Jump to content

běhání

viking
 Share

Recommended Posts

Poslyš, polovinu tréninků jdi na tempo 7'30" - prostě lehký klusík. (Neříkám, že polovinu týdenní kilometráže.) Vydrž to pár měsíců, určitě Tě to posune dál než tohle běhání na TF 170.

A vrať se do CASRI a nech si zjistit prahy. Nebo do YMCY, tam nejsou takoví vydřiduši. Při vyhodnocení Ti poradí, jak tréninky zaměřit.

Pokud běháš soustavně i teď přes zimu, cítíš se zdravý, a přesto došlo ke změně - významně vyšší tepy (nejen o 2-3) při stejném tempu (a to jsou teď pro běhání krásné teploty), děláš něco špatně.

Poslyš, polovinu tréninků jdi na tempo 7'30" - prostě lehký klusík. (Neříkám, že polovinu týdenní kilometráže.) Vydrž to pár měsíců, určitě Tě to posune dál než tohle běhání na TF 170.

A vrať se do CASRI a nech si zjistit prahy. Nebo do YMCY, tam nejsou takoví vydřiduši. Při vyhodnocení Ti poradí, jak tréninky zaměřit.

Pokud běháš soustavně i teď přes zimu, cítíš se zdravý, a přesto došlo ke změně - významně vyšší tepy (nejen o 2-3) při stejném tempu (a to jsou teď pro běhání krásné teploty), děláš něco špatně.

Zkusím zvolnit.. Jinak loni jsem dával 160km měsíčně, teď prosinec a leden po stovce, žádná větší přestávka.. spíš mám pocit, že mě nohy ženou rychlejc, než by měly.. zkusím zvolnit a hlídat si to..

Pokud dlouhodobě běháš víc/rychleji, než co pak organismus stihne zregenerovat, dojde k přetrénování. Svalů, pohybového aparátu, nervů, vůbec vnitřního systému.

Nepamatuju se, co máš za tepák, u polarů je dobrá orientační pomůcka, test na přetrénování sympatitku a parasympatiku.

Já si ze zvyku sleduju ranní TF. Loni v listopadu jsem měl nějakou virózu, pak nasedly bakterie, augmentin na to, po něm týden sračka, pak měsíc pár dnů OK a pár dnů bolel krk, a soustavně ranní tepovka o 15-20% vyšší než normál. Pořádně běhat nemělo valnej smysl... Podobně Tě rozhodit může stres a bůhví co všechno ještě. (Běhat jsem začal pravidelně teprve od vánoc. První tréninky s kvalitou jsem si troufnul teprve tento týden.)

Taky se pamatuju, že hodně běháš to samé. Zkus měnit trasu, profil, tempo. V tréninkovém týdnu 2 - 3 x klusík, 1 x dlouhý běh kolem aerobního prahu (kde ho máš?), teprve když máš základ, 1 - 2 x kvalitu (tempo na rovině, v kopcích). Když nemáš dostatečnou základní vytrvalost, držet se cca max. do aerobního prahu, jinak se Ti ten běžecký rok rozpadne.

Edit: Ještě bys měl kombinovat s něčím kompenzačním - plavání, masáže ap.

Edited by sery.vlk

7:30? Vždyť to snad ani behat nejde. To je 8km/hod a to je velmi rychla chuze. Nechci se nikoho dotknout, jen moje zkusenost. Ja ted beham velmi volne na nizkou tepovku a rychlost mam lehce pres 6min/km. Nikdy jsem takhle pomalu nebehal, tak je to pro me trapeni.

Ja bych zacal u pasu. Poradne ho vyprat v pracim prasku, pripadne vymenit baterku. S obojim jsem mel jsem mel uspesnou zkusenost, kdyz mi tapak ukazoval blbosti.

vlku, Mám Garmina, ten lepší s pohybovým senzorem, HRM RUN tuším. Funguje hezky. Můj TFmax je empiricky někde plus mínus 190. Klidovku mám lehce pod 60. Máš pravdu, běhám prakticky pořád desítku, tu a tam si to zkrátím nebo prodloužím tím, že zahnu dřív nebo pozdějc. Běhám pocitově do prahu, který cítím kolem těch 170. Problém asi je, že jsem celý rok zrychloval a srdce stíhalo to zrychlování, ale teď možná nohy furt zrychlujou, ale srdce už ne. Je fakt, že VO2 max mi rostlo z 36 na současných 47, který ale držím už cca půl roku.. Zkusím zvolnit, holt se domu dokutálím o chvíli pozdějc, no..

Ja bych zacal u pasu. Poradne ho vyprat v pracim prasku, pripadne vymenit baterku. S obojim jsem mel jsem mel uspesnou zkusenost, kdyz mi tapak ukazoval blbosti.

nene, pás je v pořádku, jen mi potvrzuje, co cítím. když začínám nebezpečně funět, fakt mi ukazuje 170.. ten nekecá. Jde o to, že dřív jsem to stíhal udejchat..

Ja to mam podobne ale uz dlhodobo. Teraz idem skusit behat mesiac az sest tyzdnov na tep 150 a tam mi to vychadza na 6:30 na km. Je to nuda, ale co uz. Asi pol roka beham viac menej medzi 165 az 175 a nejake zlepsenie nevidim, tak skusim ulavit a uvidime. Dam vediet update za mesiac...

Tak jsem dal 13,2km za 1,5h, snažil jsem se bejt furt pod 150tepu.. a byla to teda strašná votrava, kluci.

Tréninkový efekt 3 z 5 (tj. tak nějak... normálně mám 4-5).. Ale zase jsem se moc neuhnal. Tak nevím, jestli to k něčemu je teda.. :-(

Doporucuji precist tento clanek. http://rungo.idnes.cz/behej-pomalu-abys-byl-rychlejsi-d3u-/behani.aspx?c=A151113_170828_behani_onr

Ja od prosince beham tempo 6-7min/km tepove pod 150, trasu cca 9 km jen rovina (moc kopcu na Kralovehradecku neni :-D ) Podotykam, ze beham do 1000 km za rok a bavi me nez ze hych trenoval na nejake super casy.

Bíťáku: jenže Ty jsi zkušený běžec, a co je pro Tebe klusík, je pro jiného střední tempo - nebo dokonce závodní tempo na 1/2M. V nějakém rozhovoru s Danem Orálkem jsem četl, že vyklusává na tempu 6 minut.

Postnu taky jeden odkaz, a ještě předtím jedno pravidlo přes palec: základní vytrvalost trénujeme v rozsahu TF od dvojnásobku klidové TF do (180 - věk).

http://www.behej.com/clanek/2859-proc-je-dulezite-trenovat-aerobni-vytrvalost

Blam: dík za odkaz! potvrzuju, že pomalý klusík je mne víc bolí a víc mne unaví než lehké tempo!

No neni vubec zac. Ja driv par let behal jak osel hnal jsem se jak jsem mohl a akorad to bylo kontraproduktivni. Ted beham uz cca pul roku jen klusiky a clovek si u toho zrelaxuje a popremysli.

Beham pro radost, pro zdravi a proto, ze to po me v praci pozaduji :-D

Já běhám taky bez měření tepů. Snažím se vnímat tělo - držení, dech, došlap. Vždycky, když se přistihnu, že přemýšlím nad něčím jiným než pár dalšíma krokama, tak si dám 5-10 kroků se zavřenýma očima (když to okolnosti dovolí). Objemovej trénink se snažím oddýchat částečně nosem, často zařazuju fartlek nebo výběhy pro zpestření. Poslední trénink byl 11k tempem 4:30 a byla to radost, všechno šlapalo, jak mělo :) Jde někdo Rohálovskou 10?

Ja som na zaciatku (05/15) behaval s mobilom a nejakou aplikaciou(tusim to bolo nejake endomondo, ci jak sa to volalo) Maval som tempo okolo 4,50, ked som si kupil Fenix3 a hrudny pas a zacal som behavat na TF, tak to bola hrozna nuda. Mal som pocit, ze sa vleciem ako dochodca pred mrtvicou, ale casom som si zvykol a hlavne mam cas pocas behu premyslat nad vselicim. a po behu? - cista hlava. :)

Neběhá tu někdo s Polarem M400? Případně jak dlouho Vám vydrží nabitý, respektivě kolik uděláte treninků než klekne. 

Já max 3 hodinové běhy a cca 14 dní než se vybije. Když ho dávám do hodinkovnice zapínám flight mode. Běhám v otevřeném terénu.

Edited by blam