Přejít na obsah

První automaty (kulaté narozeniny)


raiwi

Doporučené příspěvky

V 28. 11. 2022 v 16:43, raiwi napsal:

Strojek Powermatic 80 - pochybnosti kvůli plastovým součástem jsou tu časté, je opravdu nějak problematický? 

Ve Swatch Group obchodním názvem "Powermatic 80" označují celou rodinu strojků:
ETA C07.1XX -- to jsou ty s těmi plastovými díly kroku a je zde podezření, že se krok opotřebuje rychleji (ale zase bude jeho případná výměna možná levnější),
ETA C07.6XX -- běžný kovový krok,
ETA C07.8XX -- běžný kovový krok + silikonový vlásek setrvačky, tzn. výrazně vyšší odolnost stroje vůči magnetickým polím.

Čili kromě C07.1XX se toho není třeba bát. Powermatic má sice oproti původní ETě 2824 sníženou frekvenci kvůli dosažení 80-ti hodinové rezervy nátahu, ale na přesnosti se to podle všeho neprojevilo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Opět všechny zdravím, a všem díky za tipy a názory.

Pokud tedy jde o frekvenci a přesnost

Před hodinou, Kex napsal:

Čili kromě C07.1XX se toho není třeba bát. Powermatic má sice oproti původní ETě 2824 sníženou frekvenci kvůli dosažení 80-ti hodinové rezervy nátahu, ale na přesnosti se to podle všeho neprojevilo.

pak nižší frekvence by neměla (přinejmenším ne bez dalšího) znamenat nižší přesnost?

Tedy ani v případě jednoho ze dvou mých hlavních favoritů, těchto Longines https://www.hodinarstvibechyne.cz/cs/hodinky-longines-lyre-l49604926/

V 29. 11. 2022 v 13:50, Chegi napsal:

Pro Longines kromě historie a zvuku mluví i téměř dvojnásobná doba nátahu, namísto obvyklých 38 hodin. Je ale otázka, jak snížená frekvence změní přesnost chodu.

by nižší frekvence (25.600/h, strojek L.888 neboli více či méně poupravená ETA 2892) neměla být problém?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

12 minutes ago, raiwi said:

Opět všechny zdravím, a všem díky za tipy a názory.

Pokud tedy jde o frekvenci a přesnost

pak nižší frekvence by neměla (přinejmenším ne bez dalšího) znamenat nižší přesnost?

Mam Powermatic 80 C07.611 v Certine a su to najpresnejsie hodinky co som mal. Cca -1 az -3 s/d podla toho co sa s nimi robi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, raiwi napsal:

... nižší frekvence (25.600/h, strojek L.888 neboli více či méně poupravená ETA 2892) neměla být problém?

Z ciste fyzikalniho principu nema frekvence na presnost vliv vubec. Pri prakticke realizaci samozrejme ano ve spojeni s kvalitou vyroby kola setrvacky (homogenita materialu, dokonalost vyvazeni) a vlastnostmi vlasku. Evidentne to ETA vyrobne zvladla natolik, ze si muze dovolit frekvenci snizit. A jak pise Shaggy: Dari se ji to zrejme velmi dobre. Nebal bych se toho vubec.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi, mám už 4 roky Tissot Luxury Powermatic 80 Chronometer, tzn. se zatracovaným strojkem s umělohmotnými komponenty. 

Hodinky šlapou naprosto bezchybně a vypozorovaná odchylka je cca 2-3 s/24 hodin do plusu. Tzn. snížená frekvence evidentně vliv na přesnost nemá.

Otázkou je dlouhověkost. Dle hodinářů tady se v patřičných vláknech dá vyčíst, že komponenty lze objednat samostatně, např. kotvu v řádu stovek Kč. Celé strojky pak od 1500,- Kč do snad 5000,- za řadu silicium. 

Zkrátka, absolutně není potřeba se toho bát. A pokud někdo narazil na nepovedený kus...bavíme se hodinkách za 10-20 tisíc. Jen zde na fóru se člověk dočte o spoustě reklamací u hodinek řádově o desitky tisíc výš...

Howg, domluvil jsem, přeji šťastnou ruku!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, raiwi napsal:

Zdravím, a opět všem díky za info.

Problém (pokud se dá mluvit o problému, tohle jsou příjemné starosti :-)) se do značné míry vyřešil sám - spolufavorizované Longines se včera vyprodaly.

Za mě dobrý :) ty FC co máš v topu jsou fakt moc pěkný! Sice nemaj výdrž a wr, ale jsou fakt moc pěkný, máš dobrej vkus. Pak se mi líbí ty Hamiltony a samozřejmě Orisy ( moje krevní skupina).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 30. 11. 2022 v 19:09, Chronopetr napsal:

Chlapi, mám už 4 roky Tissot Luxury Powermatic 80 Chronometer, tzn. se zatracovaným strojkem s umělohmotnými komponenty. 

Hodinky šlapou naprosto bezchybně a vypozorovaná odchylka je cca 2-3 s/24 hodin do plusu. Tzn. snížená frekvence evidentně vliv na přesnost nemá.

Otázkou je dlouhověkost. Dle hodinářů tady se v patřičných vláknech dá vyčíst, že komponenty lze objednat samostatně, např. kotvu v řádu stovek Kč. Celé strojky pak od 1500,- Kč do snad 5000,- za řadu silicium. 

Zkrátka, absolutně není potřeba se toho bát. A pokud někdo narazil na nepovedený kus...bavíme se hodinkách za 10-20 tisíc. Jen zde na fóru se člověk dočte o spoustě reklamací u hodinek řádově o desitky tisíc výš...

Howg, domluvil jsem, přeji šťastnou ruku!

Měl jsem Tissot Powermatic v COSC variantě cca 2 roky a strojek šlapal skvěle, nátah byl dokonce ještě o pár hodin delší než deklarovaných 80hodin

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, tak přispěji osobním názorem. 

Ze všech uvedených mě připadají "hodinářsky" rozhodně nejzajímavější ty Certiny. Rezerva nátahu lepší než cokoliv z uvedených, tato verze Powermaticu má kovový krok, jsou odolnější než většina zde zmíněných kousků (100 metrů WR, nivachronový vlásek) a big date je užitečná a zajímavá komplikace kterou v této ceně nikdo jiný nemá. A pokud Ti jde o značku tak má rozhodně zvuk :). Za mě parádní univerzály s přidanou hodnotou. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Připojím sem svojí zkušenost... Mám Certiny DS-1 se strojkem Powematic 80 (25 kamenů, vlásek Nivachron). Přesnost je famózní -1 až -3 sekundy za den, stejně jako výše zmiňuje kolega @shaggy

Jde-li ve výběru hodinek mimo jiné i o modrou barvu, za mě bych si dovolil navrhnout tyto:

https://www.helveti.cz/certina-ds-1-powermatic-80-c029-807-11-041-02

Na slunci je jejich barva přímo okouzlující 😊

20221209_093544.jpg

Upraveno uživatelem dragys27
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Zůstalo tedy u mé původní volby - nikdo z vás tu tyhle FC nějak zásadně nesepsul, a na místě (poté, co už předem odpadl hlavní konkurent z Vašich doporučení zde, Longines), byly ještě konkurencí, která mi trochu motala hlavu, Edox (https://www.tovys.cz/panske-hodinky-edox-les-vauberts-85011-3-nin-automatic-open-heart-p-162004/), sám nevím proč, předem jsem je vůbec neměl jako tip, na ruce se mi taky líbily, i když na Open Heart netrpím (doporučení prodejce nicméně bylo pro FC, ačkoli za Edoxy by utržil pár tisíc navíc), a pak vámi zde také zmiňované Certina DS-1.

Takže všem děkuji za názory a pomoc, a třeba jednou, až si budu moci dovolit třeba IWC Portofino, se na vás zase obrátím 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...