Přejít na obsah

běhání


Doporučené příspěvky

před 43 minutami, Irma Bunt napsal:

Ahoj kolegové, jdu si k vám pro radu.

Jsem průměrný hobík, spíš teda cyklista (cca 5-8K km ročně) a do toho občas běh (vloni cca 600km). Běžně běhám trasy cca 15km v tempu od 4:00 do 4:40 min/km (záleží na převýšení). To jen pro představu. Teď bych chtěl běhat trochu víc, ale jsem klasický paťák a tak se teď snažím měnit měnit techniku, abych došlapoval na celé chodidlo. Po několika km mě vždy začnou bolet lýtka a po doběhu a "vychladnutí" vždy hrozně zatuhnou, že sotva sejdu ze schodů. Je mi jasný, že to je asi dané tím, že teď ty svaly a šlachy zapojuji jinak. Otázka ale zní. Můžu v tomhle případě jít trochu přes bolest a čekat, že svaly zesílí a zlepší se to nebo zde hrozí, že si něco utrhnu?

 

Přes bolest určitě ne, to bych neriskoval. Podle popisovaných příznaků bych řekl, že spíš našlapuješ na špičky, proto ta bolest lýtek. Běháš docela rychle, takže bych zpomalil, aby jsi se mohl soustředit na změnu techniky a až si nohy zvyknou, tak přidávat na rychlosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Otázka je, proč myslíš, že máš běhat přes střed boty (nebo i špičku)? Pokud dokážeš urvat 15km za 1h (což je ten pace 4:00) a zároveň jsi neběžec (sorry ale při těchto rychlostech je 600 za rok jak když plivnu do moře), tak moc nechápu co chceš a proč řešit

P.S. i dost profíků běhá přes patu. Časy kdy se myslelo, že pouze přes střed/špičku je správně už je, doufejme, pryč

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 21 hodinami, Irma Bunt napsal:

Ahoj kolegové, jdu si k vám pro radu.

Jsem průměrný hobík, spíš teda cyklista (cca 5-8K km ročně) a do toho občas běh (vloni cca 600km). Běžně běhám trasy cca 15km v tempu od 4:00 do 4:40 min/km (záleží na převýšení). To jen pro představu. Teď bych chtěl běhat trochu víc, ale jsem klasický paťák a tak se teď snažím měnit měnit techniku, abych došlapoval na celé chodidlo. Po několika km mě vždy začnou bolet lýtka a po doběhu a "vychladnutí" vždy hrozně zatuhnou, že sotva sejdu ze schodů. Je mi jasný, že to je asi dané tím, že teď ty svaly a šlachy zapojuji jinak. Otázka ale zní. Můžu v tomhle případě jít trochu přes bolest a čekat, že svaly zesílí a zlepší se to nebo zde hrozí, že si něco utrhnu?

 

beh v tempu, ktere uvadis, je pro telo zatez jako hrom a vubec se mu to nelibi a dava ti to najevo. Pridat kilometraz muzes, ale  rozhodne v pomalejsim tempu. Je to stejny jako v cyklistice a jakemkoliv jinem sportu, nejde jet porad naplno, tělo se uči a přizpůsobuje tím, že dostává různé impulzy, zmena tempa, terenu atd atd. Z cyklistiky si sice prenes aerobku, ale co si nepreneses je bezecka technika, ktera bude zrovna pro tebe ta idealni a ta se proste musi vybehat, ale v ruznych tempech.... O tom jestli pata/spicka to nema cenu vubec resit, tvoje bolesti nejsou o technice, ale o tom ze telo nezvlada ty rychle tempa...

za me tedy, pridat km urcite muzes, ale pomaleji, menit tempa a intenzitu, tj bez sem tam na oval nebo nekde na rovninku a tam to rozbal treba v intervalech, kde klidne muzes behat 8x400m @3:30min s meziklusem coz by ti melo jit v pohode kdyz davas 15km/hod. bezny behy bys mel behat 5min/km nebo i pomaleji, protoze tim ziskas klid pro svaly,slachy atd a hlavne setelo  nauci pri behu regenerovat. Kazdopadne priadvat se ma cca 10% po nejakem case, takze pokud si doted behal 10km tydně, tak bych byl celkove dost opatrnej v pridavani i tempech...

btw nemej strach behat pomalu, pokud zvladas takovehle tempa bez toho abys behal, tak bys jednou mohl mit fakt skvele casy, ale cesta k nim nevede pres rychlost, ale pres pestrost atd viz vejs 😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi, díky za vaše postřehy. 

Proč to chci měnit? "Dočetl jsem se", že došlap na celé chodidlo je přívětivější ke kloubům. Celý život jsem hrál fotbal posledních pár let mě občas bolí kolena (dysplazie pately a počínající artritida). Vlastně kvůli kolenům jsem před čtyřmi lety začal jezdit na kole a nadchnul jsem se pro to. Z toho důvodu jsem psal, že jsem spíš cyklista, ale na běhání jsem zvyklý.

Myslím tedy, že tempo není ten problém bolesti. Dokážu běhat rychleji (5km za 16:40; 10km za 37:22 a 1/2maraton 1:25:45).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Irma Bunt Za mě, pokud jsi celý život zvyklý běhat přes patu, tak bych u toho zůstal a zaměřil se na lepší vytlumení došlapu, které kloubům uleví, tedy pořešit obuv. Pokud i přes to budeš chtít měnit došlap, tak zvolnit, ať se tělo adaptuje. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Irma Bunt napsal:

Chlapi, díky za vaše postřehy. 

Proč to chci měnit? "Dočetl jsem se", že došlap na celé chodidlo je přívětivější ke kloubům. Celý život jsem hrál fotbal posledních pár let mě občas bolí kolena (dysplazie pately a počínající artritida). Vlastně kvůli kolenům jsem před čtyřmi lety začal jezdit na kole a nadchnul jsem se pro to. Z toho důvodu jsem psal, že jsem spíš cyklista, ale na běhání jsem zvyklý.

Myslím tedy, že tempo není ten problém bolesti. Dokážu běhat rychleji (5km za 16:40; 10km za 37:22 a 1/2maraton 1:25:45).

ja obecne o tech doslapech nic nevim, my jsme jako decka behali na draze na cas, jediny co nam vstepovali byla abeceda a poradny rozcviceni, obcas nekdo upravil pohyb rukou, ale ze nekdo resi techniku doslapu sem se docetl az po letech, takze v tom v tak neporadim...

obecne: to ze jsi schopny behat rychle tempo vubec neznamena, ze je tvoje telo pripravene v tomto tempu behat dlouhodobe a u vetsiny lidi to konci bud zranenim, nebo zranenim ;-)...

ja mam osobaky o kus lepsi a muj prumerny beh na silnici mam cca v tempu 5min/km tzn. 80% vsech behu na silnici mam i nad tempo 5min/km, rychlost beham 1x tydne na draze a 1-2x tydne nejaky tempac na silnici kde treba v 15-20km behu mam vlozeno treba 10/14km v tempu zavodu ktery chci bezet, takze kdyz na desitku tak 3:30 kdyz marathon tak 4min/km . tzn nemam problem bezet 10km v tempu treba 3:30 ale bezim takhle mimo zavod velmi zridka, protoze behat v tomhle vetsinu behu tak me odejdou, zada, nohy, cokoliv a to plati pro kazdeho, 99% vsech znamych profesinalnich bezcu beha vetsinu behu pomalu a ne na hrane sveho maxima.... behat 4min/km vetsinu behu s osobakem na desitku 37:22 je proste nesmysl a povede pouze ke zraneni a ne k adaptaci, coz je skoda, protoze by ses mohl slusne posunout bez zraneni, jen to chce cas a trpelivost, jak vsechno...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sido, tohle by se dalo tesat. Teď mě tahá kámoš občas na intervaly/tempáče v tempu okolo 4:10 a pro mě je to teda dost masakr, trochu na hraně.

v úterý mě Garmin přinutil k opravdu dobrému tréningu - 2x15min v tempu 4:30 s nějakým rozklusem, meziklusem a výklusem. Výborně mi to sedlo na běh z práce.

image.png.b323cc9b871ec9d6e653388f6c9039b7.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak se taky pochlubím, včera jsem poprvé v životě uběhnul 12,5 km a co je fascinující, že jsem se dostal pod 6min na km. Nedalo mi to ani moc práce. Poslouchám Garmin trenéra, co chce abych zaběhnul splním, nohy nebolej a je tam stale čistá radost ze samotného pohybu. Jak tady jedete ty techniky a došlapy, to je pro mne úplně cizí.

Líbilo by se mi to umět, ale už zůstanu marnej.  

Screenshot_20230202_155049_Connect.jpg

Upraveno uživatelem hopa26
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

už ti taky ty 2 lezli krkem jako me? 😂 co to je za lidi, když behaj jak ja jezdím na kole? Komu tím prospějete???

@Irma Bunt- najdi si na YouTube techniku dopadu u profíků a uvidíš, že dopad na patu opravdu není něco vyjímečneho. Tvé důvody chápu, ale osobně si myslím, že nezáleží na jakou část chodidla dopadneš ale v jakém úhlu. Laicky - pokud nohu vystrčíš před sebe a dopadneš na patu, tak to je náraz. Pokud ale dopadá chodidlo pod těžiště těla, tak ti většinu tlumení poberou svaly. Takže bych se nechal natočit na video (telefon) a pak uvidíš jak moc jsi “vyosenej”. P.S. při těch rychlostech (klobouk dolů) si ale myslím, že už musíš jít chodidlem pod těžiště.…

…sory za čárky/háčky. Jsem línej to opravovat

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, Ajaj napsal:

už ti taky ty 2 lezli krkem jako me? 😂 co to je za lidi, když behaj jak ja jezdím na kole? Komu tím prospějete???

@Irma Bunt- najdi si na YouTube techniku dopadu u profíků a uvidíš, že dopad na patu opravdu není něco vyjímečneho. Tvé důvody chápu, ale osobně si myslím, že nezáleží na jakou část chodidla dopadneš ale v jakém úhlu. Laicky - pokud nohu vystrčíš před sebe a dopadneš na patu, tak to je náraz. Pokud ale dopadá chodidlo pod těžiště těla, tak ti většinu tlumení poberou svaly. Takže bych se nechal natočit na video (telefon) a pak uvidíš jak moc jsi “vyosenej”. P.S. při těch rychlostech (klobouk dolů) si ale myslím, že už musíš jít chodidlem pod těžiště.…

…sory za čárky/háčky. Jsem línej to opravovat

Jsem patař a kdysi jsem uměl podobné rychlosti. Když jsem vždy viděl nějaké fotky sebe ze závodů, tak úplně blbě. Jak píšeš, dopad před sebe, pata a uzavřené koleno. Nemá co tlumit jen bota. Proto běhám alespoň v tréninku pomalu a ne přes patu.

Hoši, takhle by to mělo vypadat podle učebnice. ;)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Zdar borci a borky,
tak za nějakých 90 dní vyzkouším první 50 tku v životě, doufám že mi budete aspoň trochu držet palce. Mám dva dny od registrace a nervozní jsem jako pes. 😄

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 33 minutami, runner napsal:

Valašský hrb?:)

Ten byl taky v oku, už jsem tam běžel tu 30 tku, ale zkusím Strážovskou 50. Mám to fakt blízko od bydliště a část trati už poznám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prosím vás, čo znamená toto odporúčanie Fenixov? 

20230217_194917.thumb.jpg.3058b22e8c52f4fc70d9323572343a34.jpg

15-sekundové šprinty v tempe 3 min/km, celkovo 44 minút? A čo to 2x3?

Každý hovorí, že behať intervaly je väčšia zábava, ako normálny beh, tak by som to aj chcel skúsiť, lebo s nudou mám celkom problém...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja nad tim tez premyslel, ale mas to jednoduche. 2 serie v niz mas 3x sprint 15s v danem tempu. Celkovy cas je soucet techto sprintu, zahrati, mezibehu a nakonec dobihani.
Trening se spusti, kdyz das beh a spustis stopky, pokud to mas jako doporuceni, staci to pravym nahore rozkliknout a sjet si dolu na Kroky, kde mas jednotlive faze presne rozepsane, kolik minut a v jakem tempu.
Tak at se zadari. Me osobne stve ta pevna faze od startu, protoze kdyz tam je jen 10 minut u nekterych, tak nestiham na atleticky okruh a behat sprinty ve meste pres chodniky a prechody je docela naprd :-)

Odesláno z mého SM-S901B pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...