Přejít na obsah

běhání


Doporučené příspěvky

před 45 minutami, moco napsal:

Mě kdysi radili mazat paty lihem, aby kůže ztvrdla, ale nezkoušel jsem to. 
Kamarad má taky problémy s puchýři a pomohli mu Asics Kayano

Tak to jsme na tom stejně. Asics Kayano jsem si původně vybral kvůli pronaci, pak jsem je ještě vyhodnotil jako NEJ pro rehabilitaci po operaci menisku. Teď mám dvoje silniční a jedny trailové s gtx botkou ....

V každém případě dík za radu s tím lihem, zkusím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra

Aha... Me to bolelo neco pres mesic. Pak jsem zacal nosit jine boty (nike zoom) i behem dne a vyrazne se to zlepsilo, az bolest prakticky ustala. V nich jsem chvilku i zkousel behat a bylo to lepsi. Ted beham v nejakych adidaskach se stélkou OrthoLite a super. Nikdy bych neveril, jak moc velkej vliv boty maji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Beet napsal:

Tak ja si minuly tyden uvedomil, ze me neboli pata. Dva mesice bez behani tomu pomohly.

Sel jsem vcera zkusit pomalych 5km a boli to zas. :

No po pravde se těším na ctvrtecni prvni razovou vlnu.

Tak primo po razovce spis pocitej, ze ta pata bude jeste citlivejsi. Ale casem lepsi, me to teda prestalo bolet uplne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě k tomu tréninkovému efektu 5.0. Opravdu na tom není celkem nic, co by mělo člověka těšit. A určitě to není "aerobní" trénink. V tréninku mít 5 je vlastně úplně blbě. Buďto neumím trénovat, běhám moc rychle a nebudu se posouvat atd. A mít 5 při tréninku na 10 km? Taky nic moc...  to je prostě pro závod a to ještě jenom někdy. Už jsem to tady zmiňoval xkrát, na netu toho je taky mraky... drtivá většina tréninkové zátěže by měla být v nižší intenzitě (zvlášť když běhám vytrvalost typu 10 km), tzn. zóny 2, max 3. Pokud běhám ve vyšších zónách, tak by to měly být intervaly, kopce apod. s dostatečnými pauzami (klid, chůze nebo pomalý klus). Ty intervaly samozřejmě tepu vysoko, ale to zklidnění mezi mi to zas hodí do normální tréninkové zátěže. Rozhodně ne výsledek 5. Ne nadarmo se říká, že pokud chceš zrychlit, musíš napřed zpomalit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, Prochy68 napsal:

Tak primo po razovce spis pocitej, ze ta pata bude jeste citlivejsi. Ale casem lepsi, me to teda prestalo bolet uplne.

a musel jsi pak něco změnit? snažím se jen narážet na to, že ta bolest paty má nějakou příčinu a asi by bylo dobré ji odstranit, ať se to nevrátí...

jasně že každý ví, co by se dělat mělo, a každý se s tím pereme po svém :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra
před 42 minutami, redd napsal:

Ještě k tomu tréninkovému efektu 5.0. Opravdu na tom není celkem nic, co by mělo člověka těšit. A určitě to není "aerobní" trénink. V tréninku mít 5 je vlastně úplně blbě. Buďto neumím trénovat, běhám moc rychle a nebudu se posouvat atd. A mít 5 při tréninku na 10 km? Taky nic moc...  to je prostě pro závod a to ještě jenom někdy. Už jsem to tady zmiňoval xkrát, na netu toho je taky mraky... drtivá většina tréninkové zátěže by měla být v nižší intenzitě (zvlášť když běhám vytrvalost typu 10 km), tzn. zóny 2, max 3. Pokud běhám ve vyšších zónách, tak by to měly být intervaly, kopce apod. s dostatečnými pauzami (klid, chůze nebo pomalý klus). Ty intervaly samozřejmě tepu vysoko, ale to zklidnění mezi mi to zas hodí do normální tréninkové zátěže. Rozhodně ne výsledek 5. Ne nadarmo se říká, že pokud chceš zrychlit, musíš napřed zpomalit.

Uplne tomu nerozumim... ale 2x tydne beham zhruba takhle. Beham rekreacne, pro sebe, zadne zavody. Mivam efekt 5. Je to spatne? Nepripada mi, ze bych behal nejak rychle. A kdyby me nebolely nohy, mohl bych jit druhy den klidne znovu.

39A3B516-0F20-48C0-B30B-DCB84CD44BE4.jpeg

34AF3C6A-9B37-4570-9B32-E70E2F7331B1.jpeg

D16962A9-0235-4AD4-A639-FC6129D85FB1.jpeg

4776419F-DE45-4FFE-884C-1A520977D233.jpeg

3F164302-69D1-4CA3-86BF-6189D2DFCD26.jpeg

 

6EF2AD56-4BFD-4126-B0BE-3CA3DA3D541B.jpeg

C29C6A9B-2FEA-42B2-A3F0-83D4334FED16.jpeg

A6D8C66F-9E53-41AF-9206-2C4C63D850B1.jpeg

84CA44E2-615B-40D6-8ACA-4EF0B81B7E70.jpeg

Upraveno uživatelem Ondra
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A co by tě tak po běhu mělo bolet jinýho než nohy? Jak jsi starý, kolik měříš/vážíš? Pokud se chceš zlepšovat, tak zpomal, ze začátku to chce dost disciplíny, abys držel tepy relativně nízko, klidně to prokládat chůzí... jen tak se můžeš časem zlepšovat. Samozřejmě nevím, jakou máš sportovní historii, jestli máš pohyb i kromě toho 2x týdně běhu... atd. Je tam vidět regenerace 54 h - to sedí. Prostě efekt 5 v tomhle případě znamená, že pro tvoje tělo to znamená, že 2x týdně běháš takovej svůj závod na 10 km. Problém je, že takhle se nebudeš zlepšovat... A pro tělo je to zbytečná rána. Celé je to na delší diskusi...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra

Diky. Je mi 40. Beham pro sebe, abych udelal neco pro telo a psychiku, a mam to rad. Nemam v planu se zlepsovat a trhat rekordy. A uz vubec ne zavodit. Beham rad sam, v prirode. Takze si asi dal budu davat 2x svuj "zavod nezavod" 😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra
před 1 minutou, redd napsal:

OK, chápu. Ale stejně pro tělo uděláš lépe, když budeš běhat při nižších tepech. Rozhodně je to zdravější, takže zpomal. Neboj se ze začátku prokládat běh chůzí. Nebo jinak, zkus běhat tak, abys to udýchal pouze nosem.

Dobre, zkusim trochu zpomalit. Dekuju 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tělo, resp. hlavně kardiovaskulární systém, se časem zadaptuje a budeš moct zase zrychlit. Je důležité většinu tréninkových km běhat opravdu aerobně. Pomůcka je právě to, že to udýcháš nosem nebo kdybys běhal s někým, že můžeš při běhu konverzovat a nezadýcháš se. Postupně jak se tělo adaptuje, budeš zrychlovat sám od sebe, resp. zadýcháš se u rychlejšího tempa. Nejdůležitější je konzistence, takže s během vydrž. Samozřejmě pomůže jakýkoli další pohyb - hlavně turistika, kolo atd. Běhu zdar.

P.S. Občas si samozřejmě zrychli, vyběhni si ostře nějaký kopeček (stoupání atd.), pak ale doporučuji zastavit a vydýchat to... a pak se zase rozběhnout. Až trochu zlepšíš fyzičku, tak doporučuji občas zařadit fartlek

Upraveno uživatelem redd
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra

Ja to neberu tak vedecky... jdu si proste jenom na hodinku zabehat, nejak to nezenu, bezim svym tempem, kdyz dobehnu, nejsem nejak zadejchanej.

Mam Suunto 9, hrudni pas ne.

Prubeh behu je takovy:

3B9EEC34-0BA6-4351-A295-3D40B1A2A384.jpeg

Upraveno uživatelem Ondra
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Ondra A máš nějak zjištěnou maximální tepovku? Jastli máš blbě nastavene zóny,  tak cely výpočet training efektu bude taky blbe.

Např,  ja mívám průměrnou tepovku kolem 167 jen při rovinatych zavodech, kdy jedu na krev prakticky od začátku. 

Zase mam kamose co ma maximalku 220 a pro neho bude tepovka 167 druha-treti zona.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...