Přejít na obsah

Zimní sezóna a lyžařská výbava


Návštěvník Snow

Doporučené příspěvky

V 4. 11. 2022 v 20:09, moco napsal:

Večerní setup. 

IMG_6588.thumb.jpeg.661fb7d82225c36c8bae0379c15c24ba.jpeg

Jako nezkušený servisák, zeptám se zdejších odborníků na nastavení vázání, konkrétně Vist.

Co jsem udělal:

- základní nastavení dle rozměru skeletu boty + jsem zadní šroub (předpětí) nastavil tak, aby po nasazení boty byl zároveň s ryskou viz foto,

- DIN jsem vypočítal dle webu na 8,5 (87kg, 190cm, pokročilí lyžař) a nastavil jak na patě, tak i na špičce, přičemž ve špičce jsem nechal 8 a v patě 8,5 - proč? Protože budu používat skialpovou/freeride botu, tak mým zámyslem bylo lehce povolit špičku, aby "nestandardní" špička vypnula snáz v rotaci. 

IMG_6589.thumb.jpeg.a22544215bcd57f8db9065151563bbf6.jpeg

Jen pro škarohlídy zmíním, že jsem použití skialpových bot u sjezdového vázání probíral, kde se dalo a oficiálně mi to nikdo z prodejců nedoporučí, ale při konfrontaci "face tu face", když jsem si šel kupovat lyžáky na sjezd, mi servisák a testovací jezdec řekl, že tak jezdí taky a není v tom problém, jen mi to nikdo oficiálně nemůže doporučit a servis mi nevystaví potvrzení. Kolega Z.Paul z horské služby, tak taky jezdí a prej to vypíná dobře 🙂

Když jsem to řešil, nepovedlo se mi to sladit, ani v servise mi to nedoporucili a při servisu ani nechtěli nastavit. Přestože má bota alpine compatibility nastavaji tam tyto problémy - 1) kvůli gumě je bota vyšší a tedy nesedí ve vazani tak, jak by měla 2) kvůli gume špička nevypina tak, jak by měla 3) celkově je to mnohem citlivějšína spravne zacvaknuti do vázání, stávalo se, že vazani zapadlo do nějaké hranky v botě, není to hned poznat, než se rozjedeš a rozbiješ si kokos.

Můj primární záměr byl, aby přítelkyně měla na lyžak se školou pohodlnou chodící botu,  když většinu času běhá kolem děcek stejně věž lyží, a v případě potřeby přepne na sjezd a jezdí. Bohužel ale z tohoto záměru sešlo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 12 hodinami, Maro napsal:

Když jsem to řešil, nepovedlo se mi to sladit, ani v servise mi to nedoporucili a při servisu ani nechtěli nastavit. Přestože má bota alpine compatibility nastavaji tam tyto problémy - 1) kvůli gumě je bota vyšší a tedy nesedí ve vazani tak, jak by měla 2) kvůli gume špička nevypina tak, jak by měla 3) celkově je to mnohem citlivějšína spravne zacvaknuti do vázání, stávalo se, že vazani zapadlo do nějaké hranky v botě, není to hned poznat, než se rozjedeš a rozbiješ si kokos.

Můj primární záměr byl, aby přítelkyně měla na lyžak se školou pohodlnou chodící botu,  když většinu času běhá kolem děcek stejně věž lyží, a v případě potřeby přepne na sjezd a jezdí. Bohužel ale z tohoto záměru sešlo.

Jasně, člověk se musí více soustředit na vložení špičky do vázání. 

U grip walk je taky gumová podrážka, takže tam bude nejspíše stejný problém s tím rozdílem, že grip walk má plošku na špičce pro snadnější vypnutí (místní uživatelé mi to snad potvrdí) a prostor na snažší vložení do vázání. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rovnou se zeptám místních zkušených - po jakém vazani na skiaply se mám dívat? Našel jsem různé rady, různé DIN taky umím rozlišit, ale stejně se přiznám, že se v tom úplně nevyznám. Primárně mě zajimaji uživatelske rozdíly mezi pinovyma, co je nejlepší řešení - neco má otáčecí patu, něco má klasickou zacvakavaci, něco má válečky, jak se liší špičky už rozlišit asi nejsem schopný... zároveň nechci úplně nějaký ultralight, proto mě překvapilo, že dynafit tlt speedfit váží třeba 250g vypada celkem subtilně, ale pisou pro ty kteri hledaji vykon z kopce... opět nemám úplně porovnání, jestli to je nebo není špatný směr, nebo jestli jít třeba spíše do Markeru (I když vím, že Dynafit je etalon)...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No moje myšlenka samozřejmě (asi jako u všech nováčků) je že odslapnu od sjezdovky do freeridu. Ale nedělám si iluze, že by to tak doopravdy bylo, a čekám spíš, že v reálu to bude klasické chození po Krkonoších/Tatrách/Beskydech. Takže to bude spíš asi takový klasický zacatecnicky setup. Každopádně jsem spíše lenoch, takže mírná preference bude asi i tak na jízdu z kopce. 

Upraveno uživatelem Maro
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, tak třeba PINy jsou úplně na houby, když se sníh lepí, nebo když máš za sebou pár hodin v podmínkách tvořící se námrazy. Já za svůj život vyzkoušel 2 x Silvretta, Fritschi, Diamir, Dynafit skialp, Dynafit freeride, Dynafit závodní, no a musím říct, že každé vázko mělo něco do sebe.

No, to jsem Ti pomoh ... 🙂

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ono v podstatě nic jiného, než piny už dneska není. Ramovych je pár a řekl bych  že to už je mrtvá větev, hybridní jsem měl původně v oku v kombinaci s něčím, jako line sickday, ale jsem realista a i když bych chtěl, tak pochybuju, že v tom prašanu strávím tolik času, aby to dávalo smysl, takže ony ty piny z toho logicky vyplývají. No asi první sezónu vydržím na lyžích z půjčovny a budu to řešit na jaře po výprodejích

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 8. 11. 2022 v 19:06, Maro napsal:

 Každopádně jsem spíše lenoch, takže mírná preference bude asi i tak na jízdu z kopce. 

Jen podotknu, že lenivý skialpinista si moc jízdy z kopce neužije 🙂 

Je opravdu celkem zásadní ve výběru jak vázání, tak hlavně lyží, zda chceš jen chodit, sjíždět nebo 50/50. 

Když budeš jen chodit, tak lehké minimalistické vázání, lehká širší lyže.

Když chceš jen jezdit, tak nechceš skialpy 🙂

Když chceš 50/50, tak už musíš volit vybavení, aby ti sedělo.

Já začínal tak, že jsem koupil, co bylo v tu chvíli za super peníze s dobrou recenzí a prostě jsem začal skialpovat, protože jsem se v tom nevyznal, tak jsem dal na recenze a svůj úsudek. Pokud začínáš, tak stejně nemáš s čím srovnávat, tak vezmi klidně nějaké bazarovky, protože v době covidové se s mnoha lyžařů stali skialpinisti a teď už jsou z nich zase lyžaři a prodávají vybavení. Takhle zjistíš, co ti vyhovuje, co by jsi chtěl zlepšit a upgradovat, no a za dvě – tři sezóny budeš spokojený. Načti na internetech, co by ti mohlo vyhovovat, kup to co nejlevněji a zkoušej – třeba i ty půjčovny ti otevřou oči, ale když v sobotu napadne prašan a půjčovna bude mít zavřeno, tak budeš nasraný stejně tak jako když si půjčíš lyže v pátek a celý víkend bude pršet 🙂

IMG_2932.jpeg

Upraveno uživatelem moco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Letošní zimní radovánky směruju do Polska a Itálie, u nás se mi to zdá volajaké cenově přemrštěné 😅 No a tedy Itálie už pěkně narvaná, sehnal jsem cenově paradní týden v mém oblíbeném Tonale jen tak, tak, takže doporučuji všem si pospíšit s rezervacemi :wacko:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Hosi mam za sebou 1. a posledni letosni lyzovacku. V patek namrdalo 25cm mokreho, vecer rolba, dva dni mraz jak cyp. Vcera sem nemoh bo sme sli na dva stromky, ale dnes po obede to psalo. Tatrapoma 450lidi zahodinu, fronta zadna, kazda druha poma prazdna. Svah tvrdy jak kamen, co 20minut jedna dvanactka a jeden velky mirabelkouc v cene 200kc skipasu. No byl sem tam 5hodin, nemelo chybu. Kurva, kdyby byly dela a svetla, to by sa podnikalo. Ale nas tj sokol alkoholiku je chudy a vitame priznive pocasi, ktere takto pred vanoci uz dlouho nebylo. Skoda ze to pude za par dni do hajzlu. Ale uplne sem dnes vnimal tu prirodu. Par lidi, more goralky, bozi zapad kolem ctvrte hodiny, no super. A ze ma lano 600metru? Sere pes. Radsi tohle nez curakovat v megaskicentrech za 15kil na den.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem ve fázi výběru lyžáků, co jsem zatím zkoušel Dalbello (nevím model, neseděl) a Rossignol, tak Rossignol Allspeed Pro 100 mi seděly, mají široké a placaté kopyto. Je ještě nějaká značka s podobným kopytem, tedy na nohu širokou ale s nízkým nártem? Třeba Fischer?

rbi2090_1.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 18. 12. 2022 v 19:07, Bert napsal:

Takže po pár hodinách lyžování ji máš jak prase cvičky a lyžuješ. Tebe bych fakt chtěl na horách potkat.

Kdyz uz jsme u toho, jak je to letos s abstinenci v ITA? Ne ze bych nejak chlastal, ale svaracek, bombardino a par pivek pivek k tomu patri, no ne? Ne ze bych resil az zas tak pripadnou pokutu, ale nejak problem s pojistenim by se asi mohl prodrazit...

tj. nerad bych resil analyzu dechu / krve pri nejaky pripadny nestastny srazce...

Upraveno uživatelem odjinud
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...