Přejít na obsah

KULINÁRIUM Chronomagicum


Doporučené příspěvky

Malý příspěvek k tématu kuchyňáky. Zhruba před 10 lety jsem si koupil svoje první lepší nože. Trdy myslel jsem si, že si kupuju lepší nože. Byly plzeňského nožíře pana Poka. Starý pán je velice sympatický, ale ty nože stály za prd a dva ořechy. Nedržely ostří, nedělalo se s nimi dobře. Pak mi do cesty přišel nůž z nějaké promo akce v Lidlu. Ten mě naopak velice překvapil, začal jsem dělat prakticky jen s ním, Jenže je to velký nůž a na všechno se nehodí. Jednou jsem si zkusil koupit na Aliexpressu nože od firmy Keemake. Já vím, že monitor snese všechno, prošel jsem si nějaké recenze nejen na tom prodejním portálu a na zkoušku koupil jeden nůž asi za 30 $. Nůž přišel v krásné krabičce, perfektně zabalený a už na první pohled budil důvěru. Skvěle zpracovaná čepel z japonské oceli VG 10, ručka z mikarty.. Největší vrah nožů, kterého znám, je moje manželka. Asi po měsíci, když s ním dělala, jsem zkusil ostří, už neholil, ale po obtažení ocílkou, řezal zase jako ďábel. V ruce se neklouže,  je perfektně vyvážený. Bylo rozhodnuto. Dokoupil jsem další, celé to přišlo asi na 4300 Kč, ale ty nože jsou dokonalý. Mám z nich velikou radost.

 

 

6B21149C-1F1D-496E-A9C8-5B98D6F41E2B.jpeg

67420537-E915-48EB-BA3A-46271507845E.jpeg

225A6DEF-6E92-4394-88FE-0FE0CF331130.jpeg

3B2CCA30-537D-470F-B274-71ABCB3D6ADF.jpeg

3AE154C1-C70B-437A-B798-1C53D1A4F209.jpeg

F6A7FA22-3B8C-4C0B-8197-1AB2BC3249AE.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky sem prubnul kudly z Aláče.
Konkrétně tuty:
https://a.aliexpress.com/_B0zbsS

Celej set vyšel na cca 15 stovek. Za ty prachy gut. Jediný co, tak některý byly dost blbě vyvážený, těžký na rukojeť.
Každopádně sloužily dobře rok. Ale poslední dobu už to vůbec nedrželo ostří a ani vocílka nepomohla.
Tak sem to vzal jako impulz konečně koupit “vysněné” Wüsthofy.

60b2a203f223c2ebd664899c32d0866f.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Velevážené gastronomochronopanstvo, naše talíře již utržily v myčkové válce dost šrámů a tak uvažuji o změně. Nemáte nějaký nápad? Odolná bílá klasika bez ozdůbek... díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tome zabrus do gastro eshopů, jednak se tam nabízí převážně bílá bez ozdůbek, a pak taky ty řady drží léta, takže se pak dají dokoupit. Většinou je to docela odolná kvalita. Klasický řady Melodie, Praha, Benedikt a další. Plnej katalog má na webu www.sving.cz tam jsem byl s nákupem vždy spokojen. 

Za podjezdem míval porcelán i Mach, ale nevím jestli už nemají jen prodej strojů a celkového vybavení, tam bys to mohl skouknout osobně.

Upraveno uživatelem Tom4
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tome, máme skleněné bílé od Luminarcu. Vypadají jako slabší porcelán a jsou opravdu odolné. Zvládají myčku a hrubší zacházení. Dokonce i pád na dlažbu dezertní talířek přežil :-)

Upraveno uživatelem Kuba13
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 6. 5. 2020 v 17:54, hufnor napsal:

Včera jsem konečně objevil ta správná předkrmová vejce. Přes kanál Food Wishes ke mně doputovaly vajíčkové obláčky. Základní princip je jednoduchý, vejce se rozdělí na žloutek a bílek, bílky se vyšlehají s trochou octa (citrónu) a špetkou soli, přičemž vzniklý sníh by neměl být takový ten úplně pevný, ale ještě trochu vláčný. Sníh se rozdělí na máslem potřený plech do formy obláčku/hnízda s důlkem na žloutek uprostřed a peče se v troubě na 190 asi 5 minut do mírně zlatava. Pak se plech vytáhne, do důlku se uplacíruje žloutek a nechá další cca 3 min v troubě zatáhnout. Podávat lze samotné na toustu s máslem.

Já jsem si s tím trochu vyhrál, na toust šlo napřed gervais s dijonskou hořčicí, na to lžíce na proužky nakrájeného ledového salátu naloženého na chvilku v lehké zálivce z bílého vinného octa (který šel i do bílků - cca kávová lžička na 4 vejce) a oliváče, následováno uzeným lososem a navrch přistály obláčky. Dozdobeno pažitkovou kládou a hráškovými klíčky a zakápnuto balsamikovou omajdou. Vizuální efekt super, chuťově výborné. Příště udělám obláčky kompaktnější a důlky trochu menší, napoprvé jsem se bál, aby se mi nezatáhly, tak jsem tam udělal pořádné krátery a tím se mi i obláček poněkud rozlezl.

Jedna podstatná výhoda této úpravy vajíček spočívá ve spojení tekutého žloutku jako je například u pošírovaných vajec, poměrně efektního vzezření a možnosti přípravy několika kusů najednou. Čas se investuje dopředu do oddělování vajíček a šlehání bílků, ale pak, když je potřeba podávat 4, 6, 8 porcí předkrmů, tak to jde udělat a servírovat na rozdíl od těch pošírovaných vajec naráz.

 

@hufnor Tož sem kolego zkusil včera ty Tvoje voblaka, všecko šlo jako po másle až do chvíle, kdy sem je vyndal z troubé a začly ty bobky chladnouti. V tu chvíli se nevim včil proč začly propadávat, luft z nich zkrátka zdrhnul. Možná sem s tim moc kvedlal když sem to vodděloval vod plechu, ale řikal sem si, že se Tě voptám, esivá si s tim neměl taky poprvně problém?

Dík za tipa

Upraveno uživatelem JoyStick
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 minutami, JoyStick napsal:

@hufnor Tož sem kolego zkusil včera ty Tvoje voblaka, všecko šlo jako po másle až do chvíle, kdy sem je vyndal z troubé a začly ty bobky chladnouti. V tu chvíli se nevim včil proč začly propadávat, luft z nich zkrátka zdrhnul. Možná sem s tim moc kvedlal když sem to vodděloval vod plechu, ale řikal sem si, že se Tě voptám, esivá si s tim neměl taky poprvně problém?

Dík za tipa

Mně to drželo, je ovšem třeba dodat, že jsem zapomněl uvést, že já to měl na podložce, ne přímo na plechu, tzn, na plechu byla nepřilnavá podložka z lýdla, na ní máslo, na tom vobláčky. Stejně jsem je musel trochu přesvědčovat k oddělení, ne, že by samy odskočily, ale prostě jsem je podebral podebírátkem a odpodebírátkoval, tak mi to nepřipadlo tak podstatné.

Když si ale znova čtu tvůj příspěvek, tak nevím, jak jsi tom měl s tím chladnutím. Já to vytáhl z trouby a během 10 vteřin to putovalo na toust. Nevím, jaká byla časová prodleva před fotografováním, ale pár minut to bylo. Nakolik udržely původní objem, těžko říct, ale rozhodně nějak katastrofálně nesplaskly. Je ale fakt, že u takových sufléoidních receptů bývá občas v něčem rarach. Blbý ocet, málo/moc, sůl, málo/moc, šlehání, málo/moc, teplota, málo/moc. U mně to mělo úspěch, protože jsem zahaluzil hned napoprvé, takže ani nevím, v čem by ten fail měl spočívat.

Možná se to vykrystalizuje ze dalších zkušeností/ze zkušeností dalších soukuchtů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tož já to prubnu eště párkrát a uvidíme. Vocta sem tam nedal ničevo, zakáp sem to limetou a voleje též ništ. Našlehaný to bylo si myslim tak akorát, ale rozhodně sem je měl míň zlatý než to cos postnul Ty. Takže je aj možný, že Tobě ten exteriér držel tvar díky tý tvrdší krustě. Ty moje byly furt fluffy, ale zkrátka zplaskly a nedržely vejšku. Mysim že to by moh bejt ten pudl. Dám vědět.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dneska jsem dělal prvně zelený chřest a brambory sous vide a obojí pecka. Chřest jsem jen jemně posolil, k bramborám kousek másla, kmín a bobkový list. 85 stupňů, chřest 30 minut, brambory asi hodinku. Chřest krásně al dente, výborná chuť, daleko lepší, než při vaření ve vodě. Brambory taky nejlepší za hodně dlouhou dobu.

Nečekal jsem takový rozdíl ve prospěch sous vide, i u takové "blbosti" jako jsou brambory. Doporučuju vyzkoušet.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radku, mi to připomíná tzv. květák po italsku, to je vlastně jen uvařený květák přelitý rajčatovou omáčkou a posypaný sýrem. Takže cajk. To si udělám jak začne květáková sezóna, to mám rád   :)

U mě na zahradě přebujelá rebarbora, tak koláč rebarbora jahody pudink. Moc dobrej.

20200510_201236_copy_768x1060.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, filo-boxer napsal:

Dneska jsem dělal prvně zelený chřest a brambory sous vide a obojí pecka. Chřest jsem jen jemně posolil, k bramborám kousek másla, kmín a bobkový list. 85 stupňů, chřest 30 minut, brambory asi hodinku. Chřest krásně al dente, výborná chuť, daleko lepší, než při vaření ve vodě. Brambory taky nejlepší za hodně dlouhou dobu.

Nečekal jsem takový rozdíl ve prospěch sous vide, i u takové "blbosti" jako jsou brambory. Doporučuju vyzkoušet.

Tak chřest mi z toho taky přišel opravdu moc dobrý. Já ho dělal na 60 asi 90 min a pak ještě na grilu. Naopak v bramborech musím, říct, že jsem nepoznal rozdíl. Ještě to prubnu. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radku, mi to připomíná tzv. květák po italsku, to je vlastně jen uvařený květák přelitý rajčatovou omáčkou a posypaný sýrem. Takže cajk. To si udělám jak začne květáková sezóna, to mám rád   
U mě na zahradě přebujelá rebarbora, tak koláč rebarbora jahody pudink. Moc dobrej.
20200510_201236_copy_768x1060.thumb.jpg.81c194e6f0ecb55ce7139b29b0c7ae25.jpg

Rebarborovej crumble milujem, hodis mi sem recepis na ten koláč? Díky
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...