Přejít na obsah

Pendlovky - vyčištení, mazání, poladění vzhledu


Doporučené příspěvky

Ahoj, snad jsem zde správně. 

Konečne se mi podařilo pověsit a rozchodit pendlovky, které se v rodině pohybují asi 100 let. To mě sice velmi potěšilo, ale pak jsem začal nalézat nedostatky, které bych rád napravil.

1) vzhledové - trochu rozklížená skříň hodin - to zvládnu, ale prý chybějí ozdobné prvky nahoře i dole, nazval bych to laicky cimbuří. Nevím kde to vzít, nebo vyrobit?

2) technické - předpokládám, že stroj, i když nyní chodí docela dobře, by zasloužil vyčistit a namazat. Zde bych poprosil o radu jak na to, abych tomu víc neublížil. Olej na šicí stroje, který mám doma a napadl mě jako první asi nebude dobrý nápad, nebo jo?

Myslíte, že má smysl do nich investovat? (Čas/peníze)

Pokud byste byli schopni mi k hodinám něco říct z hlediska historie, tak budu rád. Jediné, co jsem na hodinách našel je štítek hodináře: Jar. Kolář Václavské nám. 31 N. Praha

Děkuji

2351CD72-B1DB-48CB-B1C9-3AE4D30E58ED.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vyčistiť si strojček nieje problem. Ma pomerne velke prevodove kolesa, jednotlivý postup pri rozoberani si fotografuj aby si vedel zistiť ktora cast kam patri. Ja som na cistenie pouzil lekarsky benzín z lekárne.

Co sa týka oleja ja som si objednal z aliexpresu olej na pendlovky ale nieje dobry. Pred čistením fungovali dobre, aj po cisteni nasuchi bez oleja, no ak som pouzil ten olej hodiny (kyvadlo) sa po par minut zastavi, jednoducho ten olej ich zalepil. Tak som ich zase vycistil a teraz cakaju nasucho bez oleja ale nenatiahnute nez zozeniem spravny olej...

Neviem teda ci olej na šijací stroj bude dobra volba, ale asi nie. Vyskusaj a ak spravne nepojdu treba zase vycistit a olej odstranit

Odoslané z Redmi Note 8 Pro pomocou Tapatalku

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

obávám se že tohle není práce pro laika. Je to poměrně složitý stroj s čtvrťovým odbíjením a jeho sestavení není úplně snadné. Stručně řečeno, všecko se musí správně potkávat ve správnou chvíli na správném místě. Taky bude potřeba posoudit stav a opotřebení, případně opravu.

A k tomu mazání, jednou ze základních vlastností hodinových olejů je , zůstat tam kde je žádáno. Olej na šicí stroje se umí rozlézt všude, pak se na to chytá prach a stroj co předtím šel roky, za pár měsíců vypadá jak hrouda šmíru pod traktorem. Což bývá ještě umocněno sklonem amatérů "namazat to pořádně".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, jsem rád, že jsem se hloupě neunáhlil a zaptal se.

Zatím se budu věnovat boudě hodin a mezitím si zkusim něco nastudovat v publikaci Hodinové stroje, která zde kolovala.

Ono to nijak nespěchá, ty hodiny jsou pěkné i jako dekorace.

Upraveno uživatelem Jerryl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, PepaSFI napsal:

................. "namazat to pořádně".

Ano třeba WéDéčkem a nezapomenout pořádně profouknout, hlavně profouknout... Takhle opravdu ne. :)

Před hodinou, Jerryl napsal:

No, jsem rád, že jsem se hloupě neunáhlil a zaptal se.

Zatím se budu věnovat boudě hodin a mezitím si zkusim něco nastudovat v publikaci Hodinové stroje, která zde kolovala.

Ono to nijak nespěchá, ty hodiny jsou pěkné i jako dekorace.

Hodiny máte v rodině dlouho a nic nečtu o servisní historii. Takže předpokládám, že takový pamětník možná už ani nežije. V takovém případě bych to neviděl jen na běžné: Rozebrat, vyčistit, namazat, složit, namazat, seřídit, atd. Často jsou v mosazných základnách od ocelových čepů kol vychozené ložiska. Tedy kola hlavního nebo bicího soukolí budou mít již nějaké vůle. To je potřeba zkontrolovat, ne jen vizuálně :) Pak případně ložiska stáhnout na což je potřeba několik druhů čakanů, výstružníků, případně ještě v horších případech kdy ložisko už nepůjde stáhnout nebo se na něm podepsal nějaký neumětel při předešlém servisu udělat zácele nebo výplně. 

Toto bych svěřil jedině hodináři, případně člověku který je opravdu šikovný, vybavený a nedělá to poprvé. Už jsem viděl mlátit po mosazné základně chlapa kladivem a důlčíkem hrnout materiál zpět do otvoru ložiska a ještě za to chtěl peníze. To by jeden zaplakal. 

Upraveno uživatelem Jeronimo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mohu mít ješte dotaz, kolik by takový servis hodin mohl stát?

O ceně hodin mám představu, že nebude nijak závratná, takže by bylo fajn, kdyby to dávalo smysl. O čemž mám trohu pochybnosti vzhledem ke stavu (nekompletnosti) zbytku. 

Doby, kdy hodiny nad krbem byly jedinou časomírou v domě, jsou pryč.

Proto, kdyby měl servis stát víc než celé hodiny, bych zvažoval pouze je vizuálně poladit a nechat je jako historický artefakt a pěknou dekoraci bez větších nároků na bezchybnou funkci.

Poradíte mi s tím?

Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak píše Jeronimo .   Ješe bych doplnil leštění drsných čepů. Někdy se musejí i zavrtávat čepy (dělat nové) a to bez soustruhu neuděláš.

Pak  kontrola všech součástí kůli případnému opotřebení, ohnutým zubům, vychozených palet kotvy a tak dál.

Pak se může stát,  že se v tom někdo vrtal a zohýbal páky, nebo dokonce něco upiloval. To je pak vlastně z hlediska bezvadnosti a starožitnosti stroje, pěkná  prasečina což se bohužel,  někdy ani nedá vrátit do původního stavu. a bude to poznat pořád což je pak škoda.

1/4 se dají seřídit dvouma způsoby . Buď odbijí tolik kolik je hodin, což chce převážná většina lidí. Nebo na kolik je  zrovna hodin.

Hodiny jsou Tvoje,  ale osobně, než něco poškodit,  svěřil bych alespoň stroj někomu kdo to umí.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Jerryl napsal:

Mohu mít ješte dotaz, kolik by takový servis hodin mohl stát?

O ceně hodin mám představu, že nebude nijak závratná, takže by bylo fajn, kdyby to dávalo smysl. O čemž mám trohu pochybnosti vzhledem ke stavu (nekompletnosti) zbytku. 

Doby, kdy hodiny nad krbem byly jedinou časomírou v domě, jsou pryč.

Proto, kdyby měl servis stát víc než celé hodiny, bych zvažoval pouze je vizuálně poladit a nechat je jako historický artefakt a pěknou dekoraci bez větších nároků na bezchybnou funkci.

Poradíte mi s tím?

Díky

Starý dobrý hodinář z menšího města v nějakém krcálku si vezme cca 3,5 až 4 tis. A to jsou spíš takové loňské sněhy. Může se lišit v řádu jednotek stokorun. Je potřeba počítat s tím, že se jedná o práci která bude určitě na celý den. Možná den a něco. Pokud nebude nějaký průšvih. Pak větší hodinářství které už má náklady někde jinde s chalupou na náměstí a ve větším městě, tak klidně jednou tolik. 

před 54 minutami, Jiří9 napsal:

Jak píše Jeronimo .   Ješe bych doplnil leštění drsných čepů......

Jo, to beru u budíku natož u takových hodin jako samozřejmost. Třeba jako jít si večer vyčistit zuby :D Ostatní případ od případu, ale vzhledem k tomu málo co víme, tak bych se přiklonil k tomu, že práce na nich bude opravdu víc. 

Upraveno uživatelem Jeronimo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je tady ještě jedna možnost. Podíváš se na YouTube, řekneš si to přece dokážeš! Stroj rozebereš. Nafotiš si samozřejmě postup. Benzinem očistiš desky. Po očištění začneš skládat. Nějaký pružinky po vystřeleni zase najdeš. Po nějaké době zjistiš, že dát dohromady trojkový stroj pendlovek neni žádná sranda. Shrneš tedy kolečka do krabice od bot a doneseš proveřenemu hodinaři, který ti za seskládani kupy koleček z krabice naučtuje vyšší cenu.. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No a poslední možnost je, že si pořídíš jedny - dvoje další hodiny takzvaně na pokusy. Tam natrénuješ a pak zmákneš i ty svoje.
Budeš k tomu potřebovat nějaký ten vercajk, nějaké ty oleje a vazelíny, nějakou tu ultrazvukovou čističku, čistící i oplachové lázně,
spoustu času ...

;)

 


 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 27. 9. 2021 v 17:08, Jerryl napsal:

Však už jsem tu myšlenku se v nich vlastnoručně hrabat naštěstí opustil.

Prosím vás nevíte někdo, kde by šlo sehnat ty dřevěné ozdoby na vršek a spodek hodin, které na mých hodinách chybí?

viz obrázek

Děkuji

61ACC483-C393-4D55-A1DC-F40A26D75984.jpeg

https://www.antireno-hodiny.cz/leve-panely/hodinove-skrine-a-dily-pro/dily-pro-hodinove-skrine/kuzelky-na-hodinove-skrine

nebo ALLEGRO  A EBAY hodně to dělají Poláci

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Ahoj,

Už je to asi neaktuální, ale tchán má podobné a maže to petrolejem. Samozřejmě udělá rozborku, vypere to a potom poskládá a namaže. Nevím jestli je to dobře nebo špatně, ale dělá to tak aspoň 50 roků co je "podědil"  a hodiny jdou stále a přesně. Holt už to má za ty roky vychytaný a prej nejlepší .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...