Přejít na obsah

Automaty v zimě - howto


chief

Doporučené příspěvky

Dát hodinky zmrazit nebo na sklíčko při pokojový teplotě položit kus ledu jsou podle mě dvě rozdílný věci. V hodinkách není vakuum, je tam vzduch o nějaký teplotě a když na to člověk hodí kostku ledu v místnosti s běžnou pokojovou teplotou, nedivím se že se sklo zamlží zevnitř. Naopak když hodinky dám do vody a tu do mrazáku, není důvod aby se něco zevnitř mlžilo když i vzduch uvnitř hodinek bude studený po vyndání z mrazáku a postupným oteplování. Aspoň mi to tak dává smysl, nevím. :)

Upraveno uživatelem Milan59
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky


Díky
Z toho posledního threadu jsem si uložil tenhle link, to asi vysvětluje vše Díky

https://www.hodinky-365.cz/blog/zamlzene-sklicko-u-hodinek


Ps. To by vlastně potvrzovalo co říkal ten technik hodinář mě:
V hodinkach je vzduch.
A info je:
-ze pokud se tam drzi vlhkost, ktera nezmizi, tak s hodinkami hned prijet, a oni
je vysusi a pretesni.

-kdyz zamlzeni zmizi hned, nema vyznam tam jezdit.
Je to pry fyzikalni jev, a ikdyz to vysusi, a pretesni, tak nezarucuji, ze se to neobjevi znovu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Milan59 napsal:

Dát hodinky zmrazit nebo na sklíčko při pokojový teplotě položit kus ledu jsou podle mě dvě rozdílný věci. V hodinkách není vakuum, je tam vzduch o nějaký teplotě a když na to člověk hodí kostku ledu v místnosti s běžnou pokojovou teplotou, nedivím se že se sklo zamlží zevnitř. Naopak když hodinky dám do vody a tu do mrazáku, není důvod aby se něco zevnitř mlžilo když i vzduch uvnitř hodinek bude studený po vyndání z mrazáku a postupným oteplování. Aspoň mi to tak dává smysl, nevím. :)

+1 :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 10. 9. 2021 v 17:43, orol napsal:

+1 :)

Tak není tam vakuum, ale je tam uzavřený vzduch z prostoru montážní linky do té doby, dokud pouzdro neztratí těsnost, nebo dokud nejsou hodinky otevřeny. 

Pokud je montážní linka v Indonésii a od června do srpna je tam období dešťů, hodinky uzavřené v této době se zákonitě budou rosit.

I když - předpokládám, že jsou zavírané v prostoru s nízkou vlhkostí. 
Ale mohu se mýlit, i v minulosti se mi několikrát přihodilo, že jsem se zmýlil ;o)


 

Upraveno uživatelem Datel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Datel napsal:

Tak není tam vakuum, ale je tam uzavřený vzduch z prostoru montážní linky do té doby, dokud pouzdro neztratí těsnost, nebo dokud nejsou hodinky otevřeny. 

Pokud je montážní linka v Indonésii a od června do srpna je tam období dešťů, hodinky uzavřené v této době se zákonitě budou rosit.

I když - předpokládám, že jsou zavírané v prostoru s nízkou vlhkostí. 
Ale mohu se mýlit, i v minulosti se mi několikrát přihodilo, že jsem se zmýlil ;o)


 

👍😆

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Tak moje nová zkušenost:

 Citizen ny0040 a Seiko Monster.               Oboje loni v zimě pohoda,  žádná kondenzace. Letos jsem začal chodit do sauny a hodinky jako správné tooly nesundavám. Během procesu (saunování, studená sprcha) žádné zamlžní, ale pokud je venku pod nulou a vyjdu ven a podívám se na hodinky bum zamlženo klasická kondenzace během chvilky je to pryč. Říkal jsem si že je to zajímavý. Oboje hodinky jsou nový kupovaný loni a zimu už jednu prožily na pohodu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Saunu s hodinkama nepraktikuji ale třeba máchání rukou v různých bystřinách a jiné přírodní vodě nevynechávám. Fugu co mám v zimě při odečítání času  žádné problémy nedělají (dnes ověřeno kdesi v lese). Možná to bude dost individuální.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Zamlžení při zchlazení skla znamená, že v hodinkách je vzduch o vyšší vlhkosti. Jednou jsem měl otevřený SKX když bylo strašné mokro, všechno venku nacucaný a já doma dost kouřím a větrám. Pak jsem vlez do ledového bazénu s zamlženo, za chvíli ok. Tak jsem je otevřel znovu, potom co bylo tři týdny sucho.  Nechal je 2 hodiny na slunci, zavřel a od tý doby je klid. Vodotěsné hodinky mají tu vlastnost, že pokud si do nich vlhkost zavřeš, ven se nikdy nedostane. 

Výsledek vysoké vlhkosti je vidět nejlépe na hliníkovém ciferníku, v místě styku s ocelí prostě shnije, oxid hliníku se dostane do strojku a jadadá. 

To byl důvod proč jsem při go sháněl nový ciferník.

Otevřít, vysušit je jediná cesta. U vodotěsných nechat přetěsnit. Pokud si nejsi jistý, že sis tam tu vlhkost dostal sám. Pak stačí vysušit, namazat těsnění...

Upraveno uživatelem Jiří Sedlák
Překlep
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

17 hours ago, Jiří Sedlák said:

Zamlžení při zchlazení skla znamená, že v hodinkách je vzduch o vyšší vlhkosti. Jednou jsem měl otevřený SKX když bylo strašné mokro, všechno venku nacucaný a já doma dost kouřím a větrám. Pak jsem vlez do ledového bazénu s zamlženo, za chvíli ok. Tak jsem je otevřel znovu, potom co bylo tři týdny sucho.  Nechal je 2 hodiny na slunci, zavřel a od tý doby je klid. Vodotěsné hodinky mají tu vlastnost, že pokud si do nich vlhkost zavřeš, ven se nikdy nedostane. 

Výsledek vysoké vlhkosti je vidět nejlépe na hliníkovém ciferníku, v místě styku s ocelí prostě shnije, oxid hliníku se dostane do strojku a jadadá. 

To byl důvod proč jsem při go sháněl nový ciferník.

Otevřít, vysušit je jediná cesta. U vodotěsných nechat přetěsnit. Pokud si nejsi jistý, že sis tam tu vlhkost dostal sám. Pak stačí vysušit, namazat těsnění...

 

Jen reakce na slovo "vodotěsné"

Omlouvam se za slovickareni, ale viz linky drive ve vlakne:

https://www.hodinky-365.cz/blog/vodeodolnost-hodinek#utopene-hodinky

https://www.hodinky-365.cz/blog/zamlzene-sklicko-u-hodinek

 

Často se setkáváme s otázkou, jaké hodinky jsou vodotěsné? Jednoduše: žádné. Zažitý pojem „vodotěsné“ hodinky vzešel nešikovně z anglického „waterproof“, který ale FTC (Federální obchodní komise) doporučila výrobcům nepoužívat. Pravdou totiž je, že každé hodinky mají své limity v závislosti na tlaku, kterému jsou vystaveny. Ani potápěčské hodinky tak nejsou za všech podmínek vodotěsné. Mnohem přesnější termín je proto water resistant, v češtině voděodolnost.

Voděodolnost udává schopnost hodinek odolávat vodě. Termín "vodotěsné" je považovaný za nepřesný.

Aby byly hodinky vodotěsné, musely by být vodotěsné vždy, v jakékoli hloubce, tlaku, době, délce působení tlaku atd, atd. Přesto se s pojmem, zvlášť v českých končinách, stále často setkáváme. Na hodinkách jej ale už nenajdeme. Jak bylo řečeno, hodinky musí odpovídat tzv. ISO normě vydané Mezinárodní organizací pro normalizaci, která toto „důkazové” označení v roce 1990 zakázala.

Původ je přitom celkem zajímavý a souvisí s historickým milníkem voděodolných hodinek. V roce 1926 představila firma Rolex své slavné Oyster. Významnou inovací byla tehdy šroubovací korunka, byť patentována byla už dřív. Slávu jim přinesla o rok později Angličanka Mercedes Gleitze, která přeplavala Lamanšský průplav. Hodinky sice neměla na ruce, ale na krku, a vlastně při pokusu s hodinkami ani nedoplavala, ale Rolexu to přineslo značnou publicitu.

Reklama pak Rolex Oyster označovala jako první „náramkové vodotěsné hodinky“ a prodejci je na přání Rolexu vystavovali v nádržích s vodou. Dodnes má Rolex v tomto výjimku a označení vodotěsné používá.

Abychom se v tom pojmosloví tedy lépe zorientovali, pojďme si přiblížit nejdůležitější pojmy, se kterými se u označování stupně voděodolnosti hodinek můžeme setkat.

  • Vodotěsné (waterproof) – v podstatě nesprávný výraz, který neodráží skutečnost. Žádné hodinky nejsou vždy a za všech podmínek vodotěsné. Hodinky vyrobené po roce 1990 a podléhající normě ISO nesmí nést toto označení.
  • Voděodolné (water resistant (WR)) – nejběžnější termín, se kterým se u hodinek setkáme. Důležitý je také uvedený stupeň voděodolnosti, viz kapitola Klasifikace voděodolnosti. Dnes výrobci mohou používat pojem „voděodolné“ pouze v souladu se směrnicí ISO 22810:2010. Minimální stupeň voděodolnosti je 2 bary, většina renomovaných značek nabízí ale min. 3 bary (tedy 30 metrů).
Upraveno uživatelem chief
gramatika
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...