Jump to content

DPH a clo ze Švýcarska - výhra v soutěži - jak postupovat?

Recommended Posts

Ahoj, vyhrál jsem před Vánocemi na Instagramu v soutěži automaty Swiss Military by Chrono (SMA34077.01) v ceně cca 10 tisíc Kč. Poslali mi je přes FedEx.
Dnes mi přišel od FedExu e-mail s fakturou od Chrono AG (cca 400 Euro cena hodinek, 10 euro doprava) a s výzvou, ať jim mj. podepíšu plnou moc k zastupování v celním řízení.
Musím v případě, že jsem hodinky nekupoval, ale posílají mi je "zdarma", doplácet DPH a clo?
Jak mi doporučujete postupovat?
Přikládám náhled faktury.
Předem děkuju za rady.

fa-hodinky.jpg

Poslal bych jim souhlas se zastupováním v CŘ s tím, že bych česky zopakoval větu z faktury, že se jedná o výhru. Platit nejspíš budeš poplatek za zastupování FedEx a nevím, zda stát nebude trvat na doplatku DPH. Celní správa na svých stránkách nehovoří jednoznačně.
Je to bohužel analogický případ, jako když v televizní soutěži nebo sportce vyhraješ a stát ti to ještě zdaní

Rodina mne chtěla potěšit a na WO mi koupili nějaké řemeny, po kterých jsem toužil. Jelikož je GB ten samý příklad jako CH, takže to bude asi obdobné - platili clo, DPH i dopravu, přestože byla gratis - tak jí tam také naúčtovali podle nějakého výkladu GŘ cel... Ty jí máš ale uvedenou, takže bez ní. Apropos - souhlas bych jim též podepsal, na celnici mají stále covid-režim, takže Tě tam stejně nepustí...

Ano, je to jednoduchý, ale budou po Tobě chtít další papíry.

Na faktuře máš uvedeno "No commercial value - value for customs purposes only" - což jinými slovy znamená, že tu šrajtofli budeš muset otevřít, ať se Ti to líbí nebo ne :)

Jak píše @HondzaX, celníci vychází z hodnoty zboží. V jiných případech se to dá řešit jinak a stojí Tě to zhruba 2 stovky za handling, ale v tomhle případě si v prdeli jak Baťa s dřevákama :) 

• 2 weeks later...
před 50 minutami, Tomáš Olomouc napsal:

Hodinky dnes dorazily... Firmě Chrono AG musím ke cti připsat, že daň i clo zaplatili sami (z vlastní iniciativy). Švýcaři u mě zabodovali. 👍
photo_2022-01-18_12-49-37.thumb.jpg.d016b7665601e45443c223ee89750c9c.jpg

Tak vidíš Tome, štěstí se na tebe usmálo a máš náhradu za ty své problémové kvarcky. Tyhle snad budou sloužit lépe. Gratuluji k výhře pěkných hodinek.

před 2 minutami, tombas napsal:

Tak vidíš Tome, štěstí se na tebe usmálo a máš náhradu za ty své problémové kvarcky. Tyhle snad budou sloužit lépe. Gratuluji k výhře pěkných hodinek.

Jojo, děkuju. Doufám, že tyhle budou fungovat bez problémů. 😉