Přejít na obsah

DPH a clo ze Švýcarska - výhra v soutěži - jak postupovat?


Doporučené příspěvky

Ahoj, vyhrál jsem před Vánocemi na Instagramu v soutěži automaty Swiss Military by Chrono (SMA34077.01) v ceně cca 10 tisíc Kč. Poslali mi je přes FedEx.
Dnes mi přišel od FedExu e-mail s fakturou od Chrono AG (cca 400 Euro cena hodinek, 10 euro doprava) a s výzvou, ať jim mj. podepíšu plnou moc k zastupování v celním řízení.
Musím v případě, že jsem hodinky nekupoval, ale posílají mi je "zdarma", doplácet DPH a clo?
Jak mi doporučujete postupovat?
Přikládám náhled faktury.
Předem děkuju za rady.
 

fa-hodinky.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poslal bych jim souhlas se zastupováním v CŘ s tím, že bych česky zopakoval větu z faktury, že se jedná o výhru. Platit nejspíš budeš poplatek za zastupování FedEx a nevím, zda stát nebude trvat na doplatku DPH. Celní správa na svých stránkách nehovoří jednoznačně.
Je to bohužel analogický případ, jako když v televizní soutěži nebo sportce vyhraješ a stát ti to ještě zdaní

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rodina mne chtěla potěšit a na WO mi koupili nějaké řemeny, po kterých jsem toužil. Jelikož je GB ten samý příklad jako CH, takže to bude asi obdobné - platili clo, DPH i dopravu, přestože byla gratis - tak jí tam také naúčtovali podle nějakého výkladu GŘ cel... Ty jí máš ale uvedenou, takže bez ní. Apropos - souhlas bych jim též podepsal, na celnici mají stále covid-režim, takže Tě tam stejně nepustí...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, je to jednoduchý, ale budou po Tobě chtít další papíry.

Na faktuře máš uvedeno "No commercial value - value for customs purposes only" - což jinými slovy znamená, že tu šrajtofli budeš muset otevřít, ať se Ti to líbí nebo ne :)

Jak píše @HondzaX, celníci vychází z hodnoty zboží. V jiných případech se to dá řešit jinak a stojí Tě to zhruba 2 stovky za handling, ale v tomhle případě si v prdeli jak Baťa s dřevákama :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
před 50 minutami, Tomáš Olomouc napsal:

Hodinky dnes dorazily... Firmě Chrono AG musím ke cti připsat, že daň i clo zaplatili sami (z vlastní iniciativy). Švýcaři u mě zabodovali. 👍
photo_2022-01-18_12-49-37.thumb.jpg.d016b7665601e45443c223ee89750c9c.jpg

Tak vidíš Tome, štěstí se na tebe usmálo a máš náhradu za ty své problémové kvarcky. Tyhle snad budou sloužit lépe. Gratuluji k výhře pěkných hodinek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...