Přejít na obsah

AUDIOFILOVO OKÉNKO


Alina

Doporučené příspěvky

V 21. 6. 2022 v 23:19, Duke650 napsal:

Psychoakustika je sviňa, takže se ti to bude líbit 🙂

No ale vážně - jak asi může hrát 40 let starý receiver tuctové značky, který ani v době vzniku nebyl ničím výjimečný...

K tomu těžko něco dodat. Nějak to hrát bude, záleží co k tomu připojíš (zdroj, bedny) a na co jsi zvyklý. Ona ta hudba se poslouchá i očima 😃. Já třeba už nějaký čas okukuju Sansui G9000, nebo Pioneer SX-1980. K tomu starý Titany a znovu vyhrabu sbírku elpíček. Ale asi až v penzi. Teď jede comp, nebo DAP...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

.. možná by příště stačilo, kdyby tazatel svůj dotaz do pranice doplnit o pár údajů o své osobě, např.:

Ahoj, jsem PB, je mi 92 let, 38 roků (nebo sto) jsem robil v šachtě na čelbě, bydlím u letiště v prvním patře hned nad stolařskou dílnou, a chci si koupit Grundig.. Budu z toho poslouchat Abbu, hohohosong a tak..

...že by pak pravověrní guru se měli od čeho odrazit nebo tak něco..

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych z toho zase takovou kovbojku nedělal. Cesty ke spokojenému poslechu jsou rozmanité a klikaté. Někdo poslouchá i očima, hmatem atd. A každý si sám rozhoduje, za co utratí svoje peníze. Kdo jsem já, abych nad tím ohrnoval nos...

jen se ozvu, když někdo zaměňuje “spokojený poslech” a “high fidelity”...
 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 hodinami, p3k napsal:

.. možná by příště stačilo, kdyby tazatel svůj dotaz do pranice doplnit o pár údajů o své osobě, např.:

Ahoj, jsem PB, je mi 92 let, 38 roků (nebo sto) jsem robil v šachtě na čelbě, bydlím u letiště v prvním patře hned nad stolařskou dílnou, a chci si koupit Grundig.. Budu z toho poslouchat Abbu, hohohosong a tak..

...že by pak pravověrní guru se měli od čeho odrazit nebo tak něco..

 

Bez toho smajlíka je to vážně možné pochopit jako urážku 😀, naštěstí jsi se rychle opravil.

Jinak je mi kolik mi je, ale jde mi zejména o poslouchání hudby, dnes sprostě nazývané oldies, která vznikala právě ve stejné době, jako ty zesíky. To je právě ten rajc. 👍

Co jsem vypozoroval, tak extra hudební sluch nemám, takže skutečný drahý high-end je pro mě škoda. Ale zvuky mám rád hutnější, tak nějak oblé, což se na cizích fórech popisuje výrazem “tubelike”, jako že tak hrávaly elektronkové přístroje. S analytickou přesností to bude mít pramálo společného, ale umí to být líbivé.

A teď pište gurové

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 minutami, Jerryl napsal:

Bez toho smajlíka je to vážně možné pochopit jako urážku 😀, naštěstí jsi se rychle opravil.

Jinak je mi kolik mi je, ale jde mi zejména o poslouchání hudby, dnes sprostě nazývané oldies, která vznikala právě ve stejné době, jako ty zesíky. To je právě ten rajc. 👍

Co jsem vypozoroval, tak extra hudební sluch nemám, takže skutečný drahý high-end je pro mě škoda. Ale zvuky mám rád hutnější, tak nějak oblé, což se na cizích fórech popisuje výrazem “tubelike”, jako že tak hrávaly elektronkové přístroje. S analytickou přesností to bude mít pramálo společného, ale umí to být líbivé.

A teď pište gurové

Kup JSO, k tomu slusne bedne a zabudni na HIFI. Budes vysmiaty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Tak jsem se připojil k pejskařům a jsem nový hrdý majitel Jezevčíka, bohužel bez ocasu, tupírovanej TEAC A-H500.

Po pár dnech poslechu musím přiznat, že to vůbec nehraje špatně.

Pořídil jsem to v sestavě včetně priferií, Tuner, CD, Tape, které vůbec nepotřebuju, ale jako celek to dává docela smysl.

Jako první jsem mu kouknul pod kapotu, abych ho pořádně vyčistil a vyfoukal pavouky. Nešlo si nevšimnout, že ty 4 velké kondenzátory mají zhora již trochu zakulacený tvar. Řešil jste někdo někdy jejich výměnu, jestli je potřeba?

Co mě také překvapilo, že na novějších zesilovačích i tomto chybí funkce Loudness, ale je pravda, že tahle mrška ho ani nepotřebuje.

F3C43206-5452-4CE8-8E9C-C2FF5EB13EA7.jpeg

Upraveno uživatelem Jerryl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jenom technické doplnění,

možná se to bude někomu z vás hodit.

Jak jsem psal o těch kondenzátorech v jezevčíkovi, tak jsem to studoval a když už jsem hledal vhodnou náhradu, tak jsem narazil na info, že ty kondíky mají na horním konci ochranný plastový disk, který se teplotou a časem často vyboulí, ale kondenzátor pod tím zůstane plochý, čili nepoškozený.

To jsem si potvrdil, když jsem na tu čepičku kondenzátoru zatlačil, tak se prohnula a pod ní bylo cítit nevyboulené tělo kondenzátoru.

Pro laika jako já, je to dost matoucí, když vidí vyboulený kondenzátor, většinou to znamená něco špatného, ale ne v tomto případě.

Docela mě to zarazilo, protože mám doma zesilovače staré přes 40 let, které mohou vykazovat spoustu nedostatků, ale ty velké filtrační kondenzátory vyboulené nejsou, tak jsem si říkal proč by to mělo být u jezevčíka jinak.

Hodně jsem si oddychnul a hlavně, že jsem to zbytečně nerozvrtal 🙈

Zdroj informace:

https://www.diyaudio.com/community/threads/replacing-capacitors-in-teac-psu.270797/

Citace:

Just a note: Larger radial filter caps, like most, are aluminum with a plastic sleeve around them. There is also a plastic disk to cover the end, the sleeve holds it in place. Over time and from heat, the plastic discs often warp and bulge, but if you slice away the plastic sleeve to free the disc, you will usually find the aluminum cap body is not bulged. So always good to check whether the cap is actually bulged or if it is just the cover.

921D1E7B-36C1-4317-82B7-7D5D5AC90067.jpeg

Upraveno uživatelem Jerryl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 21. 6. 2022 v 23:13, Jerryl napsal:

Otázka pro vaše netopýří uši.

Známej do mě furt melduje, že kdysi měl receiver Grundig a že to byla lahoda poslouchat.

Tak mi to vrtá hlavou, jak něco takovýho může hrát? A jestli má cenu to zkusit pořídit.

Neslyšel jste někdo náhodou nějaký takový kousek, jako na fotce?

Díky za info.

67D25453-C12D-4323-9DBD-719B5D5AF56D.jpeg

Mohu zapůjčit R300. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...