Přejít na obsah

Inflace


safi

Doporučené příspěvky

Jakou očekáváte příští rok inflaci? Čím dál tím více kolegů a kamarádů, kteří se věnují investování (crypto, akcie, nemovitosti, atd) se kloní k názoru, že příští rok bychom mohli mít oficiální inflaci na hranici 9-10% (a neofiko výše). Jedním z důvodů je, že nárůsty energií zatím do inflace nejsou započítány... 

P.S. Pokud jsou náhodou založil duplicitní téma, tak prosím mody o sloučení nebo smazání. Díky.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 127
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Pro snížení inflace by to chtělo omezit výdaje státního rozpočtu + aby vláda a ČNB táhly za jeden provaz a hlavně snížit inflační očekávání... Nevím, zdali by pomohlo zmrazení důchodů a mezd ve veřejném sektoru... Inflaci u nás může částečně omezit vlastní měna, kdy investoři řeší reálnou inflaci a reálné úrokové sazby, ale stejně se dovozu inflace a inflačních očekávání nezbavíme..

Určité utažení opasků se zvládne, ale mám obavu z občanských nepokojů a rozevírajících se nůžek... to není pro demokracii a svobodu obecně nikdy dobré. 

Uvidíme po volbách...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Copak se to stalo se světem, že je dlužník pro banky velevážený king a rozumný střadatel pro tutéž instituci pouze obtížný odpad. Byly doby, kdy byl střadatel pro banku vážený klient. To už mají všichni tolik napůjčováno, že se třepou na co největší inflaci a znehodnocování peněz s vidinou lehkého splacení svých dluhů? Pak je asi úplně jedno, jaká ta reálná inflace bude. Zástup dlužníků bude tlačit a lobovat dál. Mladou generaci čekají zvláštní časy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mnozí z vás velmi dobře pamatují devadesátky. Bez pravidel, tlačítkové mobily, SMSky. I tohle málo stačilo, aby střadatelé začali houfně vybírat své vklady (KB ....). Zajímavá doba a upocení politici řešící co s tím. Dnes je éra virtuálu, řetězových emailů, informace obíhají tak rychle, že se odehrávají věci, které tehdy byly "tabu". Až se střadatelé (kterým se zaměstnanci - manažeři bank a dlužníci smějí do obličeje) domluví a své vklady vyberou ....

Upraveno uživatelem arlin
předčasně odeslán nedokončený příspěvek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

8-10% by to letos být nemělo, ale těch peněz se proste natisklo za poslední dva roky hodně, bez nějakých produktivnějších důvodů a rozhodně teď bude pár let lepší "dlužit" (ve smyslu mám hypo na byt) než "držet", protože hodnota peněz co dlužíte bude dost rychle klesat a tím se defakto bude snižovat i Váš dluh (Pokud se na pokles hodnoty peněz bude reagovat nějakým růstem mezd aj., což se minimálně v Praze už děje)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 1. 10. 2021 v 20:50, arlin napsal:

Až se střadatelé (kterým se zaměstnanci - manažeři bank a dlužníci smějí do obličeje) domluví a své vklady vyberou ....

Je to jen připomínka do diskuze...majitelé vkladů (peněz) by museli vybrat svoje vklady v hotovosti (to už je dnes pro většinu smrtelníků nedosažitelné, protože banka pod jakoukoliv záminkou AML a podobně jim nemusí umožnit vybrat větší hotovost), no potom by stačilo, aby to udělalo těch 8-10% vkladatelů, a veškeré peníze budou z bank vybrány.  Zbytek jsou virtuální peníze (platidlo). On mě někdo povolanější opraví, že zaměňuji objem hotovosti za platidlo, protože platidlo jsou i jiné "věci"...já vím, ale jen pár souvztažných postřehů : mluvíte o inflaci 8-10%...., že :D. Také si jistě všímáte, jak se čím dál tím víc tlačí na zrušení hotovosti (potom by kromě jiných konsekvencí jak ovládat lidi, taky nehrozil bakrot bank atd, že ? :D ). No a ono to bude všecchno daleko složitější a globálnější, a je otázkou, jestli je vůbec v lidských možnostech ještě všecchny souvztažnosti umět pojmout do lidského chápání a paměti natož tak vymyslet řešení, nebo cestu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

On 10/8/2021 at 1:05 PM, Vladino125 said:

Hm, keď sa nad tým zamyslim je lepšie zobrať o niečo väčšiu hopoteku za účelom zakúpenia ešte ďalšieho bytu napr ?

No já bych řekl, že určitě pokud na to dosáhneš. Záleží na lokalitě no, v Praze jsou po pandemii pořád nájmy dost nízko. Já to tak udělal, vzal druhý byt a nájemníka, ale trochu to dotuju no, není to tak že nájem = výše hypo, snad se to brzo srovná : )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslim, ze tak vysoka nebude. Cekal bych kolem 3-4% castecne diky posileni koruny. Tu bych cekal k euru klidne k 24. Ale taky si je treba uvedomit, ze kvantitativni uvolnovani je jen jeden z duvodu. Zdrazeni je ve spouste sektorech dano specifickou situaci s covidem a problema v mezinarodni preprave, pristi rok bych uz cekal castecny navrat. Typicky se to tyka stavebniho materialu.

Taky to oziveni bylo pomerne skokove.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jinak byt byt zni dobre, tak vlastne zas tak super investice neni. Je to tro hu mentalni hra. Akciove indexy ho dlouhodobe strci zdaleka do kapsy. Napriklad byty v Praze paradoxne za 30 let jen lehce prekonaly inflaci (nepocitam prijem z najmu). Taky ten bankovni zavazek a likvidita je horsi. Dobre je mit nejaky mix tedy nemovitost, akcie (naprikald nejaky index pres Blackrock) a klidne bych se nebal pudy. Naopak me desi kdyz ma nekdo vic jak 30% penez v krypto. To fakt neni sporeni na duchod :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já bych řekl, že určitě pokud na to dosáhneš. Záleží na lokalitě no, v Praze jsou po pandemii pořád nájmy dost nízko. Já to tak udělal, vzal druhý byt a nájemníka, ale trochu to dotuju no, není to tak že nájem = výše hypo, snad se to brzo srovná : )

Ako píšeš, ale stále ti platí hypotéku nikto iný…
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

18 hours ago, vojta1 said:

Jinak byt byt zni dobre, tak vlastne zas tak super investice neni. Je to tro hu mentalni hra. Akciove indexy ho dlouhodobe strci zdaleka do kapsy. Napriklad byty v Praze paradoxne za 30 let jen lehce prekonaly inflaci (nepocitam prijem z najmu). Taky ten bankovni zavazek a likvidita je horsi. Dobre je mit nejaky mix tedy nemovitost, akcie (naprikald nejaky index pres Blackrock) a klidne bych se nebal pudy. Naopak me desi kdyz ma nekdo vic jak 30% penez v krypto. To fakt neni sporeni na duchod :)

jo tak crypto je cistej hazard, pokud nemas login k twitteru Elona Muska : DD. Ty akciove indexy, no jo, jsou vys, ale taky je tam jinak postaveny riziko a jeste i docela nedavno se stavalo ze za 10 let clovek skoncil na svem... Jak rikas, nepocital si tam ten najem a ten je podle me peknej bonus. No ja jsem dost konzerva : ) a asi bych to nikdy nehnal pres pomer 80% v nemovitym  a 20% indexy aj. Ted myslim vlastni zdorje, ty hypo tam nepocitam. No a samo teda jeste neco odloupnout na hodinky zejo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Otázka zní, může nemovitost v ČR cenově těžce padnout např. podobně jako v USA někdy kolem r. 2008? Být to na Michlovi nebo Dědkovi, kteří by nejraději vše kropili další a další várkou peněz (nejlépe na věčné časy) tak bych řekl, že nikdy. Po důvodech těchto ekonomických expertů raději ani nepátrat. Rusnok a zbytek ČNB se zdá s nimi tyhle sny zatím nehrají.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Do tých nehnuteľnosti sa mi zdá teraz investuje každý jouda ktorý má internet. Myslím že tu bublinu tým celkom slušne nafukujú. Včera mi známy akurat spomínal ( nepovedal by som že ma extra veľa peňazí navyše ) že kúpil dva pozemky v prdeloviciach na dedine pri Nových Zámkoch a idu tam stavať dva domy…že investícia na jeden cca 100k, chcú predať za 140k. Tak sa ho pýtam či mysli že je to až take terno keď zoberie fakt že ľudia dnes na hypo väčšinou potrebuju 20% vlastných prostriedkov čo je 28k + potrebuju ten dom zariadiť aby mohli byvat, teda sme niekde pri 50k kešu…chvíľu bolo ticho, potom zahapkal a nakoniec povedal že veď ľudia dajú, lebo chcú byvat :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...