Přejít na obsah

KULINÁRIUM Chronomagicum


Doporučené příspěvky

@bandicoottvl, tak good luck, já bych bez silný sedace nedal, sem na tom stejně jak ty, takže jedině voblbnout a nic nevnímat

ještě snad lepčí, když Ti to dělat nosem, že je výrazně slabší dávivý reflex 

Upraveno uživatelem Moty
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, marosh napsal:

Mrtvá želva

Kdybys věděl o živé tak bych udělal polívku. V jedné starší kuchařce mám recept, buď z celé želvy (aspoň 40kg, menší údajně nejsou dobrý), nebo koupit u řezníka, ale ptal jsem se a nemají :(

 

 

20201105_162116.jpg

Upraveno uživatelem Tom4
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tyhle historické recepty (...a hlavně posbírat zelený tuk pod krunýřem) jsou fajn - jednomu to hned připomene paní Magdalenu Dobromilu Rettigovou nebo Luisu Ondráčkovou a jejich klasické mňamky, za kterých by se dnešním outlocitným bíloušům zvedal kufřík už po přečtení názvu. Ale sbírat teď na podzim čtvrt kila chroustů bude asi stejná fuška jako shánět živou 90-liberní želví polokonzervu... :whistle:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Se to sem skoro bojím dát po těch vašich exhibicích...

Tom4 mě naučil sbírat strmělky a čirůvky, tak dneska dušené houbové rizoto. Nevypadá kdovíjak vábně, ale je to veliká dobrota, furt na něj chodím.

IMG-20201104-WA0004.thumb.jpg.0d8574c25d605db22fc495ae6a8c80a0.jpg

IMG-20201105-WA0001.thumb.jpg.02079f371383a69d1dc8ac2a7896f63c.jpg

IMG-20201105-WA0000.thumb.jpg.7b31d8d947b50c7fa8e636bf0d2ae518.jpg

IMG-20201105-WA0002.thumb.jpg.75630f6a4fa6f4c22a42afba2bf7535f.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Moty mně to zelí lezlo nahoru a nahoru, po asi 4 dnech jsem ho normálně zatlačil dolů a už si spokojeně kysá jak má.

@martar to já jen že jsem zrovna seděl u knihovny :) jak se nám vaření a kuchyně a všechno okolo za 150 let od vydání té knížky změnilo . . . půlka receptů se nedá přečíst, slova a suroviny už dávno vzal čas (naštěstí k tomu mám encyklopedii z té doby)

Houby správně, a koukám se ti tam vloudil i jeden hřib dutonohý, ovšem rizoto parádní, to mám rád, dělám taky takový, dávám do něj smetanu a nahoru si strouhám parmazán a jarní cibulku :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky bych rád se smetanou, ale jedna dcerka má intoleranci, takže podlévám vývarem.

Staré kuchařské knihy jsou svět sám pro sebe, divím se, že je dneska mladí demonstrativně nepálí. Často nekorektní; zvlášť ohrožení živočichové jsou v nich usmrcováni trýznivým způsobem; a hlavně - půlce názvů dnes nikdo nerozumí. Ješté že v reedicích bývá vzadu slovníček :D

Resized_20201105_173909_9279.thumb.jpeg.d2c7f9f0f766167a7a75a5a5d5411dd8.jpeg

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Tom4 Já sem už 2x testoval ten lák a teda luxusní, krásně hustej a bude barvit jak sviň🤣

Nejdřív se mi to zdálo malo pod vodou, tak jsem druhý den dolil, ale pak zase odebíral, teď to drží a lehce kouka jeden roh kamenu, ale zelí je pod hladinou, o víkendu bude big tasting, tak se těšíme.

Btw. dáte to pak před konzumací vychladit do lednice?

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, Tom4 napsal:

Kdybys věděl o živé tak bych udělal polívku. V jedné starší kuchařce mám recept, buď z celé želvy (aspoň 40kg, menší údajně nejsou dobrý), nebo koupit u řezníka, ale ptal jsem se a nemají :(

Želva sloní prý čekala na oficiální biologickou klasifikaci 300 let od objevení tohoto druhu západními námořníky. Důvod byl prozaický, maso želv bylo prý tak vynikající, že se jednoduše nikdy nepodařilo žádnou dovézt zpátky do Evropy (nesežranou). Zůstává otázkou, jestli to skutečně je to nejlahodnější maso na světě, nebo jestli jenom bylo supr mňamkové ve srovnání s červy prožranými krekry. Po pár měsících na krekrech by asi i gothaj chutnal jako božská mana.

Želvy na palubě vydržely dlouho naživu, takže fungovaly jako takové konzervy s čerstvým masem. Kruté,  smutné, ale life is a biatsch a silnější pes ... žere.

Upraveno uživatelem hufnor
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 hodinami, Roman I. napsal:

Normalne to sezerte. Zeli mi vzdycky vyslo moc kysele,  tak drzim  palce

U mě zelí takto, nevím jestli jsem ho nenakrájel moc nahrubo, ale uvidíme. 

Romane, jak dlouho jsi ho tam držel?

20201106_085730_copy_2016x2669.thumb.jpg.8e9438b3ebeccde4789905bc87226e16.jpg

To kimči jsem nikdy nedělal, takže jsem si popletl že se kvasí, což se nekvasí ale fermentuje, pokus číslo jedna, recept z netu co jsem vyhledal na nějakém blogu u korejců.

20201106_085815_copy_2016x1512.thumb.jpg.6e8fb27b9ee187e316509148e7dfe78f.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ahoj, v návodech píšou 4-6 týdnů. Já bych to tam tak dlouho nenechával.  Tak dva týdny a pak do lednice. Je to imho velká alchymie. Co fermentuješ, jak je to nakrájené a hlavně při jaké teplotě. Nahrubo to nemáš.

Teď jsem v tom dělal kimchci. při teplotě cca 15 stupňů tak týden a pak do lednice. Je to taková ta počínající ponožka, chuťově moc dobrá, ale zabarvila mi to trocha sojovky, co jsem tam dal, takže ne focení to moc není. 

 

Já rád pročítám tento bloq. https://www.zkvaseno.cz/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...