Přejít na obsah

běhání


Doporučené příspěvky

Z diskuse "co nosíte na nohách", jsem byl nasměrován sem. Zvažuju, že bych si na cvičení (posilka, ven) pořídil FiveFinger boty - botky s pěti prsty a tenkou podrážkou :-) když jsem je poprvé viděl, tak to ve mě vyvolalo spíše pobavení, ale přečetl jsem si pár článků a nemusí to být špatný. Nemáte s nimi někdo praktickou zkušenost nebo na co si dát pozor?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem takhle večer běžel svoji obvyklou trasu a doběhl jsem nějakou holčinu ve fivefingerskách, bohužel (bohudík) zrovna v úseku kdy se nedalo ji předběhnout, tak jsem musel běžet za ní. Tak jsem si to prohlédl, myslim jak běží samozřejmě a zajímavé. Pak jsme dali řeč, říkala, že se na tom teprve učí, takže jen zlehka.

K tématu - nedávno jsem si pořídil skorominimalistické Nike Free 5.0 a je to setsakra rozdíl. Nohy mě pobolívají, jak nejsu zvyknutý, ale běhá se v tom skvěle.

Pozor bych si dal na to začít s FF pomalu a nechat pohybový aparát přivyknout.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak, já když běžím v Asicsech s gelem, tak mě bolest nohou v běhu nelimituje.

Když nasadím Nike free 4.0, tak dám max 5km a už po prvním kiláku cejtím, že se něco děje - bolest chodidel. Ale do tý doby běžím jak vítr.

FF mám taky (resp Fila Skele-toes, přijdou mi lepší) a v těch jsem se zatím neodvážil běžet, jen chůze. Kolegyně velmi zkušená běžkyně si díky FF během dvou let odstranila pronaci a bolesti kolen při běhu. Ale říkala, že první běh přepískla a po 5 km (!) ve FF už přes bolest nemohla dál. A ukázalo se, že se jí na obou nohou vykloubily nějaké kůstky za prsty a bylo hodně protivný je vracet. Takže s FF hodně pomalu (500m) a při bolesti hned přestat a dát pár dní pauzu. Než se posílí ty svaly v noze, který celej život nepoužíváme, protože nohu drží pohromadě bota.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám pětiprsty asi od března, mám to hlavně na chůzi, je to moc fajn, už jsem si zvykl i na tvrdý povrch ve městě, ale rozhodně je lepší a příjemnější nosit to spíše do terénu. Podle mě je ta bota hodně návyková věc, nechce se mi nosit klasickou obuv, noha je v ní stažená. V pětiprstech má noha neskutečný záběr a drží jako přibitá. Mám terénní model, dost se v něm v létě potí noha. To je podle mě slabina...

Jako běžel jsem v tom v kuse nejvíc asi 11km, mix povrchů, nejvíc jsou cítit svaly pod lýtkem, pata (v téhle botě se ukáže, kdo běhá na špičky, já ne). Teď už je běhání i výlety na hory v pohodě, šel jsem s tím na Lysou horu ještě když tam byl sníh a dalo se to, trakce v terénu perfektní.

Ale na normální běh mám raději klasickou měkkou tenisku :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ona to ze začátku bude jen půl hodina, ale časem to bude třeba už jen 25minut, tak si těch 5minut přidáš a už to bude 6km. Přijde mi lepší i pro tělo více kratších tréninků než méně delších. Pokud se budeš pořád pohybovat ve vytrvalostní zóně, tak to bude přínosnější.

Ale zase bych nejel úplně každý den, jeden den v týdnu bych si dal pauzu. Kondici to nezruinuje a tělu to pomůže.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čas je hezkej, mechaniky bych možná na běhání radši nebral :-)

Díky! Co se týče mechanik, když můžou lítat do vesmíru, tak můžou se mnou chodit běhat :)

 

Přemejšlím, jestli je lepčí běhat denně 5km, nebo obden 10.

Co myslíte?

Já bych to střídal hele. Třeba po 5, út 5, st nic, čt 10, pá nic, so 5, ne nic. A tak různě. Ideálně bych to ještě zkombinoval s různýma botama, psal si, že máš nějaké minimalistické botky, tak s těma na kratší, boty s větším tlumením na delší. Říkal mi jeden běžecký fajnšmekr, že i boty si prý potřebují odpočinout :D

Ale nejsem žádný sofistikovaný běžec, takže v tomto moje rady nejsou podložené velkým množstvím citací, jak říká a vyžaduje decebal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2 Jeremy: přesně, jak píše Kdojinej. Stereotyp je největší nepřítel, běhat furt to samý je špatný pro hlavu i pro tělo. Chce to měnit trasy, povrchy, tempa, celkovou zátěž/délku. Dál Tě posouvá adaptační proces: pokud běháš furt to samý, už jsi zadaptovanej.

Jinak si myslím, že je třeba aspoň jednou za týden zařadit výběh na 50' - hoďku. A současně ty hnáty furt a pravidelně udržovat v pohybu, když běháš jen občas, koleduješ si o "ortopedický" problém. Tak si to nějak rozvrhni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě vyklusaných 18 km za 1 hodinu 53 minut. Nutno podotknout že se zátěží v podobě 200g Jupík a cca 130g Fortis B-42... :)

 

Teda respekt: já si to dnes dal ráno do práce (cca 18,5 km), vybíhal - pořádně zavodněnej - v 07:01 a byl jsem hned zpocenej jak kůň, ale fakt totálně. A vychlemtal postupně 0,5 l řídkýho ionťáku z bederního pásu a bylo mi to málo. (Tak to pak jistila desítka při obědě.)

 

Edit: Kdybych to běžel jako Ty o dvě hoďky později, mohl jsem si rovnou nechat  k práci přistavit sanitku.

Upraveno uživatelem sery.vlk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem zvyklej zamlada z boxu trénovat hodinu a půl bez pití, s tím že tak ty dvě kila za ten čas vypotím. Při těchhle vedrech ale zjišťuju, že už tak po hodině a něco bych se něčeho napil. Jak se ti běhá s tím bederákem, šerý vlku? Neskáče to na tobě? Dej tip prosím. Jinak běžel jsem nahatej, takže jsem se krásně ochlazoval... :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Camelbag je dobrá alternativa, hlavně když běžíš fakt dlouhý běh a nemáš po cestě studánky, ale ve velkým vedru myslím je dobrý nechat záda nepřikrytá, ať se ještě víc nepřehříváš.

 

Bederáky doma používáme dva druhy, mladej nosí běžkovej Salomon (šikmo uloženej bidon o trojúhelníkovým průřezu), tvrdí, že mu bidon v té kapse neskáče, ani když ho teď v létě nedává do izolačního obalu.

Já teď nosím trofejní (vyhrál loni v tombole po 1/2M na Nových Hradech) Inov s plochým bidonem, kterej je navíc za hrdlo upevněnej gumičkou - slušně navržený běžecký bederák. Když běžím do práce, tak se mi tam vleze i těch pár krámů, které si s sebou musím vzít.

Na pase nám to neskáče ani jednomu, chce to patřičně utáhnout kolem pasu.

http://www.trailpoint.cz/inov-8-race-elite-3-5/

 

"Běžecký" pás se 4 malými flaštičkami jsem koupil cca před 10 lety, nechal jsem se zblbnout propagačníma fotkama a rychle ho zavrhl. Problém byl v těsnění uzávěrů, každej ten bidonek tekl, na vodu to ještě šlo, ale ionťák do toho člověk nemohl dát, leda by chtěl běžet coby návnada pro vosy. A taky jsem se nenaučil tu flaštičku vytáhnout a strčit zpět při běhu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...