Přejít na obsah

běhání


Doporučené příspěvky

...na maraton je potřeba POŘÁDNĚ trénovat. [ ;)]

 

Ač začínající (od února, 41 let) běžec, i za těch pár měsíců (podle mě velmi intenzivních - na předchozího nesportovce: mířím na 150-200km za měsíc) vidím, že maraton mám ještě+ HODNĚ daleko.

5 kiláků dá každej i bez přípravy. 10 si myslím, že dá většina lidí taky, ve slušnejch botách a beze stresu, za hodinu a půl. V pohodě.

Na půlmaraton už bych si teď troufnul, vím, že bych to přežil a druhej den bych normálně chodil.. Ale maraton už je totálně jinde. Počítám, že svým tempem se tam taky dohrabu až někdy za rok, kdo ví, jestli. Třeba to nedám nikdy... Naštěstí mě ale nehodní žádná sázka, ani předsevzetí..

Mám pár kamarádů běžců s velkým B. a všichni maraton dali, někteří i ultramaraton.. Ale obvykle říkají, že když chtějí běžet pro radost, ideální je půlmaraton, nebo kratší.. M a UM jsou pro ně "odškrtnutí" a vytahování po hospodách.. Já to zatím posoudit nedokážu :-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

člověk kterej nesportoval, podle mě neuběhne 5 km jen tak

Asi bych ještě upravil - člověk který není zvyklý dělat nějakou "vytrvalostní disciplínu". Chodím do posilovny několik let celkem pravidelně (3-4x týdně) a běhat jsem začal nedávno. Reálně jsem neběhal tak 15 let (ani na autobus). Jsem si jist, že se 115 kg hmoty 5 km v pohodě nedám :-) uběhnu to, ale není to ani náhodou jen tak.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

5 kiláků dá každej i bez přípravy. 10 si myslím, že dá většina lidí taky...

asi nejvíce záleží na tom, kde je hranice mezi během a chůzí, pro vytrvalostní typy je asi problém vžít se do kůže člověka, který by s tím mohl mít problém, ale já pár takových znám (ikdyž si stejně pořád myslím, že je to spíše o tom, že se jim nechce), nejsou to televizní povaleči, hýbou se, ale prostě 5km je pro ně neuběhnutelná meta, končí někde na 1500m, která byly povinné na základce.

 

jinak já před týdnem konečně pokořil při tréningu hranici 21,5km, ale s časem jsem spokojený nebyl, tempo 6:00 min/km. můžu se vymlouvat na počasí (vedro), terén, slabou přípravu, bolavé koleno v poslední třetině a tak dále... nicméně si myslím, že bych měl mít alespoň na 5:40 min/km, moje představa je běhat tuhle vzdálenost tak za 5:30 :)

Upraveno uživatelem Anela
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to zanet okostice... Dost se to tu resilo... Vicemene pomuze jen mazat ruznym fastumgelem, sprchovat nohy extremne studenou po behani, ale nejvic ti ted pomuze dat si od behani pauzu v radu tydnu... Kazdy rok se s tim taky potykam a jen tohle mi vzdy pomohlo

Dík za reakci...procetl jsem toto vlákno i jiné na jiných serverech, zánět okostice znám, tohle to podle mě není. Spíš si myslím že je to nějaká dysbalance nebo tak.... Vyzkoušel jste někdo takovou tu diagnostiku došlapu v krámě? A následný výběr bot? Je to spíš marketing nebo to má smysl absolvovat?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diagnostika došlapu:

Když jsem si poprvé tímhle způsobem vybíral boty, šel do triexpertu, prodavač - sám zkušený běžec - mi ukázal, jak běžím, proč mi doporučuje stabilizační boty, sám jsem viděl, co mi ty bosé haxny na pásu dělaj. Fajn.

Prvních 14 dnů mne  z nových bot neskutečně bolely nohy, pak se to nějak vstřebalo, ale nezvykl jsem si na ně pořádně nikdy. Dál běhám v neutrálních, cítím se v nich prostě líp.

Tolik moje zkušenost s přínosem pořádné diagnostiky došlapu.

 

Kdojinej: zajdi spíš za vhodným fyzioterapeutem, najdi si někoho, kdo pracuje se sportovci, ideálně s běžci. Jestli se dobře pamatuju, u fyzioterapeutů se traduje, že problémy se řetězí spíš shora dolů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi bych ještě upravil - člověk který není zvyklý dělat nějakou "vytrvalostní disciplínu". Chodím do posilovny několik let celkem pravidelně (3-4x týdně) a běhat jsem začal nedávno. Reálně jsem neběhal tak 15 let (ani na autobus). Jsem si jist, že se 115 kg hmoty 5 km v pohodě nedám :-) uběhnu to, ale není to ani náhodou jen tak.

Já začal se 110 kily a dal jsem to úplně v klidu. Sice už si nepamatuju ten čas (asi děsnej), ale o to nejde. Když nasadíš megapomalý tempo, klidně 7 km/h, že Ti to ani nebude připadat jako běh, tak to dáš stejně jako já. A za 4M už mám 95 kilo a běhá to úplně jinak..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diagnostika došlapu:

Když jsem si poprvé tímhle způsobem vybíral boty, šel do triexpertu, prodavač - sám zkušený běžec - mi ukázal, jak běžím, proč mi doporučuje stabilizační boty, sám jsem viděl, co mi ty bosé haxny na pásu dělaj. Fajn.

Prvních 14 dnů mne  z nových bot neskutečně bolely nohy, pak se to nějak vstřebalo, ale nezvykl jsem si na ně pořádně nikdy. Dál běhám v neutrálních, cítím se v nich prostě líp.

Tolik moje zkušenost s přínosem pořádné diagnostiky došlapu.

 

Kdojinej: zajdi spíš za vhodným fyzioterapeutem, najdi si někoho, kdo pracuje se sportovci, ideálně s běžci. Jestli se dobře pamatuju, u fyzioterapeutů se traduje, že problémy se řetězí spíš shora dolů.

Ako som spomínal vyššie, ešte je cesta kombinácie neutrálnej topánky a orto vložky. To sa mi osvedčilo najviac. Na jednoduché placky - výbehy si môžem vložky vybrať a vybehnúť v neutráloch, na dlhšie štreky s orto vložkami (pozn.:mám mierne zvýšenú pronáciu).

 

Kdojinej: tento problém mali asi všetci, čo behávajú pravidelne. Určite stop na minimálne 2 týždne a ak už máš viac "vybúchané" topánky, mne pomohol nákup nových (viac stlmia nárazy). A potom možno taký detail, ale asfaltky sú vyspádované. Dlhodobými behmi po jednej krajnici sa jednostranne zaťažuješ (kotníky, bedrový kĺb, kolená atď). Kde sa dá, mením krajnice. To vieš, keď je problém, človek rieši všetko :).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Topánky sú vybúchané jen co je pravda. Zaregistrovla jsem Stano tvůj postřeh o asfaltkách pár stran před, beru to v potaz už pár let:) Díky za reakci, zkusím nové botky...

p.s. čekám až se vrátí fortisky ze servisu, abych vyvažoval ty nerovné krajnice:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak se hlásím opět do stavu pacientů. Už asi měsíc mě bolí pánev jako bych se někde narazil. Je to pravděpodobně v místě kde je uchycen krejčovský sval k pánvi. Ani 14 dní bez běhání nepomohlo. Běhat s tím jde, ale po tréninku to bolí a po závodě víc.

Nesetkal jste se s takovým problémem někdo?

Upraveno uživatelem Beet
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V prvé řadě přeju ať to dopadne podle tvých představ a přežiješ to ve zdraví.

 

V druhé řadě mi to nedá a musím vyjádřit svůj názor. Na jednu stranu obdivuju lidi jako ty, kteří se rozhodnou, že z ničeho poběží za X měsíců maraton. Takové lidi obdivuju, ale zároveň jako už zkušený běžec takové lidi nechápu. Ale asi si tím musí projít každý. Když si vzpomenu na svůj první maraton, tak jsem ho taky běžel cca po 1,5 roce nějakého systematického běhání (i když na kole jsem jezdil i dříve). O tréninku na maraton jsem nevěděl nic, navíc týden před maratonem růmečka. No ideální podmíkny to nebyly. Posledních 12 kilometrlů bylo utrpení, ale víceméně chůzí jsem se do cíle dostal. Byl to můj hystoricky nejhorší maratonský čas. Ale to mi bylo 23 let!! Tato zkušenost mi, ale dala dvě věci. Uvědomil jsem si, že takové trápení už nikdy nechci zažít a že na maraton je potřeba POŘÁDNĚ trénovat. [ ;)]

Mas pravdu, ze to chce poradny trenink, ale nechci lamat rekordy. Limit je tusim 6 hodin :-), takze to vidim na rychlejsi chuzi a obcas popobehnout :-). Chci se pouze vejit do limitu. Taky jsem si drive myslel ze 100km v kuse se neda ujit, ale da, jenom to dost boli....(mluvim za sebe, nekdo si to treba uziva).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já začal se 110 kily a dal jsem to úplně v klidu. Sice už si nepamatuju ten čas (asi děsnej), ale o to nejde. Když nasadíš megapomalý tempo, klidně 7 km/h, že Ti to ani nebude připadat jako běh, tak to dáš stejně jako já. A za 4M už mám 95 kilo a běhá to úplně jinak..

Presne tak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeremy-super!chtěl jsem v červnu taky udělat rekord,takže 3.6 jsem měl něco přes 30km a pak mě na skoro na deset dní vyřadila viróza:( To je hroznej mor tohle sledování na telefonu:-)No nic,už jsem cajk,takže předevčírem 10 na rozběh po emoci a dneska 16.Jsem happy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Peklo, dneska bylo všude tolik mušek, že už nemusím večeřet. Běhání už mi taky nejde, ach jo. Dneska 10 km za 53 min a o moc rychleji už bych to nedal. Kde jsou ty doby kdy jsem v ostravě zaběhl na řtvrtmaratonu čas pod 38 a v triatlonu běhal km za nějakých 4:30, no jo 4 roky bez sportu a deset kilo navíc udělá svoje :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám poslední dobou měsíční náběhy nižší, kvůli práci, prostě to nestíhám a nechodím tak často jak bych chtěl, ale zato jsem v posledním měsíci běhal v Praze, Padově, Miláně, v Provence, Barceloně, Varšavě a Voděradských bučinách:-). Njekrásnějších bylo 12 kiláků v Barceloně. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

..když to tady tak pročítám,přidám také jeden příspěvěk :-)

 

..téměř celý život se aktivně udržuji různými sporty,zejména pak posledních ca 10 let,....jsem zvyklý dostávat při treniku v ringu slušný záhul,ale nebyl jsem v poslední době již spokojen s fyzičkou,tak jsem se rozhodl snížit treninkové dávky ze 4 x týdně na 2x týdně a doplnit je o 3x týdně běh.

 

...běhám zásadně venku,nemám rád běh na místě na pásu,je to pro mne nepřirozené,.....takže na začátku jsem byl rád,že jsem dal ca 3 až 4 kiláky a nic jsem si nenatáhl a nic mne nebolelo, přeci jenom vláčím s sebou plus mínus 100 kg,.....na této vzdálenosti jsem zůstal asi 2-3 týdny,pak šla se mnou jednou běhat moje vymakaná sestra a ta mne dotáhla asi na 5-6 km a ještě si se mnou chtěla při běhu pořád povídat,....co budu říkat,byl jsem zmakanej a vyflusanej a byl jsem rád,že jsem to vůbec dal,tak jsem sem postupně posunul svoji hranici a začal ji udržovat,když jsem cítil po čase,že to udýchám s rezervou začal jsem si pomalu přidávat a dnes běhám pravidelně 10-13 km.

 

...navíc jsem začínal běhat myslím v listopadu nebo prosinci vloni,takže jsem celou zimu byl nabalenej jak pumpa ve starých težkých teplácích a huňaté flísové mikině a přesto ještě pláštěnka,kterou používám na vypocení při boxu :-))...běhal jsem v tom ještě před 14-ti dny,akorát v těch teplých dnech jsem neměl tu pláštěnku,ale propocený jsem byl až po kolena,a v tom vedru před polednem se mi blbě dýchalo a měl jsem pocit,že se s tím dřu a že to nedám a těžkly mi nohy,....i když časy jsem měl zhruba stejné,ale s větším vypětím....(10,4 km běhám teď zhruba 57-58 minut,podle toho jak silný fouká vítr :-)))).....tak jsem šel a koupil jsem si pořádné oblečení na běhání,boty jsem si naštěstí koupil hned na začátku.....měl jsem to udělat již dřív,dupe mi to v tom skvěle a je to "nebe a dudy" a vše funguje úplně jinak,takže 13 km teď dobíhám s úsměvem na rtech a sem tam si i trochu přidám kilák,když je na to čas...jednou jsem si dal ráno i dva navíc,takže vím že 15 už dám......v létě bych se chtěl posunout na sem tam za čas 20km,jestli se mi podaří na tuto hranici v nějakém slušném tempu dostat.

 

...je to pro mne samého neuvěřitelné,ale naběhám za měsíc 130-140 km,....běhání je droga :-)

Upraveno uživatelem Street Glide
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...