Přejít na obsah

vodotěsnost hodinek


xjurasek

Doporučené příspěvky

Návštěvník Kamil

A nejsou hodinky, s kterými bych nevlezl do vody, pokud mají alespoň nějakou vodotěsnost. Zatím jsem žádné nezničil. Dokonce moje 30 let stará Seika prošla testem na 100 metrů a normálně jsem se s nimi koupal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 63
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ten článek "nelezte s hodinkami do sprchy, případně ještě lépe - Omegy, Longines a Breitlingy jsou na každodenní nošení příliš křehké" to je krásný výlet do extrému:)

 

Dovedu si představit, že křišťálový svícen (případně reklamní propiska či obraz od Picassa, prostě cokoliv jak je komu libo) by bylo lepší uložit do trezoru s udržovaným klimatem (nebo superčistým vakuem?) než užívat.

 

Hodinky jsou podle mne také o užívání, tak směle do toho, nebo se posunují měřítka a první do lehkého letního deště musí být alespoň 300ATM? :thumbsup_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podívejte se, jak vypadají např. Primky (hlavně strojky) po xx letech používání a to nejsou moc voděodolné.

Lidský pot je určitě minimálně stejně agresivní jako slaná voda.

 

Článek bych nepodceňoval, ale také nepřeceňoval.

Pravda je, že když nemusím, hodinky nenamáčím a pokud bych nutně potřeboval hodinky do vody, zvolím asi nějakou levnou variantu.

Co kdyby....

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám ty tabulky osobně trochu posunuté. Bavíme se také o slušných výrobcích.

S WR100 se půjdu sprchovat, s WR200+ si i trochu zaplavat.

Vodotěsnost mám rád a pokud možno co největší, mám pak lepší pocit, že se do hodinek dostane méně potu prachu atd.

Výrobce si musel na utěsnění dát trochu záležet.

O potápění to u mě není.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nicméně já nemohu souhlasit více, většina toho co o hodinkách čteme jsou marketingové blafy a nebo psaní nadšenců (většinou nekritické), jeho blog to je pohled z jiné strany... to rýpnutí ohledně omeg atd. je třeba to zase asi brát trochu s nadhledem, on to bude především rolex fanda :)

No... já teda nevím a nechci tady rozdmýchávat nějaký spory, ale pravda je taková, že teďko dělám na článku o tom, jak šly Speedmastery na Měsíc a při popisu testů, kterejma musely hodinky při výběru v NASA projít, se mi samovolně orosilo čelo a sotva jsem věřil tomu, že se jedná o hodinky s WR "jen" 50 m, kterou chlapi u Dušáka komentovali slovy: "Jo, to je maximálně padesát metrů od vody".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

farářskej: někde jsem četl, že v době kdy ty testy dělali, nebylo moc z čeho vybírat, a speedy byli jednookým mezi slepými.. což samozřejmě nemění nic na tom, že moonwatche jsou legenda, kterou bych taky rád měl

cibalko: jsou na to ISO směrnice, ale jedna věc je test v laboratoři a jiná reálné podmínky, osobně bych se držel toho co je napsáno ve zmíněném článku

 

o co možná v článku jde pod povrchem, je aby se zákazníci dověděli pravdu... možná by se třeba Mechano mohl kvalifikovaně vyjádřit k tomu, jak je konstrukce některých tzv. vodotěsných hodinek skutečně vodotěsná, obávám se že realita prezentovaná výrobci a jejich marketingem, nemusí často odpovídat realitě. jako prodejce jsem se už s jedním výrobcem rozešel, právě z těchto důvodů.

 

jinak je fajn mít rád své hodinky, takže jim taky dopřejme servis který si zaslouží.. hodinky i hodináři budou jásat :)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

farářskej: někde jsem četl, že v době kdy ty testy dělali, nebylo moc z čeho vybírat, a speedy byli jednookým mezi slepými.. což samozřejmě nemění nic na tom, že moonwatche jsou legenda, kterou bych taky rád měl

Do výběru se dostaly chronografy všech běžně dostupnejch výrobců tehdejší doby (nenarazil jsem zatím na kompletní seznam, ale našel jsem jména Elgin, Benrus, Hamilton, Mido, Lucien Piccard, Omega, Bulova, Rolex a Gruen). Do finální fáze environmentálních testů postoupily tři firmy - Rolex, Longines Wittnauer a Omega. Rolexkám se ohnula vteřinovka chronografu a londžýnám ulítlo sklíčko.

 

Nemyslím, že by to byla doba, kdy nebylo z čeho vybírat... ale ty testy byly zatraceně tuhý.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Preco potom vyrobcovia udavaju vodotesnost napr. 50m a neda sa s tym ist ani pod sprchu? Podla coho sa to udava??? Som z toho trosku mimo. Ked mam Seika za 12 000 s WR100, tak co to znamena? Ze sa s nimi mozem aspon osprchovat? :D

Zákazník to žádá, tak proč by mu výrobce nevyhověl. http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php?cis...anku=2007072001

Sice to není o hodinkách, ale celkem to vystihuje realitu. A vzorec pro výpočet PMPO se dá klidně aplikovat i na vodotěsnost hodinek. :)

Mě dost štve neserióznost výrobců při uvádění vodotěsnosti. Pokud u výrobku uvedu nějaký parametr, měl by jej splňovat s rezervou a za každých podmínek. Koupím si hodinky s odolností do 50 m a hned se dozvím, že vydrží ponoření jen do hloubky 1 m. To je podvod na zákazníkovi. Jenomže kdyby tam uvedli odolnost do hloubky 1 m, tak by to neznělo tak bombasticky. Takže ten parametr neberu vážně, protože má libovolný význam, jak si to kdo vyloží. Takže vlastně nemá význam žádný.

A že žádné hodinky nepatří do vody jsem se dozvěděl už od několika hodinářů.

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už jsem to tady kdysi psal a tak pro ty nové ještě jednou.

Panove, vidim, ze by jste potrebovali trochu osvety. Voda v hodinkach se pod sklickm muze objevit dvojim zpusobem.

1. Porucha vodotesnosti pouzdra. Do hodinek se dostala voda zvenci.

2. Orosenim sklicka. Do hodinek se zvenci zadna vlhkost nedostala. Vodni para obsazena ve vzduchu ve vasich hodinkach se ochlazenim sklicka promenila ve vodu.

 

A ted něco z fyziky. Schopnost vzduchu absorbovat vodni pary je dana jeho teplotou. Cim vetsi teplota vzduchu, tim vice vodnich par je schopen absorbovat a naopak. A rozdil je markantni. Při teplote +25°C absorbuje vzduch az 22g/m3 a při -25°C jen 1g/m3 coz je 21x méně. V obojim pripade se jedna o 100% relativni vlhkost vzduchu. Pokud je relativni vlhkost vzduchu 100% tak to znamena, ze vice vodnich par uz nemuze vzduch pojmout a dochazi k jeji kondenzaci.

 

Z toho vypliva proc se hodinky rosi. Zahrivaji se vasi teplotou a když se sklicko ochladi tak vzduch nachazejici se pod sklickem se také ochladi a dochazi vlivem snizeni teploty k prekroceni 100% relativni vlhkosti vzduchu a dochazi ke kondenzaci. A také si ted zduvodnite proc se vam rosi v lete chlazene pivo.

 

Vyvolat roseni je mozne u kazdych hodinek. Vyjmete nejaky předmět z mraznicky a prilozte je na par vterin na sklicko vasich hodinek, nejlepe na vasi ruce a sledujte dej pod sklickem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U mých TH Aquaracerů 300WR je přímo v manuálu, že sklíčko se může zevntiř mlžit nebo rosit v extrémních situacích, ale že to není považováno za vadu hodinek. Stalo se mi to i v sauně asi po 5 výměně z ledovou vodou, že sklíčko se na chvilinku mírně zamlžilo, člověk má takový divný pocit. Večer otevřu manuál a opíšu přesně frázi tak jak je to bílé na černém:-) Takže Ssykorko máš v tomhle pravdu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už jsem to tady kdysi psal a tak pro ty nové ještě jednou.

Panove, vidim, ze by jste potrebovali trochu osvety. Voda v hodinkach se pod sklickm muze objevit dvojim zpusobem.

1. Porucha vodotesnosti pouzdra. Do hodinek se dostala voda zvenci.

2. Orosenim sklicka. Do hodinek se zvenci zadna vlhkost nedostala. Vodni para obsazena ve vzduchu ve vasich hodinkach se ochlazenim sklicka promenila ve vodu.

 

A ted něco z fyziky. Schopnost vzduchu absorbovat vodni pary je dana jeho teplotou. Cim vetsi teplota vzduchu, tim vice vodnich par je schopen absorbovat a naopak. A rozdil je markantni. Při teplote +25°C absorbuje vzduch az 22g/m3 a při -25°C jen 1g/m3 coz je 21x méně. V obojim pripade se jedna o 100% relativni vlhkost vzduchu. Pokud je relativni vlhkost vzduchu 100% tak to znamena, ze vice vodnich par uz nemuze vzduch pojmout a dochazi k jeji kondenzaci.

 

Z toho vypliva proc se hodinky rosi. Zahrivaji se vasi teplotou a když se sklicko ochladi tak vzduch nachazejici se pod sklickem se také ochladi a dochazi vlivem snizeni teploty k prekroceni 100% relativni vlhkosti vzduchu a dochazi ke kondenzaci. A také si ted zduvodnite proc se vam rosi v lete chlazene pivo.

 

Vyvolat roseni je mozne u kazdych hodinek. Vyjmete nejaky předmět z mraznicky a prilozte je na par vterin na sklicko vasich hodinek, nejlepe na vasi ruce a sledujte dej pod sklickem.

 

Bezvadné, jasné a logicky podané vysvětlení, díky.

Jen to pivo mě zarazilo, dodnes jsem si myslel, že se potí strachy, že už po něm jdu :thumbsup_anim: .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasně že argon, je daleko levnější a rozšířenější než helium. Další problém helia je velikost jeho atomu, vcelku dobře prochází i skrz pevné části. Z normálních neupravených hodinek by byl fuč natotata. Podle mého skromného názoru, to je ale takový tahání za fusekle, jak dlouho ten plyn v těch hodinkách asi vydrží co?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Tento odstavec mě dostal do kolen:

 

Uvedu příklad.Budu jezdit tou nejlevnější Fábií 1,2 HTP ? a pro někoho může představovat skvělý vůz, který vás poměrně bez problémů přepraví z bodu A do bodu B. Naivní pasažér by si podle čísel na tachometru mohl myslet, že tahle kára může jet rychlostí 200 km/h, ale jako řidič víte, že z kopce na dálnici dá fobie maximálně 140 a bezpečně tak stovku, nebo 70 km/h pokud chcete, aby vám škodověnka vydržela dalších 10 let.

 

Chápu, že smyslem článku je odradit majitele vodotěsných hodinek, aby s nimi lezli do vody. Důvody neznám, jen spekuluji. Ale výše uvedený příměr mi přijde přitažený za vlasy, protože problém HTP je spíš spotřeba, než cokoliv jiného. A to nemám ani HTP, ani Škodu.

 

S povídáním o těsnění mohu souhlasit pouze do té míry, že každé má svoji životnost a musí se měnit. Pokud jsou za vzor pokládány zlaté Rolexy za tisíce USD, které minulých 20 let neviděli vodu (možná tak ve vířivce), pak to beru jako osvětu pro ty, kteří si je oblékají na svoje jachty od Pelliniho. Stačilo by v tomto kontextu (a ne až na konci) možná napsat, že každé 2-3 roky je třeba hodinky přetěsnit.

 

Ocel je kapitola sama pro sebe. Sám ve svém oboru bojuji s dogmatem o chirurgické oceli 316L, jako by to byla posvátná kráva. Není. je to běžná austenitická ocel, která má zvýšenou odolnost při kontaktu s chemickými látkami, ale není 100% odolná při dlouhodobém kontaktu. Odolnější je 316Ti, která se ale běžně nepoužívá (dražší o cca 40%).

 

Další perla: Většina Omeg, Longines a Breitlingů jsou příliš křehké i pro každodenní nošení. Že by ani modely typu PO nebyly vhodné a dostatečně robusní? Nebo je hodinář nezná a orientuje se pouze v DeVille osázených diamanty? Rozhodně mi to přijde jako výrazně přitažené za vlasy. Proč by kombinované hodinky ocel/zlato neměly být používány ve vodě? Existuje pro to nějaký racionální důvod, nebo je to jen pocit autora?

 

No a autorův protimluv: nebrat do vody digitálky s mnoha tlačítky vs. na bazén Casia za tisícovku...?

 

Celé mi to přijde jako hodně velká slátanina a ne názor fundovaného hodináře. Není to z nějaké silvestrovské rubriky?

 

Teď jen čekám, jak se změní popisky na Chronoshopu a u všech hodinek bude douška, že navzdory výrobcem deklarované vodotěsnosti se nesmí používat ve vodě. To by bylo fér, pokud je obsah článku pravdivý.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

však jsem psal, že se článek nebude líbit každému :D

jinak utopených hodinek teď v létě přibývá a každý z majitelů měl samozřejmě korunku dotaženou, a když se dají v servise do testeru s "opravdu" dotaženou korunkou, jsou na 100% vodotěsné (9 z 10ti případů)... takže si myslím, že pan hodinář vychází ze svých zkušeností (s lidskou blbostí).

btw já hodinky do vody beru... ačkoli jsem neplavec :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...