Přejít na obsah

KULINÁRIUM Chronomagicum


Doporučené příspěvky

Dovolím si se vmísit do debaty a odpovědět Vám, i když jste se mne neptal :)

Nemohu říci, je-li to lepší objektivně, ale mohu napsat, v čem je to lepší pro mne:

1. lepší kontrola nad teplotou, u spousty věcí je rozdíl jednoho či dvou stupňů docela zásadní

2. připravím si jídlo po porcích, které mi vychází kaloricky (musím hlídat příjem,protože hubnu). Vše si mohu připravit dopředu (v nulové zóně v lednici to udělané a vyvakuované vydrží týden, deset dnů úplně v klidu). Pak už si jen odeberu jednotlivou porci a ohřeju buď v mikrovlnce nebo v lázni.

3. strašně mi to šetří peníze. Protože fakt musím řešit každou korunu, tak když se mi povede kupit kvalitní maso poslední den trvanlivosti třeba s 85-90% slevou (jakože občas takto některé rozvozové služby vyprodávají), tak si mohu udělat za pár korun jídlo třeba na čtrnáct dnů a fakt mi to umožnilo hubnout, jíst kvalitně a přitom držet útratu za jídlo dlouhodobě kolem 40,-/den.

4. hotové jídlo se dá dát do mrazáku a s relativně velmi malou ztrátou kvality znovu ohřívat buď v lázni nebo mikrovlnce

5. já už takhle dělám i zeleninu, brambory, prostě všechno. Protože tím, že chuť a aroma nikam neutríká, i taková obyčejná věc jako mrkev, petržel, brambora chutná podle mne takto udělaná daleko lépe. Nejen kvůli koncentrovanější chuti a aroma, ale i kvůli tomu, že si můžete lépe vyladit strukturu a konzistenci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Verze pro dámy, jelikož drahá poslední dobou hovězímu moc nedá.

Kuřecí prso na šalvěji, chřest, baby brambory a pancetta s šalotkou.

 

43c440805e3db0263a0e8b2e666dd894.jpg

 

Rib eye, týden ve vakuu v lednici.

Sous vide 56st. / 3h.

 

1f73cc036031e80de602c016dc3df3df.jpg

 

Verze pro pány. Rib eye, chřest, máslové žampíky na pancette a červeném víně, baby brambor (slovy jeden).

 

f0684dad14faeaec05dd3ae5474d48f2.jpg

 

Disclaimer: chřest nejni na takový kousky schvalně, ale proto, že borci z Rohlíku na to naložili celý nákup.

Upraveno uživatelem Maxel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Strašně mi to šetří peníze. Protože fakt musím řešit každou korunu, tak když se mi povede kupit kvalitní maso poslední den trvanlivosti třeba s 85-90% slevou (jakože občas takto některé rozvozové služby vyprodávají), tak si mohu udělat za pár korun jídlo třeba na čtrnáct dnů a fakt mi to umožnilo hubnout, jíst kvalitně a přitom držet útratu za jídlo dlouhodobě kolem 40,-/den.

40kč/den tak to je masakr, to utratím často více za snídani. :D To jíš co tak obvykle? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

rolas: je to dost snadné. Na dovozových serverech docela často doprodávají relativně kvalitní maso s 85% slevou, naposled jsem koupil vepřovou pečeni za cca 30,-/kg, kuřecí stehna jdou koupit i pod 20,-/kg (nekupuju nic z Agrofertu, ale i tak to jde). Naporcoval jsem si to po 300g, připravil sous vide (sůl, pepř) a za 500,- jsem měl na měsíc co jíst. K tomu sous vide zeleninu (mrkev, petržel, brambory, kousíček másla) a v pohodě se s porcí vejdu do 15,- Kč. Ono když člověk musí, tak se vynajde lecjak :) Jen bych nechtěl, aby to vypadalo, že si stěžuju, vůbec ne. Věci jsou jak jsou a je to tak dost fajn...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máš můj obdiv. Fakt!!

 

Já sem rozežranej, a hubu si nevošidim. Tudle sem to hrubě počítal, na čisto by mě asi kleplo, a jako 4-členná (čuzz Karlos) rodina sme za prosinec (jasně, svátky taky) prožrali přes 12 tisíc!

 

Což mně ale nesere. Sere, že furt nakupuju, už to nemá kdo žrát (co naplat, když ček rád vaří), a tak zákonitě vyhazujem. A to nesnášim, plejtvat jídlem.

 

Taxem začal nakupovat častěji po menším objemu. A zatim lepší. Každopádně ale viva la rohlik & tesco dovoz. Tahat to sám, mi jebne :D

Upraveno uživatelem Maxel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

rolas: je to dost snadné. Na dovozových serverech docela často doprodávají relativně kvalitní maso s 85% slevou, naposled jsem koupil vepřovou pečeni za cca 30,-/kg, kuřecí stehna jdou koupit i pod 20,-/kg (nekupuju nic z Agrofertu, ale i tak to jde). Naporcoval jsem si to po 300g, připravil sous vide (sůl, pepř) a za 500,- jsem měl na měsíc co jíst. K tomu sous vide zeleninu (mrkev, petržel, brambory, kousíček másla) a v pohodě se s porcí vejdu do 15,- Kč. Ono když člověk musí, tak se vynajde lecjak :) Jen bych nechtěl, aby to vypadalo, že si stěžuju, vůbec ne. Věci jsou jak jsou a je to tak dost fajn...

Smekam, mlatim hlavou o zem a prosil bych si vice informaci o zdrojovych serverech a postupech. Na co dat bacha atd. Klidne do SZ.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JoyStick: na tom není nic ke smekání ani obdivu. Prostě se stane, že se člověk v životě ocitne ve různých situacích (a téměř vždy svým vlastním přičiněním), no a já jsem se zrovna ocitl v takovéto. A protože mi do toho přibyly hodně velké zdravotní problémy a nutnost zhubnout a živit se zdravě a kvalitně, musel jsem najít cestu, jak to udělat. Tak jsem ji našel, to je celé.

Prostě hlídám každý den všechny servery, kde se prodává a odváží jídlo a tak jednou za měsíc, jednou za tři týdny něco chytnu fakt levně. Samozřejmě s tím, že se to musí hned zpracovat. Takže třeba maso si hned rozdělím na porce, aby mi to kaloricky vycházelo, zavakuuji, udělám v sous vide (mám tyč a velkou plastou bedýnku, takže relativně velkou kapacitu). Spočítám si, kolik si nechat v lednici, zbytek dám do mrazáku.Jak z lednice, tak z mrazáku jde rychle jídlo udělat v mikrovlnce a nebo znova v lázni. No a přílohy to samé. Pak mám jistotu, že mám pořád kvalitní jídlo, že budu hubnout a zdravě jíst a že ušetřím Když se to nahrne, je to práce jak na kostele, ale to mně baví.

Když mi bylo fakt ouvej, tak mi tohle vlastně zachránilo zadek. Ale sous vide je hlavně o tom, udělat si jídlo, jak ho člověk chce mít. Zeleninu, maso, dělám tak i tvarohové dezerty pro dcerku. Že tak jde ušetřit, to jde, ale myslím, že zrovna tady na tomto foru to asi nebude ten nejceněnější benefit :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moje heslo je adapt or die.

Takze muj obdiv mas bez vyhrad.

Dal to rozvadet nema smysl.

 

A rad bych vedel jake servery, tohle mi zni jako docela zajimava challenge, protoze to co prozere maxel se 4 clennou rodinou prozereme ve dvou celkem s prehledem.

Ne ze by to byl problem, ale rad zkousim novy veci a tohle me fakt hodne zajima, i v souvislosti s par iniciativama na zapade.

 

Takze detaily fakt ocenim. Pokud se nechces rozepisovat tady, tak klidne do zpravy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JoyStick: všechny, které prodávají a rozváží jídlo, kosik, rohlik tesco atd. A teda doufám, že se z toho masová challenge nestane :))) Protože co bych pak jedl :))) Pro mne to není zábava, ani výzva, ale nutnost. Je to strašný žrout času, ale jsem stejne skoro furt na PC, takže mi to nevadí. A to vaření mne pak vysloveně baví.

Zmizik: děkuju, ale tohle přece fakt není žádná zásluha. Je to spíš z nouze ctnost. A taky dennodenní připomínka, kam může vést jedno špatné životní rozhodnutí. I když ty problémy mi daly tolik, že vlastně ani nevím, jestli je to vážně špatně. Spíš je to pro mne dobrá zkušenost a velká škola.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zmizik: já se do té situace také dostal hlavně tím, že jsem se roky jen litoval, kňoural a neuměl se s tím vším vyrovnat. Jenže čím víc posraný jsem byl, tím jsem byl ve větších sračkách (omlouvám se za expresivní výrazy). A jednoho dne, pozdě, ale ne nezvratně pozdě, mi prostě došlo, že to tak nefunguje a že to nikam nevede. A tak jsem prostě změnil pohled na sebe, pohled na druhé, pohled na svět a začal znova. A je mi fakt moc fajn, i když třeba musím řešit podobné trable :) Vím, že to zní, jako že jsem dostal lepší prášky nebo propadl sektě, ale nic takového :) prostě jen racionální úvaha :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...