Přejít na obsah

KULINÁRIUM Chronomagicum


Doporučené příspěvky

To už je jak s těma hodinkama.... Chvilku to tady čtu a už zase něco kupuju. Ale nedá mi to ... Je třeba vyzkoušet sous vide.
Potřebuju poradit jak začít. V Lidlu jsou teď irské stejky a ve čtvrtek je tam vakuovačka. Takže uvažuju, že zítra koupím ty stejky od každého jeden a dám do mrazáku. Ve čtvrtek pak tu vakuovačku.
Máma má zavařovací hrnec z Lidlu o kterém tu psal Roman o pár příspěvků výše.
Chtěl bych to zkusit nejdřív v tom hrnci, jak to půjde.
Jak doporučujete začít ať je to trochu na jistotu? Teplota a doba přípravy?
Koukám už delší dobu na několik YT kanálů jako sousvideeverything apod. Tak by mě zajímalo jaký je váš názor na přípravu masa do sáčku? Solíte už maso do sáčku, nebo až po vytažení? Dáváte sušený česnek nebo čerstvý? Co čerstvé bylinky? A přidáváte máslo nebo olej do sáčku?


Odesláno z mého F2 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

hufnor: Pak dej vedet jak to dopadlo. 🙂

Poradne ty steaky prober, byvaji nakrane hodne na tenko. Davam vetsinou jen cerstve bylinky, sul a pepr. Hovezi skoro vzdy delam na 54*C a tak maly kousek max 2 h. Byt tebou zacnu necim jinym, kde krasu sousvide poznas lip. 🙂 Radsi delam vetsi kusy masa, at zustanou maximalne stavnate. Klidne i veprove, kruti nebo kureci...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To už je jak s těma hodinkama.... Chvilku to tady čtu a už zase něco kupuju. Ale nedá mi to ... Je třeba vyzkoušet sous vide.
Potřebuju poradit jak začít. V Lidlu jsou teď irské stejky a ve čtvrtek je tam vakuovačka. Takže uvažuju, že zítra koupím ty stejky od každého jeden a dám do mrazáku. Ve čtvrtek pak tu vakuovačku.
Máma má zavařovací hrnec z Lidlu o kterém tu psal Roman o pár příspěvků výše.
Chtěl bych to zkusit nejdřív v tom hrnci, jak to půjde.
Jak doporučujete začít ať je to trochu na jistotu? Teplota a doba přípravy?
Koukám už delší dobu na několik YT kanálů jako sousvideeverything apod. Tak by mě zajímalo jaký je váš názor na přípravu masa do sáčku? Solíte už maso do sáčku, nebo až po vytažení? Dáváte sušený česnek nebo čerstvý? Co čerstvé bylinky? A přidáváte máslo nebo olej do sáčku?


Odesláno z mého F2 pomocí Tapatalk


Teplota radši o kousek míň, než víc, z medium well done už medium neděláš, pokud možno ověř teplotu druhým teploměrem. Lidlové termostaty občas kecají. Já dělám hovězí tak 54, 55 stupňů. Čas závisí na mase, cca 2 až 3 hodiny bohatě stačí, když máš vyzrálé dobré maso. Tužší typy klidně 6 +. Ve vak. sáčku. Mořská sůl už do sáčku, je to chutnější a nepozoroval jsem nějaký znatelný úbytek šťavnatosti. Česnek dávám podle Gugy, sušený. Bylinky podle toho, jaké mám, obojí dobrý. Většinou tymián, případně rozmarýn. Tuk k hovězímu ani vepřovému nedávám. Máslo ani olej. Opět viz pokusy na kanálu SVE. Někdy oliváč ke kuřeti. Na závěr karamelizuju buď na grilu kousek nad uhlím, nebo na pánvi (méně porcí) v rendlíku na vyšší vrstvě ghí/doma udělaném přepušťeném másle, na poměrně vysokou teplotu. Dávám ghí tolik, aby ho po přidání masa bylo v nádobě tak půl centimetru. Krusta je pak roznoměrná. Ghí pak slívám do sklenice a používám víckrát.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Obecně se mi kupodivu osvědčily u sous vide čerstvé věci, asi je to tím že při klasické přípravě na ochucení masa používám suché koření, ono to u minutkové úpravy není moc reálné používat čerstvé bylinky, česnek aniž by se znehodnotily. U toho sous vide to jde, dostane to maso chuť a není to špatné.

Ovšem opět opakuji že celé vaření je jednak individuální a také experiment závislý na X faktorech (každé maso má jiný obsah vody, každá mouka jiný obsah lepku atd.), co funguje a chutná jednomu nebude sedět druhému. Když dám deseti kuchařům stejné suroviny (jako mrkev z jednoho balení, cibuli z jednoho pytle a maso z jedné krávy), aby uvařili svíčkovou, tak bude každá úplně jiná.

Stejně jako sousvide, dobrý doplněk, ale modla to není, a na doma speciálně. Nedovedu si představit denní používání, to bych to měl zapnutý pořád. Ale občas ano, na věci jako kotleta, panenka, steak dobrý.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi díky. Jednalo se mi spíš o prvotní info, jak začít s hovězím, primárně stejky. Hlavně to chci zkusit, proto zatím ten zavařovací hrnec. Pokud se to chytne, tak koupím i tyčku, mám už vymyšlené, že ji vrazím do plastového termoboxu, do kterého vyřežu díru ve víku přesně na tyčku. Taky to nechci na každý den, ale spíš jak tu někdo psal, když se sejde více lidu, nebo s rodinkou na grilovačku, nemusíš tam stát hodiny a péct pro všechny. Vytáhneš hotové maso a zatáhneš na grilu. Hotovo. Nějak se s tím ze začátku poperu, jak jste psali výše a uvidíme, jaký bude výsledek, pak budu ladit dál. Někde musím začít.

Odesláno z mého F2 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na sous vide jsem pořídil tyčák z Lidlu zatím jen větší problém je vakuování, pokud nepoužiji jen sušené bylinky ale trochu marinádu tak při vakuování mě vakuovačka  vysaje i část marinády i když jsem  zkoušel dát vakuovačku výše  a tím pádem je svar k ničemu😪

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 minutami, Conrad napsal:

Na sous vide jsem pořídil tyčák z Lidlu zatím jen větší problém je vakuování, pokud nepoužiji jen sušené bylinky ale trochu marinádu tak při vakuování mě vakuovačka  vysaje i část marinády i když jsem  zkoušel dát vakuovačku výše  a tím pádem je svar k ničemu😪

Myslis jako tu klasickou olejovou marinadu? Neni to zbytecne? Kdyz jsem pridaval treba trochu worchestru a horcice, tak problem nebyl. Posypal bych to jen nejakou suchou smesi a je po problemu. 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máš pravdu,

před 43 minutami, krutor napsal:

Myslis jako tu klasickou olejovou marinadu? Neni to zbytecne? Kdyz jsem pridaval treba trochu worchestru a horcice, tak problem nebyl. Posypal bych to jen nejakou suchou smesi a je po problemu. 🙂

 Máš pravdu byl jsem zvyklý používat často olej ,alkohol atd

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky jsem prikoupil - jen nevim jesi neni az moc velkej. Je mozny ze tu jeden pustim, jestli se nebude bratrovi libit.

Nejvic me dostala ta obr krabice ve ktere to doslo. default_smile.gif

dc436229e53b73cb9cbd5de65effe295.jpg

Kdybys ho pouštěl, dej vědět, vzal bych jeden do zásoby jako dárek pro tchána. Svůj už mám.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, brownwld napsal:

Taky jsem prikoupil - jen nevim jesi neni az moc velkej. Je mozny ze tu jeden pustim, jestli se nebude bratrovi libit.

Nejvic me dostala ta obr krabice ve ktere to doslo. :)

dc436229e53b73cb9cbd5de65effe295.jpg

Já se připojím k poděkování za ten tip. Nůž je to super, a je fakt velkej. Do teď mi přišel velkej ten 16cm, co mám doma, proti němu je ta 23 jako mačeta 🙂

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...