Přejít na obsah

Digi fotaky, foceni a vsechno kolem toho..


odklizec

Doporučené příspěvky

@sashator 80D jsem neměl, ale 6D ano (mk1) a je to fajn foťák. Do 5D jsem šel víceméně z rozmaru. V obou případech platí, že možnosti foťáku dalece převyšují možnosti a schopnosti fotografa - tedy mně.

FullFrame je super. Velký hledáček, možnost používat vyšší ISO bez šumu....to jsou návykový věci. Ale má to vyšší nároky na skla...prakticky tě to limituje na L řadu. Co si tak matně vzpomínám, že mi u té 6D vadilo bylo, že se musela manuálně zapínat a vypínat GPS (při vypnutém foťáku jela dál a žrala baterku) a pak omezenější počet ostřících bodů. Ale pokud někdo nedělá zrovna sport, wildlife a podobný věci, tak stejně většína myslím ostří na střed a pak překomponuje. Na Makro myslím 6D určitě lepší - víc detailů, ostřejší.

80D je zas možná o chlup uživatelsky příjemnější. Pokud se nepletu tak má výklopný displej a asi bude i rychlější.

Video jsem nikdy nenatáčel, tak nevím :-). Mám ale dojem, že 6D neumožnovala průbězné ostření.

No je to dilema :-D.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky kluci za reakce. Když to vemu kolem a kolem, tak změnu chci vlastně hlavně kvůli dvěma skutečnostem- ISO a video. Video je čistě iracionální výmysl kvůli hodinkám (předpokládám, že ho využiju tak maximálně třikrát), ISO už není výmysl, protože moje stařenka to zvládne tak max do dvou stovek, pak už se na to v detailu nedá dívat. Takže vlastně už za šera človek potřebuje blesk prakticky na cokoliv. 

Aby bylo jasno, ať už vyberu cokoliv (pokud vyberu), tak funkčně to bude světelný roky nad moje schopnosti. Vůbec netušim, jestli bych vlastně fullframe nějak zásadně ocenim. Navíc L skla nemám a investovat momentálně do dalších nechci. Když pominu hodinky (Sigma 50/2.8), tak jsem stejně nejradši fotil portréty obyč pevnou 50/1.8. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám 6D Mark1 asi 4 roky a jsem maximálně spokojený. Kvalitativně dalece přesahuje moje schopnosti. ISO je úplně bez problému do cca 1000-2000. S vyšším ISO dochází ke ztrátě kresby, ale neobjevuje se takový ten ošklivý barevný šum, na který jsem byl zvyklý z 50D. Pro rodinné fotky na web v pohodě i na vysoké iso. Detailní fotky hodinek bych fotil do 1000, ideálně do 400. Foťák  má pár omezení, se kterými je třeba počítat. 

- je to velká a těžká kráva (no dobře ve srovnání s 5D ne) nošení sebou po horách vyžaduje jistý entusiasmus.

- nemá integrovaný blesk, mě to nevadí, ale je dobré s tím počítat

- vzhledem ke kvalitě už jsou vidět vady levnějších objektivů, bude tě to tlačit do Lkových skel. A nedají se použít některé poměrně dobré EF-S objektivy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za poradu. Rád bych si vyzkoušel trochu fotit na něco jiného než režim automat. 😆 Zrcadlovku se už nosit nenaučím, takže bych rád něco menšího ale s možností si pohrát s nastavením. Měli byste nějaký nápad na kompakt v relaci 8-14k max., který by se vyrovnal alespoň iphone? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemám osobní zkušenost, ale obecně vysoko je hodnocená řada RX100 od sony. Aktuálně je myslím k dispozici až VII řada. Ve tvojí cenové relaci připadá v úvahu II. Za ty prachy špičkový foťák. Docela jsem o některém vyšším modelu uvažoval jako doplněk k 6D, ale pak jsem si řekl že pro momentky zůstanu u jabka, které je pořád v kapse. A když je čas a chuť fotit, tak vytáhnu tu velkou mrchu, takže jsem to  nakonec vzdal.

https://www.megapixel.cz/sony-cybershot-dsc-rx100-ii

Sony CyberShot DSC-RX100 II

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dikas. Tohodle mrnouse mam v merku a mate pravdu recenze ma luxusni. Ted jen vybiram generaci. Napadlo mne ze bych vzal hned tu prvni, bez dph za 6.6k se mi to zda jako nejlepsi volba, protoze opticke vlastnosti, velikost chipu jsou skoro totozne s temi vyssimi radami ii, iii anebo myslite ze absence vyklopneho lcd, wifi a hledacku mi bude casem hodne chybet?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trojka je určitě lepší, ale už mimo cenové zadání. Jinak s tou světelností bych byl opatrný, ano světelnost na dlouhém konci se liší poměrně o dost (2,8 vs 4,9), ale RX100II má větší rozsah zoomu (100 vs 70 přepočteno na kino), takže odhadem to bude menší rozdíl. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 30. 11. 2020 v 1:58, jhonzatko napsal:

Osobně bych u Sony RX100 šel od třetí generace výše. První a druhá má sklo s velmi nízkou světelností, od trojky nahoru je osazen objektiv s výrazně vyšší světelností ...

RX100 třetí generace mě nedává spát, má ho kamarád a opravdu pěkně fotí.  Můj starý hx90 zažil peklo a stále fotí, teď mám hx 99, také spokojenost a to hlavně kvůli obrovskému zoomu, který potřebuji. Ale rx100 už je zase úplně někde jinde, takže stále váhám, foťáků přeci není nikdy dost :D Každopádně za sebe můžu v klidu říct, že jsou to velmi odolné a dobré foťáky. 

DSC_0226.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky všem za reference a nazory.

Trojka na cestě z Datartu. Měli nějakou páteční akci, 8.7k bez dph, takže jsem ho hned objednal. Dlouhou chvíli si kratím četbou 'kdy a jaká clonová čísla nastavit', což je skoro stejně dobrodružné jako můj oblíbený román Terror.😆

Mimochodem pokud mate tip na stránky 'Jak fotit na manuál pro úplné trotly' sem s nimi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 46 minutami, Dagoberd napsal:

Diky všem za reference a nazory.

Trojka na cestě z Datartu. Měli nějakou páteční akci, 8.7k bez dph, takže jsem ho hned objednal. Dlouhou chvíli si kratím četbou 'kdy a jaká clonová čísla nastavit', což je skoro stejně dobrodružné jako můj oblíbený román Terror.😆

Mimochodem pokud mate tip na stránky 'Jak fotit na manuál pro úplné trotly' sem s nimi.

Super cena, já snad ještě zkusím ježíška 🙂 Tady ještě grip je fajnový....

https://www.fotoskoda.cz/sony-ag-r2-grip-pro-rx-radu/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Foťák je doma, ale ještě jsem ho nevybalil. Grip a SDXC karty jsou objednaný, díky Afri.

Makám na sebevzdělávání (dobrý webovky siwi, dik) a výsledky se dostavily. Po týdnu už chápu příspěvek výše od prischery a nepletu si pojmy clona a zoom... a abyste viděli, že nejsem lama, dám sem jednu portrétní fotku mobilem, oči v prusecíku 2/3 🤣🤣🤣

IMG_20201209_144909.jpg

Upraveno uživatelem Dagoberd
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 25. 11. 2020 v 15:10, sashator napsal:

A když už jsme u těch DSLR, tak si taky trošku přihřeju polívčičku. Už poněkolikátý mě chytla myšlenky novýho těla, přeci jenom 400D už spoustu věcí opravdu nedává. Ale vůbec to nesleduju a tak moc netušim do čeho jít. Vzhledem k tomu, kolik do toho chci investovat (tak 15k), bych šel do bazarovek. Takže otázka zní- fullframe (starší 6D) nebo něco novějšího(80D nebo něco dalšího)? Primárně to bude opět na focení hodinek (třeba i nějaký to video) a občas nějaká rodina, možná nějakej ten výlet do zahraničí. Značka je pevně daná vzhledem ke sklům. 

Já jsem uvažoval stejně a po úvahách a radách zkušenějších jsem za dobrou cenu sehnal 5D MK III. A neměnil bych, leda pokud bych musel dělat lepší video. Každopádně full frame. Ono ale záleží,  jaká máš skla. Dá se rozumně sehnat i 6D nebo 6D MK II, já dal na doporučení profíků, že s 5D MK III chybu neudělám...

 

Upraveno uživatelem spacek5
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 9. 12. 2020 v 15:23, Dagoberd napsal:

Foťák je doma, ale ještě jsem ho nevybalil. Grip a SDXC karty jsou objednaný, díky Afri.

Makám na sebevzdělávání (dobrý webovky siwi, dik) a výsledky se dostavily. Po týdnu už chápu příspěvek výše od prischery a nepletu si pojmy clona a zoom... a abyste viděli, že nejsem lama, dám sem jednu portrétní fotku mobilem, oči v prusecíku 2/3 🤣🤣🤣

No tak paráda a teď už si jen pěkně hrát :cheers: Já dnes také tasil devadesát devítku, když jsem zahlédl tady tu krásu. Nejsem žádný forograf a to víc mě potěší, když se mi ta fotka líbí... 

DSC01068.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...