Přejít na obsah

chrapani a spankova apnoe


Doporučené příspěvky

Já také trpím už léta na večerní/noční otékání sliznice a občas i lehkou apnoe. To není ucpaný nos rýmou, to prostě nejde ničím propláchnout. Jediné co mi pomáhá 100% jsou ty kortikoidové sračky, Olint, Nasivin apod. Ale to je cesta do pekla. Po návštěvě na ORL jsem dostal na vyzkoušení postupně asi troje kapky, nějaké mazání do nosu, ale nic moc to nepomohlo. Lékařka mi navrhovala chirurgický zákrok, kdy mi odstraní část sliznice a nos by se měl zprůchodnit, ale na to jsem nenašel odvahu. Nakonec jsem se s tím tak nějak naučil žít. Když se v noci vzbudím a mám nos totálně "zabetonovanej", frknu si do něj trochu Vincentky a on ten otok trochu splaskne a usnu. Teda jen na chvíli, než mě zase začne prudit prostata, ale to už je zase do jiného vlákna 🙂.

Upraveno uživatelem habadej
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 55
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 8 hodinami, vinetou napsal:

Jo mám taky před lety jsem byl na Bulovce a dostal ten pžístroj jenže mi trvalo než jsem stím usnul a stejně jsem to ve spánku pokaždé sundal  a operaci jsem odmítnul prej by mi laserem popálili trubici a ty jizvy by jí zpevnili a pak bych tak nechrápal

Tož, trubici... Hltanovou branku a měkké patro 🙂 Dnes je to tak, že bys neměl operovat, pokud je indikováno přetlakové dýchání. A navíc, zamontovali se do toho neurologové, a v současnosti, pokud máš diagnostikovanou těžsí formu spánkové apnoe, musíš používat CPAP, jinak přijdeš o ŘP, kvůli riziku mikrospánků za volantem. A ty přístroje CPAP jsou chytré, pokud je nepoužíváš, mám dojem, že 4 hodiny denně, jdou ti po papírech - teda ne ty přistroje, zatím, to bude až další fáze vývoje,  ale doktoři. No, není to prdel, už vím o pár lidech, kteří se na to z tohoto důvodu vykašlali, a nešli se raději nechat ani vyšetřit. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 hodinami, vinetou napsal:

Jo mám taky před lety jsem byl na Bulovce a dostal ten pžístroj jenže mi trvalo než jsem stím usnul a stejně jsem to ve spánku pokaždé sundal  a operaci jsem odmítnul prej by mi laserem popálili trubici a ty jizvy by jí zpevnili a pak bych tak nechrápal

Já měl, také jeden problém a to s typem masky, jedna byla na nos a ústa, kterou ti tam hned nastavili ( zavřete ústa ) a ok ? Ale já myslel, že v noci zdechnu - zuby přilepené k sobě, což u mě nepřipadá v úvahu a pocení pod ní. Ještě tu noc jsem ji strhl a nasadil druhou jen na nos a jsem spokojený a spím celou noc.👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, 

vemu to od jiného konce. Problém je, že při spánku dýcháš pusou, to je hlavní problém. Je potřeba začít dýchat nosem. Vím, že je to složité a začátky jsou velmi těžké, ale pomalým a postupným přístupem to jde změnit a upravíš si celý dechový vzorec. Prostě začneš jinak dýchat. Vlastní zkušenost. Týpek, který mi v tom pomohl se jmenuje Rostislav Václavek. Na yotubu na plno zajimávých videí. Vyhledej na netu. Jinak 5pz.cz.

Třeba to někomu pomůže. Hodně zdaru a pevné nervy a klidný spánek.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 30. 8. 2022 v 12:37, Prochy68 napsal:

@simon_magus Nejsem odbornik, ale mozna by pomohlo proplachnout pred spanim konvickou se slanou vodou.

https://www.benu.cz/rhino-horn-konvicka-na-vyplach-nosu-zelena

to jsem zkousel, ma to strasne kratkou ucinnost

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mesic az 2...a pouzival jsem primo nejake pytliky a pridaval presne mnozstvi vody, nedelal jsem si vlastni roztok z kuchynske soli.

...problem je (si myslim), ze to jen cisti, nijak to pak nechrani sliznici, nedela to na ni zadny povlak ani ji "nevyzivuje"

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měl jsem dlouhodobě ucpané čelní i lícní dutiny a hodně jsem chrápal, léky pomohly vždy jen na chvíli. Použil jsem metodu dědka kořenáře Nového a po nějakém čase se všechno spravilo. Ted chrápu pouze po chlastacích akcích. Místo kulicha používám tunel - nákrčník.

Dědek kořenář Břetislav Nový radí: 


Na hlavu kulich až po bradu, takže si při výdechu prohřeje obličej a zároveň vdechne trošku vydechnutého vzduchu. Zároveň ale musíte mít čerstvý vzduch. Je to tím, že se v noci dusí chladem oteklých nosních skořep a měkkého patra. Podložit hlavu vyšším polštářem. 

Na spaní tmavý kulich a stáhnout až po bradu (zlepší automatiku dýchání, prokrvení a okysličení tkání atd.)

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Konečně jsem pochopil funkci chytrých hodinek kontrola spánkové apnoe. Mám hodinky Withings, které tuto funkci mají. Ve spánku kontrolují hladinu kyslíku v krvi a při poklesu vás probudí. https://smartmania.cz/recenze-withings-scanwatch-klasicke-hodinky-si-podaly-rucicky-s-modernimi-technologiemi/

Naštěstí jsem to nemohl vyzkoušet. Ale funkci EKG jsem si porovnával s monitorem při pobytu na JIP a křivky byly docela stejné.

Aby to bylo trošku o hodinkách. :)

image.png.e6f545d47fd29f13264e720ac68ec02a.pngimage.png.f1358725c772f13b2e0ee804c06de33e.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, Kapo napsal:

 


Na hlavu kulich až po bradu, takže si při výdechu prohřeje obličej a zároveň vdechne trošku vydechnutého vzduchu. Zároveň ale musíte mít čerstvý vzduch. Je to tím, že se v noci dusí chladem oteklých nosních skořep a měkkého patra. Podložit hlavu vyšším polštářem. 

 

Takže takovej malej domácí EGR ventil 😄

Jinak podložení vyšším polštářem je zase smrt pro krční páteř, to nikdy!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Konečně jsem pochopil funkci chytrých hodinek kontrola spánkové apnoe. Mám hodinky Withings, které tuto funkci mají. Ve spánku kontrolují hladinu kyslíku v krvi a při poklesu vás probudí. https://smartmania.cz/recenze-withings-scanwatch-klasicke-hodinky-si-podaly-rucicky-s-modernimi-technologiemi/
Naštěstí jsem to nemohl vyzkoušet. Ale funkci EKG jsem si porovnával s monitorem při pobytu na JIP a křivky byly docela stejné.
Aby to bylo trošku o hodinkách.
image.png.e6f545d47fd29f13264e720ac68ec02a.pngimage.png.f1358725c772f13b2e0ee804c06de33e.png
Hele, a z toho, že ty křivky byly docela stejné, usuzuješ co?

Odesláno z mého MAR-LX1A pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Jeremy napsal:

Takže takovej malej domácí EGR ventil 😄

Jinak podložení vyšším polštářem je zase smrt pro krční páteř, to nikdy!

Nemusí to být nutně vysoký polštář. Koupl jsem ten anatomický z "paměťové pěny" a je to pecka. Mi se vždycky obyč polštáře tak nějak slehly a spal jsem hlavou dolů. Ten anatomický drží stále stejně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 30. 8. 2022 v 9:46, simon_magus napsal:

Delal jsem ted na sobe nejake pokusy. Muj problem vzdycky byl (alespon z casti) fakt, ze se mne v noci celkem rychle ucpou dychaci cesty (ucpany nos....a rano jsem vstal a celkem rychle to samo zmizelo...ale ne uplne). Par noci ted spim s kombinaci https://www.aromakh.cz/lecitinova-emulze-lecinos-na-osetreni-nosni-sliznice.html (2-3 denne striknu do nosu) a https://www.aromakh.cz/smes-eterickych-oleju-antichrapin.html (v noci do elektricke aromalampy) a podle okoli i podle toho, jak se citim (a jak dycham) je to vyrazne zlepseni a prvni pulku noci spim vicemene bez duseni a chrapani (pak ten nosni sprej asi ztraci silu...budu jeste experimentovat).

Sazim spis na ten nosni sprej nez na tu aroma lampu, pokud nekdo chcete taky vyzkouset

Díky za tip. Koupil jsem ty kapky Lecinos, a zatím to vypadá super. Po první noci musím říct, že velké zlepšení oteklých nosních sliznic. Mívám podobný problém jako popisuješ nahoře. Oteklé nosní sliznice v noci a pak dýchání ústy. Ráno mám v hubě jak v polepšovně a někdy to přejde do chrápání. Včera jsem si stříknul ty kapky a ráno se probudil s čistým nosem a v ústech pohoda. Evidentně jsem dýchal většinu času nosem. Nejvyšší účinnost tipuju tak na 6 hodin, ale to je zatím první poznatek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Petr Svenda napsal:

Hele, a z toho, že ty křivky byly docela stejné, usuzuješ co? emoji6.png

Odesláno z mého MAR-LX1A pomocí Tapatalk
 

Neusuzuju z toho nic. Hodinky nikdy nenahradí lékařský diagnostický přístroj a neměl jsem možnost s nimi měřit nějaké anomálie. Možná odhalí arytmii nebo problém se srdcem, ale kvůli tomu jsem je nekupoval. Jenom tam ta funkce je.

A hlavně, pro chronomagora důvod koupit další hodinky. 😀

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

On taky třeba pobyt v klimatizovaných prostorách je pro sliznice dýchacích cest mor. Protože každá klima produkuje nefyziologicky dehydratovany vzduch, a jak ho dychas, dehydratuji sliznice. Pijeme obecně málo, a ještě se vysusejeme pobytem v suchém vzduchu. Musíme pořádně hydratovat jednak tělo pitím, jednak sliznice aspoň třeba Vincentkou. Ona ta suchá sliznice je dysfunkcni v tom smyslu, že se zpomaluje pohyb epitelialnich řasinek, tím zpomaluje clearence nosní dutiny, na sliznicich stagnuje hlen s částicemi prachu a alergenů a tím jsou sliznice chronicky drážděny a reagují tím zduřováním.

Odesláno z mého MAR-LX1A pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 hodinami, Petr Svenda napsal:

On taky třeba pobyt v klimatizovaných prostorách je pro sliznice dýchacích cest mor. Protože každá klima produkuje nefyziologicky dehydratovany vzduch, a jak ho dychas, dehydratuji sliznice. Pijeme obecně málo, a ještě se vysusejeme pobytem v suchém vzduchu. Musíme pořádně hydratovat jednak tělo pitím, jednak sliznice aspoň třeba Vincentkou. Ona ta suchá sliznice je dysfunkcni v tom smyslu, že se zpomaluje pohyb epitelialnich řasinek, tím zpomaluje clearence nosní dutiny, na sliznicich stagnuje hlen s částicemi prachu a alergenů a tím jsou sliznice chronicky drážděny a reagují tím zduřováním.

Odesláno z mého MAR-LX1A pomocí Tapatalk
 

Díky za potvrzení mé laické hypotézy, že když málo piju tak se to zhoršuje. Kurec budu to muset zlepšit. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 2. 9. 2022 v 10:24, Kotlick napsal:

Díky za tip. Koupil jsem ty kapky Lecinos, a zatím to vypadá super. Po první noci musím říct, že velké zlepšení oteklých nosních sliznic. Mívám podobný problém jako popisuješ nahoře. Oteklé nosní sliznice v noci a pak dýchání ústy. Ráno mám v hubě jak v polepšovně a někdy to přejde do chrápání. Včera jsem si stříknul ty kapky a ráno se probudil s čistým nosem a v ústech pohoda. Evidentně jsem dýchal většinu času nosem. Nejvyšší účinnost tipuju tak na 6 hodin, ale to je zatím první poznatek.

presne.

Ja to pouzivam asi 14 dni a postupne jsem se dostal do stavu, ze bez problemu dyham nosem porad (ve dne i v noci) a kapky obcas vynechavam. A jak pises, super bylo, ze to zabralo hned napoprve, to pak cloveku doda chut na to rano a vecer myslet.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...