Přejít na obsah

Fixace komodit a její zrušení


Doporučené příspěvky

Chápu to právě stejně jako African. Je jasný, že  novej ceník vydaj, ale chvíli to potrvá a do ty doby se to snad trochu uklidní. Předloni ČEZ dokonce zlevňoval.

Při mým štěstí na tom nakonec prodělám, ale zatím mně vychází nefixovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 184
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Tak z Inogy poslali sami sebe novou nabídku. Pořád na 36 měsíců s klesající cenou druhý a třetí rok, ale tentokrat už první rok za 2000t/jednotku místo předchozí nabídky pro klienty v DPI, která byla cca. 2400t/jednotku. Takže vyrejžovali něco na lidech co to nevydrželi s nervama a chtěli z DPI co nejdřív a teď loví ostatní. Otázka je zřejmá, klesne to ještě, nebo už zas dlouho ne? To jsou hry, tohle, nejspíš jim na tohle už skočim, nabídka platná do 10.11. včetně, jako kočka s myši! 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Tak (uz sem to tady psal) ja platim za vytapeni rocne cca 80k. Teda pred zdrazenim. Mam fix. Ale letos sem predelaval komplet topeni a dal novy plynovy atmosfericky kotel, takze to zatim vypada na 2/3 spotreby plynu zz minulych let (cca 4000m3 za rok).

Nicmene planuju pristi rok mrknout po nejakem kotli na tuha paliva a pokud by to meli razantne zdrazit, prehodim kotle a zacnu tridit odpad na horlavy a nehorlavy 😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je dost šílený. Mně u rodinněho domu (mám cca 200m2, ale horní patro není dodělané a vytápím jen spodek) cokoli nad cca 25.000 Kč za teplo ročně přijde jako vyhazování peněz a nehospodárnost (mluvím za sebe, ostatním to samozřejmě nenutím :)). A protože jsem se po zdražení plynu přes tuhle pomyslnou laťku dostal taky, budu to muset řešit. Se zdivem a zateplením už nic významněho nedokážu udělat, takže holt soláry necelých 10 kWp, aku, tepelné čerpadlo, elektrokotel a jako doplněk možná zasklení fasády resp skleník přiléhající k domu. Ideálně bych se chtěl dostat na režii pod 10k/rok. Jednak jako příprava na stáří a CZ důchod, a pak taky aby mě mý dvě dědičky jednou místo pochvaly neproklínaly...

Ale to už je spíš do vlákna Stavba domu nebo Soláry.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak "vyhazovani" penez to urcite je a o nehospodarnosti ani nemluve. Nicmene prachy na zatepleni a nova okna hned tak mit nebudu, takze to jeste musi par let vydrzet. A predtim cokoliv resit neslo, bo s babkou byla domluva jak s autistickym madarem po lobotomii... Takze kdyz letos v breznu umrela, zacal sem resit rekonstrukci, pres 60 let stareho, dvougeneracniho domu, teprve ted. A dulezitejsi (aby se v tom vubec dalo zit) byla komplet nova elektrina, topeni, voda a nejnutnejsi stavebni upravy. Takze to spolklo vsecky prachy, co sem sehnal a dalsi hned tak nebudou.

Pointa je, ze si umim predstavit, ze je spousta takovych domu a obyvatel v podobne situaci, kteri, kdyz jim za plyn a elektrinu zvednou 2-3 nasobne ceny, sou vicemene v prd*li. Protoze vzhledem k prijmum a veku na nejakou vymenu oken a zatepleni milion nikdy nedaji dokupy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj, naprosto chápu, psal jsem to za sebe, to fakt nebyla kritika. Mně zas kamarádi ekonomové řikají, že jsem blázen, že když si vypočítám návratnost u některých mých plánů, tak se to nevyplatí. Jenže já vycházím z toho, ze jejich výpočty pracují jen s dnešními čísly a nevidí "za roh" (protože pokud jde o energetiku, žádné lineárni predikce vzhledem k Zelenému údělu asi neplatí).

No a pokud jde o lidi, kteří spadnou do energetické pasti - je mi jich líto... koneckonců se mezi ně v budoucnu můžu já - třeba po úrazu - nebo mí blízcí klidně dostat. Asi se zvětší skupina nesvobodných voličů závislých na dávkách (tentokrát energetických), nebo domy změní majitele.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Martare, jato vubec nebral jako kritiku, taky sem to psal za sebe. Jen sem vysvetloval, jak to mam. Zajimave bude porovnani, protoze sem letos instaloval ustredni topeni i o dva baraky vedle (doted topili plynovymi primotopy- Gamat). Pouzil sem velmi podobny kotel a celkove je zpusob uzivani a ostatni podobne. Rozdil je v tom, ze maji plastova okna a zatepleni. Sem zvedav, jak velky bude rozdil ve spotrebe plynu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, pro úplný blackout jsou krbovky fajn, ale jinak... dřevo se klidně může ocitnout na černé listině taky. Ekodůvody by se nepochybně našly.

Mě už nepřekvapí asi nic. V posledních letech se např. řešil úplný zákaz volného chovu drůbeže (kvůli ptačí chřipce), pozitivní seznamy chovu divokých živočichů (značně omezené seznamy a cokoli mimo ně prostě chovat nepůjde... třeba pro akvaristiku naprostá degradace).  Abych se vrátil k tématu, ani by mě za deset let nepřekvapila povinnost mít soláry na střeše a jímání dešťovky spojené se zákazem ostrovniho provozu, resp. s povinným sdílením zachycené vody a vyrobené elektřiny. Zdá se to jako nesmysl, ale mí rodiče ještě pamatují  válečné a poválečné povinné kontingenty. Když je o něco klíčového nouze, soukromé vlastnictví jde často stranou a nastupuje státem řizené hospodaření.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 minutami, martar napsal:

No, pro úplný blackout jsou krbovky fajn, ale jinak... dřevo se klidně může ocitnout na černé listině taky. Ekodůvody by se nepochybně našly.

Mě už nepřekvapí asi nic. V posledních letech se např. řešil úplný zákaz volného chovu drůbeže (kvůli ptačí chřipce), pozitivní seznamy chovu divokých živočichů (značně omezené seznamy a cokoli mimo ně prostě chovat nepůjde... třeba pro akvaristiku naprostá degradace).  Abych se vrátil k tématu, ani by mě za deset let nepřekvapila povinnost mít soláry na střeše a jímání dešťovky spojené se zákazem ostrovniho provozu, resp. s povinným sdílením zachycené vody a vyrobené elektřiny. Zdá se to jako nesmysl, ale mí rodiče ještě pamatují  válečné a poválečné povinné kontingenty. Když je o něco klíčového nouze, soukromé vlastnictví jde často stranou a nastupuje státem řizené hospodaření.

To je všechno moc hezký pokud na to lidi budou mít prašule nebo to EU bude celé dotovat a to nejenom zřízení, ale po celou životnost. Do plynu také nalákali lidi, dotace horem dolem a jak to skončilo, lidi se ho zbavují po tisících, prostě na něj nemají. A úplně stejně to tak bude se solarem, pokud ti za pár let chcípne baterie a budeš muset vypláznout kilo ze svého, tak stejně tak lidi kteří na to nebudou tak nebudou moc pokračovat. Kdoví co se chystá, já za vším vidím boudu a stále se mi nějak nechce věřit že EU jde tak strašně moc o ekologii....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 minutami, hinkle napsal:

Já jsem v paneláku vysmátej… otočÍm regulátorem a mám teplo. A když krize, osb zakryju okno, vyříznu díru na komínek pro kaminka.

To já zase radši než zpátky do paneláku dotáhnu celé rodině teplé spodní prádlo z kontejneru určeného sociálně slabým :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já si z paneláku pamatuju, že teplo do radiatorů se začalo pouštět na podzim centrálně až v okamžiku, kdy bylo X dní po sobě dost chladno a kdo neměl okna na jih, ten se v teplácích nebo županu modlil za začátek topné sezóny. Mimo topnou sezónu se mohlo regulátorem kroutit jak o život... a nic 😉

Upraveno uživatelem Altrigo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 2. 12. 2021 v 11:43, martar napsal:

... takže holt soláry necelých 10 kWp, aku, tepelné čerpadlo, elektrokotel a jako doplněk možná zasklení fasády resp skleník přiléhající k domu...

Tohle všechno dohromady, jestli se můžu zeptat?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, ale postupně. Nejdŕív fotovoltaiku a aku jako řešení úspory elektŕiny.  Po vyladění výkonu FVE 2x tepelné čerpadlo vzduch-vzduch nezavislé na síti. Bude li dostatek výkonu navíc v zimních měsících (část panelů bude těměř svisle kvůli lepšímu výkonu v zimě a nižšímu v létě), dojde k výměně plynového kotle za elektrokotel. Kotel v současnosti obsluhuje radiátory/podlahovku jako jediný zdroj tepla, v budoucnu by ale fungoval jen k přitápění v mrazivych dnech, kdy tepelná čerpadla nebudou stihat. No a ve finále skleníky chránící fasádu z jihu a východu, kde budou navíc velké nádrže (12 kubiků celkem) s vodou vyhřívanou připadnými přebytky vyrobené energie... uď nspŕímo nebo čerpadlem vzduch-voda. Nádrže zajisti teplotní setrvačnost skleníku během noci (podzim/jaro). Bude to na míru a náročné na vyladění, ale mělo by to jít. Podobně funguje barák a skleníky kamarádovi v Německu, akorát ten má navíc ještě Trombeho stěnu.

Jenže nejsem multimilionář, tak to budu pytlikovat pomalu a postupně, no :)

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...