Přejít na obsah

Úcta k řemeslu...


safi

Doporučené příspěvky

Přátelé, trochu nám vázne naše společná tvorba obsahu a vzdělávací činnost. Proto zkouším následující: nevím jak vy, ale já i mé děti rádi sledují YT videa, kde zručný řemeslník pracuje se dřevem, kovem nebo kůží a výsledkem je užitečný výrobek - třeba nůž nebo boty.  Ano, děda kutil na venkově s vlastní dílnou by byl ideální, ale YT musí stačit. 

Bylo by fajn, pokud by třeba @sibirnaya našel čas a poodhalil více z jeho umělecké kovářské dílny (snad si to pamatuji správně).

Vykopávám míč vcelku pěkným videem korejského mistra - výroba nože z damaškové oceli. Bude fajn, když někdo řemesla / oboru znalý nám zkusí vysvětlit proč při výrobě jsou následující kroky: 

  • Přehýbání materiálu
  • Kroucení materiálu
  • "Solení" rožhaveného ingotu
  • Je nutné, aby na začátku výrobního procesu byly kovové plíšky a nikoliv solidní kus železa ?

Máte volné pole působnosti. 

 

Upraveno uživatelem safi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 17 hodinami, safi napsal:

Přátelé, trochu nám vázne naše společná tvorba obsahu a vzdělávací činnost. Proto zkouším následující: nevím jak vy, ale já i mé děti rádi sledují YT videa, kde zručný řemeslník pracuje se dřevem, kovem nebo kůží a výsledkem je užitečný výrobek - třeba nůž nebo boty.  Ano, děda kutil na venkově s vlastní dílnou by byl ideální, ale YT musí stačit. 

Bylo by fajn, pokud by třeba @sibirnaya našel čas a poodhalil více z jeho umělecké kovářské dílny (snad si to pamatuji správně).

Vykopávám míč vcelku pěkným videem korejského mistra - výroba nože z damaškové oceli. Bude fajn, když někdo řemesla / oboru znalý nám zkusí vysvětlit proč při výrobě jsou následující kroky: 

  • Přehýbání materiálu
  • Kroucení materiálu
  • "Solení" rožhaveného ingotu
  • Je nutné, aby na začátku výrobního procesu byly kovové plíšky a nikoliv solidní kus železa ?

Máte volné pole působnosti. 

 

Amatér (ale obeznámený roky v kovárně) se pokusí:

Ad přehýbání + kroucení: obvykle potřeba není, naopak to oceli může uškodit, protože se zanese oxidy a jiným bordelem, který kvlaitní chemickou směs znečistí. U "damašku," tedy skládaného bloku ze dvou či více ocelí, se to dělá pro dosažení požadovaného vzoru a propojení na molekulární úrovni při kovářském sváření. Představ si to jako roztok, kde jsou složky o různých teplotách varu a spojí se až při pořádném promíchání na správné teplotě.
Ad solení: to je tetraboritan sodný aka borax, slouží jako tavidlo pro snazší spojení těch dvou ocelí, a vychytává část bordelu (zabraňuje oxidaci a tak vzniku okují). Použít se dá i soda s křemičitým pískem.

Jestli použít plíšky, bloky nebo třeba hromádku hřebíků a kuliček je už jen na tom, jakého vzoru chceš dosáhnout.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sibiř nemá kovárnu, ale pravda jeho dílna umí za mě dnes už nevídaný věci (odlívají si co vím vlastní skla do reflektorů, hlavy motorů, ...)

Pokud kovářství, tak Patrick Bárta je brutální mečíř z Brna

http://www.templ.net/cesky/

Někde byl dokument jak koval repliku tuším vikingské spathy nebo velkomoravského meče, co se našel někde na moravě. Bohužel jsem našel jen jedno malý video, ale ten borec je špička na světě.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kolem roku 1980 jsem uváděl do provozu dvě ruské mašiny na obrážení kuželového ozubení. Menší byla do modulu 2 (velikost zubu), větší do modulu 8.
Nejdříve se vysoustružil polotovar kola a.na této mašině se dělalo pouz ozubení.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určitě skvělý nápad, tím spíš, máme-li takové řemeslníky mezi sebou, je škoda, se nepodělit o jejich práci 🙂!

Za mě velmi šikovný nožíř z Přibyslavic - Milan Tůma 

https://m.facebook.com/100064553509575/?locale2=cs_CZ

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
před 3 hodinami, bohus76 napsal:

Vypadá dobře, zajímalo by mne, zda jsi lepil ( případně čím) a nebo to máš zboku prokolíkovane? 

Lepil jsem lepidlem Titebond II (D3 lepidlo). Prvně slepeno podélně na desky, nařezat napříč a slepeno podruhé na "kant".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...