Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Zdravím, mám dotaz na majitelé hodinek a případně i na hodináře.

Dal jsem do hodinářství opravit své hodinky, a při tlakové zkoušce (vodotětnosti, prachotěsnosti) hodinářovi prasklo, rozsypalo se sklíčko.

Má někdo radu jak postupovat? Měl bych přijmout tuto skutečnost a nové sklíčko a cenu zaplatit bez mrknutí oka? (cena nového safírového sklíčka cca 2 500 Kč).

Měl by mi sklíčko vyměnit hodinář na své náklady? Nebo nějaký kompromis, a podíl na ceně obou stran? Při předávání hodinek, žádná viditelná prasklina, škrábanec na skle nebyl.

Jak v takovém případě postupovat? Díky za názor, všem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předpokládám že solidní hodinář by to u dražších oprav mohl řešit v rámci kulance a nebo z vlastní “pojistky na blbost”, byť to tak úplně jeho chyba být nemusela. Ale jestli šlo naopak jen o pozáruční tlakovku u low-cost měniče baterek, může stejně tak dobře prohlásit že šlo o skrytou vadu za kterou nenese zodpovědnost - a vzhledem k nedostatku vybavení Tě s tím poslat jinam, protože kdoví co všechno vevnitř mohly poškodit střepy (tj. na velký servis). A pokud to není někdo zdejší, obávám se že  dobrozdání internetových hrdinů z fóra (notabene na základě nekompletních informací) Ti při vyjednávání moc nepomůžou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle mě to není chyba hodináře, ale prostě výsledek testu.

Sklíčko nevydrželo tlak, na který bylo testováno. Stejně, jako by se při tlakové zkoušce roztrhla potápěčská tlaková lahev. Čili test byl udělán a výsledek je: hodinky takový tlak nevydrží. 

Od toho se taky ty zkoušky dělají. Aby se to zjistilo u hodináře a ne třeba při potápění, kdy by to byl větší průšvih.

Akorát solidní hodinář by na tuto možnost měl upozornit dopředu a vyhnul by se tak těmto nepříjemnostem.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle se stalo kdysi brachovi u nejakyho quartz chrona Orient. Prdlo sklo a hodinky byly na kasi, sly do kose, kdyz jsem je videl tak tam fakt nebylo co zachranovat. Bratr to celkem tezce nesl, mel k nim citovej vztah a mel je snad 15 let. Nosil je furt, bazen, sprcha, vsechno vydrzely. Az tuhle posledni tlakovku ne. Borec mu rekl, ze mohla bejt nekde nejaka mikrothlinka a takhle to dopadlo. Pan v hodinarstvi se k tomu postavil jako chlap a domluvili se k oboustranny spokojenosti. Ale tohle je vzdycky o lidech... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To, že se sklo vysypalo při tlakovce, chyba hodináře není, tedy pokud bylo sklo pohledově čisté a bez škrábanců a ťukanců.

Chyba hodináře by mohla být ta, že na tu možnost předem neupozornil. Ono se to totiž stává, ne moc často, ale stává.

Pokud se to už stane, hodinky jsou zralé na celkovou opravu, ne jen na výměnu skla. Ručky a číselník bývají totálně zničené, tedy na výměnu a navíc bude spousta střípků ve strojku. U běžných levnějších hodinek se obvykle nevyplatí opravovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já žil doteď v domnění, že tlakovka u hodináře se dělá s prázdným pouzdrem a zašroubovanou korunkou. Protože jinak je ten test dost k ničemu, když se všechno, co je uvnitř, poničí už u hodináře. Tomu by ten test měl snad předcházet, ne?

Edit: úplně korektní by asi měl být postup 1) první tlakovka s prázdným pouzdrem a zašroubovanou korunkou (test pouzdra, víčka, skla a těsnosti skla) a 2) druhá tlakovka komplet hodinek (test nepropustnosti těsnění po finální kompletaci). Ale zda to tak je, nevím.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mě zas naopak nikdy nenapadlo, že by se to dělalo s prázdným pouzdrem (pokud by to tak nebylo předem domluveno - hodně drahý nebo specifický hodinky apod.). Myslel jsem, že selhání tlakovky k poničení nevede (nerozlítne-li se sklo) právě proto, že se to nedělá ve vodě, ale ve vzduchu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@martar Tlakovku chceš a potřebuješ samozřejmě u složených hodinek. Kdybys to pak celé kvůli vložení strojku zase rozhodil a ve finále to potom (třeba kvůli náhodnému smítku na těsnění nebo ohnuté a jinak natočené hřídelce korunky) netěsnilo, tak by Ti celá ta procedura byla úplně k prdu a po žbluňknutí do vody bys měl po hodinkách :thumbsdown_anim:

No a jestli hodinky "bouchnou" v testeru u hodináře, je to pro zdejšího "kancldivera obecného" samozřejmě pech, ale svým způsobem na tom nejlepší místě kde k tomu může dojít. Strojek, staré sklo i všecka těsnění by tak jako tak musely ven - takže je to aspoň vhodná příležitost na seriózní servis, protože pod zátěží by to mohlo rupnout kdykoliv a následky (třeba o dovolené v moři) by pak byly zatraceně horší...

image.png.359625c6a648f4f3cd99307ac60e8707.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasně, že je důležité udělat test těsnění i po kompletaci. Však to taky zmiňuju v druhém odstavci. U servisu hodinek s pořizovací cenou 50k (... 100k nebo třeba půl mega) ale hodnotu hodinek tvoří zejména brand a vnitřnosti, takže zničit při testu za pár korun často těžko sehnatelný cifr a ručky nebo inhouse strojek a riskovat tahanice o to, kdo zaplatí drahý servis, mi přijde míň logické než se domluvit a udělat dva testy: bez vnitřku na deklarovanou WR a zkompletované klidně na o něco menší hodnotu.

Tady se furt mluví o tom, že hodinky se mají nosit, i drahé a vzácné kousky. U potápek to ale znamená brát je občas i do vody, minimálně kvůli nafocení, tj. pravidelně přetěsňovat a testovat. Pak je myslím snaha o minimalizaci rizika poničení hodinek při testu legitimní.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zajímavé vlákno a musím na rovinu přiznat, že tlakovku jsem vždy bral jako takovou třešničku na dortu po servisu a varianta prasklého skla mě nikdy vlastně nenapadla :eek:

Jsem zvědav, jak to celé dopadne a doufám, že nám to sem @lejda i napíše.

Jinak souhlas s @martar že u dražšího kousku bych byl za test samotného pouzdra a pak i komplet hodinek, ale je fakt, že pro hodináře je to zdržovačka, kdy může dělat něco dalšího... Dával jsem např. hodinky jen na regulaci chodu k Dušákovi a WR test k tomu udělali taky, aniž bysme se na něčem takovém vůbec domlouvali. To si pak nechci moc představovat, jak by se to řešilo, když já si o test neřekl, oni ho i tak udělali a prasklo by sklo :worried_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové neuražte se prosím moc, ale obávám se že i po letech na Chronomagu někteří kancldiveři (vyžadující WR200+ i pod fukarem na veřejných záchodcích) úplně nepochopili k čemu vlastně slouží vodotěsné hodinky. A než tu před nováčky budete pokračovat ve fabulacích o testování pouzder bez strojku (fakt věříte že někdo mimo konstrukční kancelář výrobce bude bezdůvodně rozhazovat celé hodinky a řešit kterak seriózně zašpuntovat díry po korunce a tlačítkách?), uvědomte si že kdyby se Vám solidní hodinář při servisu potápek klasifikovaných WR XXX bez Vaší extra žádosti o vynechání tlakové zkoušky (ve stylu "jde o trezorový/vintážní/památeční kousek který do vody nikdy nepůjde") na tuto kontrolu svévolně vychvajdnul a neupozornil Vás na to, hned po prvním zmoknutí byste tady lamentovali nad zamlženým ciferníkem, v hodnotícím vlákně by se pak na dotyčného údržbáře dštila síra - a rozlícený dav s vidlemi a pochodněmi už by se dovolával právního supportu ČOI :furious:
image.png.9a3ca4fde6d0212141c638034a3f9563.png

Berte to radši tak že test vodotěsnosti je standardní a rychlá zkouška, která se pochopitelně provádí ve složeném stavu (u preventivních kontrol by už samotná rozborka hodinkám ublížila víc) a bez které by slušné hodinky které si dělají nárok na vodotěsnost neměly opouštět žádný servis - protože stejně jako u pneuservisu budete po sezónní výměně gum předpokládat že Vám je dofoukli na předepsaný tlak, zkontrolovali že nejsou vyboulené a zjevně neunikají, přičemž na faktuře budete mít dokonce napsáno že si je máte po ujetí XXX kilometrů překontrolovat. No a pokud už dojde k "neštěstí" že i při předepsané proceduře potápky (podobně jako čerstvě nasazená guma na autě) rupnou, nostalgie by měla jít stranou, protože v té chvíli šlo tak jako tak o nespolehlivý křáp který si na udávanou hodnotu jenom hrál. Samozřejmě, kdo touží na srazech machrovat zpuchřelým puklým šmejdem, ať se klidně testům i hodinářům dál zbaběle vyhýbá - ale to už můžete rovnou nosit fejky, aby se Vám investiční originál zabalený do bublinkovky v klimatizovaném trezoru prokrýlepána neošoupal... 😱

 image.jpeg.353b9339bdf97a86586d79e3485725f4.jpeg

...kontrola WR100 hodinek s pultovkou ~400k, záležitost snad 1 minuty u kafe ☕

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, Radek124 napsal:

... No a pokud už dojde k "neštěstí" že i při předepsané proceduře potápky (podobně jako čerstvě nasazená guma na autě) rupnou, nostalgie by měla jít stranou, protože v té chvíli šlo tak jako tak o nespolehlivý křáp který si na udávanou hodnotu jenom hrál...

Tohle si právě nemyslím, Radku. Nejde jen o nostalgii, ale o reálnou hodnotu hodinek, která může být bez ohledu na stav safíru vysoká. Pokud je pouzdro, strojek, číselník, sada ruček (a vlastně i krabice s papíry) v pěkném stavu, tvoří 90 -95% ceny hodinek. Nebavíme se tu přece o těsnění ani o potřebě přetěsňovat, - to jsem nezpochybňoval. Bavíme se o riziku, že se při testu rozletí safír tvořící zanedbatelnou část ceny hodinek. Je jedno, zda bouchne kvůli nějakému vrypu nebo skryté vadě (i když hodinky se ve výrobě testují), důležité je, že chyba je v tomhle připadě jen a pouze v safíru (nebo jeho upevnění v pouzdru), a vše ostatní na hodinkách je v pořádku. Takže jak z hlediska nostalgie, tak i finanční hodnoty žádný "nespolehlivý křáp", jak píšeš. Z toho, co jsem četl, podobná nehoda často znamená zničený origo cifr i ručky a k tomu jako bonus safírový prach v soukolí strojku. Tedy nové součástky, komplet servis a možná i refinish pouzdra. Desetitisíce minimálně.

Já o tom doteď příliš nepřemýšlel (nahrávka na smeč! :) ), když jsem dával hodinky přetěsňovat a testovat - "v hlavě" jsem měl totiž videa z výroby, kde se WR pouzder testuje bez vnitřností. Teď se na to ale zaměřím a při příštím přetěsňování poprosím o ten zdvojený test, za který si rád připlatím. Protože sám s definitivkama do vody lezu běžně ;)

Samotné rozhození hodinek (vyjmutí vnitřností a jejich šoupnutí pod šturc) je pro hodináře u většiny konstrukcí potápek jednoduchý a bezpečný úkon, když už má hodinky beztak otevřené kvůli přetěsnění. A třeba v případě TripLock těsnění korunky si nejsem jistý, zda hodinky nemusí rozhodit tak jako tak kvůli snazší manipulaci - tubus se sice vyšroubovává zvenku, ale jestli se přitom "cvičí" s komplet hodinkama... no, to by věděli hodináři z Rolex servisu.

m.

PS: uražený nejsem, a nováčkům se za fabulace omlouvám - snad našli v téhle výměně názorů alespoň nějaké použitelné info.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Zdravím,

něco málo postřehů z praxe hodináře a testování hodinek v tlakových válcích.

Safírové sklo jako takové nám nikdy při testu nebouchlo. 

Minerál, dokonce i opakovaně po výměně za nový a snížení tlaku z 10 ATM na 3ATM.

Pokaždé je detonace, totální masakr pro hodinky. Číselník, ručky, základny, můstky a spousty dílů vše nové. Jednou mě dokonce vyškolily ZWB místního člena takovým způsobem a dvakrát za sebou, že mě to vyšlo na desetitisíce korun jen za náhradní díly.

Když máte z vrchu dvojku safír, tak Vás moc nenapadne, že ze spodu výrobce nacpe jedničku minerál. Ten i přes to, že měl minimální průměr bouchl a to dvakrát za sebou po výměně za nový. Velmi výživné ponaučení.

Suché tlakové testy, primárně slouží k urychlení a usnadnění práce hodináře. Při objemu několik desítek testů denně a několik tisíců ročně, se i přes veškerou opatrnost naskytne jeden dva případy detonace za rok.

Faktem je, že se většinou jedná o bezvýznamné kusy, nevalné hodnoty a u drahých renomovaných značek se to prakticky nikdy nestalo, mimo zmiňovaných ZWB. Tuto značku však osobně řadím až na chvost hodinářských žebříčků.

Musím Vás přítomné ujistit, že práce s neznalcem nepoučeným a do věci nezasvěceným, je velmi složitá a většinou přinutit těchto 98 % zákazníků k tomu, aby dopřáli svým hodinkám, alespoň základní test za 150,- Kč je věc extrémně náročná a vyčerpávající, natož pak, aby zaplatili dejme tomu 400,- za demontáž stroje z pouzdra a následný dvojitý test. Jeden bez stroje a druhý se strojem. I to pak není jistota, že při druhém opakovaném maximálním zatížení nedojde k explozi skla. 

Ale jak jsem psal. U drahých renomovaných kusů je riziko blízké naprosté nule.  A tam, kde máme podezření na problém s těsností, či s poškozením skla, tak testujeme bez stroje a nebo zvolíme nižší stupeň testu s tím, že zákazníka na tuto okolnost upozorníme.

 A na konec jednu perličku z praxe. Jsme vybaveni natatorem na testování do 1250 M. Mimo autorizovaný servis nabízíme po přetěsnění test potápek v natatoru za cca 1000,- Kč. Za celé roky, co toto zařízení vlastníme jsme tyto placené testy provedli pouze dvakrát, pokud si dobře pamatuji. A v natatoru se testuje vždy bez stroje.

Ruda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
před 9 minutami, Lookyn napsal:

@valjoux to zamrzí :( z tvé strany super přístup, že uděláš znovu servis a vracíš hodinky v pořádku :notworthy:

btw. sklo bylo před WR testem na pohled ok? dal jsi nové a to prošlo v pohodě?

Sklo bylo nové a několikrát před tím hodinky zavřené a vše v pohodě a pak jednou rána. A pozdravuj ve Vilémově čas od času tam jsem.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...