Přejít na obsah

Sloupové hodiny


Doporučené příspěvky

Uvažují už pěkně dlouho o pořízení sloupových hodin ve svém venkovském sídle :thumbsup_anim:

 

Nemáte nějaké moudré rady?

A co tě přesně zajímá? A máš na mysli sloupkové, nebo podlahové? Sloupové není vžitý název. V náramkových jsem ucho, ale velkých hodin z přelomu 18. a 19. století mou rest. dílnou prošly desítky. :whistling:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No super :) Tak to řeknu takhle: Stojí na zemi, tváří se to jako věž a uvnitř jsou jenom hodiny. Často to bývá i dost velké :)

 

Ale samozřejmě se nechám (me) poučit ci jsou sloupkové a co podlahové... jak se zdá,jsi jediný kdo k tomu může něco říct :)

 

 

To mne začalo zajímat !!!

 

Jsou i nějaké moderní podlahové hodiny, myslím tím jsou jen orginály, resp. repliky a napodebeniny historických kusů, nebo lze pořídit o podlahové hodiny moderního designu ???

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To mne začalo zajímat !!!

Jsou i nějaké moderní podlahové hodiny, myslím tím jsou jen orginály, resp. repliky a napodebeniny historických kusů, nebo lze pořídit o podlahové hodiny moderního designu ???

 

jsou, není jich málo a ty kvalitní nejsou zadarmo, v baselu měli nezávislí hodináři vystaveno mnoho pěkných kousků

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže začnu podlahovkama. Tento styl zaznamenal největší rozmach v období baroka. V našich končinách v průběhu 19. století převládly nástěnné pendlovky, zatímco v Anglii (+koloniální země + USA) zůstaly oblíbené pořád. Jejich název je grandfather clock - dedečkovy hodiny a kdo měl možnost pobývat v Anglii ví, že tam jsou prakticky v každém baráku (převážně z Viktoriánské doby) a jsou tam i dost nabízeny ve starož. obchodech a aukcích. U nás jsou z této doby dost vzácné a taky finančně hodnocené. Jiná situace je s hodinami z období art-deca a zejm. z první republiky a válečné. Bývaly součástí kompletních pracoven, jídelen a dost dobře se dají sehnat v ceně od 8 do ...k, podle dřeva (hnědá kořenice nejlepší - černý dub nejhorší) a podle stroje -půlový-2 závaží, čtvrťový-3 závaží (lepší). Většinou je to firma Kienzle. Některé jsou až děsně příšerné. Stačí pohledat na netu "stojací" nebo "podlahové hodiny". Na fotce jsou z mého bytu z konce 18. st od Barbera z Winsteru. Nové se samozřejmě dělají, ale to už jde mimo mě.

 

Sloupkové hodiny začly v klasicismu přez empír až po biedermayer, kdy byly téměř v každé měšťanské domácnosti. Je jich na trhu spousta, stačí mrknout na Aukro. Zatímco podlahovky jsou v 99% v původním stavu, tak sloupkové jsou v 99% překopané -chybí alabastrové vázičky, náhrady původních mosaz. nebo perleťových ozdob, různá vylepšení atd. Po revoluci byly hodně žádané, v současné době jsou na dvacetiletém minimu (jó, jak Němčourům zavedli Euro, konec -přestali kupovat). Já je kupuji zásadně v původním stavu - i rozsypané, přetřené zlatěnkou atd. za ceny do 10k. Jen tak má člověk jistotu co je původní. Na fotkách jsou všechny 3 období (opět z obýváčku :thumbsup_anim: ) Samozřejmě je mnoho jiných typů, přechodů, raritek ale myslím kdo má zájem, knížek je dost :newyear:

post-4352-1229461814.jpg

post-4352-1229462604.jpg

post-4352-1229462636.jpg

post-4352-1229462656.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

bromep: Díky, chlape :) Takže mně zajímají podlahoky... Přesně jak se ozvalo v tvém příspěvku, chci je do pracovny. Nějaké tipy, nápady kde přesněji začít pátrat? :) Mám to zatím jen v předběžném hledáčku, po Novém roce se do toho chci lehce pustit a začít...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A že bych se na ně k tobě chodil koukat :thumbsup_anim: !

Ty hodiny mám samozřejmě doma v paneláku. Ty se tam ještě nějak vešly. Ale spoustu nábytku v tomhle stylu jsem musel uskladnit jinde. Naštěstí ty ku**y šly akorát po nářadí a zahradní technice, ale stejně to bolelo. Od tý doby sedíme na chalupě v plastovejch křeslech. Tan nábytek by mě mrzel, protože to je rodinné dědictví.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Havran: Tak tohle je zrovna příklad těch líbivek: pseudorenesanční (původní slohy se všechny znovu vystřídaly v průběhu 19. století - období historizmu). Na tech tvých už je vidět nástup secese (ciferník). Cena takovýchto je kolem 20 t. podle stavu.

 

Onion: pro rozkoukání zkus samozřejmě Aukro. Jak uvidíš, je tam samostatný chlív pro podlahovky. Bohužel drahota.

např tyhle http://www.aukro.cz/item509955665_podlahov...soke_200cm.html . Je to případ těch škaredejch, které se dají po burzách sehnat za 8. Neříkej, že bys takové chtěl :thumbsdown_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A co Gustav Becker z Brna? Těch jsou mraky :smile_anim:

 

Tomu nerozumím. Teda kromě toho, že mi GOOGLE sdělil, že G.B. vyráběl hodiny. Ale opravdu se o těch hodinách rád něco dozvím. Bohužel jsem naprostej laik, takže mi nezbývá než věřit tomu, co se dozvím od lidí, co se tím živí :). Ale nejlepší by asi bylo, kdybych ten strojek vyfotil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tomu nerozumím. Teda kromě toho, že mi GOOGLE sdělil, že G.B. vyráběl hodiny. Ale opravdu se o těch hodinách rád něco dozvím. Bohužel jsem naprostej laik, takže mi nezbývá než věřit tomu, co se dozvím od lidí, co se tím živí :). Ale nejlepší by asi bylo, kdybych ten strojek vyfotil.

Samozřejmě je možné, že konkrétně tvůj strojek může být i z ruska. U nás se ale vyráběly také a dost. Zkus Beckera v hledání u hodin na Aukru. To jich je ještě dost značeno jen monogramem nebo značkou. víc by k tomu řekl odborník na stroje. Má parketa jsou ty boudy a ta tvá není tutově z Ruska. Zvlášť když k tomu byl i nábytek. Jak jsem psal, bývaly to celé cimry. Výrobci skříni stroje kupovali, od konce 19 stol. už i z velkoobchodů, kde si mohli vybírat od různých výrobců z katalogů.

Upraveno uživatelem bromep
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten hodinář mluvil samozřejmě jenom o stroji. A jestli ten nábytek k nim patří, tak to opravdu nevím. Spíš bych jako laik řekl, že ne. Já psal že je ve stejným stylu. Ale mám toho dost a něco je i "každá pes jiná ves". Holt statek byl velikej a komouši při jeho krádeži nestíhali všechno pobrat. A jediný signovaný hodiny mám nástěnný Suchy.

post-831-1229692519.jpg

post-831-1229692541.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...