Přejít na obsah

KULINÁRIUM Chronomagicum


Doporučené příspěvky

jinak s masem doporucuju Makro, pro ty co maji karticku, maso tam sezenu jakykoliv potrebuju. neni levnejsi, ale sortiment vyhovujici. beru dost casto i jizni ameriku, kterou maji vetsinou v akci, ale je to stareny mokrou cestou (behem cesty do Evropy), coz nekomu nemusi uplne vyhovovat.
jinak uspesne jsem otestoval i peceni roastbeefu na drevenem uhli - neprimou metodou mi to vychazi vetsinou tak 1h 20min na 2,5kg masa.
marinuju podobne jak bylo popsano vyse - sul, pepr, dijon, hrubozrns horcice, worcestr.

posledni vysledek (vysokej rostak, argentina, po upeceni jsem nezatezoval):
f45c728d4f2dc4d86d9cfc3ceabebc47.plist

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mimochodem, prave jsem dokoncil pripravu dnesni vecere - hlavonozci z mistni zatoky vyloveni, ve vrici vode znasilneni, rajcata od sousedu cerstve utrzena, sladka nepaliva cervena cibule z blizkeho udoli ze zeme vyrvana, olivovy olej od dalsiho souseda nasilim z oliv za studena vylisovany, kapary z mistnich skal ve vinnem octe utopene... sul, pepr, vinny ocet a bohuzel i olivy v kramu ostudne koupene.
to vse laskyplne smisene, bude se macerovat v lednici az do pozdniho odpoledne a pak to sezerem... :-)
jinak chobotnicovy salat podle me chuti...
abb498b0800399835b69a97bf7469cf6.plist

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 15. 8. 2020 v 10:34, Zmizík napsal:

Hele, takhle dělá roastbeef jeden můj známej:

Veme kus roštěnce a posype ho solí a pepřem. Ale fakt hodně - musí bejt bílej vod soli a černej vod pepře. Pak si připraví marinádu z anglický hořčice (nejlepší je prášková Colmans), worčestru a olivovýho oleje. To se pořádně napatlá na to maso a vetře se to i do záhybů a dutin, který nemá falešná svíčková. Pak se to maso sváže provázkem do pěknýho válečku. Lenoši, co se nechtěj zapatlat to vážou ještě před napatláním ale to je závažná chyba. Pak se to zakreje alobalem a nechá v ledničce tři čtyry dny, občas otočit. V den D to maso vemeš a necháš hodinku zteplat. Pak z toho papírovou utěrkou setřeš přebývající marinádu ale nemusíš to brát úplně dočista, naopak. Veme se vhodná pánev a na centimetru řepkovýho voleje se to maso pořádně vosmahne, ale fakt pořádně, ze všech stran, i z čel. Mezitím se rozpálí trouba na 140 a maso na akorát pekáčku se strčí do tý trouby. Pýct bez pokličky, bez podlejvání. A udělá se na 54 - 57 podle preferencí - ten známej to dělá 40 minut ale teď si koupil píchací teploměr, tak má jistotu. Po upečení to vyndáš a maso zatížíš něčím, co je těžký - třeba litiňák s vodou. A po deseti minutách to můžeš sežrat ale nejlepší je stejně studenej.

Todle je před tepelnejma úpravama:

 

Prosím Tě, Zmizíku, to zatížení nevytlačí šťávu z masa?

díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Snad zase nekoho nepohorsim, ale delal jsem hummus a objevil recept na majonezu z cizrnove vody. :D Chutna to fakt dobre, je to dobra alternativa pro lidi co se boji syrovych vajec. :D

https://recepty.cuketka.cz/veganska-majoneza-aquafaba/

118020173_322086082484725_919596455807342739_n.jpg

Upraveno uživatelem krutor
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dnes jsme meli objednano “hoba pod pekom”, aneb chobotnice pecena pod zeleznou poklici v drevenem uhli.
Byla dokonale uvarena, krasne se vsechny chute masa a zeleniny propojily, jen bych do toho dal spetku vic soli a bylinky navic... skoda, ze jsem nestacil nafotit i pripravu. :-(

108b74adb4441b9a07f34b88182141d8.plist

jinak pro ty, co to neznaji - nafotil jsem tu ker kapary

6534162688cd7ae71da30d0af2f8c341.jpg

bb1db869525bbd246b3cae10e7a4f9d0.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chobotnice je fajnovej dlabanec.
Přístrojem pana papiňáka nevládnu, bez něj jsem takovou střední vařil ve vinném vývaru se zeleninou cca 2h.

Za sebe ale doporučim místo chobotnice chapadla kalmára peruánského — vyjde to na cca 1/3 ceny a chuťově výsledek totožný.
Mývali je v Tescu, nebo Rohlík stopro má.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@krutor  

při tomhle způsobu úpravy to trvalo prý asi 1h 20min, jinak u chobotnice záleží na velikosti a způsobu úpravy.  A taky hlavně na způsobu přípravy před samotným vařením. Úplně čerstvá chobotnice se musí dost naklepat (nikoliv však ocelovými hřeby paličkou samozřejmě 🙂 ), aby nebyla tvrdá, musí začít "pěnit".  Viděl jsem i jednoho místního rybáře, že jí vzal za chapadla a mlátil s ní o lavičku v lodi, dokud nezpěnila... 🙂 Dá se to obejít jednoduchým trikem, že jí vyčištěnou prudce zmrazíš a až poté vaříš. Ale někdy na to nemáš po ruce mrazák, že...

když máš macka >1kg, v normálním hrnci až 1,5-2 hodiny, menší kolem 0,5 kg kolem hodiny max., malé chobotničky, co seženeš vcelku běžně ve větším obchoďáku max půl hoďky (na ty pozor velmi rychle se rozvaří a upadají jim chapadýlka) 

vařím to jak těstoviny, průběžně uříznu kousek, ochutnám... když chobotnici převaříš, začne se rozpadat na kaši. Já vařím malinko víc než na skus, všichni jsou spokojený.

jinak chobotnici jsem nikdy nepekl, ani nerožnil...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...