Přejít na obsah

KULINÁRIUM Chronomagicum


Doporučené příspěvky

Ahoj. Ono už to tady určitě proběhlo, ale bude to hodně dozadu, proč tedy ne.

 

BBQ STYLE

 

Maso. Velikostně bych doporučil alespoň kilový kus masa. Zároveň co možná nejsouměrnejší, aby se propekl rovnoměrně. Maso osolím, opepřím a zatáhnu zprudka ze všech stran na pánvy.

 

Nálev. Na cca kilo masa mi to většinou vyjde na litr jablečného (100%) džusu, 4-5 lžic Jack Daniels Smoked, menší rajčatový protlak, stejně sladkého kečupu jako JD, pár lžic medu a 3 stroušky česneku. Občas tam pošlu i pár kapek sladké sojovky. A samozřejmě chilli podle chuti. Všechno na chvilku prohřeju v rendlíku, vařit se to nemusí.

 

Pečení. Do pekáče s poklicí jde maso a nálev. Důležité je, aby bylo maso z větší části ponořené, nejlépe celé. Přiklopené peču na 120st. kolem 5h. Ten čas je spíš informativního charakteru, berná mince je zkouška na vidličky ? jak se maso odděluje na vlákna, je hotovo. Nakonec odklopím, zvýším forsáž na 200st. (a zapnu gril) a peču na barvu, 20-30min. Maso občas otočím.

 

Doladění. Jak je upečeno, maso nechám odpočinout a omáčku podle preference zredukuju v rendlíku. Cílem je spíš hustší konzistence. Pokud by byla chuť moc výrazná, možno zjemnit kouskem másla nebo pár kapkami smetany. Moc často to ale nedělám. Jak je omáčka podle představy, maso natrhám vidličkami v pekáči, zaleju omáčkou a dobře promíchám.

 

Sendvič. Nejlepší je to poskládat do klasické burgerové briošky. Ale funguje to dobře třeba i s ciabattou, nebo dobrým žitným chlebem. Garnish dávam kyselou okurku, červenou cibuli a rukolu. Volitelně je dobrá eventualita cibule naložená do rýžového octu s cukrem (stačí hodinu/dvě předem). V takovém případě nedávám okurku.

 

VIRGIN STYLE

 

Naprosto stejný postup jako výše, jen nálev tvoří vývar (hovězí nejčastěji) s jablečným ciderem (ten jsem hore zapoměl uvést) v poměru 2:1.

 

Jelikož není maso tolik výrazné, jako BBQ varianta, dávám do sendiče dresink ? créme fraiche smíchám s nakládaným křenem a přidám lžičku medu. Garnish je pak jen rukola a zmíněná nakládaná cibule.

 

Finito :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na zítra mam založenou sous vide picanhu.

Díky @bells za vakuovačku ;)

 

Jenom zjišťuju, že bez udírny to bude dost na pikaču.

 

Opožděně, ale přece jen (raději sem nelezu, bych slintal jak ostatní a proč se trápit :D) - nemáš za co, konečně se k tobě taky dostala :D

Ad udírna (v domácím prostředí), asi nutně potřebuješ toto :) https://www.sagecz.cz/smoking-gun/bsm600

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už sem na to koukal, je to fakt dobrý, funkční a tak?


Btw. včera sem na dnešek pro dceru k obědu dělal kuře na paprice a musím se teda pochválit jak neskutečně se mi to povedlo.

1 kg kuřecích stehen - část dle libosti
2 cibule
500 ml vývaru

250 ml smetany 33 % tuku
2 lžíce oleje
2 lžíce mouky
1 lžíce másla
1 lžíce sladké mleté papriky, sůl, pepř


Kuřecí stehna rozdělte a dobře osolte ze všech stran a nechte odležet v lednici (klidně i přes noc). Maso po odležení dobře osušte papírovým ubrouskem. Cibuli oloupejte a nasekejte nadrobno.

Do kastrolu vložte díly kuřete kůží dolů a zprudka je orestujte dozlatova. Otočte a to samé i na druhé straně.

Kuře vyjměte a dejte stranou. Přidejte lžíci másla a nasekanou cibuli. Zmírněte trochu plamen a pomalu nechte cibuli zesklovatět (8 až 10 minut, ale ne zase, aby chytila výraznou barvu). Přidejte mouku s mletou paprikou a krátce zasmahněte.

Zalijte horkým vývarem a promíchejte. Vložte všechny díly kuřete a dejte na mírný plamen pomalu táhnout (asi 45 až 60 minut). Měkké maso vyjměte ? podle preferencí jej už můžete obrat. Přidejte smetanu a rozmixujte dohladka. Maso vraťte a nechte ještě chvíli v omáčce dojít.
5033d68d6a3988bfed8c9517e8645b53.jpg

Upraveno uživatelem Moty
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jako funkční určitě, jestli i dobrý...asi věc názoru, viděl jsem to v akci (btw: je to dost dobrý eyecatcher, každého to hned zaujalo) a jedl i věci s tím připravené, ale že by mě to teda nějak posadilo na zadek to ne. Ovšem já taky obecně očuzené věci moc nemusím, takže těžko soudit, nejsem cílovka. Spíš mě napadali jiné věci, které by se s tím dali dělat, ale to se mě taky netýká, takže nic no :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ciwe, další krám co asi budu potřebovat. Díky voe @bells :D

 

@Moty, po tomhle se u nás doma můžou umlátit, semnou to nicmoc nedělá. Ale máš to pěkný!

 

Pod tíhou debaty na téma pulled pork, vrhnul jsem se na něj. A rovnou spíchnul aji fotorecepis.

Operation finale bude zítra, na oběd.

 

0de11665faebd67f45fb4ab0c3caae3a.jpg

 

Na večeři jsem spáchal Tom Kha Gai podle @tikzot. A jako pokaždý to byl grandsukcés.

Přivostřil jsem si to morugou a trochu to přehnal ; upadne mi huba!

 

c87d3f15917c84c592227169d231b2ee.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přijel jsem z kola, paní rýmička tak není čas na hrdinské činy, takže zahrada, pár kulatých baby cuket, hovězí původně na hamburgery, do toho sýr, ochutit, nahoru "crumble" z parmazánu, citrónové kúry, žloutku, strouhanky a provensálského koření a šup do trouby :)

 

post-49277-0-76854900-1563703980_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...