Přejít na obsah

Brousky


Doporučené příspěvky

Jelikož se trochu věnuji broušení /nejčastěji břitvám/ ,tak by mne zajímalo jaké brousky používají  hodináři  či také řezbáři i jiné profese. Prioritně mě zajímají přírodní kameny , břidlice,Arkanasy, Coticule, spíše evropské provenience  /v japoncích se neorientuju/. Zde něco k ochutnání 1235201363_Finiery1.thumb.jpg.79c67a703fb0f8cc83c65f79eb83fe61.jpg1361131589_Rozsutec(2).jpg.014db7284fda8c47566990d9440b7ddc.jpgArk1.thumb.jpg.14d58dffb940b6872afec572cbca21ed.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Abych ukázal,že i u nás byly k sehnání kameny na kterých lze brousit břitvu,ano možná někteří poznávají starou dobrou JAKu  ( JAKA Jakartovice). Je to výběrová hlubinná břidlice, velmi jemná,černá jak uhel. 

IMG_20211020_100955.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Máš to super, neplánuješ nějakej workshop na broušní nožů. Mě videa pomáhají hlavně na začátku, ale zrovna tohle jsou věci který je fakt dobrý mít možnost si osahat a nebo mít někoho, kdo ti řekne "tohle děláš blbě"

Případně dá se ti něco poslat na nabroušení :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zleva doprava: AluOx 220 JIS Mcusta Zanmai orovnávač, 240 a 1000 JIS SiC Sigma Select II, 1000/4000 JIS japanesechevsknife.com, Rozsutec, Tyrolit SiC a AluOX a nakonec nějakej měkkej japonec 220/1000 

 

Sic_AluOx2_r.jpg

A druhý obrázek jsou diamanty v pryskyřici od fy Venev Industrial Diamonds a v kovové matrici od fy Poltava Diamond Tools brusná stopa jako na kameni nebo keramice :) a dole se krčí electroplated diamond Fallkniven.

Diamond_whetstone_r.jpg

Upraveno uživatelem ohrenstein
Oprava/ předělání popisků
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Podařilo se mi sehnat skvělý finišer /rozuměj kámen/ na břitvy. Je z UK ,je to "bratr" amerického Arkansasu , teda novaculit. Kámen sice pomalý,ale nejjemnější co mám 🙂  A navíc s originální mahagonou krabicí . Je cítit časy minulými a starými oleji / je to oilstone/je to pro mě vůně omamná ,brousit ale bude s vodou, maximálně saponátem.  Zná někdo název kamene ? image.jpeg.88ab08465cf76ef0a6736f7a0380267e.jpegimage.jpeg.541d7e0896418434533290e24b610181.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsíci...

Nazrál čas napuštění krabičky olejem, konkrétně tungovým naředěným pomerančovým olejem. Je to parádní relax a to pomerančové aroma je fantastické a dřevo dostane " třetí" rozměr. Mám radost,ale ještě to pár vrstev bude chtít.

IMG_20230928_083629.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Arkansas mám taky, na nože ( rydla apod) velmi dobrý kámen, na břitvy ukrutně pomalý, proto na finishing Charnley Forest z UK a Suehiro Gokumyo 20k. ( Grit 20000). Budu rád když vyfotíš a přidáš svoje kameny. Já se postupně snažím dodělat krabičky,aby měly svou postýlku a byly chráněny při skladování,transportu a tak. 

Jinak na většinu kamenů pouzivám jen vodu, maximálně s pár kapkami jaru k vůli lepší smáčivosti. Pokud na některé kameny používáš vodu a na některé olej , hrozí riziko kontaminace a pak je to problém zase napravit. Jistota je používat jen jedno,a i tak si kámen někdy poškrábeš,že bys plakal ....

Upraveno uživatelem bohus76
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...