Přejít na obsah

Dalekohled


Doporučené příspěvky

  • Po roku...
  • Odpovědi 654
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

   Rád bych se zdejších odborníků na dalekohledy zeptal na výběr dalekohledu. Ale začnu trochu od lesa.

V této době mám dostatek času chodit s dětmi na výlety po přilehlých kopcích. Při jednom výletu jsem si vzpomněl, že bych doma měl mít dalekohled od táty, který jsme pořídili v NDR na prázdninách u Baltu. A našel. Jenže junior mi ho okamžitě zabavil. A tak bych chtěl nějaký dalekohled i pro sebe. Ať se o něj nepereme.

Při pročítání zdejšího fóra a tak různě, jsem našel dva adepty vhodné pro mě.

Nikon DCF Prostaff 7S 10x42

Vortex DIAMONDBACK HD 10x42

Chtěl bych se zeptat, jestli jsem nešlápl úplně vedle a jaký byste vybrali vy a proč. Sám se spíše kloním k Nikonu.

No a taky se trochu pochlubím tím artefaktem z DDR.

 

 

 

20210309_081632.jpg

20210309_081619.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hele ten Nikon je podle mě dobrá volba, a Vortex určitě taky nebude špatný, i když mě z nějakého důvodu jaksi neseděl. A vybral jsi tak akorát velikost, těch deset ještě udržíš a 42 je rozumný poměr světelnosti a velikosti, potažmo váhy. Za mě bych ti poradil ten Nikon. Akorát má strašně blbou krytku na okuláry.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Klotzman napsal:

 

Děkuji za odpovědi, pánové. Ještě jsem zjistil, že Nikon dělá model Prostaff ještě 3s 10x42. Je tam znatelný rozdíl v kvalitě? Respektive v čem jsou modely 3s a 7s rozdílné? Na netu jsem našel, že trojka je menší a má větší průměr zorného pole. A je levnější. Takže rozdíl v optice?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 9. 3. 2021 v 17:26, bacil.357 napsal:

Děkuji za odpovědi, pánové. Ještě jsem zjistil, že Nikon dělá model Prostaff ještě 3s 10x42. Je tam znatelný rozdíl v kvalitě? Respektive v čem jsou modely 3s a 7s rozdílné? Na netu jsem našel, že trojka je menší a má větší průměr zorného pole. A je levnější. Takže rozdíl v optice?

Ahoj, ja mam 7s a som s ním spokojný.  Ďalehohľad spĺňa pre mňa všetko čo od neho očakávam a ma super taštičku. Jedinou nevýhodou sú plastové krytky na okulároch a očniciach.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Upřímně, koukal jsem na specifikace a nedokážu dát relevantní odpověď. Oba mají hranoly BaK4, oba mají vrstvy FMC, trojka má dokonce o fous lepší světelnost a kratší ostřící vzdálenost, jediný rozdíl vidím ve váze, sedmička je o řádově deset deka těžší, takže v ní asi bude konstrukčně míň plastu, to je jediný, co mě napadá. Ale může tam být nějaký rozdíl v konstrukci nebo mechanice, který se prostě ve specifikacích neuvádí. Jestli tomu chceš přijít na kloub, tak asi jediná možnost je přečíst nějaké recenze.

Tady mají základní specifikace uvedené

Každopádně i když si koupíš tu trojku, budeš určitě taky spokojenej.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja mám Prostaff 5 12×50 a nejako veľmi nadšený z neho zrovna nie som. Trochu aberuje, dá sa to prežiť aj keď to občas ruší. Ale poriadne ma štvú nepohodlné očnice a fakt blbé krytky.

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já to teď nemužu najít, ale četl jsem někde v recenzích, resp. nějakým srovnávacím testování (myslím, že to bylo česky dokonce) ohledně těch Nikonů, že 7S by měl mít kvalitnější provedení těla, to by vysvětlovalo tu hmotnost. Zkusim to ještě někde vyšťourat. Ale tohle jsou přesně ty nuance, který je třeba ošahat no... včetně tý hmotnosti. Očnice, jak píše wawrik, to je další věc k vyzkoušení. Někomu některý vaděj, i když vypadaj na oko stejně jako jiný, co mu nevaděj, např. kolem nich proniká moc světla mezi oko a čočku okuláru, nesednou mu na ty kosti kolem očí... Jinak lepší se kouká opravdu přes řadu Monarch, ale ta bude tak cca 2x (?) držší. 12x50 Prostaff jsem teda v ruce neměl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak já se omlouvám, ale až když jsem teď četl geometrovu odpověď, tak mi došlo, že osobně mám zkušenosti jen s řadou Monarch, vůbec mi to nedocvaklo. Ten Prostaff neznám. Monarch má optiku z ED skel, to je opravdu viditelný rozdíl. Když trošku přitlačíš na pilu, tak Monarch 5 nebude o moc dražší než Prostaff 7 a rozdíl v kvalitě tam bude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji pánové za odpovědi. Už u toho Prostaff 7s jsem přihazoval. To bych mohl přihazovat a přihazovat něco málo a zjistil bych že mám dalekohled za 30k. Myslím, že pro moje potřeby to bude stačit..Objednal jsem už ten 7s uvidíme. Podělím se se zážitky. Bohužel až příští týden. Vybral jsem si eshop, kde byl skladem ihned k odeslání, ale prý komplikace při expedici, tak to nestihnou do víkendu, to mě naštvali. Jsem celý natěšený....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, geometr napsal:

Já si myslím, že budeš spokojenej. A kdyby tam jó něco bylo, dá se to poslat zpátky.

No, jak už se tu určitě někdy psalo - nesmíš si pak někde půjčit třeba Zeisse a kouknout se přes něj 🙂

No ono to bude malinko jinak..Kvůli těm problémům s odesláním Prostaffu jsem se večer vyhecoval a připlatil a nakonec je na cestě Monarch 7 10x42. Dopadlo to, jak jsem moc nechtěl (utratit tolik peněz), ale tak nějak v nitru jsem stejně věděl, že to tak skončí. Však to určitě znáte. Počítám, že to je dalekohled nějak napořád, tak proč nemít něco lepšího, ne? Hehe.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Klotzman napsal:

Dobře jsi udělal, rozdíl mezi ED skly a obyčejnou optikou je opravdu znatelný, hlavně v šeru. A Monarch má myslím i lepší antireflexní vrstvy. Počkej až to porovnáš s tím NDR kouskem 🙂

Na to srovnání jsem právě hodně zvědavý. Ikdyž s tím prdítkem se kouká fakt pěkně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten komunistickej Zeiss nemusí být úplně tragický, tipl bych, že bude srovnatelný třeba s nějakým dnešním levnějším Bushnellem (pokud se v něm něco nepohnulo) stejných parametrů. Ale rozdíl bude minimálně v relativní světelnosti, která je u těchhle malých průměrů objektivu vždycky bídná, ten Monarch má 17,6, ten Zeiss jen 9, to už prostě bude vidět. Plus antireflex na všech čočkách, to se na těch starých nedělalo, max na okuláru a objektivu (a i to už asi bude pryč) a hlavně, jak jsem psal, ED skla. Ani to nejlepší německé sklo z doby před cca 40 lety a dřív se nemůže rovnat s (byť čínským) ED sklem. Nejsem si jistý, jestli v Monarchu je japonské sklo Ohara, spíš bych v téhle cenové relaci tipoval čínské CDGM, ale to fakt nevím, takhle hluboko jsem nikdy nepátral.

Upraveno uživatelem Klotzman
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co v tom malym Zeissu je za roof systém hranolů? Já takhle malej Zeiss DDR v ruce nikdy neměl. Ovšem vzhledem k tomu, z jaký je doby a co je to za konstrukci (roof), to bude s dnešním Monarchem skoro jistě nesrovnatelný, byť je to Zeiss. Roof konstrukce je obecně řekněme na ošetření hranolů daleko náročnější než porro a technologie používané na roof konstrukcích dnes a tehdy to budou nebe a dudy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...