Přejít na obsah

Akvaristika...


Návštěvník Hammer_Time

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 504
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Pěkný to máte pánové, moc pěkný.

Já si chci taky nějaký pořídit, ale narážím na ženu a velikost bytu. Jediné, co by mi schválila a vešlo by se, tak je toto https://www.rataj-spk.cz/nastenna-akvaria/1865-aquatlantis-aquaplasma-120

Co bych v tom chtěl mít - jednoduchej layout ala Fade nade mnou a hejno malých rybek.

Vím, že to není ideál, ale pokud by to bylo rozumně ukočírovatelné - ohledně zajetí a následný "bezproblémový" provoz, tak bych si to nechal nadělit k půlkulatinám.

Jaký je váš názor na to?

Díky

F.

Upraveno uživatelem filltos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Míval jsem dvě menší nadržky (asi 140 litrůch) ve stojanu nad sebou asi deset let a už je tomu taky pěkných pár rokůch. A dycky platilo vrtat se v tom pokud možno co nejmíň a myslím, že to platí stále. 🙂 Dalším pravidlem bývalo čím větší nadržka, tím míň práce. A co se toho nástěnného akvárka týče, dle mého soudu je to módní výstřelek, je to malý, nebude to jednoduchý na údržbu a než toto, tož radši nic, klasika je klasika. Ale podle vkusu každého soudruha (a soudružky.) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 34 minutami, Fade napsal:

Tak přispěju svou troškou do mlýna 🙂

5F14600C-F9C2-4290-90F3-1D4F67252BD3.jpeg

161A4204-11C9-4614-A90C-07C904203ECF.jpeg

krásné Iwagumi akva :)  Tak jsem kdysi měl.. takhle krásně mi to vydrželo ale jen krátkou dobu...koberec z těch malolístkových rostlinek začal dost růst a musel se často stříhat, to by nevadilo..ale ty lístečky pak byly uplně všude...hrozně složitě jsem to pak uváděl do opět čistýho stavu. P

To samý technika, všechny ty čirý, skleněný komponenty se mi pak samozřejmě lehce zařasily a už to vypadalo hnusně.. sklo jsem měl taky crystalbright.

Všechny rostlinky jsem si sám v akváriu vypěstoval ze semínek z Aliexpresu..prodávaj přímo takový Iwagumi balíčky s třeba 6 druhy rostlinek. Každej den jsem to v akva špíchal rozprašovačem a pomalu sledoval jak to leze z písku :) to bylo jako fakt fajn. Za čtrnáct dní..nebo tři týdny to vypadalo fak luxusně....písek jsem měl ten samý co ty nejspíš od Rataje...kameny Iwagumi a vepředu jemný bílý píseček jako "pláž" :) fotku už bohužel nenejdu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, filltos napsal:

Asi nejsem moc chytrej :) ale zdálo se mi to adekvátní tomu, že tam máš konstrukci, filtr (all-in). Nevím, za kolik by se pořídilo vše zvlášť. 

Byl to jenom nápad, protože se mi akvária moc líbí, ale asi budu nakonec bez něj :)

Ale teď koukám na klasický sety a je to trochu cenovej úlet to nástěnný. Jenže jiný se nevejde no. Takže asi zase ušetřím, ale budu bez akvárka :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, martar napsal:

A prodejci CO generátorů a superhnojících roztoků nebudou mít co žrát!

:D

Palec nahoru, Wanderere, jsem rád, ze někdo umí akvaristiku i klasicky postaru. Máš to krásný. Jsi v kontaktu s JB (co od něj máš knihu) nebo mu můžu tyhle fotky přeposlat?

Mail na něj mám, ale klidně mu to pošli. 🙂 Nějaká ta skalára už chcípla, ale jinak to už takhle několik let funguje. 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, filltos napsal:

Ale teď koukám na klasický sety a je to trochu cenovej úlet to nástěnný. Jenže jiný se nevejde no. Takže asi zase ušetřím, ale budu bez akvárka :)

kdyby cenovej, ale je to dost málo hluboké, takže něco prostříhat a udržovat by bylo vážně hodně špatný, přístupem. A ten maličký filtr na 70 litrů bude dost hraniční, ze začátku OK ale s přibývajícím časem bude vyžadovat hodně častou údržbu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, filltos napsal:

Pěkný to máte pánové, moc pěkný.

Já si chci taky nějaký pořídit, ale narážím na ženu a velikost bytu. Jediné, co by mi schválila a vešlo by se, tak je toto https://www.rataj-spk.cz/nastenna-akvaria/1865-aquatlantis-aquaplasma-120

Co bych v tom chtěl mít - jednoduchej layout ala Fade nade mnou a hejno malých rybek.

Vím, že to není ideál, ale pokud by to bylo rozumně ukočírovatelné - ohledně zajetí a následný "bezproblémový" provoz, tak bych si to nechal nadělit k půlkulatinám.

Jaký je váš názor na to?

Díky

F.

Je to na prd

20 Cm hloubka včetně rámu a skla znamená neskutečné opruzivní údržbu od začátku do konce, filtr nevyhovující, osvětlení taktéž - vyhozené peníze.

Změř kolik máš místa ve skutečnosti a něco vymyslíme .

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zásada je udělat co největší akvárium - čím víc vody, tím méně starostí s udržením rovnováhy.

skříňka, která to neudrží se otestuje tak, že si na ní sedne více lidí, a udělá zátěžový test :)

pokud skříňce nevěřím a nemám možnost skříňku vyměnit, tak se dá skříňka zevnitř zpevnit svařenou konstrukcí...

pokud stále pochybuji podívám se na "setové skříňky" k objemu, který mě zhruba rozměrově odpovídá (tzn 180 nebo 240 eheim, juwel..kdokoliv kolem toho objemu), zasměju se tomu a reálně se vrátím k posouzení toho, zda skříňka neodpovídá...

ještě než to začnu řešit rozměrově musím počítat s tím, že je potřeba zvolit filtraci - jsou v podstatě dvě varianty

varianta vnitřní filtr - buďto komerčně dostupný (nedoporučuji žádný - malý filtrační objem se super honičem vody == moc práce)

vnitřní vlastní konstrukce - komorový, nebo takový ošizený HMF (má Honza, aka Wanderer - detail foto zde:

https://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=26262&s=488&sl=15326

má to spoustu výhod a dvě nevýhody - nevýhoda první: musí se na to myslet před započetím akvária a jeho lepení

                                                                   nevýhoda druhá: ubírá to vnitřní objem (pak už to má samé výhody)

varianta vnější filtr - komerčne dostupný (zásada je co nejvíce filtračního objemu)

vnější vlastní konstrukce = akvárko pod akvárko plné hmoty :)

u vnějšího je potřeba myslet na to, že se musí dostat hadice do akvária (tedy mít prostor za akváriem) a do skříňky (pokud bude pod akváriem) - zde jen odbočím existují filtry, které mohou být i nad akváriem, i stát vedle akvária, ale neumí to skoro žádný výrobce (jen pár) - pozor na to při výběru.

pak je možnost klasický HMF filtr (placka molitanu v akváriu s čerpadlem/vzduchem) - žádná práce s tím není, jen se to za 5 let musí vyměnit až se to slehne (molitan ztrácí materiálovou paměť) - každý filtr má svoje výhody a nevýhody...jako vždy a všechno, jen je potřeba s tím počítat dopředu

 

aby to nebylo tak jednoduché, je tu i možnost dát na skříňku desku a zvětšit si prostor pro akvárium :)

 

samozřejmě je dobré vědět do začátku jestli chci jít cestou aquascapingu (nemám rád - je to subjektivní) nebo dlouhodobé džungle....podle toho se pak spousta věcí přizpůsobí nebo vyhodí nebo zjednoduší (a nebo také ne, ale je lepší s tím počítat od začátku :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 3. 5. 2021 v 8:38, filltos napsal:

...Já si chci taky nějaký pořídit, ale narážím na ženu a velikost bytu. Jediné, co by mi schválila a vešlo by se, tak je toto...

 

Obávám se, že všechny úvahy, rady a porady jsou v tomto případě jaksi mimo mísu... 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, nekdo napsal:

zásada je udělat co největší akvárium - čím víc vody, tím méně starostí s udržením rovnováhy.

skříňka, která to neudrží se otestuje tak, že si na ní sedne více lidí, a udělá zátěžový test :)

pokud skříňce nevěřím a nemám možnost skříňku vyměnit, tak se dá skříňka zevnitř zpevnit svařenou konstrukcí...

pokud stále pochybuji podívám se na "setové skříňky" k objemu, který mě zhruba rozměrově odpovídá (tzn 180 nebo 240 eheim, juwel..kdokoliv kolem toho objemu), zasměju se tomu a reálně se vrátím k posouzení toho, zda skříňka neodpovídá...

ještě než to začnu řešit rozměrově musím počítat s tím, že je potřeba zvolit filtraci - jsou v podstatě dvě varianty

varianta vnitřní filtr - buďto komerčně dostupný (nedoporučuji žádný - malý filtrační objem se super honičem vody == moc práce)

vnitřní vlastní konstrukce - komorový, nebo takový ošizený HMF (má Honza, aka Wanderer - detail foto zde:

https://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=26262&s=488&sl=15326

má to spoustu výhod a dvě nevýhody - nevýhoda první: musí se na to myslet před započetím akvária a jeho lepení

                                                                   nevýhoda druhá: ubírá to vnitřní objem (pak už to má samé výhody)

varianta vnější filtr - komerčne dostupný (zásada je co nejvíce filtračního objemu)

vnější vlastní konstrukce = akvárko pod akvárko plné hmoty :)

u vnějšího je potřeba myslet na to, že se musí dostat hadice do akvária (tedy mít prostor za akváriem) a do skříňky (pokud bude pod akváriem) - zde jen odbočím existují filtry, které mohou být i nad akváriem, i stát vedle akvária, ale neumí to skoro žádný výrobce (jen pár) - pozor na to při výběru.

pak je možnost klasický HMF filtr (placka molitanu v akváriu s čerpadlem/vzduchem) - žádná práce s tím není, jen se to za 5 let musí vyměnit až se to slehne (molitan ztrácí materiálovou paměť) - každý filtr má svoje výhody a nevýhody...jako vždy a všechno, jen je potřeba s tím počítat dopředu

 

aby to nebylo tak jednoduché, je tu i možnost dát na skříňku desku a zvětšit si prostor pro akvárium :)

 

samozřejmě je dobré vědět do začátku jestli chci jít cestou aquascapingu (nemám rád - je to subjektivní) nebo dlouhodobé džungle....podle toho se pak spousta věcí přizpůsobí nebo vyhodí nebo zjednoduší (a nebo také ne, ale je lepší s tím počítat od začátku :)

Díky, za rady. Pokusím se s tím něco udělat. K půlkulatinám to ještě chvíli je :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Nemáte někdo tip na osvětlení akvária tak, aby bylo pod horním krytem po obvodu? Napadl mě nějaký světelný řetěz, nebo třeba kabel- třeba tady https://a-zbozi.cz/789-svetelne-retezy mají světlené řetězy s dálkovým ovládáním i změnou svítivosti, což by se mi hodilo, ale nejsem si jistý, jak bude celé osvětlení vypadat a hlavně, jestli aspoň nějakou chvíli vydrží.

Upraveno uživatelem Dombas
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před 5-10 lety s LED hadicemi/pásky/seriově zapojenými ledkami na drátě pár kluků experimentovalo, ale neuchytilo se to. V současnosti neznám žádnou pěstírnu/rybárnu nad 20 kubíků, která by to měla. 

Což neznamená, že to nejde u domácího akvárka vymyslet a poladit tak, aby to bylo funkční... jen nevím zda se dělají tyhle zdroje ve spravném rozsahu spektra.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...