Přejít na obsah

KULINÁRIUM Chronomagicum


Doporučené příspěvky

jak děláš pažitkovou omáčku? to vůbec neznám.. alternativa křenové/koprové/okurkové?

Pažitková omáčka je celkem oříšek, Pažitka není chuťova tak výrazná, aby sama udělala chuť, takže bez dalších přísad bude mdlá. Když tam ale spolubojovníků napereš moc, zanikne jemná chuť. Takže základ přepuštěné máslo, hladká mouka, udělat jíšku. Dolévat vývarem z masa a furt míchat. Vzít trochu kapar, používám kapary v soli, propláchnout, nasekat na prvočinitele a dát do omáčky. Ony ji spíš jen trošku osolí.... Potom jemný ocet. Používám nějaký rakouský vinný a po lžičkách jemně okyselit, vzít hafo nasekané pažitky, hodit dovnitř a vypnout sporák. Asi deci smetany na vaření, promíchat, nechat odpočinout. Trošku to zhoustne, podle potřeby dolít vývarem do požadované konzistence. Šel by ještě vmíchat šlehaný žloutek, aby to bylo krémovější, ale kvůli dětem to tam nedávám.

 

Studená pažitková - ta pravá k tafelspitzu, ale doma by neprošla - je v podstatě domácí majonéza. Namočit 3x tousťák do mlíka, rozmačkat , vymačkat mlíko, mrsknout do mísy. Smíchat se 3 vařenými žloutky natvrdo,osolit, opepřit, cukr, 2 syrové žloutky a míchat jak vzteklej. Dolévat kvalitní olej, vznikne majonéza (hustší). Smíchat ocet a vodu a jemně ředit, míchat jak vzteklej. Dohodit posekanou pažitku, zamíchat, hotovo

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určitě vyzkoušej, použitou dýní byla již zmiňovaná hokaido, máslová je dle mě na polívku ještě lepší, já na to dneska neměl moc čas, takže je to bez housky, olej bohužel taky nebyl po ruce, tak aspoň chilli na ozdobení. A opražený dýňový semínka jsou pro tenhle účel naprostej luxus. Na víkend už mám nachystanej recept na dýňovej koláč. Holt sezonní suroviny jsou nejlepší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Znáte někdo Kim Chi ?

Kamarád si dovezl recept z Koree a udělal to, naprostá lahůdka pro toho, kdo se nebojí experimentů.

Je to snadné a hlavně výborné. Tam to prý jedí imrvére, prý je to zdravé a dodává to sílu... já to jím tedy jen proto, že mi to chutná.

Se svolením kamarád dávám recept na vyzkoušení a foto pro inspiraci.

? 1 čínské zeli rozkrojit podélně na osminky

? prosolit všechny listy ? hrnkem soli (já používám 2 dcl hrnek)

? nechat to stát 1 až 1,5 hodiny (pusti vodu) pak vymačkat vodu z listí

? ve zvlášť misce smíchej ?omáčku?

? ? hrnku sójove omáčky

? 4 stroužky prolisovaného česneku

? 3 ? 5 čajových lžiček palivé papriky (nebo nakombinovat s chilli)

? hrnek na tenké nudličky nakrájené bíle ředkve

? hrst/pul sáčku vařené vidličkou rozmačkané rýze

? po 1 ? 1,5 hodině vymačkat ze zelí vodu

? zeli promazat připravenou omáčkou

? takto promazané zeli dat do pokojové teploty na 3 ? 5 dnu

? po této době dát do lednicky a vydrží to kliďo i měsíc

 

Ještě foto a dobrou chuť.

post-10202-040333700 1350474402.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj kim chi je spousta druhů. Vlastně každá rodina má svůj vlastní recept. Já jsem letos měl na "poli" kvanta pak choi /jakési čínské zelí-salát/ a čínskou kapustu gai choi /ostře kořeněné skoro jako křen/. Experimnetuju s různou zeleninou. To pak choi má vegetační dobu jen kolem 35-40 dní a je dost rané. Ale to kim chi jsem se neodhodlal naložit. Oni to dávaj do nádob, jako my zelí a jedí celý rok.

 

edit.: taky tam dávaj tu jejich rybí omáčku, příp ústřicovou ....

Upraveno uživatelem gandalf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...