Přejít na obsah

běhání


Doporučené příspěvky

před 5 hodinami, Anela napsal:

no porad se myslim jedna o patni ostruhu, ona muze vzniknout dole i nahore. snad ti ta razova vlna zabere :)

Na rentgenu se ostruha nepotvrdila. Údajně je tam náznak Haglundovy paty. Tak uvidím jak to pomůže. Ale uz bych potřeboval začít trénovat, pač jsem přihlášený na YES! a letos už bych si ho fakt rád zaběhl. :)

před 5 hodinami, Kapo napsal:

Poslední dvě stránky jen o patách, nechcete to řešit někde jinde? Třeba na patologii?:D

Už přestaneme. :default_biggrin:

před 34 minutami, M.K. napsal:

Pro základní orientaci jsem slyšel poučku, která mi celkem dává smysl: od konstanty 220 odečíst věk, výsledkem je maximální "rozumná" tepovka. Z tohohle čísla odečíst třetinu a jste na optimální tepovce pro aerobní běh. Nebo jinak, brutálně prakticky - při běhu bych měl být schopen říct delší větu. Pokud sotva vydávím dvě slova, tak zpomalit, pokud mohu plynně konverzovat, tak to trochu flákám... Běžecký (polo)profíci, mějte prosím shovívavost, běhám jen tak jako doplněk k ostatnímu pohybu, asi jako to psal Ondra ;-)

U většiny lidí to platí, ale jak už pravil pan Gauss jsou vyjímky na obě strany.

Hledal jsem záznam kde jsem dosáhl training efektu 5.0. Bylo to např. při této hodinovce. V závěru jsem ještě stahoval soupeře (kupodivu mi to šlo) a prakticky jsem dosáhl maximálky.

hodinovka.thumb.PNG.be97954de65d98df50f59500de2e8ea4.PNG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, minimus80 napsal:

Co mam ja skusenost tak tepovka klesa az vela nabehanymi km alebo celkovo vyssou pravidelnou aerobnou aktivitou. Pravidelne=5-6x tyzdenne...
 

jj s timhle souhlasim, vloni jsem to zazil na vlastni kuzi, kdyz jsem z ostravy vyrazil s dvema kamarady na kole na lysou. jeden jezdi velmi pravidelne a za rok da par tisic kilometru, ja dam tak tak 1000 a treti kluk 100. a kdyz jsme ve frydku srovnavaji tepovku, bylo krasne videt nejen to, kam az se vysplhala, ale i to, jak dlouho trva, nez se vrati do normalu. samozrejme ten nejmene trenovany mel tep jeste porad 150 a tomu nejlepsimu hlasil garmin, ze se vratil pod 90 a mel by se zacit hybat.

před 1 hodinou, M.K. napsal:

Nebo jinak, brutálně prakticky - při běhu bych měl být schopen říct delší větu. Pokud sotva vydávím dvě slova, tak zpomalit, pokud mohu plynně konverzovat, tak to trochu flákám... 

ja si tohle taky rikam, ale nevim do jake miry to u me plati - vloni jsem byl s @Beet na lyse, tak snad potvrdi, ze jsem vetsi cast cesty mlel... a zde data:

image.png.b32586f34feb0d3b66f2938dd5a8429e.png

 

Upraveno uživatelem Anela
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasne je to tak, z sportu treba mat hlavne dobrý pocit.

Diskusia zacala ze ked mi garmin zahlasi 5ku a zotavenie 2 dni tak to netreba brat automaticky ako super dal som si do tela ale brat to v kontexte kolko beham, v akom terene, ako casto mi ukazuje 5ku, ci striedam lahke a tazke behy, robim iny sport atd.

A ano najdolezitejsie su vlastne pocity, cisla z hodin maju byt pomocka.

A neni to vlastne jedno, jakou ma kdo TF, kdyz se citi v pohode a je to jen rekreacni beh, bez nejakych ambici se dramaticky zlepsovat?


Odoslané z SM-A600FN pomocou Tapatalku

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Anela napsal:

ja si tohle taky rikam, ale nevim do jake miry to u me plati - vloni jsem byl s @Beet na lyse, tak snad potvrdi, ze jsem vetsi cast cesty mlel... a zde data:

image.png.b32586f34feb0d3b66f2938dd5a8429e.png

 

No kecali jsme víc než jsme měli na to, že to bylo do k...a kopce. :default_biggrin:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, minimus80 napsal:

Co mam ja skusenost tak tepovka klesa az vela nabehanymi km alebo celkovo vyssou pravidelnou aerobnou aktivitou. Pravidelne=5-6x tyzdenne. Ja beham cca 10r, mam 40r a max cca 170-175, vcera som bol na hodinovke-pretek a avg 162, max 171, btw realne to bolo 14171m.

Zena ma o 2r viac, beha len par mesiacov a na uplnej rovine pri avg 7min/km ma avg 160-170, na zaciatku mala kludne aj 180pri tempe chodze.

Podobne ako Redd som zastanca pomalych behov, nemam problem klusat v tempe okolo 7min.

Btw dobry parameter ktory sa oplati sledovat je napr kadencia(frekvencia krokov), Ideal je 90 resp 180/min
a70b0d4f17ab52676e611ed8450559d1.jpg

Odoslané z SM-A600FN pomocou Tapatalku
 

Jsi byl v Dubnici, taky jsem se tam chystal...ale měl jsem malou na starosti, máma nebyla doma, tak hodinovka nebyla. :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem si nikdy fyzicky maximalku neměřil, dle garminu, kdy běhám s hrudním pásem, mám max tep 187 a klidně bych tomu věřil, protože koncem 10 km běhu jsem vyběhl krátký intenzivní kopec a nahoře jsem už musel přejít do chůze, už jsem byl (momentálně) na maximu a dle hrudního pásu jsem měl 186. Pro úplný výpočet maximálky se k tomu ještě přičítá nějaká konstanta, ne? Už si to nepamatuji. 

Snímek obrazovky 2020-06-17 v 7.49.51.png

Upraveno uživatelem moco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 43 minutami, minimus80 napsal:

Spomenul som si na Teba cestou tam, ale vravim si na taku placku a este do kruhu by Guzmic nesiel:-D

Odoslané z SM-A600FN pomocou Tapatalku
 

Já na okruhy fakt nejsem, ale bylo tam dost známých, tak jsem chtěl jít, jen tak pro srandu...bych byl někde na 11km víc bych asi určitě nedal. :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, moco napsal:

Já jsem si nikdy fyzicky maximalku neměřil, dle garminu, kdy běhám s hrudním pásem, mám max tep 187 a klidně bych tomu věřil, protože koncem 10 km běhu jsem vyběhl krátký intenzivní kopec a nahoře jsem už musel přejít do chůze, už jsem byl (momentálně) na maximu a dle hrudního pásu jsem měl 186. Pro úplný výpočet maximálky se k tomu ještě přičítá nějaká konstanta, ne? Už si to nepamatuji. 

Snímek obrazovky 2020-06-17 v 7.49.51.png

Máš krásně vyváženou pravou/levou nohu. To já nikdy nemám. S únavou "pajdám" na jednu nohu. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ondro, ten training effect 3,5 už dává větší smysl asi. Souhlasím, že může být problém s tím optickým měřákem.

jinak, díval jsem se do prodejního vlákna na tyto G-shocky: https://www.hodinky-koscom.cz/casio-g-shock-g-squad-gbd-h1000-8er-k0045410 
předpokládám, že GPS je pouze na seřízení času a sportovní funkce se dají používat pouze synchronizací s mobilem?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli je průměrné tempo běhu 147 myšleno jako kadence (počet kroků za minutu), tak se na tenhle parametr doporučuji zaměřit. Chtělo by se to dostat alespoň na průměr 160.

Ještě obecně: výborný ukazatel, který vám řekne, jak na tom jste s aerobní vytrvalostí a s fyzičkou obecně (v rámci daného běhu) je Pa:Hr, tedy poměr tempa vůči srdečnímu tepu. Údaje vám hodinky určitě měří, jen nevím, jestli každá aplikace ukazujte hodnotu Pa:Hr. Já mám training peaks a tam to je. Nejde o absolutní hodnotu jako třeba VO2max, ale je to relativní poměr v %, který říká, jak tepovka reaguje na změny tempa (resp. normalizovanýho tempa s přihlédnutím k výškovému profilu). Pokud je hodnota do 5 %, je to dobrý - tempo danýho běhu zvládáte dobře. (Tepovka má určitý náběh a i při stejném tempu díky únavě jde při delší zátěži trochu nahoru, tak proto těch 5 %). Málo trénovaný jedinec často není schopen, když lehce zvolní, snížit tepovku... a ten ukazatel je pak vysoký... Tam je potřeba začít běhat pomaleji

Jinak já dnešní večerní výklus - 7 km (šel jsem úmyslně hodně volně, abych věděl kde budou tepy), průměrný tep 126, průměrné tempo 5:26, Pa:Hr 3,96 %. Obvykle běhám na úrovni aerobního prahu, kolem tepů 135-143  při tempu 4:40-5:00. Letos je to bída, na sport není moc času..

 

Upraveno uživatelem redd
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 hodinami, redd napsal:

Jestli je průměrné tempo běhu 147 myšleno jako kadence (počet kroků za minutu), tak se na tenhle parametr doporučuji zaměřit. Chtělo by se to dostat alespoň na průměr 160.

Ještě obecně: výborný ukazatel, který vám řekne, jak na tom jste s aerobní vytrvalostí a s fyzičkou obecně (v rámci daného běhu) je Pa:Hr, tedy poměr tempa vůči srdečnímu tepu. Údaje vám hodinky určitě měří, jen nevím, jestli každá aplikace ukazujte hodnotu Pa:Hr. Já mám training peaks a tam to je. Nejde o absolutní hodnotu jako třeba VO2max, ale je to relativní poměr v %, který říká, jak tepovka reaguje na změny tempa (resp. normalizovanýho tempa s přihlédnutím k výškovému profilu). Pokud je hodnota do 5 %, je to dobrý - tempo danýho běhu zvládáte dobře. (Tepovka má určitý náběh a i při stejném tempu díky únavě jde při delší zátěži trochu nahoru, tak proto těch 5 %). Málo trénovaný jedinec často není schopen, když lehce zvolní, snížit tepovku... a ten ukazatel je pak vysoký... Tam je potřeba začít běhat pomaleji

Jinak já dnešní večerní výklus - 7 km (šel jsem úmyslně hodně volně, abych věděl kde budou tepy), průměrný tep 126, průměrné tempo 5:26, Pa:Hr 3,96 %. Obvykle běhám na úrovni aerobního prahu, kolem tepů 135-143  při tempu 4:40-5:00. Letos je to bída, na sport není moc času..

 

Ano, jedná se o kadenci.

Našel jsem tento graf a měl by to být ten poměr Pa:Hr (modrá:červená), ale procenta z toho nevyčtu. 

Ty spodní výkyvy jsou "zastávky", běžel jsem s malou dcerou, která jela na kole a samozřejmě pořád něco potřebovala 🙂

IMG_7C2C1C544DA7-1.jpeg

Upraveno uživatelem moco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, nevíte jakym způsobem Garmin počítá dobu regenerace?

Příklad:

Dobehnu, zastavím a uložím aktivitu a na displeji mě vyskočí doba regenerace 42 hodin. Prezuju boty, vezmu psa a jdeme na procházku, po příchodu domů uložím aktivitu chůze 3km a doba regenerace 18 hodn.

 

Tak to nepobiram, z čeho si tu dobu vykalkuloval.

 

Odesláno z mého Lenovo TB3-850F pomocí Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...