "ale nevydržely na ruce ani rok" :D), ale pak šly stejně pryč (teď toho lituju, ale to věc jiná). Následovaly tedy další, které měly řešit chybějící fíčury těch předchozích takzvaně definitivních, ale ty vydržely na ruce ještě méně a můj vysněnej koncept se mi tudíž opět rozpadl. A už je taky nemám. Teď mám jejich nástupce a drží už víc jak měsíc v kuse, což je co říct. Ale OWG nemám nejmenší šanci docílit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kazde hodinky te casem zacnou nudit. A vzhledem k tomu, ze podstatou naseho konicku jsou emoce, tak je to problem. Ja jsem mel predstavu o jednech hodinkach dost dlouho, ale kdyz uz jsem mel asi dvacate definitivky, tak jsem pochopil, ze ostatni tady na foru jenom blbe nekecaji, ale ze to proste fakt nejde :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OWG koncept pro člověka, co má rád hodinky, je asi nereálná věc. Dvojice je na hraně... osobně neznám nikoho, kdo vyznává dvojici a přitom jednotlivé pozice v dvojkombu v čase neobměňuje. Trojkombo definitivek je už reálná představa. Sám se k trojkombu chci dopracovat, ale zatím nejsem schopen se dostat pod čtyři kusy (míněno drahé ikonické kusy). A to říkám jako docela nepromiskuitní chronomagor - ve finálním čtverkombu mám jedny hodinky 5 let, druhé 4 roky, třetí 2 roky. Poslední mám sice týden, ale myslím, že taky vydrží.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 hodinami, Americkej napsal:

... Definitivky nejsou hodinky, ale stav mysli....

... a taky konta :)

Aby člověk mohl mít kombo definitivek a přitom se mohl těšit i z dalších nových hodinek, vyžaduje to velkrysejší budget než když jedny dvoje hodinky prostě točí.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na druhou stranu, jen výjimečně se mi stane, ze mám na ruce víc jak jedny hodinky. Takže v danou chvíli jsme kazdej OWG. Je to jen otázka definic ;)

Ale at jen nemelu - já to beru tak, ze OWG je fakt jen člověk, který ma hodinkovnici na prave a pouze jedny hodinky a točit to muže jak chce. Na druhou stranu “definitivky” jsou hodinky, co už jsou na furt. Ale ve sbírce můžu (a mám) hned několik definitivek. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Americkej napsal:

Co si budem, pod definitivkama si nikdo nepředstaví low cost. Já dosáhnout na PP 5711 nebo 6711, tak jsem v cíli a zbytek můžu pustit, teda krom jedněch pracovních Géček...

Ale splňuje PP definici denních hodinek, tzn těch, které beru nejen do společnosti, ale i do práce, na procházku, na sport, čili všude tam, kde hrozí hodinkový úraz? Nebo OWG je člověk toto neřešící? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nasdílím svou zkušenost z posledních 2 let. Hodinek mám hodně, jsem sysel, velmi málo toho prodám, ale cca před 2 lety jsem skrz práci a rodinu došel do stavu, kdy na hodinky nebyl moc prostor. I proto jsem tu prakticky 2 roky pořádně nebyl. Během tý doby jsem byl naprosto spokojenej s jedinejma hodinkama Rolex EXP II 16750 polar. Na nic jinýho nebylo chuť i když to bylo v hodinkovnici těsně vedle nich a nebyl problém to vytáhnout...prostě ne. Byly i dny kdy jsem hodinky ani nenosil. Teď zase začínám hodinky střídat  a znova mě to začíná bavit.

Takže přesně jako tu padlo, je to jako s ženskejma ale i z těch člověka jednou za čas začne bolet hlava a musí si vzít brom a naordinovat celibát, aby mu nemrdlo...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 minutami, Frantik napsal:

OWG pro opravdové milovníky hodinek neexistuje. Kurevnikovi taky nestačí jedna pipina 🙂 

Možná je OWG člověk, který neřeší hodinky jako my. Dostal je za maturitu a bere je jako časomíru. Ale takový tady zřejmě nebude. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 minutou, Lamiczka napsal:

Nasdílím svou zkušenost z posledních 2 let. Hodinek mám hodně, jsem sysel, velmi málo toho prodám, ale cca před 2 lety jsem skrz práci a rodinu došel do stavu, kdy na hodinky nebyl moc prostor. I proto jsem tu prakticky 2 roky pořádně nebyl. Během tý doby jsem byl naprosto spokojenej s jedinejma hodinkama Rolex EXP II 16750 polar. Na nic jinýho nebylo chuť i když to bylo v hodinkovnici těsně vedle nich a nebyl problém to vytáhnout...prostě ne. Byly i dny kdy jsem hodinky ani nenosil. Teď zase začínám hodinky střídat  a znova mě to začíná bavit.

Takže přesně jako tu padlo, je to jako s ženskejma ale i z těch člověka jednou za čas začne bolet hlava a musí si vzít brom a naordinovat celibát, aby mu nemrdlo...

To je možná ono. My jsme v podstatě kurevníci hledající ideál, přestože víme, že neexistuje a vůbec ho nehledáme 😁. Získáme ho, až po něm přestaneme prahnout, tzn začneme dávat hodinkám jejich prapůvodní smysl = časomíra. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 minutami, feltharg napsal:

Na druhou stranu, jen výjimečně se mi stane, ze mám na ruce víc jak jedny hodinky. Takže v danou chvíli jsme kazdej OWG. Je to jen otázka definic ;)

Ale at jen nemelu - já to beru tak, ze OWG je fakt jen člověk, který ma hodinkovnici na prave a pouze jedny hodinky a točit to muže jak chce. Na druhou stranu “definitivky” jsou hodinky, co už jsou na furt. Ale ve sbírce můžu (a mám) hned několik definitivek. ;)

Jasný. Začal jsem s hodinkami před dvěma lety. Pohlavně žít jsem začal ve 14. V 16 jsem se rozhodně necítil na ženění 😁 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...