Přejít na obsah

Daruj krev, zachranis zivot


skalis

Dobrovolne darcovstvi krve  

249 hlasů

  1. 1. Darujete krev?

    • Ano (pravidelne nebo nepravidelne).
      129
    • Rad bych, ale jeste jsem se neodhodlal.
      47
    • Nedaruju.
      75

  • Prosím přihlaste se nebo zaregistrujte, abyste mohl hlasovat v této anketě .

Doporučené příspěvky

Nemáte někdo nějakej materiál kde by byla odborníkem/lékařem rozebraná "náročnost/škodlivost" dárcovstní, ve smyslu zátěže pro tělo? Už několik let vedu se známým diskuzi a kromě toho, že mě to nezatěžuje, pro něj nemám argument proč je to v klidu, ale ani on pro mě, že to je zátěž pro tělo. díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 476
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

ale jak velká zátěž? Obnova krve 2-3 dny, tý plazmy berou 850ml, takže třeba 5 dní, ale čemu se to "vyrovná" je to třeba jako uběhnout 10km?

hledám nějaký argumenty a jak píšeš, ty internety mlčí

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdar kluci,

puvodne sem do toho vubec nechtel kecat, sleduju to tady uz drahně mesicu, a nejak dneska uz mi to nedalo. Impulsem byl Motyho prispevek(-ky).

Pred spoustou let, kdyz sem chtel poprve darovat krev mi soused rekl (jezdil tenkrat se zachrankou), ze velke mnozsvi "darovane" krve jde do nemecka. A to predevsim proto, ze platba za ni je kralovska. Nemocnice si tim vyrazne prilepsuje. Kdyz sem podobnou myslenku resil loni, zajimalo mne, zda je to stale tak, ze nemocnice preprodava krev "ven". Mou pritelkyni lekarkou jsem byl obeznamen, ze tomu tak je stale. V ramci nejakeho atestacniho kolecka byla nejaky patek i na hematolce.

Takze ja osobne s "darovanim" krve mam moralni problem. Asi bych si umel predstavit, ze daruji krev o ktere budu vedet, ze jde nejakemu konkretnimu pacientovi, ale jinak nevim.

Preji fajn den a pred dárci hluboce smekam  :notworthy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Můj zdravotní problém s darováním krve jsem popsal před dvěma roky v příspěvku číslo 181 v této diskuzi.

 

Mám už přes 80 odběrů.

Chtěl jsem skončit při 80 odběru, s tím, že už mám žíly dost rozpíchané.

Ale začala mne bez zjevných příčin bolet hlava. A dva doktoři nezávisle na sobě, mi potvrdili, že by to mohlo být kvůli tomu, že si moje tělo již zvyklo na pravidelné pouštění žilou, a jelikož mám i stále vysoký hemoglobin ( přes 180 ), tak se mi krev zahušťuje a z toho jsou pak bolesti hlavy.


Takže daruji dále pro dobrý pocit, a aby mne nebolela hlava.

 

A výše uvedené platí i dnes. Hlava po třech měsích od posledního oděru začíná pobolívávat. Po absolovaném odběru, tyto bolesti hned přestanou. Začal jsem darovat na vojně v 18 letech.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ale jak velká zátěž? Obnova krve 2-3 dny, tý plazmy berou 850ml, takže třeba 5 dní, ale čemu se to "vyrovná" je to třeba jako uběhnout 10km?

hledám nějaký argumenty a jak píšeš, ty internety mlčí

 

A v čem to chceš změřit? Tam je tolik proměnných, že se to nedá takhle jednoznačně říct. Dost záleží na organismu, já to třeba po odběru docela cítím (zadýchávání, únava, bělost). Ale mám je cca 80 kg, pokud ty máš třeba 120, tak si toho asi ani nevšimneš. A taky dost záleží na kondici.

 

To je asi jako když se mě lidi v práci ptají, za jak dlouho je přejde kašel. To je taky dost individuální a každý to má trochu jinak. Zdravotnictví není matematika, tam nikdy jasnou a 100% odpověď nedostaneš.

Upraveno uživatelem Liqid
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdar kluci,

puvodne sem do toho vubec nechtel kecat, sleduju to tady uz drahně mesicu, a nejak dneska uz mi to nedalo. Impulsem byl Motyho prispevek(-ky).

Pred spoustou let, kdyz sem chtel poprve darovat krev mi soused rekl (jezdil tenkrat se zachrankou), ze velke mnozsvi "darovane" krve jde do nemecka. A to predevsim proto, ze platba za ni je kralovska. Nemocnice si tim vyrazne prilepsuje. Kdyz sem podobnou myslenku resil loni, zajimalo mne, zda je to stale tak, ze nemocnice preprodava krev "ven". Mou pritelkyni lekarkou jsem byl obeznamen, ze tomu tak je stale. V ramci nejakeho atestacniho kolecka byla nejaky patek i na hematolce.

Takze ja osobne s "darovanim" krve mam moralni problem. Asi bych si umel predstavit, ze daruji krev o ktere budu vedet, ze jde nejakemu konkretnimu pacientovi, ale jinak nevim.

Preji fajn den a pred dárci hluboce smekam  :notworthy:

 

Opravdu to byla krev? Tohle mi sedí na plazmu... S tou se ve velkém kšeftuje a traduje se za léky proti srážlivosti.

 

Moty, jdu za týden v úterý. Potkám tě tam? :-) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chodím darovat celkem dlouho a často. Takže taky přihodím svůj názor. Podle mě objektivně zátěž změřit nejde. Ale zátěž to je. To mohu podepsat. Každý se s tím vyrovná jinak. Dále rozpíchané žíly nejsou taky úplně příjemná záležitost, ale musí se s tím počítat. V podstatě vzniká v místě vpichu jizva. Vzhledově to problém není, ale po nějaké době je to vpíchnutí jehly prostě víc cítit.

 Přeprodávání krevních derivátů je asi běžná věc všude. Sice se nemocnice ohánějí tím, že účetní hodnota je nula, realita je jiná. Vlastně možná většina lidí ani netuší, že se z jejich krve může v laborce stát plasma a snadno prodat dál, což se prostě běžně dělá. Je třeba to vzít jako fakt. Osobně to beru jako podporu nemocnice. Občas daruji destičky a nebo klinickou plasmu. Tam věřím tomu, že to jde opravdu někomu přímo na sál.

Upraveno uživatelem Glob
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak já dnes 97. odběr. Vše v pohodě za 36 min/861 jednotek nevím jakých.

je to v ml, já naposledy dal jen 830ml, že prej ta mašina toleruje 9ml rozdíl, ale když je to víc tak to musí ukončit sestra, aby nejel celej cyklus znova kvůli 20ml
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Moty: Ono je to individuální, řekl bych. Já mám za sebou bohužel také tuto velmi nepříjemnou životní zkušenost. A chodil jsem na kontroly tuším kolem 2 let, než jsem byl uznám zdravým. A teprve od té doby běžela ona 6 měsíční lhůta. Třebaže mi pan doktor na infekčním při oné poslední kontrole řekl, že by si ode mě nechal dát krev klidně ihned, tj. bez té půlroční lhůty, kterou má nastaveno transfúzní oddělení.

 

Dlužno podotknout, že já si boreliózu prožil opravdu naplno včetně zápalu mozkových blan. A půl roku jsem bojoval jen s tím, abych se aspoň jakžtakž dostal do normálu. Takže zcela určitě záleží na tom, ve které fázi ti nákazu boreliózou odhalí a léčí. A pak pochopitelně na výsledcích testů krve po oné léčbě.

 

PS: Teď se dívám do legitimací, že mezi dvěma odběry rozdělenými onemocněním uplynuly dokonce 3 roky!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nicméně možná jsem to jen špatně pochopil a myslel jsi také po ukončení nejen léčby, ale i sledování infekčním oddělením. Těžko říct. Každopádně berte můj výše publikovaný příspěvek coby ilustrativní příklad, jak to konkrétně může vypadat, pokud máte to "štěstí" a tohle svinstvo chytíte. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...