Přejít na obsah

Kapesní Automatic


Doporučené příspěvky

Dobrý den Všem.
Dostal se mi do ruky stroj, který jsem v ruce ještě nikdy neměl. Schází tam kolo a podle mne ještě nějaký mechanizmus, co jednou za 12  hodin pohne s číselníkem z 12  na 24 hodin.
Neviděl jste to náhodou někdo někdy? Hodinové kolo má 40 zubů tak předpokládám podle průměru toho scházejícího že by mělo mít 80.
Rád bych to dal kamarádovi dohromady.
Zdraví Jirka

IMG_4965.JPG

IMG_4963.JPG

IMG_4802.JPG

IMG_4950.JPG

IMG_4951.JPG

IMG_4952.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

CAu Jirko, tez to vidim prvne, ale jsem nadsnej z toho reseni. Me to prijde genialni :)
Trochu jsem googlil, ale nic moc. Z toho co ctu me prijde, ze to prepinani nebylo automaticky, ale menilo se to rucne tlacitkem na pouzdru...
Nebo mozna oboje?
https://imgur.com/a/ilf3v
https://www.antique-watch.com/product/unusual-silver-24-hour-dial-lever/

Upraveno uživatelem Seamaster
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdar Jirko,

ten první obrázek je rub číselníku? 
Předpokládám, že ano. Ta dírka "jakoby pro malou vteřinovku" by měla souviset s mechanizmem překlopení.

To kolo, co tam chybí, není "prosté" kolo, navazuje na něj pákový překlápěcí mechanizmus:


image.thumb.jpeg.f0064b07b4ddfecbacb0d9e74fcb35ea.jpeg

image.thumb.jpeg.2f554583db5ea0d2526e4a1e4074067c.jpeg

Držím palce :)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji, ano první obrázek je rub. Moc děkuji za obrázky.

Nemáš k nim náhodou popis , ? Nebo kde jsi to našel? 

V základně ze strany číselníku, je pár otvorů se závitem, tam určitě něco bylo.

Stroj nemá  v pouzdře žádný otvor na manuální posun.

Děkuji.😉

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jediné co mi je podle nákresu divné je, že to jednou za 24h spadne to je jasné a přesune se to tedy hned,   ale pak se to pomalu zvedá a přesouvá. Že to prostě nehodí zase za 12 hodin. Leda, že by tam bylo ještě něco. A nejspíš to tak bude. No uvidíme. Ještě jednou díky.    

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JE to jak rikas Jirko, skokove se to vrati zpet jen 1x za 24 hod, nasledna zmena je plynula...ten mechanizmus je v podstate velmi jednoduchy a uplne to chapu ted.
Z toho mala co z toho vyctu, mechanizmus je pripojen do toho subcifru cepem cislo 6. Paky 5,7 jsou tlaceny proti kolu 12 pruzinou 9, a klouzou po vacce 11, ktera je napruzena pres pero 10.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže takhle:

na Fig. 4. je výchozí stav, kdy kolo 13 s vačkou 12 začne zvedat páku 8-7. To trvá 12 hodin - polovinu otáčky vačky 13. To dospěje hrot páky 7 na konec jazýčka 11, který nadzvedne, čímž se z ozubu uvolní páka 5 (s čepem 6) a tlačena pružinou 9 se překlopí do druhé polohy. V této poloze setrvá 12 hodin dokud je páka 8 držena vačkou 12 na obvodu. Když se vačka dotočí k výchozí poloze a přestane zvedat páku 8, tak jazýček 11 pod tlakem pružiny 10 zatlačí páku 8-7 a jejím prostřednictvím přepínací páku 5 do výchozí polohy a cirkus může začit znovu ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...