Přejít na obsah

běhání


Doporučené příspěvky

Přidám se s osobní zkušeností. Běhat jsem začínal už párkrát a dnes už vím, že vždycky blbě. Prostě jsem se rozběhl na plné koule a vracel jsem se po dvou kilometrech úplně hotovej a nepřinášelo to žádný efekt ani co se týká hubnutí a ani kondice se nijak znatelně nezlepšovala. Obvykle jsem se na to po 2-3 týdnech vykašlal. Při posledním pokusu jsem si dokonce nechal naskenovat nohy v Triexpertu a koupil si perfektní nové boty a vložky avšak při druhém výběhu jsem blbě došláp (protože jsem v těch schvácenejch polomdlobách nestačil sledovat kam šlapu, že) a natrhl jsem si vaz na levým koleni. Ne moc ale na běhání to nebylo a protože k doktorům chodím nerad, čekal jsem až se to spraví samo:-).

To trvalo skoro dva roky. V té době jsem na netu narazil na stránky rungo.cz. A to mi změnilo život:-). Dva měsíce jsem si četl a řekl jsem si, že 1. ledna vyběhnu. Ne jako novoroční předsevzetí ale jako dobré datum pro začátek, novoroční předsevzetí si nedávám, nemá to smysl:-). 30. prosince jsem vyběhl na zkušební "výběh pravdy", abych otestoval koleno. Vše bylo OK. No, a 1.1. jsem vyběhl. POMALU. Podle pravidla "pokud máte pocit, že běžíte pomalu, zpomalte":-). Jediné pravidlo které jsem dodržoval, byl čas - nejméně 30 minut. Což bych jinak než pomalu ani nezvládl:-)). Podle Runkeepru to bylo něco pod 5 kliláků. A běhal jsem co dva dny. Celý leden a únor. Možná semtam ob tři ale málokdy. A pořád POMALU. Tělo si pomalu zvyklo na nové funkce a mozek si zvykl na přísun endorfinů:-). Zhubnul jsem 10kilo. Někdy jsem se vracel domů a ani jsem nebyl zadýchaný:-). Pak jsem si samozřejmě prožil zánět okostice, to bylo peklo, zkoušel jsem to rozběhat a to jsem neměl dělat, měsíc jsem stál a byl nasranej. Moje chyba, byl jsem pyšný a a trest přišel zaslouženě, myslel jsem si, že už dám 10, no a prd. Dobře mi tak.

No a pak už to bylo jen lepší, trošku jsem zrychlil (ale jen mírně), běhám dýl, nejčastěji mezi 8-10 kiláky, když to jde blbě, klidně i míň, a občas, když cítím, že to pěkně jde, si dám něco delšího. V létě ve Švédsku jsem se tak rozběhl neznámo kam, běžím koukám po krajině a bylo z toho 16:-). A pak jednou v Praze 20 a kousek. Neuvěřitelný pocit:-). Celkem za rok přes 800 kiláků, 115 výběhů.  Nedávám si žádné cíle, chci jen běhat. Stalo se to součástí mého života a jsem opravdu moc rád, že to tak je. Občas zažiju pocit, že se jen tak vznáším a nohama se jen tak přiodrážím a někdy to stojí za starou bačkoru. Už jsem tady psal, že běžet v sobotu ráno sámVoděradskými bučinami a kolem Jevanských rybníků, ten zážitek se těžko popisuje:-). 

A jsem přesvědčen, že tomu je tak proto, že jsem opravdu začal běhat (a vlastně pořád běhám) POMALU:-).

A největším vítězstvím bylo, že moje o 12 let mladší žena se na mě půl roku divně koukala a když vidělam jak šťastný:-), začala taky. A už dává desítku taky.

Jo, když jsem začal, bylo mi 48:-).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Po studiích váha narostla na zhruba 80kg, fotbal hraju nadále, ale snažím se pokud možno chodit běhat, když to jde, protože jinak bych nakynul do nekončených rozměrů. Ještě před řekněme čtyřmi roky (tj. ve 30) jsem při volném běhu měl tempo 5 min/km, nyní jsem na 6 min/km. Nemám problém se takhle udržet klidně 20km, ale zrychlení bolí, rychlý km dám tak za 4,20 a potom se mi zdá, že umírám. Jednoduše raději běžím volné tempo, než abych na sebe zatlačil. To sum up, jde sladit následující požadavky?:

 

1) Běhat ke snížení váhy. Má životospráva je strašlivá, ale odmítám se omezovat v jídle či pití, to se raději více pohybuji. Nohy fungují skvěle, nic mě nebolí (klepám).

2) Přidat při běhu na rychlosti. Zvláště kvůli fotbalu bych rád upřednostnil rychlost před vytrvalostí a vrátil se aspoň na 5,20 min/km, ale sladit to s bodem 1.

3) Mám problém držet se pevného tréninkového plánu, prostě mi to práce a rodina neumožní. Když jsem byl měsíc v zahraničí, naběhal jsem 200 km, jindy ale vyběhnu za týden klidně jen jednou (do toho vždy fotbal v telocvičně).

 

Chápu, že jde asi o pokus o kvadraturu kruhu, ale třeba někdo zkušenější řeší podobné problémy a pokusil se s tím něco udělat.

 

Hele, tradiční základ je vybudovat nejdřív obecnou vytrvalost: objemovka, rozumný tempa, nízký tepy, do toho občas abecedu na techniku nebo nakonec výběhu sprintíky. A hlavně: pravidelnost.

Takže za mne, zapracuj hlavně na bodu 3. A hned potom na bodu 1, ať toho při běhu tolik netaháš .-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Běhal jsem dva roky, kolem 1000km/rok, pomalu, vybudoval základ, ale nezhubnul jsem nic, spíš naopak. Potom jsem se naštval, nastudoval s přítelkyní rozumnější stravu, rozložení cukrů a bílkovin během dne a upravil jídelníček. Nehladověl, spíš naopak zezačátku byl problém to ukousat, ale tělo si zvyklo, zrychlilo metabolismus a od Nového roku jsem zhubl 9kg. Celkem nenásilně, v klidu a je mi teď hej.

Takže pokud redukovat váhu, tak zrevidovat jídelníček a hodně spát (to je ta nejlepší regenerace).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kluci poraďte..

Konkrétně mi jde o kadenci, tj. kolik kroků za minutu? 

Já zjistil, že normálně mám 140, což je prej pomalu (má bejt 180). Takže logicky dělám dlouhý a vysoký kroky ? skoky. Další parametry tomu odpovídají ? vertikální pohyb mám nad normou a dobu kontaktu se zemí taky.

Tak jsem dneska zkusil na páse zrychlit kadenci při stejný rychlosti. Tj. malý rychlý kroky. Srdce fungovalo stejně, takže OK. Oscilace i doba jsou najednou v normě.. Takže super. Akorát jsem si připadal jak šicí stroj.. A to jsem to vytáh na průměr 160 a 170 jako krátkodobý maximum..

No a teď nevím, jesti se to mám naučit rychle, nebo se na to vy...t a běhat si po svým (pomalu). Mám pocit, že ten šicí stroj je i šetrnější ke kloubům (Nejsou to takový rány, i když je jich víc. Mám lehce přes metrák a přes 1,8m.)

Netušíte někdo?

Článek na bezvaBěhu. Možná pomůže nebo minimálně pošťouchne k přemýšlení http://www.bezvabeh.cz/clanek/1356-nekonecne-tema-beh-pres-spicky-nebo-pres-paty

Já s autorem v zásadě souhlasím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ze začátku to byla spíš chůze, i když mám relativně dost na kole nalítáno, tak stejně to bylo na tepech kolem 130, chůze. Postupně jsem přešel na indiánský běh, chůze cca 110, běh cca 150tepů a po nějaké době to šlo už běhat do 150 tepů, průměry kolem 140tepů. 

Ale tepy jsou dost irelevantní, každý to má jinak. Ta poučka o dýchání nosem je celkem fajn, nicméně jsou lidé trpící horší průchodností horních cest dýchacích a ti to nosem neudýchají. Nejlepší je si prozpěvovat, v lese klidně nahlas, ve městě raději potichu :)

A rychlosti jako takové moc neřeším, jsem rád, když uběhnu 10km pod hodinu ve vytrvalosti, v nějakém tempu jsem schopný to dát do 50minut, závod jsem ještě neběžel.

Ad jídelníček, úplně to popisovat nebudu, není to z mojí hlavy, navíc bych nerad tu někoho dovedl do ještě horšího stavu.

Ale můj obvyklý den je asi takový:

snídaně: 100g pečiva(140g tmavého hrubozrnného)+něco na natření(pom.máslo, margarín)+50g šunky nebo 30% sýru, zeleninu většinou nedávám

dop.svačina: 150g bílého jogurtu 3,5%+30g vloček+banán/jablko/pomeranč(nakrájet a smíchat)

oběd: kuskus(80g)/rýže(80g)/těstoviny(90g)/brambory(270g)-sacharidy + maso(cca 50g)/ryba(60g)/tofu(70g) - bílkoviny, plus nějaká zelenina nebo rajčatová omáčka(střídmě)

odp.svačina: 150g bílého jogurtu 3,5%+50g vloček+cca 10g směsi oříšků, semínek a rozinek

večeře: 100g pečiva(140g tmavého hrubozrnného)+něco na natření(pom.máslo, margarín)+100g šunky/100g 30%sýru/3vejce+zelenina

 

je to nej takový nástřel, mám k tomu návod s vícero položkama, které střídáme...

 

a důležitý je u mě ten spánek, dříve jsem spával 5-6hodin, teď spím 8-9hodin a je to znát

 

a taky je dost důležitá podpora doma, já s tím začal kvůli přítelkyni a ve výsledku to víc pomohlo mě :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Článek na bezvaBěhu. Možná pomůže nebo minimálně pošťouchne k přemýšlení http://www.bezvabeh.cz/clanek/1356-nekonecne-tema-beh-pres-spicky-nebo-pres-paty

Já s autorem v zásadě souhlasím.

No, vzhledem k tomu, že tu nikdo nepíše o sprintu, tak běh přes špičky je mimo hru a přes paty to zase ničí klouby.

Mně totiž všichni dycky říkali, že na takové to domácí běhání se má dopadat na celou plochu. A když se kouknu na takový ty mravence, co běhaj maraton za hodinu a kousek a vážej i s botama 20 kilo, tak ti taky dopadaj taky na celou..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, vzhledem k tomu, že tu nikdo nepíše o sprintu, tak běh přes špičky je mimo hru a přes paty to zase ničí klouby.

Mně totiž všichni dycky říkali, že na takové to domácí běhání se má dopadat na celou plochu. A když se kouknu na takový ty mravence, co běhaj maraton za hodinu a kousek a vážej i s botama 20 kilo, tak ti taky dopadaj taky na celou..

Já došlapuju na takovou tu přední část chodidla, není to úplně na špičku ale není to ani na celé chodidlo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

vy opravdu při běhu dopadáte na něco jiného, než na patu? já jsem si to taky vždycky myslel, jak běhám přes špičky, nebo alespoň přes celé chodidlo, ale obul jsem si fivefingers a ze srandy v tom zkusil běžet a hned jsem cítil, na co přesně došlapuju jako první (ano, na patu). částečně jsem se pokusil změnit dopad, ale stejně nevím, jestli je to dobře, stejně jako nevím, jestli je správné být v tomto směru samouk.

láká mě zkusit si zajít na ten trenažér do triexpertu nebo podobného obchodu, vyzkoušet si, co je moje představa a co je realita :) protože na rehabilitacích jsem taky zjistil spoustu věcí, které jsem měl (a mám) zažité špatně. a nakonec možná zkusím nějakého běžeckého trenéra, aby mi trochu poradil... to asi bude nejrychlejší (a snad správná) cesta

neznáte někoho takového v brně?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já teda běhám přes střed chodidla, došlápnu za prstama. Pokud ale běžím interval nebo interval do kopce, tak se víc blížím ke špičkám.

Jinak jsem ještě chtěl napsat k té kadenci, napadl mě dnes na kole příměr právě k němu. Taky se říká, že nejlepší výkon se koná v otáčkách 80-100otáček za minutu. Níž a výš je už  efektivita nižší. A tak jsou dvě cesty, jak se dostat k maximálnímu výkonu na vyšších kadenci. Buď se buduje síla a postupně se zrychlí kadence nebo se člověk naučí kadenci a musí v ní zapracovat sílu. Kamarád trenér říkal, že výhodu mají jedinci odchovaní dráhovou cyklistikou, kteří od mala točí vyšší kadenci a časem do toho zabudují sílu. Ostatní se holt musí snažit o druhý způsob. 

A stejně to vidím i v běhu. Taky při vytrvalosti běžím nižší kadencí a delším "hopsavým" krokem, ale tím si i buduju sílu a nohy si zvyknou na delší krok. Když chci zrychlit, tak přidám na kadenci a ta rychlost je tam celkem hned. Jen to zatím srdíčko nezvládá moc dlouho no. Ale to přijde časem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já teda běhám přes střed chodidla, došlápnu za prstama.

Přesně, to je to místo co jsem myslel. Záleží na rychlosti, délce kroku a sklonu terénu, jak se plocha toho došlapu zvětšuje nebo zmenšuje ale pata tam u mně není. A já taky, hlavně když běžím delší úsek, to střídám aby se nohy občas protáhly z monotónního pohybu, kousek třeba běžím úplně po špičkách anebo přes paty ale takovým skoro chodeckým způsobem. Ale většinově tak, jak píše Pebe.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi a viděli jste se natočení na videu?

Já jsem si taky myslel, že dopadám na přední část chodidla, nebo alespoň na celé. Pak jsme kdysi udělěi nějaké fotky a videa a dopad na přední část chodidla to rozhodně nebyl. Trošku se to snažím hlídat, ale spíš spoléhám na kvalitní boty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapoměl jsem napsat moje první pocity z užívání koňské koubní výživy ALAVIS triple blend.

Takže začátek užívání 1.1. konec užívání 31.3. V březnu už jsem na to nebyl soustředěný, takže občas jsem dávku vynechal. Ale první dva měsíce jsem bral poctivě přímo do tlamy. :)

Na začátku ledna jsem stále pociťoval bolest kolene, tam kde mi chybí meniskus a měl jsem poškozenou chrupavku, plus bolest úponu po špatném došlápnutí v srpnu.

Po třech měsících užívání Alavisu jsou bolesti pryč. Samozřejmě netvrdím, že za to může jen Alavis, jen konstatuji, že bolesti zmizely. Za leden až březen jsem naběhal 466km.

Teď dávám tři měsíce v užívání pauzu a od července dám znovu, jak se píše v návodu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi a viděli jste se natočení na videu?

Já jsem si taky myslel, že dopadám na přední část chodidla, nebo alespoň na celé. Pak jsme kdysi udělěi nějaké fotky a videa a dopad na přední část chodidla to rozhodně nebyl. Trošku se to snažím hlídat, ale spíš spoléhám na kvalitní boty.

no tohle přesně jsem měl na mysli... neviděl jsem se sice na videu, ale když jsem běžel "na boso", cítil jsem, co se doopravdy dotýká země jako první. teď myslím takový ten klasický styl "delší běh" po rovince, ani dokopce, ani z kopce.

 

jinak první dojmy z pětiprstů super, je to fajn změna, velice příjemný pocit z chůze hlavně po lesních cestičkách, kamínky v pohodě, kombinovaný běh fajn. za mě super doplněk. hlavně je mám na chození, noha je taková protažená, namasírovaná, ani se mi pak nechce do klasické zavřené boty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...