Přejít na obsah

Akvaristika...


Návštěvník Hammer_Time

Doporučené příspěvky

Já asi nejsem úplně klasický akvarista, nemám to moc jako koníček, nestuduji to do hloubky, ale spíše jako relax. Akvária se mi velice líbí - nebo lépe řečeno rybky ve vodě.

 

Takže na zahradě menší jezírko s KOI, v práci mám již cca 2 roky 300l Malawi, to je naštěstí skoro bezúdržbové a čisté, mnoho lidí se domnívá, že jsem je založil nedávno. A nově necelý rok doma mořské útesové akvárium - takové větší nano - necelých 200l, tam s tím zatím nějak bojuji a hledám si cestu.

 

Naštěstí díky internetu se dá dost zjistit, ale česká fóra opravdu nic moc, SK má celkem aktivní pro moře, jinak asi zahraniční. I ty obchody - například v Brně jen jedna malá mořská akvaristika, jinak nic.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 504
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

...no vidis, tak to tu u nas mame rovnake. Inak paradneho predajcu specializovaneho na afriku som videl v Bytči...nejaky "Cichlid Fulier"....u Vas musim pochvalit akvarka od Pavlicu. Lepil aj mne a musim povedat, ze velka parada.

Jj Imrich Fuljer je legenda. Dělá to desítky let...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já vnímám akvaristiku jako praktickou pomocnici ichtyologie - koneckonců kdysi z toho důvodu v Čechách začínala (akvária ve Fyziologickém ústavu za Purkyn?ho)... zatímco aquascaping je spíš nádherné a neuvěřitelné umění živé krajiny, mnohem náročnější a komplexnější než třeba mikrokrajina tvořená zahradníkem, skalkařem nebo milovníkem bonsají. Není náhodou, že kořeny aquascapingu najdeme v Japonsku, k dokonalosti a popularitě to dovedl Takashi Amano. Já se radši na aquascaping akvárka jen dívám naživo nebo na fotkách - v praxi je to totiž kocept téměř neudržitelný, vyžaduje neustálou péči. Proto se třeba na AS výstavy nádrže pečlivě "časují", aby plánovaného vzhledu dosáhly v okamžiku otevření výstavy. Pár týdnů poté už akvárka vypadají úplně jinak...

 

Kouká se na to ale náramně - dokonalá kompozice a cit pro detail je základ japonského krajinářství v jakémkoliv měřítku.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když jsem to tady rozhrábnul, tak bych měl taky něco přidat. Už na vysoké škole jsem uvažoval o menším akváriu. Akorát jsem to nezrealizoval, finance, prostor apod. Na podzim jsem seděl v obýváku a přemýšlím, že jsem chtěl před lety akvárko a napadlo mě, proč ho vlastně ještě nemám. Tak jsem projel inzeráty, co je na prodej v okolí a trochu unáhleně jsem během dvou dnů dovezl starší akvárium i s rybama. Neudržované, přerybněné akvárium, plné vystresovaných ryb a umělých květin. Půlka převoz vzdala a druhý den pochcípala.

Tak jsem z toho byl docela nešťastný, co jsem to přivezl a vůbec jsem z něj neměl radost.

 

Navštívil jsem ochotného akvaristu, ryby mu předal, dovezl první neonky a rostlinky a začal studovat, co a jak. Akvárium časem krásnělo, rostlin a ryb přibývalo a začalo mě těšit. Tak jsem časem staré prodal a zrealizoval nové velké 460 l, které mám čtvrt roku a kochám se dál. Kdybych to tušil, tak jsem obývák dneska dělal jinak a byla by tam nádrž 2,5 m dlouhá. Baví to celou rodinu a návštěvy taky rády koukají. Kolikrát ani nezapínáme televizi a sledujeme život pod vodou. Mám tam hejno neonek, skaláry, tetry a nějaké pancéřníčky. Časem bych rád nějaké pěkné vybarvené přírodní formy skalár, ale zatím netuším, jak je to náročné.

 

Nikdy by mě nenapadlo, že může existovat něco tak uklidňujícího a že mě to tak chytne. Možná proto, že jsem technik a tohle je něco, co se nedá jasně nalajnovat. Tak se těším svojí zahrádkou v obýváku, křeslo u akvária se stalo nejobsazovanějším. :-)

 

Samozřejmě budu rád, za sdílení informací zde, protože mám podobný pocit z jiných webů jako martar.

 

Přidávám pár fotek, na tomto webu samozřejmě jedině s hodinama. :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Wanderer: respekt, pěkná práce. Ta větev je hodně dobrá. Napíšeš o ní něco víc, pls?

 

roosta: tady je krásně vidět, jak moc náročné na čas a péči je akvárium holandského typu. Jakmile člověk nemá tolik času, hned je po ideálním stavu.. v lepším případě se začne chovat několik druhů v nádrží invazivn?, převálcují ostatní rostliny a vytvoří nepřehlednou džungli, takže původní plán, myšlenka, architektura nádrže zmizí, nebo v horším případě začnou rostliny odcházet úplně vinou zanedbané péče o dno, živiny a vodu. Ale měl jsi to taky parádní :)

 

Sám jsem míval spíše menší nádrže, hygienicky zařízené, zato jich bylo hodně (jakože opravdu hodně), takže fotky ani nebudu hledat. Teď mám všechno vypušt?né a čeká to, až začnou děti chodit do školy. V dětském pokojíku jsem na Vánoce udělal jedno malé akvárium s klasickou směsí, kterou si dcerky samy vybraly v krámě. Mám radost, ze je to baví, často u toho sedí se zv?tsovacími skly a sledují rybky a krevety..

 

No a v plánu je kromě znovuzprovozn?ní rybárny i velké akvárium v chodbě, kde jsem kvůli tomu nechal při stavbě domu zesílit základy. Jestli se k tomu někdy dostanu, bude tam 315 cm dlouhá nádrž vážící 2 tuny, s rostlinami, v?tvemi a drobnými druhy ryb, většinou velkými hejny characid. Jižní Amerika.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když jsem řešil návrh nového akvária, tak jsem šel za kamarádem zahradníkem, jestli by neměl nějaký kořen, či tak něco. Tím spíš, když jsem viděl, jak se to cenově pohybuje. Měl větev z vrby, co kdysi skácel, před lety ji schoval, že se bude na něco hodit, ale nevěděl na co. Tak mi ji dal, že si ji mám odvézt. Takže vrbová větev byl první počin do nového akvária a ležela nějakou dobu na zahradě. Tak jsem to tam vrazil, musel jsem trochu zařezávat, napasovat dovnitř a vůbec vykoumat, jak to tam přes tu horní výztuhu dát, ale v tom momentě to začalo vypadat zajímavě. Nějakou dobu jsem ji zatěžoval kamenem, ale teď už drží na dně dobře. Tak čekám, jak dlouho ve vodě vydrží než uhnije.

 

Potěšilo mě, když kamarád přišel na návštěvu, že od technika s despektem čekal jen tak kvítka ve vodě, ale moc se mu to líbilo. Mnohokrát nalepený na sklo se několikrát zařekl, že akvárium nesmí pořizovat.  :)

 

Jinak taky se mi líbí menší ryby ve velké nádrži. 3,15 m už musí být paráda. Ale věřím, že tam už je třeba řešit pevnostní záležitosti. Já se svou půltunou už jsem byl taky na hranici. Akorát počítej s tím, že budeš trávit volný čas na chodbě.  :)  Třeba tě tady navnadíme, a akvárium bude dřív, než bys čekal. Koupíš holt o jedny hodinky méně.  :)

Upraveno uživatelem Wanderer
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poprosil bych o radu místní akvaristy - manželka chce pořídit domů akvárko a jelikož je bílý obývák, zaujala ji tahle "věc". Vypadá to sice zajímavě, ale neni to moc úzký? Nebudou se v tom rybičky "trápit"? Jsou pro takové akvárium vůbec nějaké vhodné, kterým by tenhle rozměr nevadil?

 

Záleží jaké rybky v tom budou. Malé živorodky (gupky) nebo tetry (neonky, kardinálky apod.) v tom budou spokojené. Ancistrus (přisavka) bude taky OK. Větší ryby už bych nedával. Buďte v klidu - dělají se mnohem menší akvária. Platí ale obecné pravidlo, že čím menší objem, tím náchylnější je na udržení biologické rovnováhy. Větší objem Vám zkrátka "odpustí" více začátečnických chyb. Každopádně tímto nechci nijak odradit. Tohle řešení má to i své výhody - vzhled a kompaktnost (all in one).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak, a Ricous se po čtyři-a-půl roku od položení dotazu může konečně pustit do práce :D

 

@ Wanderer: díky, vrba, zajímavý. Dělal jsi s ní něco, než jsi ji dal do nádrže? Někdo dřevo nechá nacucat huminovým koktejlem, kvůli barvě a lepší rezistenci vůči plísním.

 

Jinak střízlivý rozpočet na nádrž v chodbě je cca 1,5 nových Dayton, tak se do toho moc nehrnu :) Pod budoucí nádrží jsou rozšířené zakladové pasy 130 cm v železobetonu (v tom místě široké metr - nosná stěna 45 cm a nádrž 55 cm šířka) a zesílená a lépe proarmovaná základová deska. Horizontalni tepelná izolace mezi deskou a podlahou je po třiceti centimetrech přerušovaná žebry ze superbetonu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S vrbou jsem nic nedělal. Prostě jsem ji tam vrazil a krunýřovci ji měsíc ožužlávali. :-)

 

Jinak to akvárium, byť bude velké, se dá myslím pořídit laciněji. Jestli nechceš nějaké speciality, tak si to troufnu odhadnout do 70 tis.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na takhle velkou nádrž už nejdou aplikovat standardní cenové tabulky, jednak sklo musí být silnější a nejvyšší jakosti (v chodbě je sice kohout i odtokový kanálek se sifonem, ale pokud by se vysypalo v krátkém čase všechno ven (bez dekorací a písku cca 1,2 kubíku vody), byl by to průser...), pak je třeba zohlednit mnohem menší nabídku kvalitních skel v této délce, takže na dodavatele nelze vyvíjet tlak na snížení ceny, dále je tu složitá logistika, nutnost slepit nádrž přímo na místě, zesílené výztuže proti prohybu, velkorysé technické zázemí, ručně dělané plastické pozadí a další věci. Stojan pod nádrž na šínách a kotvený ve zdi, silné světelné zdroje schopné prosvítit 80 cm sloupec atd. A to jsem nezmínil dekorace, rostliny a ryby. V nádrži bude cca 350 pečlivě vybraných rybek a bezobratlých a protože neplánuju tuctovky za šest korun, jen osádka vyjde kolem dvaceti tisíc (a to budu mít téměř nákupní ceny). Nechci, aby to znělo snobsky, obyčejné neonky nebo tetry by stačily taky, ale většinu běžných druhů jsem už v minulosti choval a množil, takže by to pro mě nebyl takový rajc. Navíc v takhle velké nádrži se poštěstí občas extenzivn? rozmnožit i jinak obtížn? odchovatelné druhy, tak je škoda té možnosti nevyužít.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na druhou stranu, pokud máš nějaké zdroje kvalitního skla v požadované délce, řezaného vzhledem k tloušťce tuším vodním paprskem, určitě t? oslovím, až to bude aktuální. Netvrdím, že mám všechno vymyšlené nejlépe a nejlevněji, a rád ušetřím, pokud to nebude na úkor bezpečnosti a kvality.

 

Jaké krunyrovce máš? Já mám nejraději sturisomy, to jsou nádherné ryby. L-sumci jsou taky super, ale sturisomy mám nejvýš...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdroj na sklo nemám. Ale zkus jen tak nezávazně poptat výrobu Akvária Farda. Poptával jsem to na víc místech a měl nejlepší cenu a velice solidní dohoda. Třeba budeš překvapen. Nakreslil jsem si v Cadu výkres, všechno jsme řešili na dálku a když to přivezl, tak to bylo přesně, ci jsem chtěl.

 

Mám krunýřovce jednopruhé. Dřív jsem měl obyčejné ancistrusy, ale začali likvidovat kvítka, tak šli pryč a už mám k těmto druhům nedůvěru, byť se mi líbí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

D?kuju moc za tip, snad vydrží na trhu, než s tím začnu :)

 

Otíky mám v dětském akváriu taky, a jsou sice nenápadní, ale opravdu výkonní a navíc mírumilovní. Bez problémů se snesou i s krevetami, což je věc, které jsem se původně bál... A navíc jako bonus dobře indikují zhoršení kvality vody. O akváriu téměř bez řasy ani nemluvim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Som na tom podobne. Ked sa staval dom, tak som si v obyvaku vyclenil jeden roh, kde bude stat akvarko (220x60x70). Zosilnena podlava, sifon, privod vody, elekrtoinstalacia. Dom sa dostaval, penazi na zvys nebolo, zak som si dal aspon zlepit 500ku-ze casom bude vacsie.Postavil som ju na ine miesto, kde sa mensia nadrz hodila viac. Dcera zacala chodit na klavir a tak na pripravene miestecko pre vacsie akva poputovalo piano. Nuz, zivot je dlhy a aspon mame nejake (zatial)nespnene sny.

Mne lepil nadrz http://www.akvarium-pavlica.cz/ Niektore jeho realizacie su naozaj famozne.

Mam to z OPTI WHITE skla a som moooc spokojny

Upraveno uživatelem stando
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...