Přejít na obsah

Buď preppered!


Doporučené příspěvky

V kontextu války na Ukrajině jsem si říkal, co bych dělal, kdyby nějaký podobný, byť krátkodobý konec civilizace, jak ji známe, nastal i u nás (nejde elektřina, voda, plyn, obchody jsou zčásti zavřené, z části vyrabované apod.; navíc se střílí a okolo padají bomby).

Podobnými černými scénáři a jak na ně reagovat se zabývá tzv. prepperství (z anglického prepared) či survivalismus, které prožívá dnes i díky této válce boom.

V běžném stavu společnosti je to samozřejmě trochu magořina 🙂 ale tak nějak s tím začínám v hlavě lehce koketovat (asi se nudím… :-)). Konec konců, pocit větší nezávislosti na společnosti je k nezaplacení, na ostatní je tu Mastercard, ne? 🙂

 

Chtěl jsem tedy zeptat, jestli je tu někdo, kdo nějakým způsobem takto „myslí na zadní kolečka“ a případně jak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V roce 2014 jsem ženu donutil souhlasit, že když řeknu, že odjížíme, tak odjíždíme (radši brzo). Předtím si klepala na hlavu. Můj escape plan pořád platí - jen jsem si teď znovu opravil dostupnost zdrojů, tam kde bych je mohl potřebovat v takovém případě (EUR, USD). Počítám, že výhoda je, že se pohybuji v zahraničí víc než v ČR - takže mi to usnadňuje možnosti. 

Víc nic - až na takové základní věci jako mít nezbytnosti (balená voda, léky, atp.) vždy v zásobě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Základ je mít cestovní pas. Ten jsem si udělal novej, manželka má platnej a děti taky. K tomu jsme jim udělali občanky. Letos jsem koupil auto 4x4, kdyby náhodou cesta při útěku nebyla úplně po silnici a všichni máme spacák a karimatku. Trochu těch EUR při ruce a rodné listy ve složce. Lepší je být připraven zbytečně než vůbec nepřipraven.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak psáno výše - SUV 4x4 je lepší než obyč sedan. Naštěstí můžu pracovat i z druhé strany zeměkoule pokud tam bude internet a nevybombardují data centra. Jinak doma rozumné zásoby (obnovované) balené vody a příslušných potravin. Časem chci investovat do nějaké domácí přenosné 2KWH baterie a dotáhnout do konce evakuační zavazadla.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Doma mám nějaký eura, v garáži 40 litrů paliva , který pravidelně točím, do auta posadím děti a vnoučata do ruky jim vrazim eura a zůstanu bránit zemi když vy budete na cestě ze země. 🙂

Upraveno uživatelem Dave123
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 17 minutami, Dave123 napsal:

Doma mám nějaký eura, v garáži 40 litrů paliva , který pravidelně točím, do auta posadím děti a vnoučata do ruky jim vrazim eura a zůstanu bránit zemi když vy budete na cestě ze země. 🙂

to je kapitala sama o sobě. Upřímně nevím jak se k tomu postavit, a že jsem měl zatím příležitostí o tom poslední dobu přemýšlet - jen pořád doufám, že tyhle volby nebudeme muset řešit. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro pripad problemu se zasobenim obchodu ve sklepe nejaky trvanlivy jidlo (ne nutne na valku, ale treba kdyz z hysterie vsichni nakupujou jako na zacatku covidu a cloveku se fakt nechce na nakup), pak 100 l benzinu (aby rodina mohla odjet nekam na zapad bez nutnosti resit aktualni stav nadrze a tankovani v republice), vsichni aktualni pasy + platna esta do usa, rodny listy a dalsi klicovy dokumenty na jednom miste, nejaky penize dostupny mezinarodne bez zavislosti na ceskych bankach. Takze zadnej extrem, spis prakticky opatreni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

100 litrů nastartovanej Houmr vycedí vejfukem jako nic - akorát před čepováním nafty/benzínu do vany by si páni preppeři měli uvědomit si i že skladovatelnost paliv není neomezená...

https://www.expressinfo.cz/technika/jak-dlouho-vydrzi-benzin-nebo-nafta-v-kanystru-i-nadrzi/9603/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, x591 napsal:

to je kapitala sama o sobě. Upřímně nevím jak se k tomu postavit, a že jsem měl zatím příležitostí o tom poslední dobu přemýšlet - jen pořád doufám, že tyhle volby nebudeme muset řešit. 

Já taky doufám, že to nebudeme muset řešit, ale určitě jsem si před rokem nemyslel, že budu vážně přemýšlet o tom jak dostat rychle a bezpěčně rodinu do bezpečí. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravim preppery a utekare. Zamejslel jste se nekdo nad tim utekem opravdu do detailu? 

Podle me pujde o vlastizradu a krome hrozby vezeni se da ocekat obstaveni majetku pres vsechny spojence. Tz musel bys utikat nekam do Asie, ze Spanelska nebo US by te rychle poslali na frontu. Sam si rikam, ze bych rad mel investovano v US fondech treba pres Filipinskyho brokera, ale...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeden frajer v práci, když Rus napadl Ukrajinu, tak prozradil svůj plán. Nebojoval bych, klidně ať mě zavřou do vězení, aspoň bych přežil. Chlap 2m vysokej, před čtyřicítkou. Někdo je opravdu naivní a nedokáže si představit co znamená válka. Si myslí, že ostatní budou bojovat a on se nechá zavřít do vězení. Tady máš kvér a běž nebo tě zastřelíme.....takhle by to nejspíš bylo. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 42 minutami, uff napsal:

Zdravim preppery a utekare. Zamejslel jste se nekdo nad tim utekem opravdu do detailu? 

Podle me pujde o vlastizradu a krome hrozby vezeni se da ocekat obstaveni majetku pres vsechny spojence. Tz musel bys utikat nekam do Asie, ze Spanelska nebo US by te rychle poslali na frontu. Sam si rikam, ze bych rad mel investovano v US fondech treba pres Filipinskyho brokera, ale...

to je o detailech. Utéct po tom, co by někdo byl povolaný, nebo mobilizovaný je samozřejmě průser. Stejně jako se nám nepodařilo dostat 18 letého kluka z UA po tom co zavřeli hranice pro muže. V tomhle případě to beru za sebe, že nejsem ani odvedený ani nemám modrou. A tu "escape route & strategy" mám promyšlenou. Ale je to vyloženě ta první odpověď - tj. dostat rodinu do relativní vzdálenosti a mít zajištěné prostředky. Pořád ještě nevěřím, že by bylo víc potřeba. 

Jinak druhý aspekt je, a to funguje na UA, je že ta mobilizace není nucená. Tj. kluky kolem 20 - 30, co tam znám jsou pro ně pořád lepší jako "plátci daní". Jestli se rozhodnou dobrovolně (a u dvou to mám potvrzené), tak to je pořád jejich rozhodnutí. To samé nemůžu říct o našich RU freelancerech (ty jsou docela posraný strachy). 

Jestli to tu nepadlo, pro mě ta připravenost je kromě té rodiny o tom, abych v rámci možností mohl dělat určitá rozhodnutí sám a někdo je nedělal za mě (samozřejmě už to celé to staví na hlavu, ale s tím se nedá nic dělat). To byla asi to hlavní, co jsem si vyjasnil hned na začátku. Ta bezmocnost těch lidí, co jsou chycený uprostřed toho všeho je šílená.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...