Přejít na obsah

běhání


Doporučené příspěvky

Poslyš, polovinu tréninků jdi na tempo 7'30" - prostě lehký klusík. (Neříkám, že polovinu týdenní kilometráže.) Vydrž to pár měsíců, určitě Tě to posune dál než tohle běhání na TF 170.

 

A vrať se do CASRI a nech si zjistit prahy. Nebo do YMCY, tam nejsou takoví vydřiduši. Při vyhodnocení Ti poradí, jak tréninky zaměřit.

 

Pokud běháš soustavně i teď přes zimu, cítíš se zdravý, a přesto došlo ke změně - významně vyšší tepy (nejen o 2-3) při stejném tempu (a to jsou teď pro běhání krásné teploty), děláš něco špatně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poslyš, polovinu tréninků jdi na tempo 7'30" - prostě lehký klusík. (Neříkám, že polovinu týdenní kilometráže.) Vydrž to pár měsíců, určitě Tě to posune dál než tohle běhání na TF 170.

 

A vrať se do CASRI a nech si zjistit prahy. Nebo do YMCY, tam nejsou takoví vydřiduši. Při vyhodnocení Ti poradí, jak tréninky zaměřit.

 

Pokud běháš soustavně i teď přes zimu, cítíš se zdravý, a přesto došlo ke změně - významně vyšší tepy (nejen o 2-3) při stejném tempu (a to jsou teď pro běhání krásné teploty), děláš něco špatně.

 

Zkusím zvolnit.. Jinak loni jsem dával 160km měsíčně, teď prosinec a leden po stovce, žádná větší přestávka.. spíš mám pocit, že mě nohy ženou rychlejc, než by měly.. zkusím zvolnit a hlídat si to..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud dlouhodobě běháš víc/rychleji, než co pak organismus stihne zregenerovat, dojde k přetrénování. Svalů, pohybového aparátu, nervů, vůbec vnitřního systému.

Nepamatuju se, co máš za tepák, u polarů je dobrá orientační pomůcka, test na přetrénování sympatitku a parasympatiku.

 

Já si ze zvyku sleduju ranní TF. Loni v listopadu jsem měl nějakou virózu, pak nasedly bakterie, augmentin na to, po něm týden sračka, pak měsíc pár dnů OK a pár dnů bolel krk, a soustavně ranní tepovka o 15-20% vyšší než normál. Pořádně běhat nemělo valnej smysl... Podobně Tě rozhodit může stres a bůhví co všechno ještě. (Běhat jsem začal pravidelně teprve od vánoc. První tréninky s kvalitou jsem si troufnul teprve tento týden.)

 

Taky se pamatuju, že hodně běháš to samé. Zkus měnit trasu, profil, tempo. V tréninkovém týdnu 2 - 3 x klusík, 1 x dlouhý běh kolem aerobního prahu (kde ho máš?), teprve když máš základ, 1 - 2 x kvalitu (tempo na rovině, v kopcích). Když nemáš dostatečnou základní vytrvalost, držet se cca max. do aerobního prahu, jinak se Ti ten běžecký rok rozpadne.

 

Edit: Ještě bys měl kombinovat s něčím kompenzačním - plavání, masáže ap.

Upraveno uživatelem sery.vlk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poslyš, polovinu tréninků jdi na tempo 7'30" - prostě lehký klusík. (Neříkám, že polovinu týdenní kilometráže.) Vydrž to pár měsíců, určitě Tě to posune dál než tohle běhání na TF 170.

 

7:30? Vždyť to snad ani behat nejde. To je 8km/hod a to je velmi rychla chuze. Nechci se nikoho dotknout, jen moje zkusenost. Ja ted beham velmi volne na nizkou tepovku a rychlost mam lehce pres 6min/km. Nikdy jsem takhle pomalu nebehal, tak je to pro me trapeni.

 

Ja bych zacal u pasu. Poradne ho vyprat v pracim prasku, pripadne vymenit baterku. S obojim jsem mel jsem mel uspesnou zkusenost, kdyz mi tapak ukazoval blbosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

vlku, Mám Garmina, ten lepší s pohybovým senzorem, HRM RUN tuším. Funguje hezky. Můj TFmax je empiricky někde plus mínus 190. Klidovku mám lehce pod 60. Máš pravdu, běhám prakticky pořád desítku, tu a tam si to zkrátím nebo prodloužím tím, že zahnu dřív nebo pozdějc. Běhám pocitově do prahu, který cítím kolem těch 170. Problém asi je, že jsem celý rok zrychloval a srdce stíhalo to zrychlování, ale teď možná nohy furt zrychlujou, ale srdce už ne. Je fakt, že VO2 max mi rostlo z 36 na současných 47, který ale držím už cca půl roku.. Zkusím zvolnit, holt se domu dokutálím o chvíli pozdějc, no..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Ja bych zacal u pasu. Poradne ho vyprat v pracim prasku, pripadne vymenit baterku. S obojim jsem mel jsem mel uspesnou zkusenost, kdyz mi tapak ukazoval blbosti.

nene, pás je v pořádku, jen mi potvrzuje, co cítím. když začínám nebezpečně funět, fakt mi ukazuje 170.. ten nekecá. Jde o to, že dřív jsem to stíhal udejchat..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem dal 13,2km za 1,5h, snažil jsem se bejt furt pod 150tepu.. a byla to teda strašná votrava, kluci.

Tréninkový efekt 3 z 5 (tj. tak nějak... normálně mám 4-5).. Ale zase jsem se moc neuhnal. Tak nevím, jestli to k něčemu je teda.. :-(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Doporucuji precist tento clanek. http://rungo.idnes.cz/behej-pomalu-abys-byl-rychlejsi-d3u-/behani.aspx?c=A151113_170828_behani_onr

 

Ja od prosince beham tempo 6-7min/km tepove pod 150, trasu cca 9 km jen rovina (moc kopcu na Kralovehradecku neni :-D ) Podotykam, ze beham do 1000 km za rok a bavi me nez ze hych trenoval na nejake super casy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bíťáku: jenže Ty jsi zkušený běžec, a co je pro Tebe klusík, je pro jiného střední tempo - nebo dokonce závodní tempo na 1/2M. V nějakém rozhovoru s Danem Orálkem jsem četl, že vyklusává na tempu 6 minut.

 

Postnu taky jeden odkaz, a ještě předtím jedno pravidlo přes palec: základní vytrvalost trénujeme v rozsahu TF od dvojnásobku klidové TF do (180 - věk).

 

http://www.behej.com/clanek/2859-proc-je-dulezite-trenovat-aerobni-vytrvalost

 

Blam: dík za odkaz! potvrzuju, že pomalý klusík je mne víc bolí a víc mne unaví než lehké tempo!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No neni vubec zac. Ja driv par let behal jak osel hnal jsem se jak jsem mohl a akorad to bylo kontraproduktivni. Ted beham uz cca pul roku jen klusiky a clovek si u toho zrelaxuje a popremysli.

Beham pro radost, pro zdravi a proto, ze to po me v praci pozaduji :-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já běhám taky bez měření tepů. Snažím se vnímat tělo - držení, dech, došlap. Vždycky, když se přistihnu, že přemýšlím nad něčím jiným než pár dalšíma krokama, tak si dám 5-10 kroků se zavřenýma očima (když to okolnosti dovolí). Objemovej trénink se snažím oddýchat částečně nosem, často zařazuju fartlek nebo výběhy pro zpestření. Poslední trénink byl 11k tempem 4:30 a byla to radost, všechno šlapalo, jak mělo :) Jde někdo Rohálovskou 10?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja som na zaciatku (05/15) behaval s mobilom a nejakou aplikaciou(tusim to bolo nejake endomondo, ci jak sa to volalo) Maval som tempo okolo 4,50, ked som si kupil Fenix3 a hrudny pas a zacal som behavat na TF, tak to bola hrozna nuda. Mal som pocit, ze sa vleciem ako dochodca pred mrtvicou, ale casom som si zvykol a hlavne mam cas pocas behu premyslat nad vselicim. a po behu? - cista hlava. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neběhá tu někdo s Polarem M400? Případně jak dlouho Vám vydrží nabitý, respektivě kolik uděláte treninků než klekne. 

 

Já max 3 hodinové běhy a cca 14 dní než se vybije. Když ho dávám do hodinkovnice zapínám flight mode. Běhám v otevřeném terénu.

Upraveno uživatelem blam
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...