Přejít na obsah

běhání


Doporučené příspěvky

před 22 hodinami, guzmic napsal:

Ten byl taky v oku, už jsem tam běžel tu 30 tku, ale zkusím Strážovskou 50. Mám to fakt blízko od bydliště a část trati už poznám.

Tak to jo. na hrbu jsem byl kdysi. K běhání jsem se loni vrátil,tak to letos asi zase prubnu. Na b7 to už nevypadá,tak aspoň tohle a nějaký ten horský maraton.

Je třeba zvolit vhodné tempo. Začít naplno a postupně přidávat 😎😁

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 16. 2. 2023 v 20:13, guzmic napsal:

Zdar borci a borky,
tak za nějakých 90 dní vyzkouším první 50 tku v životě, doufám že mi budete aspoň trochu držet palce. Mám dva dny od registrace a nervozní jsem jako pes. 😄

drzim palce, nervozitu chapu, ja sem nervozni casto i pred nejakym tezsim treninkem 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 17. 2. 2023 v 20:59, wawrik napsal:

Prosím vás, čo znamená toto odporúčanie Fenixov? 

 

15-sekundové šprinty v tempe 3 min/km, celkovo 44 minút? A čo to 2x3?

Každý hovorí, že behať intervaly je väčšia zábava, ako normálny beh, tak by som to aj chcel skúsiť, lebo s nudou mám celkom problém...

Po stisknutí START tlačítka by se ti měly nabídnout další možnosti a jednou z nich je i možnost (nevím teď přesně jak je tam označena) podívat se na jednotlivé části tréninku, jak jdou zásobou, resp. ti Garmin popíše, co se bude dít.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

díky moc, sem fakt nadšenej. 

tep nahoře, ale ja schválně běžel ostře-nebudu tak běhat furt. když sem běžel před 2 dnama tak to bylo takový líný, moc jsem se nezpotil. 

dělám malý kroky furt, schválně, aby mne nebolely nohy, a nebolí to.

minulý týden jsem uběhl poprvé 14 km.

a pak šel ještě na veslo. to samé dneska.  

Screenshot_20230221_165448_Connect.jpg

Screenshot_20230221_165359_Connect.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...
před 20 hodinami, guzmic napsal:

@hopa26

gratuluji jseš frajer.

Kluci, dostal jsem doma opušťák, nepřidal by se někdo v létě na běžecký kemp? Auto mám.

https://www.rockpoint.cz/trailrunning-camp-rakousko

to vypada jako pekna akce, lakalo by me to testovani produktu, to si proste clovek jen tak neozkousi v takovem mnozstvi za kratky cas a cena za me supr, ja teda tou dobou budu ladit nohy v Dolomitech tak to budete muset nekdo odzkouset a snad pak napisete referenci jake to bylo.. 

nejdete zitra nekdo Pečky? ja ty desítky moc nechodím, ale Pečky jsou pro mě tradice, potože zkurvenejší počasí za celej rok nikdy nikde jinde než tam nebejva 😄

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Ajaj ptám se, jak mohu naplnit ukazatel? Nějaký ostrý sprinty se bojím, že se pak nebudu moct vůbec hnout, nebo si něco utrhnu. 

Dneska když jsem běžel, mi to ukazovalo skore 2 , ale je to teda málo, neboť se to na křivce skoro neukáže. Co dělám špatně? Díky.

Screenshot_20230312_101846_Connect.jpg

Screenshot_20230312_130611_Connect.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No chtěl bych, aby se mi zlepšilo VOmax. Že bych se opět posunul a zlepšil, měl bych výdrž pořádnou a zároveň běhal rychleji s menším tepem a s ne tak upracovaným a vydřeným drillem.  To by mne bavilo!

 

(Otázka ovšem je, jestli nejsem i diky věku, váze a odpočinku na hraně svého limitu a neměl bych spíš ubrat a prokládat to pauzama. 

Zajímavý bylo, že jak sem teď byl na horách a dělal víceméně nic-lyžování s dětma a procházky s manželkou nejsou žadnej sport, jen relax, že jsem to dokázal přežít a ani jsem neztloustnul. )

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V podstatě jsi si dost zodpověděl sám v posledním odstavci.

Ale popořadě:

a) pásma zátěží (co je pro tvé tělo výkon anaerobní, vysoce/nízce anaerobní) ti garmin ukáže podle co jsi si zadal v nastavení (zóna 1 až 5). Ty si buď můžeš zadat sám nebo G ti je může přepočítat podle max HR (který ale v domácích podmínkách těžko zjistíš - na to je dobrá sportovní laboratoř, kde ti postupně zvyšují tempo až tě odvaří. Což těžko nasimuluješ venku. Teoreticky to jde na běhátku, ale i u toho je lepší aby ti někdo zvedal rychlost postupně)

b) pásmo anaerobní (teď máš zátěž jen 84) zvedneš krátkými intervaly ( max pár set metrů, které jdeš skoro na plný kotel: 90-95%svého max. Mezi intervaly 1-2 minuty jogging nebo lépe chůze.

c) ač tě neznám, tak si troufám tvrdit, že děláš dost věcí špatně (jako většina z nás): 

1) chceš zvýšit rychlost, tudíž usuzuješ, že potřebuješ anaerobní trénink (neb tam vidíš rezervu), ALE s vysoce aerobním jsi už teď na hraně (moc odběháno v této zóně) a nízko aerobní je upřímně tragédie (tam musíš mít výrazně více natrénovano než ti Garmin doporučuje)

2) děláš více sportů najednou = o to více by jsi se měl zaměřit na všeobecnou vytrvalost, aby tělo bylo schopné jet v nízkých tepech (v podstatě to co teď máš v plavání, tak musíš dostat do běhu - koncepčně). Pochybuji, že v plavání jedeš na krev (tzn. 15-20 minut rozehřátí, pak 30-40min jet tempo a nakonec 10-15min cooldown) nebo děláš intervaly.

3) jdeš si zaběhat občas (pro mě cokoli co je méně než 4x týdně), tudíž máš pocit, že to musíš drtit (když už mám čas, tak ať tělo trpí).

Doporučeni:

a) ja víceméně věřím v Maffetone metodu: běh v nízkém tepu (180 mínus tvůj věk). I když tomu někdo nevěří, tak potvrdí, že většina amatéruz běhá v moc vysokých zónách 

b) v současné kondici odběhej 80-90% běhů v Maffetone tepu (jo vím, že asi budeš muset přejít sem tam do chůze, aby jsi tep srazil). 1x týdně si dej tempo (30-35m): u tebe bych počítal s 12kmh, pokud se to nepřeklopí do anaerobního pásma (pokud ano = zpomal)

c) tohle dělej 3 měsíce a pak si přijď pro další radu (co bude obsahovat už intervaly v max zóně)

P.S.1 pokud běháš 2-3 týdně (a ještě nepravidelně), tak všechno výše hoď za hlavu

P.S.2 pokud nemáš trpělivost na pomalý běhy, tak nejsem ten pravej na radu :-)))

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky, potřeboval bych abys byl můj soused, páč by mne bavilo tyhle věci probírat naživo a vyprávět Ti svoje dojmy a moudra, který jsou samozřejmě založený na faktu, že o tom lautr nic nevím a jen si myslim. 

k bodům, jsem tuze vděčný, že to takhle dopodrobna rozebíráme!

a) vím kolik mám maximální tepovku, teda jen podle hodinek a ne podle hrudního pásu. jednou, než jsem si zničil koleno jsem si zkoušel 8 krát sprint úplně na max a mezitím asi minutu chůzi. tep byl 188 a pak mne 3 dny strašně bolely nohy, kolena, nic mne nebavilo, už to nechci dělat, nikdy. Omlouvám se!

b) dobrý, tomu rozumím. ale když něco takového budu dělat, tak už se pak asi ten den nedá nic dalšího dělat ne? jakože se musí odpočívat-to máš teda trenink na 25 minut a pak se děje co? Nelíbí se mi to, se sotva ohřeju, nespálím ani gram sádla. 

c) to je víc než jistý, jsem paličatej vzteklej a zatvrzelej vemen, kterej si strašně nerad přiznává, že se mýlí ačkoliv je to nad slunce jasný! 

1) běhat pomalu mi přijde jako ztráta času, protože se mi libí že to umím rychle! úvaha malýho děcka, omlouvám se za ni !!!

2)plavání je dobrý v tom, že jak střídám všechny styly a i pomůcky, točím je všelijak, procvičuju úplně všechno tak sjou tam chvíle, kdy si prostě úplně odpočineš, nebo musíš zabrat, abys předjel někoho, kdo se motá. Plavu hodinu a půl v kuse, bez pauzy a ukáže to tohle, graf ze včera.

3) přesně, ano, to naprosto sedí! jak vyrazím sem úplně vyhládlej to napálit - mám chuť ho metelit, aby mi bylo brzo dobře a líbí se mi, když mi kilometry naskakujou.

 

doporučení

a)  zkusím, dneska se právě garminu nezdálo že běźím o víc než minutu na km rychleji a nakonci mi napsal, že to bylo k ničemu. mračil jsem se na něj, neboť jsem hodinu vydržel a byl sem lepší než chtěl. 

b) poslechnu, provedu to jak říkáš, nic se nepokazí.

c) dobře.

 

PS1 ) chodím 2 krát týdně, protože víckrát se nedokážu dát dohromady, prostě se nestihnu zregenerovat-po běhání musím odpočívat na vesle, další den jdu do vody, další den znova do vody to už mi je líp, 3 den už  ve vodě zas letím a 4 den jdu zas běhat. A jak se do toho přidá ještě kolo, to budu úplně v háji. O čas mi nejde, ten si na to udělám, nevadí mi jít po noční, nebo si vstát dřív, ale prostě mi to po běhu napíše že mám odpočívat 72 hodin. To je samo kravina. Voda nikdy nikomu neublížila, ta léčí! 

PS2) Poprosím, když už jsem si Tě vybral, tak už mne neopouštěj. 

Ještě jednou veliký dík. Sem fakt rád, zkusím teda běhat pomalu. 

 

Screenshot_20230312_174034_Connect.jpg

Upraveno uživatelem hopa26
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Konecne mu to rek nekdo dalsi! Me nechce Hopa poslouchat, furt si mele svoje.

Ja ted zacinam znova po pul roce (se 4 kg navic) a jedu striktne diktat Garminu. Pomaly tempa, kdy se v podstate stydim, ze jsem v bezeckym.. ale po ubehnuti desitky se 7:23/km me nic neboli a nejsem mrtvej.

V tejdnu jsem dal kratsi a rychlejsi beh v tempu 6:15 (rychlejsi v mym stavajicim stavu) a lizal jsem se z toho dva dny. Prumerna tepovka 160 . Driv mi to nevadilo, ted me to pokazdy sunda a jsem rozbitej, jak kdybych skladal vagon uhli.

Holt musim nahnat objem pomalu a pak teprve zacit zrychlovat. Chci se dostat zase na 5:30/km a v tom dat treba 10-20 km bez smrti. Vyssi ambice nemam.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@hopa26

nic si z toho nedělej, jsem dost podobný typ, už X běžců mi tvrdí že mám běhat pomalu a já to vždy a pokaždé napálím.

Přesně za dva měsíce se snad postavím na svou první padesátku, to bude moje smrt, od tohoto týdne chci zařadit aspoň jednou týdně běh+20km tak uvidíme (tempo zkusím co nejpomalejší)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...