Přejít na obsah

skeleton - kýč, klasika nebo umění - Kde je hranice snesitelnosti a vkusu?


lingvista

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 48
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Návštěvník Snow

Obecně mi na skeletonech vadí přezdobenost, která přehlušuje prvotní co od hodinek očekávám, to znamená rychlý odpočet času.

 

Tenhle skeleton ujde, ale je ze zcela odlišné cenové kategorie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před vstupem na toto fórum se mi líbily skeletony od Festiny, ale po přečtení článků o této značce už se mi tak nelíbí:). A vím, že kdybych si je koupil, asi bych si je jen tak rozbaloval večer z krabičky a nedýchaje sledoval jejich pohyb. Na každodenní nošení by pro mě nebyly.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Krásné ORISky. Ale definuj dostupnější.

Dostupnější - míněno finančně dostupnější - jsou podle mne hodinky, na které člověk s průměrným příjmem našetří ve víceméně dohledné době, řekněme do roka...

(Tyhle Orisky u nás vyjdou asi na 38 tisíc, což podle mne do téhle kategorie ještě patří.)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Me skeletony prijdou jako kyc jen nejake.. co s etyce hodinek s pruhledem z obou stran, nijak zvlast me to neznepokojuje, rad se na to podivam, ale vetsinou skeletonove hodinky nejsou prilis prakticke z duvodu jednoducheho odectu casu.. Kategorie, kterou bych nebral urcite jsou ty pozlacene(zlate) syte dekorovane pruhledy, to je na muj vkus prilis dekadentni.. Kdyz uz bych mel uvazovat o nejakych skeletonovych hodinkach, tak by to byla pouze "naha" nikterak vyslechtena preornamentovana podivana ale technicistni vzhled jako napriklad u techto dvou kusu:

 

MP7138-SS001-030_F_high.jpg

 

hamilton-skeleton-chronograph.JPG

 

Prehled toho co uz mi prijde prilis zdobne je napriklad zde: http://www.de-timekeeper.com/skeleton

 

Problem u tech "cinskych" skeletonu je v tom, ze je to obycejna cetka delana na efekt rodoby luxusu - pokud bys treba ty prvni hodinky mel v ruce a mohl je srovnat s jinymi hodinkami v cene 700 USD ver tomu, ze bys byl prekvapen temi rozdily ;)

 

Jeste jen doplneni odpovedi na tvoji otazku, jake hodinky zavrhneme? Ja osobne ty ktere se mi na prvni pohled nelibi vzhledove - to je zakladni kamen (je fakt, ze se to muze postupem casu lehce pozmenit, ale zas tak casty jev to nebyva), hodinky vybiram tedy podle vzhledu, znacky a toho co mi nabizi v ramci dane ceny ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak je vidět z fotografii a odkazů, skeletony mohou být krásné ;) .Myslím, že u nich daleko více záleží na kvalitě a původu (značce), než u normálních hodinek, které jsou primárně určené k zobrazení času. :P

Kdybych se někdy pro nějaké rozhodl, určitě bych je i nosil (ačkoli nejsem žádný exhibicionista) B)

Upraveno uživatelem Kupa54
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kýč x umění? Věčný spor teoretiků umění.. podle některých je kýč jen podmnožinou mění... tohle je asi otázka na kterou neexistuje exaktní odpověď...

Umění jako umění je vytvářeno z potřeby umělce nějakým způsobem vyjádřit své pocity bez ohledu na to, je-li přijímáno veřejností či nikoli. Proto často velký umělec umírá v chudobě. Na druhé straně kýč je syntetické "umění", vytvářené z důvodu, aby zaujalo co nejširší okruh potencionálních zájemců a to i z řad naprostých laiků. Pokud se to bere podle definice, tak je velmi málo značek hodinek, které jsou ryze uměním. Pochopitelná snaha o komerční a konkurenční úspěšnost firem vytváří snahu vyrábět líbivé modely - a to už je kýč. Samozřejmě, každý člověk má jinak nastavené estetické cítění - proto existují tisíce typů hodinek a my tady můžeme vést tuto diskusi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Umění jako umění je vytvářeno z potřeby umělce nějakým způsobem vyjádřit své pocity bez ohledu na to, je-li přijímáno veřejností či nikoli. Proto často velký umělec umírá v chudobě. Na druhé straně kýč je syntetické "umění", vytvářené z důvodu, aby zaujalo co nejširší okruh potencionálních zájemců a to i z řad naprostých laiků. Pokud se to bere podle definice, tak je velmi málo značek hodinek, které jsou ryze uměním. Pochopitelná snaha o komerční a konkurenční úspěšnost firem vytváří snahu vyrábět líbivé modely - a to už je kýč. Samozřejmě, každý člověk má jinak nastavené estetické cítění - proto existují tisíce typů hodinek a my tady můžeme vést tuto diskusi.

Tohle nemáš ze svojí hlavy. Nebo? :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle nemáš ze svojí hlavy. Nebo? :)

No jak bych ti to řek - ehm - jen jsem vlastními slovy popsal to, co jsem se učil (a zapamatoval) ve škole. Ostatně nebylo to tak dávno a škola byla vlastně přímo o tom. :whistling: Jinak skeletony jsou zajímavý fenomén. Všimli jste si, že značka a cena nad 100 k dokáže posunovat hranice vkusu? A ještě mě napadla jedna věc. Kameny ve strojcích jsou syntetické rubíny, což je korund - stupnice tvrdosti 9 - stejně jako safír. Nejsem zběhlý v hodinkách jako vy a tak netuším, jestli už někoho napadlo vložit kolečka přímo mezi 2 plotny safírového skla - tedy bez kovu. Pokud jo, nebylo by foto, nebo link? :oneeyed02:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To lingvista: Jestli se ti skeletony libi, tak je nos...

Jo, připadají mi zajímavé. Zdálo se mi, že je lidi hned odsuzují, tak jsem založil téma. Ale zdá se, že je u těch "kvalitnějších" potřeba hrábnout hlouběji do kapsy, než u standartních hodinek.

:guiltysmiley:

Taže najít skeletony za hodně peněz není umění. Tak je to se vším. V obchodě se mi zpravidla líbí nejvíc to nejdražší.

Co takhle ale najít dolní cenovou hranici, pod níž ale nemá cenu jít?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Umění jako umění je vytvářeno z potřeby umělce nějakým způsobem vyjádřit své pocity bez ohledu na to, je-li přijímáno veřejností či nikoli. Proto často velký umělec umírá v chudobě. Na druhé straně kýč je syntetické "umění", vytvářené z důvodu, aby zaujalo co nejširší okruh potencionálních zájemců a to i z řad naprostých laiků. ...

Tvoje definice kýče je velmi dobrá. Jen bych ještě dodal, že kýč zásadně nepřináší nic nového, jen vykrádá, opakuje a kombinuje to, co se již osvědčilo, takže velmi zištně usiluje o profit bez rizika.

 

...Všimli jste si, že značka a cena nad 100 k dokáže posunovat hranice vkusu? ...

No ano. Nemusí to být nutně o té ceně. Ale je fakt, že značka, která má jméno a tradici, určitě hranice vkusu posunovat dokáže. Nakonec, kdo jiný by to měl dělat? Pro posunování hranic vkusu potřebuje člověk většinou nějaké autority. V umění jsou to významní umělci, v módě a designu slavní návrháři či studia, ve světě hodinek jsou to významné značky. A ta výsledná vysoká cena potom zpětně reflektuje právě i to, že daná značka tvrdě pracuje na tom, aby se udržela na špičce z hlediska techniky i designu.

Upraveno uživatelem Z.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S kýčem a uměním je to stejné jako s šílenstvím a genialitou. Obojí mají jakousi "fuzzi" hranici, na které se překrývají a proto je často nemožné tyto dva stavy exatně oddělit. A proto se někomu skeletony líbí (např. ty GP od Luka) a někdo je může nazvat vrcholem nevkusu. A v tom je ta krása, že obrazně řečeno nic není jen černé a nic není bílé. Kdyby to šlo přesně oddělit, byla by na světě nuda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...