Přejít na obsah

Fotovoltaika


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 100
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

@Hasňa jj myslím, že se to motalo kolem 3, ale můžu dohledat vyúčtování ať se bavíme přesně. Každopádně i kdyby to bylo 5MWh, tak se mi to pořád nevyplatí. Máme vše na elektřinu. Stejný TČ jako máš Ty Hasňo (aspoň myslím, že si to dobře pamatuju) wpc04 + rekuperace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, jrov napsal:

Neumím si představit co dělat s přebytkem energie od května do září ? Vytápět bazén na 29st, vířivku na 40st, klimatizovat pasivní dům na 22st ? Nabíjet elektromobil - ten je u běžné domácnosti celý den mimo garáž a cpát do baterky z baterky to je trochu o ničem.

Na topení jde drtivá většina el. energie, a topná sezóna je reálně konec září až konec dubna, ohřev vody je plus/mínus stabilní, ale to je minoritní část spotřeby.

Nehledal jsem to, ale určitě si už někdo pohrál s excelem a naházel tam data - prostě by mě zajímal výsledek kdy člověk nejdříve nevytvoří velkou spotřebu, aby jí pak sanoval přes FVE 🙂

excel jsem zatím nepáchal, ale asi začnu. Samotného mne zajímá, jakou mám spotřebu v průběhu dne. Sesbírat data aspoň za běžných 14 dní. 

Nicméně - přes léto mi běží docela dost jiných spotřebičů. Svářečka a kompresor v garáži. Sekačka na trávu. Čerpadla na vodu - zalévání zahrady. Štípačka na dřevo, elektrická pila na dřevo. 

Obecně mi v baráku jede nonstop domácí server, dvě teplotně spínaná čerpadla, jedno u kotle, druhé na fototermický ohřev vody (účinnější než FVE), lednice, dva mrazáky, hromada stand-by spotřebičů (TV, nabíječky atp.) ... 

S tím elektromobilem je to fakt, ale i tak si myslím, že když přijedu z práce kolem 17h, tak to slunce má do těch 20h ještě sílu něco do toho auta našťouchat, plus nějakou tu kWh bych mohl vzít i z baterií domu. A ráno to nějaký ten kilometr taky dotlačí. Z baráku vyrážím kolem 8h.  

Upraveno uživatelem eLzyx
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak třeba to tady ožije. Sám to chci řešit příští rok - fotovoltaiku s baterkou. Roční spotřeba je teď někde kolem 15-16 MWh za rok, teď jsem přidal plugin hybrid a koncem příštího roku bude buď druhý nebo EV. 

Upraveno uživatelem x591
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

[mention=606]Hasňa[/mention] jj myslím, že se to motalo kolem 3, ale můžu dohledat vyúčtování ať se bavíme přesně. Každopádně i kdyby to bylo 5MWh, tak se mi to pořád nevyplatí. Máme vše na elektřinu. Stejný TČ jako máš Ty Hasňo (aspoň myslím, že si to dobře pamatuju) wpc04 + rekuperace.
Jo, přesně, máš dobrou paměť. Ale asi mám něco špatně, protože já mám ročně 9 MWh. Sice 24 stupňů v celém baráku celou zimu v horách, ale stejně se mi to zdá nějak moc a nevím kde je problém.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 34 minutami, Hasňa napsal:
před 23 hodinami, shewcza napsal:
[mention=606]Hasňa[/mention] jj myslím, že se to motalo kolem 3, ale můžu dohledat vyúčtování ať se bavíme přesně. Každopádně i kdyby to bylo 5MWh, tak se mi to pořád nevyplatí. Máme vše na elektřinu. Stejný TČ jako máš Ty Hasňo (aspoň myslím, že si to dobře pamatuju) wpc04 + rekuperace.

Jo, přesně, máš dobrou paměť. Ale asi mám něco špatně, protože já mám ročně 9 MWh. Sice 24 stupňů v celém baráku celou zimu v horách, ale stejně se mi to zdá nějak moc a nevím kde je problém.

Tak jsem kecal, schválně jsem našel poslední vyúčtování a bylo to přesně 3.54MWh (omlouvám se). Bude to taky tím, že (tuším) budeme mít o dost skromnější prostor k bydlení (120m2 obytná) 180 zastavěná - bungalov. Ty máš myslím patro a určitě vytápíš víc metrů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 23. 8. 2021 v 9:31, eLzyx napsal:

já jsem zkoušel SolidSun, kteří jsou jednou z největších instalačních firem v ČR (250 zaměstnanců, instalují stovky elektráren měsíčně). Zatím mi FVE nedoporučili, protože mám malou spotřebu (3,5MWh/rok). Ale líbí se mi, že umí jako jedni z mála udělat FVE bezpečnou. Umí zapojit k panelům odpojovače tak, aby jsi neměl v případě požáru na střeše 600V, ale něco bezpečnějšího, co se dá hasit. To nebývá standardem (ani u nich, nabízí to sice na webu, ale musíš si o to při objednávce říci)

Pohlídej si, abys měl dostatečně dimezovaný měnič (jestli máš 3f v domě, tak 3f měnič s 10kW), hlavně s režimem backupu, protože mi přijde hloupé mít veškeré vybavení na výrobu elektřiny, "zásobník" elektřiny (baterie)  a v případě výpadku sítě být po tmě taky. Spousta měničů potřebuje mít pro svůj běh síť, resp. kmitočet z ní, neumí se pak přifázovat zpátky. Pohlídej si, aby doba přepnutí na/z backupu byla <10ms, ať ti nevypadávají počítače, NAS atp. 

Hlavně se vyvaruj blbostí jako je virtuální baterie. Aby byl systém ekonomický, musíš ideálně vše spotřebovat. Odprodej je víceméně jen takový bonus ekologii, že někde v uhelce přiloží o lopatku uhlí méně. 

Pouvažuj nad novým dotačním programem, kdy se za souběh více dotačních akcí vyplácí bonusy. Ale pravidla nejsou ještě úplně známa, resp. jen to, co je na webu https://2030.novazelenausporam.cz

 

PS: na ČEZ a E.On bych se vyprdl, z mého pohledu je nic nenutí to navrhnout a zapojit pro zákazníka správně, pro ně je benefitem, když jim to za pár šupů všechno odteče do sítě a můžou to prodat za násobky sousedovi. Ale jak píši, tohle je můj osobní názor, nemám s nimi zkušenosti. 

super - díky za tipy ;) 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Máte už někdo osobní zkušenost s montáží od Solidsun? Ta firma se mi zamlouvá, mají přijet na náštěvu, tak se uvidí. Zajímyvý je i ten tarif sysel, kdy odkupují přebytečnou energii....ale to je už pro mě velká neznámá. Využíváte ho někdo?

https://www.solidsun.cz/vykup-prebytku.php

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zitra mi přijede technik na první okouknutí. Vezmu zrejmě velkou sestavu s ukládáním přebytků do baterií LiFePo4 a nějak do toho chci zakomponovat i tepelné čerpadlo  (kde bohužel asi nedosáhnu na dotaci). To zdražení energií plus inflace pŕišlo v pro mne nejblbější chvili... velký skleník ještě není, horní patro není v provozu, rybárna není v provozu... to se pak těžko dá něco seriozně spočítat. Pořídím všechno holt předimenzivané nebo s možností snadného rozšíření (panely, baterie).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 24 minutami, martar napsal:

Zitra mi přijede technik na první okouknutí. Vezmu zrejmě velkou sestavu s ukládáním přebytků do baterií LiFePo4 a nějak do toho chci zakomponovat i tepelné čerpadlo  (kde bohužel asi nedosáhnu na dotaci). To zdražení energií plus inflace pŕišlo v pro mne nejblbější chvili... velký skleník ještě není, horní patro není v provozu, rybárna není v provozu... to se pak těžko dá něco seriozně spočítat. Pořídím všechno holt předimenzivané nebo s možností snadného rozšíření (panely, baterie).

Od Solidsun?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Solidsun je jedna ze tří firem, které jsem oslovil. Nechci chytračit nebo plýtvat jejich časem, ale všechny mají weby nastavené tak, že jsou tam základní informace, pàr příkladů a kontaktní formulář - "přijede náš technik". Je mi jasné, že každá nemovitost  je jiná, ale abych mohl srovnávat a vybrat firmu, potřebuju detailní info o původu komponentů a jejich technických parametrech, potřebuju vidět vzory smlouvy atd... přece jen do toho zahučí přes čtvrt mio... to mi nebyla ani jedna firma schopná poskytnout online. Asi spoléhají na výřečnost technika... jsem zvědav, zda bude fundovaný hlavně technicky nebo zda to bude spíš obchodník.

Dneska přijede zástupce konkurence, Solidsun mi má teprve volat a domluvit termín.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, martar napsal:

Solidsun je jedna ze tří firem, které jsem oslovil. Nechci chytračit nebo plýtvat jejich časem, ale všechny mají weby nastavené tak, že jsou tam základní informace, pàr příkladů a kontaktní formulář - "přijede náš technik". Je mi jasné, že každá nemovitost  je jiná, ale abych mohl srovnávat a vybrat firmu, potřebuju detailní info o původu komponentů a jejich technických parametrech, potřebuju vidět vzory smlouvy atd... přece jen do toho zahučí přes čtvrt mio... to mi nebyla ani jedna firma schopná poskytnout online. Asi spoléhají na výřečnost technika... jsem zvědav, zda bude fundovaný hlavně technicky nebo zda to bude spíš obchodník.

Dneska přijede zástupce konkurence, Solidsun mi má teprve volat a domluvit termín.

Děkuji za odpověď, jak píšou kluci, budeš hodný když pak dáš vědět tvoje poznatky. Upřímně toho mají až nad hlavu, takže se s tím moc párat nebudou. Já jsem v pořadníku u Solidsun a začnou se mnou zaobírat za cca deset dní, co mě napsali.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Se mi sešli různé nabídky, propočty a Solidsun opravdu perfektní, rychlé jednání, je vidět že tomu kluci rozumí na rozdíl různých operátorů třeba u Čezu :D Požívají i velmi kvalitní komponenty s dlouhými zárukami, ale, ale...včera jsem se sešel s kamarádem, který instaluje fotovoltaiku sám a největší kámen úrazu jsou baterie bez kterých to vůbec nemá smysl. Solár panely už mají vychytaný, je to vidět na záruce 15 let + 30 na výkon, ale baterky 10 let. Realizace mě vychází na 188000,- + 180000,- dotace a návratnost investice cca. 12 let. No a kamarád tvrdí, že baterie budou akorát zralý na výměnu ať si každý říká co chce, ta technologie prý ještě není tak daleko aby vydrželi déle. V návrhu mám 3 kusy Pylontech H2 Force 3,55 kWh, kde jedna stojí 35.000,-, tak upřímně mi to instalovat zatím moc smysl nedává....😬 Prý až dostanu záruku na baterie 30 let, tak nad tím mám přemýšlet. Co vy na to? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...